מדריך רוסיה

מדריך רוסיה

אטרקציות ברוסיה

רוסיה מדהימה. אין דרך אחרת לתאר אותה. המבנים המרשימים, הארמונות הגדולים, המוזיאונים המעולים, הכנסיות המרהיבות והכפרים הקטנים. התיאטרון, הבלט, האוכל והשתייה. הכל ברוסיה משאיר רושם עז. הנה ההמלצות שלנו למקומות שהכי כדאי לבקר בהם ברוסיה.

מוסקבה

העיר הענקית מוסקבה (Moskva) משמשת כמרכז המדיני והתרבותי של רוסיה כבר יותר מ-900 שנה. מוסקבה אף מגלמת בתוכה את ההיסטוריה של ברית-המועצות לשעבר, כאשר שימשה כמרכז הקומוניזם העולמי וסימלה, יותר מכל, את מסך הברזל. מוסקבה של המילניום החדש מנסה להחזיר לעצמה את כל מה שהחסירה בדורות הקומוניסטיים - מועדונים, בארים, תרבות רחוב קולנית, מסחר ער וצבעוני, אופנות משתנות וראוותנות מפוארת. אוצרותיה התרבותיים מוצגים לראווה - לא רק בכיכר האדומה בקרמלין, אלא אף במוזיאונים, בתיאטראות וכמובן - במופעי בלט ותרבות רבים. בסקרים רבים מופיעה העיר כיקרה ביותר בעולם, אבל זאת כמובן רק אפשרות אחת. במעט הכנה נכונה והתנהלות נבונה אפשר לבקר במוסקבה במחירים סבירים בהחלט. כדאי מאוד להיעזר במעט עצות מתושבי העיר, שיודעים בדיוק איפה כדאי להוציא כסף ואיפה מוטב להימנע מכך לחלוטין.

טבעת הזהב

סביב מוסקבה נבנו לפני כאלף שנים כפרים ועיירות, שזכו בכיפות זהב יפהפיות המתנוססות בראשי הצריחים של כנסיותיהם. בין העיירות  - יארוסלאבל (Yaroslavl), ולדימיר (Vladimir) וסוזדאל (Suzdal). שער הזהב בכניסה הקדומה לוולדימיר נבנה במאה ה-12, ובכנסיותיה שניצבות במקבץ מרשים על גבעה מעל הנהר מרוכזים אוצרות אמנות נדירים - ציורי פרסקו, איקונות, כתבי יד ועוד. מצודת העיר (הקרמלין) של סוזדאל אינה בנויה במרכזה אלא בשולי העיר העתיקה, והעיר עצמה עשירה בכנסיות עתיקות, בכיכרות ציוריות, בגלריות לאמנות ועוד.

סרגייב פוסאד

העיר סרגייב פוסאד (Sergeiv Posad) נקראה, עד התפרקותה של ברית-המועצות, בשם זגורסק (Zagorsk) ועתה הושב לה שמה העתיק. העיר הזו שייכת לערי "טבעת הזהב" המקיפות את מוסקבה ונקראות כך בזכות כיפות כנסיותיהן המוזהבות. סרגייב פוסאד היא מרכז דתי חשוב, ויש בה כנסיות ומוזיאון.

סנט פטרסבורג

העיר היפה סנט פטרסבורג (St. Petersburg) ובשמה המוכר לנו מימי הקומוניזם –לנינגרד (Leningrad) שוכנת על חופו של מפרץ פינלנד, לאורך שפכו של נהר נווה (Neva). העיר נבנתה במיוחד על ידי הצאר פיוטר הגדול לפני כ-300 שנה, כדי שתשמש עיר בירה שתתחרה בבירות אירופה האחרות. היא זכתה לכינוי "ונציה של רוסיה", ואכן תעלותיה ומבניה נהדרים. בין האתרים הבולטים בעיר כדאי למנות את מבצר פייטרו-פבלובסק (Petro-Pavlovsk), גוסטיני דבוק (Gustiney Davok), קתדרלת קזאן (Kazan) וארמון החורף. כל אלה משמשים דוגמאות נאות לבנייה הבָּרוקית והניאו-קלאסית. מבין המוזיאונים הרבים שלה, המפורסם והעשיר מכולם הוא ההרמיטאז' (Hermitage), שבנתה הצארית יקתרינה הגדולה ב-1764, ובו אחד מאוספי האמנות הגדולים בעולם.

פטרודבורץ

פטרודבורץ (Petrodvoretz)  ליד סנט פטרבורג מכונה גם פטרהוף, ובה ניצב ארמונו של פטר הגדול - מוזיאון המפורסם גם בגניו המעוצבים ובמזרקותיו המצועצעות. הארמון נבנה על ידי ארכיטקט צרפתי במתכונת ארמון ורסאי, אם כי עיצובו הסופי נעשה בימי בתו, יליזבטה, שנעזרה בארכיטקט איטלקי דווקא.

מזג אוויר

moscow

15°-24°
שני 14°-23°
שלישי 15°-20°
רביעי 15°-22°