מדריך פורטוגל

מדריך פורטוגל

אטרקציות בפורטוגל

פורטוגל היא ארץ נהדרת ומרתקת שהפופולריות שלה בקרב התיירים גוברת מאוד בתקופה האחרונה. יש בפורטוגל כל מה שטיול טוב צריך, ערים תוססות ומעניינות, טירות ומבצרים, היסטוריה של מגלי ארצות, חופי ים נהדרים, נופים מדהימים, כפרים קטנים וציוריים וכמובן אוכל טוב שמלווה ביין פורט מקומי משובח. הנה ההמלצות שלנו לאתרים והאטרקציות שלא כדאי להפסיד בפורטוגל.

אובידוש

העיר העתיקה אובידוש (Obidos) שוכנת סמוך לחוף הים החולי, בעורף ביצות ושדות חקלאיים, על גבעת גרניט ארוכה וצרה. העיר הקטנה היא ספק מצודה מוקפת חומה, ספק עיירה חקלאית, ספק עיר ימי-ביניימית – על סמטאותיה, כנסיותיה ושערה המעוטר בקרמיקה כחולה, מצוירת.

אלקובאשה

על מפגש הנהרות אלקו (Alco) ובאשה (Baca) בלב אזור חקלאי נאה, בנויה העיירה אלקובאשה ובליבה מנזר מריה הקדושה (Mosteiro de Sta. Maria) הסיסטריאני. סגנונו ועיטוריו ברוקיים וחזיתו נודעת בפסליה המעוצבים להפליא ובהם: הקדושים בנדיקטוס וברנארד; ארבע המידות הטובות העיקריות של הנצרות והבתולה הקדושה. ראשית בנייתו של המנזר במאה ה-12 כנדר אחרי ניצחון אפונסו אנריקש, מלך פורטוגל הראשון על המוסלמים. בכנסייה אשר במתחם נמצאים קבריהם המעוטרים של דום פדרו ואהובתו אינייסדה קאשטרו שנרצחה במצוות המלך, אביו של דום פדרו. 

דרום פורטוגל

ממערב ללישבואה (ליסבון), על חוף האוקיינוס, מתנפצים הגלים אל מערות הסלע של בוקה דו אינפרנו (Boca do Inferno), "לוע השאול", ואל קירות הסלע העצומים של קאבו דה רוקה (Cabo da Roca), הנקודה המערבית ביותר בפורטוגל. באזור זה שוכנות גם עיירות הנופש קשקאיש (Cascais) וסינטרה (Sintra), בה ניצבים הארמון המפואר ומצודת היער הגבוהה. מעברו הדרומי של ים הזהב משתרעת השפלה השטוחה של מרכז פורטוגל, בואכה ערי החוף באלגארווה (Algarve) והגבול הספרדי החוצה את יער אלוני השעם הגדול של ארסנה (Aracena). 

יער בוסקו

היער היפה בוסקו (Bucaco) צומח על מדרון תלול בלב הארץ, והוא פנינת טבע בארץ החקלאית שלא נותרו בה כמעט יערות. על המדרון, בין עצים עתיקים ומכוסים חזזיות, מתפתל שביל, שבו מיקמו הפורטוגלים את סיפור מסעו האחרון של ישו, עם הצלב על גבו. ביער עומדים פסלים המספרים את הסיפור הטראגי בעיצוב ריאליסטי – עם פצעים, דם ומראות ייסורים. ארמון בוסקו, מצועצע ומכוסה אריחי קרמיקה כחולים, ניצב בלב היער, מוקף גנים בוטניים אקזוטיים.

ליסבון

בירתה וליבה של פורטוגל היא לישבואה (Lisboa). העיר, שהייתה פעם "מלכת הימים", משתרעת על חופו של ים הזהב, הוא השפך של ריו טז'ו (Tejo) אל האוקיינוס האטלנטי. חזותה ההולנדית לכאורה של העיר התחתית באזור הרוסיו (Rossio) ושדרות העצמאות משתלבות יפה עם גבעת אלפאמה (Alfama), היא העיר העתיקה. באלפאמה היה גם רובע היהודים לפני גירושם ומקום הסאו (קתדרלה). מול אלפאמה, על קו המים כמעט, בנויים מנזר ז'רונימו (Mosteiro dos Jeronimos), המגולף באבן, ומגדל בלם (Belem) המקושט, מעגן לאוניות הצי הפורטוגלי, שהביאו לכאן את זהב ברזיל והודו. 

מנזר בטליה

בלב עמק פורה וירוק, לצד ציר הדרך הראשית של פורטוגל, בנוי "מנזר המלחמה" (Mosteiro da Batalha). המנזר נבנה במשך דורות רבים, אך ראשיתו היתה בשנת 1388, שלוש שנים אחרי ניצחון הפורטוגלים על הספרדים שטענו לכתר פורטוגל, בקרב אלז'ו בארוטה שהתחולל לא רחוק מכאן. בעקבות הניצחון יסד ז'ואאו ה-1 את "מנזר מריה הקדושה של הנצחון", הוא מנזר בטליה. המבנה הגדול עוצב סופית רק בראשית המאה ה-16 והוא אחת הדוגמאות המושלמות של הסגנון הארכיטקטוני ה"מנואליני" של "הגותיקה הפורטוגלית".

עמק הדואורו

גדול הנהרות בצפון פורטוגל, המבתר אותה לרוחבה מן הגבול הספרדי ועד לים, הוא הנהר דואורו (Douro). הנהר מתעקל בסדרת נפתולים (מיאנדרים) יפהפיים בנוף הררי-טרשי במזרח, דרך שפלות גבנוניות בחלקו התיכון ועד לרצועת החוף החולית והצרה במערב. כפרים קטנים ובתים בודדים משובצים בשטחי הכרמים הגדולים, שבהם מופק היין הירוק הנודע של פורטו. נופו הירוק תמיד של העמק מקנה לכל צפון פורטוגל את הגוון הרומנטי המיוחד לו.

פורטו

בירת צפון המדינה היא פורטו (Porto) – נמל גדול על שפך נהר הדואורו (Douro) הענק. העיר נמתחת משני צִדי אפיקו וגולשת על מורדותיו. את ראשיתה חבה פורטו למעמדה על הגבול בין החלק הרומי של  לוסיטניה, ארץ קלטית קדומה, לבין לוסיטניה העצמאית שמדרום לנהר. מאז התפתחה כעיר מסחר, נמל מוצא ליינות המשובחים של צפון פורטוגל ומוקד כלכלי וחברתי תוסס, שהפעיל קשרים ענפים עם בריטניה בשיא עוצמתה הכלכלית. באזור הנמל קיימים עד היום בתי יין מסורתים, המציבים מול פתחיהם סירות עץ עתיקות שבהן היו משיטים יינות על הנהר, מן ההרים אל הנמל. 

פורטוגל התיכונה

מרכזה של פורטוגל מורכב משלוש רצועות אורך גיאוגרפיות: מרגלות הרמה הספרדית במזרח, רצועת הגבעות והיערות במרכז, ובמערב – חולות החוף האטלנטי, מפרציו ומצוקיו.
חתונות והסכמים פוליטיים בימי הביניים הותירו את פורטוגל מחוץ לבריתות המלכים הנוצריים שעמדו בבסיס כינונה של ספרד, ולכן מדברים כאן עדיין בניב לוסיטני, הוא הפורטוגיש.
כך התפתחה האמנות הפורטוגלית באופן עצמאי ב-500 השנים האחרונות. הפורטוגלים שקדו גם על הקמת האימפריה הימית שלהם, שתהליך פירוקה הסתיים רק בסוף המאה ה-20, אחרי מותו של סלזאר, הרודן הפשיסט של פורטוגל.

פטימה

אחד המנזרים המפורסמים והחשובים ביותר באירופה הוא פטימה (Fatima) שבמרכז פורטוגל. המנזר הוא מוקד עלייה המונית לרגל של עשרות אלפי מאמינים מכל רחבי העולם הקתולי. היום ה-13 בכל חודש, ובעיקר בחודשים מאי ואוקטובר, גדוש בעולי רגל מחפשי ניסים. המקום זכה למוניטין בעקבות נס שאירע ב-13.5.1917 בשלושה רועי צאן צעירים, אשר הבתולה מרים התגלתה לעיניהם בעץ אלון ומסרה באמצעותם מסר של שלום עולמי. אלפים מבין עולי הרגל מגיעים לפטימה על ברכיהם, וכל המרחיק לכת כך הרי זה משובח. 

מזג אוויר

ליסבון

14°-19°
שישי 17°-18°
שבת 17°-18°
ראשון 18°-18°