נגישות

מדריך ורשה

מדריך ורשה

אטרקציות בורשה

ורשה נחשבת בשנים האחרונות לאחת הערים הכי מדליקות באירופה. ורשה חווה לאחרונה התחדשות ופריחה עירונית, יש בה אווירה נהדרת שמוסיפים לה פסטיבלי רחוב, סצינת אמנות חדשנית וסצנת מוזיקה תוססת. חוץ מזה יש בוורשה מוזיאונים מרתקים ובתי קפה שכיף לשבת בהם ולצפות בעוברים ושבים. הנה ההמלצות שלנו לאתרים והאטרקציות שלא כדאי לפספס בוורשה.

העיר העתיקה והמצודה

הרובע העתיק בוורשה הוא החלק המפורסם ביותר ואחד המעניינים בעיר. הרובע הוקם לראשונה כבר במאה ה-13 אבל במלחמת העולם השנייה נהרסו 90 אחוז מן המבנים בו. במהלך שנות השישים והשבעים, בפרויקט בינוי ענק וחסר תקדים, שוחזרו בתי הרובע העתיק על פי צילומים ותיעוד. התוצאה מעניינת כי ניכר לעין שהבניינים חדשים, אבל העיצוב שלהם, המראה, הצבעים, וסגנון האדריכלות שייך למאות קודמות. ב-1980 עם השלמת עבודות השחזור והשיקום הוענק לעיר העתיקה של ורשה מעמד של נכס עולמי של ארגון אונסק"ו. רוב העסקים שפועלים בעיר העתיקה, ששטחה די קטן ואפשר לחצות אותה בפחות מעשר דקות הליכה לא מהירה, הם גלריות אמנות, חנויות מזכרות, בתי קפה ומסעדות. הכיכר המרכזית היא כיכר השוק הגדולה והיפה, במרכזה ניצב פסל של בתים, אחד מסמליה הנודעים של ורשה. 
לצד הרובע העתיק ניצבת המצודה המלכותית. גם מבנה ענק זה נהרס לחלוטין במלחמה ונבנה מחדש במאמץ גדול בין השנים 1971-1988. במצודה מוצגות כיום תערוכות מן ההיסטוריה הפולנית ויצירות אמנות חשובות, ביניהן ציורים של רמברנדט וקנאלטו. 
הכתובת: plac Zamkowy  4.

מוזיאון שופן

כאשר צועדים מכיכר ז'בויצ'ילה צפונה לאורך רחוב מוקוטובסקה חוצים לאחר כעשר דקות את כיכר שארל דה גול ואת רחוב ירושלים (Jerozolimskie), אחד מצירי התנועה המרכזיים בעיר. עוד הליכה קצרה צפונה מובילה למוזיאון פרדריק שופן. המלחין הוא אחד מבניה המפורסמים של העיר. בוורשה מדגישים שגדל בה וכתב ובילה כאן את עשרים השנים הראשונות בחייו לפני שעבר לווינה ולפריז בה מת בגיל 39 משחפת. הוא אמנם קבור בפר לאשז אבל על פי בקשתו נטמן ליבו בכנסייה במרכז ורשה. בעיר מסומן מסלול הליכה בעקבות שופן ובכל תחנה, גם ליד המוזיאון הגדול שמוקדש לו, ניצב ספסל ישיבה ועליו מפה של תחנות חשובות. כאשר לוחצים על כפתור במרכז הספסל נשמע קטע מאחת מיצירותיו של שופן.
 
המוזיאון פועל בארמון אוסטרוגסקי. התצוגה מכילה אוסף ענק של פרטיטורות, מכתבים ופריטים מחייו של המלחין. כמו כן מוצב כאן הפסנתר שהובא הישר מפריז, ולצידו יומניו האישיים של שופן. מוצגים כמסכת פניו של המלחין וטביעת ידו בגוש גבס קצת יותר ביזאריים. כמה פעמים בשבוע מנגנים במוזיאון יצירות של שופן. במקום חנות מזכרות יפה וקפה נעים ומודרני.
הכתובת: ul. Tamka 41.

מוזיאון המדע קופרניקוס

אם הגעתם לוורשה עם ילדים – זה המקום לבלות בו. מוזיאון המדע החדש, שנפתח לפני כשנה על גדת נהר הוויסטלה, מציג על פני שתי קומות ענקיות מבחר יפה של פעילויות. אפשר וצריך להפעיל את כל המוצגים. התצוגה מודרנית להפליא, מעניינת והבעיה העיקרית היא לפלס דרך בין המוני הילדים ובני הנוער שמצטופפים במקום. כדאי לבלות במקום כמה שעות אחר הצהריים, כאשר הלחץ יורד. המוזיאון נושא אמנם את שמו של קופרניקוס, עוד אחד מבכירי בניה של האומה הפולנית ואחד האסטרונומים החשובים בהיסטוריה, אבל הקשר ההיסטורי קיים במקרה זה רק בשם המקום. 
הכתובת: ul. Wybrzeze Kosciuszkowskie 20.
 

גן ספריית האוניברסיטה

מול מוזיאון המדע על שם קופרניקוס ניצבת הספרייה החדשה של האוניברסיטה בוורשה. הבניין שמכונה BUW  נבנה לפני כעשור בסגנון אולטרה מודרני ונבחר כמה פעמים בידי תושבי ורשה כמקום האהוב ביותר בעיר. האטרקציה העיקרית של המבנה היא גן הגג הגדול, ששבילים רבים חוצים אותו וספסלי ישיבה פזורים בו במרחב. לכן, כדאי לרכוש אוכל בקפטריה שבקומת הקרקע ולטפס במדרגות המוליכות אל הגג. החלק הגבוה של גן הגג משתרע על פני יותר מאלפיים מטר רבוע ויש בו מזרקה גדולה ומפל מים. במהלך הטיול בגן אפשר לצפות מטה, אל הסטודנטים השוקדים על לימודיהם בספרייה וכדאי מאוד לצפות סביב – על מרחבי העיר, על הנהר ועל האיצטדיון הלאומי החדש, בדיוק מעבר לנהר. 
הכתובת: ul. Dobra 56.
 

פארק לז'יינקי

הפארק הענק Lazienki וארמון הקיץ המלכותי שניצב על אי קטן במרכזו נחשבים בין היפים באירופה. הגן כולו נראה כיער ירוק, עם מרחבים ונופים מגוונים וכל זה במרחק הליכה קצר ממרכז העיר. משמעות השם היא המרחצאות המלכותיים. גם כאן יש פסל גדול של שופן ולצידו ספסל מנגן. לצד האי והארמון פועל עדיין תיאטרון פתוח קטן, בו מועלות בקיץ הפקות. 
הגנים האחרים בעיר אמנם קטנים וצנועים יותר אבל התחושה שמלווה את המבקר בוורשה היא של מעבר בין גנים ומרחביים ירוקים גדולים ושופעי צל ופרחים.
 

ארמון התרבות והמדע

המבנה הענק הזה, שמתנשא לגובה 231 מטר, הוא הבניין הגבוה בעיר. סטאלין העניק אותו ב-1955 כמתנה לעם הפולני ומאז הפך גורד השחקים המעט מוזר לאחד מסמליה של העיר. כאשר נחנך היה זה הבניין הגדול באירופה. מן הקומה השלושים יש תצפית נהדרת על העיר וסביבתה וביום בהיר אפשר לראות מכאן למרחק עצום. בקומת הקרקע פועלים תיאטרון וקולנוע, בית קפה ומסעדה. 
הכתובת: Plac Defilad 1.
 

מוזיאון ההתקוממות

המוזיאון נפתח ב-2004, שישים שנה לאחר ההתקוממות בוורשה. כיום זה אחד המוזיאונים הפופולריים בעיר. הוא פועל במבנה ששימש כתחנת כוח לרכבת העירונית. התצוגה הענקית מתוכננת היטב והמבקרים במקום חווים בעוצמה את הימים שעברו תושבי העיר ב-1944. בין המוצגים בולט מטוס מפציץ שלם מדגם 24B. המוצגים המרגשים ביותר הם צילומים ומכתבים של תושבי ורשה, שלחמו לקראת סוף המלחמה בחיילים הנאצים. בכל שנה ב-1 באוגוסט מציינים במוזיאון את תחילתו של המרד, שנמשך כחודשים. 
הכתובת: ul. Grzybowska 79.
 

המוזיאון לתולדות יהדות פולין

ליד השטח בו ניצב פעם הגטו היהודי, לצד האנדרטה המסיבית שהקים ב-1948 נתן רפופורט לזכר לוחמי יהודי גטו ורשה, ניצב מוזיאון ענק חדש שיתעד את תולדות יהדות פולין. המוזיאון נחנך באפריל 2013 והוא גדול, מרשים וחדיש. באזור הגטו פזורות כמה אנדרטאות לזכר הקהילה היהודית הגדולה שחיה בעיר עד מלחמת העולם. 
 

מזג אוויר

ורשה

14°-22°
שלישי 12°-22°
רביעי 12°-24°
חמישי 13°-24°