נגישות

מדריך פראג

מדריך פראג

פראג - טיול עצמאי ליומיים, שלושה או חמישה ימים

איזה כיף! רכשתם חבילה לפראג! עכשיו הזמן לתכנן את הביקור בעיר. מוקד המשיכה העיקרי של פראג הוא היופי עוצר הנשימה שלה, שהדרך הטובה לספוג אותו היא בשיטוט איטי בסמטאות.לוח הזמנים לביקור בפראג צריך להיות גמיש במידה שיאפשר לכם לעצור, להתבונן ולחזור לראות שוב למקומות שמצאו חן בעיניכם במיוחד. אלה ההמלצות שלנו לשהות של יומיים, שלושה או חמישה ימים בעיר.

להדפסת המסלול לחצו כאן »

טיול ליומיים בפראג

כדי להתחיל את הביקור בפראג בסטייל, אפשר להקדיש את היום הראשון בעיר להליכה במסלול המלכותי, כמו שעשו בעבר בני אצולה שביקרו בפראג.
 
התחילו בטירת פראג, הנצבת על ראש גבעה בשכונת Hradčany בעיר. אין כמו להתחיל את היום בתצפית מרהיבה על העיר הפרושה לרגלי הגבעה. אחרי ששבעתם מהנוף, כנסו למתחם הטירה שנבנתה במאה ה-9 ושמשה כמקום מושבם של השלטון ושל הכנסייה. כיום משמשת הטירה כמקום מושבו הרשמי של נשיא צ'כיה. מתחם הטירה כולל ארמונות מלכותיים, כנסיות ומבנים רשמיים בסגנונות אדריכליים שונים מתקופות שונות. יש הרבה מה לראות במתחם הטירה והגנים ואפשר בקלות לבלות כאן חצי יום.
 
הגעה: מומלץ להגיע בחשמלית 22 לתחנת Pražský hrad ולסיים את הביקור בירידה ממדרגות הטירה העתיקה לתחנת המטרו Malostranská. 
שעות פתיחה: בעונת התיירות (אפריל – אוקטובר) מדי יום 5:00 עד 24:00. גני הטירה פתוחים מדי יום 10:00 עד 19:00. יוני-יולי עד 21:00, אוגוסט עד 20:00.
מחיר: כרטיס Circuit A לביקור בכל מבני המתחם 350 קורונת למבוגר.
 
אחרי הפסקה לארוחת צהריים התחילו לרדת בנחת דרך העיר הקטנה Malá Strana לכיוון כנסיית סנט ניקולס הבארוקית, הניצבת בכיכר Malostranské námĕstí. בכנסייה מתקיימים במהלך השנה קונצרטים למוזיקת עוגב. המשיכו בהליכה לאורך רחוב Mostecká אל גשר קרל המפורסם והיפייפה.
 
גשר קרל, החוצה את נהר הוולטבה, הוא אחד האתרים הידועים בפראג כולה. הגשר נבנה באמצע המאה ה-14 עבור המלך קרל ה-4 ולאורכו ניצבים 30 פסלים בארוקיים של דמויות מהדת הנוצרית. לכו באיטיות לאורך הגשר והקדישו זמן להסתכל על הפסלים, ליהנות מהנוף הנשקף ממנו ולהמוני אמני הרחוב המציגים לעוברים ושבים את מרכולתם. 
 
הגשר יביא אתכם לעיר העתיקה של פראג. פה לא ניתן לכם הוראות הליכה, כי הכיף הגדול הוא ללכת לאיבוד בסמטאות הקטנות של העיר, להגיע לגלריות, לחנויות הקטנות ולבתי הקפה המפוזרים לאורך הדרך. שוטטו לכם בסימטאות עד שתגיעו לכיכר העיר העיר העתיקה Staromĕstské námĕstí. זוהי ללא ספק אחת הכיכרות היפות באירופה והיא נשארה כמעט ללא שינוי מאז המאה ה-10. היום הכיכר מלאה מסעדות ותיירים שמגיעים אליה כדי להתרשם מהאדריכלות ומהבניינים המעניינים. אחת האטרקציות הגדולות בכיכר הוא השעון האסטרונומי שעל מגדל בית העירייה העתיק, שבכל שעה פוצח בהופעה נחמדה של צלילים ודמויות שיוצאות מצד אחד של השעון, עושות סיבוב ונכנסות חזרה בצד השני. אם מתחשק לכם, אתם יכולים לעלות לראש המגדל לתצפית נהדרת על הנוף (יש גם מעלית).
שעות פתחית המגדל: ג' – א' 9:00 עד 22:00, ב' 11:00 עד 22:00
מחיר: 120 קרונות למבוגר, 70 קרונות לילד עד גיל 15.
 
אם נשאר לכם כוח ואתם אוהבים אופרה, נסו להשיג כרטיסים להופעה בתאטרון Estates Theater, תיארטון היסטורי מהמאה ה-18 בו הוצגה הופעת הבכורה של האופרה דון ג'יובאני של מוצארט, ומוצארט נכח בה בעצמו. כמעט תמיד יש פה הופעה טובה. כרטיסים אפשר לקנות בקופה בתיאטרון הלאומי או במשרדי כרטיסים בעיר. התיאטרון נמצא במרחק הליכה קצרה מכיכר העיר העתיקה לאורך רחוב Železná.
כתובת תיאטרון Estates:  Železná 24
כתובת קופת התיאטרון הלאומי: Národní 2
שעות פתיחה: ב'-ו' 9:00 עד 18:00. שבת-א' 10:00 עד 18:00.
 
את היום השני בפראג אנחנו ממליצים להקדיש לשיטוט שיתחיל בעיר החדשה וימשיך לעיר העתיקה ולרובע היהודי המפורסם.
 
התחילו בכיכר ואצלב (Václavské náměstí ) שבעיר החדשה. הגעה במטרו: Můstek A. זהו האזור המסחרי העמוס ביותר של העיר וזהו מקום טוב לפתוח בו את היום בארוחת בוקר, שיטוט בין החנויות וקניות. החנויות של הרשתות הגדולות והמוכרות נמצאות ברחוב Na Příkopě (ממשיכים מהקצה הצפון-מערבי של הכיכר ופונים ימינה).
 
אם אתם מחובבי המוזיאונים, יש באזור הכיכר שניים מעניינים. בקצה הדרום-מזרחי של הכיכר נמצא המוזיאון הלאומי שהוא אופציה נחמדה, בעיקר למי שהגיע לעיר עם ילדים. התערוכה הקבועה במוזיאון מורכבת משני חלקים עיקריים: חלק המוקדש לאישים מרכזיים בהיסטוריה הצ'כית. החלק השני מוקדש לאוסף גדול של מינרלים ושל מוצגים זואולוגים ופלאונתולוגים.
כתובת: Václavské náměstí 68 בעת כתיבת שורות אלה בניין המוזיאון הראשי סגור לרגל שיפוצים. אפשר לבקר בבניין החדש של המוזיאון הלאומי בכתובת: Vinohradská 1.
שעות פתיחה: ה'-ג' 10:00 עד 18:00 ימי ד' 9:00 עד 18:00.
 
אוהבי האמנות יעדיפו כנראה את מוזיאון Alfons Mucha, המוקדש לאמן הארט נובו הצ'כי הידוע. התערוכה כוללת ציורים, צילומים, רישומי פחם, ליטוגרפיות וחפצים אישיים של האמן. המוזיאון נמצא בקרבת הכיכר, פונים לצפון מזרח על רחוב Jindřišská ואח"כ פונים שמאלה ברחוב Panská.
כתובת: Kaunický paláce, Panská 7 
שעות פתיחה: מדי יום 10:00 עד 18:00
 
מכאן המשיכו וכנסו שוב לסמטאות העיר העתיקה כשפניכם מועדות אל הרובע היהודי העתיק. את הדרך כדאי לעשות בניחותא, בלי למהר. זה גם בטח זמן טוב למצוא בדרך בית קפה או מסעדה לארוחת צהריים, להיכנס לגלריות ולחנויות הקטנות וליהנות מהאווירה הכללית. אנחנו נותנים פה את המסלול הישיר והקצר ביותר, אתם כמובן מוזמנים לחרוג ממנו כאוות נפשכם:
התחילו את הדרך מפינת הרחובות Na Příkopě ו- Na Můstku. לכו לכיוון צפון מערב על  Na Můstku, פנו שמאלה ב- Rytířská ומיד ימינה לרחוב Melantrichova המשיכו עם הרחוב הזה עד שתגיעו לכיכר העיר העתיקה. פנו שמאלה והמשיכו ללכת בשולי הכיכר ומשם על רחוב Pařížská. פנו שמאלה לרחוב Široká והגעתם ללב הרובע היהודי העתיק. הרובע נוצר במאה ה-13, כאשר יהודי הסביבה התבקשו לעזוב את בתיהם ולהתיישב באזור הזה של העיר. למרות שינויים מבניים בעיר בסוף המאה ה-19 ותחילה ה-20, רוב האתרים החשובים של הרובע ניצלו מהריסה ונשמרו עד היום בצורתם המקורית.זהו הרובע היהודי העתיק השמור ביותר באירופה כולה. הרובע כולל שישה בתי כנסת ואת בית הקברות היהודי העתיק. מלבד בית הכנסת הישן-חדש, כל אתרי הרובע נכללים היום תחת הכותרת " המוזיאון היהודי בפראג" וניתן לקנות כרטיס הכולל את הכניסה לכל האתרים.
 
למרות שהכרטיס לא זול, אנחנו ממליצים בחום לרכוש אותו ולו רק בשביל הביקור בבית הקברות העתיק והמיוחד במינו. 
הגעה (אם לא רוצים ללכת ברגל): מטרו: Staromestska – קו A. חשמלית: Staromestska קווים 17 או 18.
שעות פתיחה: א'-ו' 9:00 עד 18:00 למעט בחגים יהודיים.
מחיר: 300 קרונות למבוגר, 200 קרונות לילד עד גיל 18.
את הכרטיס לכל אתרי הרובע קונים במוזיאון היהודי בכתובת U Staré školy 1. 
 
אחרי הביקור ברובע היהודי חזרו לרחוב Široká ולכו עליו לכיוון הנהר, פנו שמאלה ברחוב Křižovnická שיביא אתכם לגשר קרל. חצו שוב את הגשר היפה לצידו השני של הנהר וממש לפני סוף הגשר, רדו  במדרגות שמצד שמאל אל  Kampa, מעין רציף על גדות הנהר עם חנויות מיוחדות ומסעדות ומקום מושלם לסיים בו עוד יום עמוס בפראג. 

להדפסת המסלול לחצו כאן »

טיול לשלושה ימים בפראג

עכשיו, אחרי שראיתם את האתרים החשובים של העיר, אתם יכולים להתפנות לפנק את עצמכם ביום רגוע יותר. במיוחד אם מזג האוויר נעים, אנחנו ממליצים לכם להעפיל לגבעת פטרין Petřín Hill. בעבר גדלו על הגבעה כרמיו של המלך קרל. היום זהו פארק יפה המשקיף על העיר ויש בו שלווה נעימה לצד אטרקציות לילדים ולמבוגרים כאחד. הדבר הבולט ביותר על הגבעה הוא מגדל הטלוויזיה, העתק של מגדל אייפל המתנשא לגובה של 62 מ'. מי שהנוף מהגבעה לא מספיק לו יכול להעפיל לראש המגדל לנקודת תצפית גבוהה יותר, שביום בהיר אפשר לראות ממנה את היערות של מרכז בוהמיה. יש עוד לא מעט אטרקציות על הגבעה, כמו מבוך מראות מצחיק, מצפה כוכבים, בתי קפה וגני בירה, רכיבה על סוסים ועוד. ברחבי הגבעה פרוסים שבילי הליכה שנעים לטייל בהם.
 
אנחנו ממליצים לעלות לגבעה בחשמלית הפוניקולר שיוצאת מהתחנה ברחוב Újezd בכל 10-15 דקות מהשעה 9:00 ועד השעה 23:30. אם עוד אין לכם כרטיס של התחבורה הציבורית של פראג, תצטרכו לרכוש אחד כזה בתחנת הפוניקולר. הרכבת עוצרת באמצע גובה הגבעה ועל הפסגה. את הירידה מהגבעה כדאי לעשות ברגל בטיול נינוח בין העצים, כשנופי העיר מבצבצים מדי פעם מבין הצמחייה. 
כתובת: Malá Strana Petřín Hill
הגעה: לתחנת הפוניקולר מגיעים ברכבת טראם 8, 9, 12 20 או 22 עד לתחנת Újezd. אפשר גם להגיע במטרו לתחנת Národní Třída.
 
לאחר שתרדו מהגבעה פנו שמאלה לכיוון העיר הקטנה Malá Strana כאן תוכלו למצוא מקום לאכול בו ארוחת צהריים ואחריה תוכלו לשוטט בין הרחובות הקטנים והיפים. 
 
לקראת ערב, צאו להפליג על נהר הוולטבה. הפלגה על הנהר תיתן לכם מבט שונה על העיר והיא יפה במיוחד באור הדמדומים שהופך לערב עת אורות העיר נדלקים. אנחנו ממליצים על השייט של 3 שעות היוצא מהנמל שנמצא תחת גשר צ'כוב. ההפלגה כוללת ארוחת ערב בסגנון בופה, שתייה ומוזיקה חיה.
השייט יוצא בשעה 19:00
המחיר: 890 קרונות למבוגר.

טיול לחמישה ימים בפראג

את היום הרביעי אנחנו ממליצים לנצל דווקא ליציאה מהעיר לטיול יום. יש לא מעט אפשרויות לסיורים היוצאים ממרכז העיר של פראג. הנה כמה מהן:
 
1. כדי לטעום קצת מצ'כיה ההיסטורית כדאי לנסוע לסיור בצ'סקי קרומלוב (Český Krumlov). זוהי עיירה היסטורית ציורית, לשפת נהר הוולטבה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. טירתה של העיירה נבנתה כבר במאה ה-13 והעיר העתיקה נראית כאילו קפאה בזמן. יום סיור לצ'סקי קרומלוב נמשך כ- 10 שעות.
 
2. כדי לחוות מעט מתרבות מעיינות המרפא הידועה של צ'כיה אפשר לנסוע לסיור יום בקרלובי וארי, עיירת הספא המפורסמת, הממוקמת במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מפראג. העיירה קרלובי וארי הוקמה במאה ה-14 ויש בה 12 מעיינות חמים טבעיים שמשכו אליהם במהלך השנים אישים מפורסמים כמו גתה, שופן, בטהובן ברהמס ודבוז'ק. יום סיור לקרלובי וארי נמשך כ- 10 שעות.
 
3. מי שרוצה ללמוד עוד על ההיסטוריה של הקהילה היהודית של צ'כיה והאזור כולו יכול לנסוע לסיור במחנה הריכוז טרזין, בו השתמשו הנאצים כ"מחנה לדוגמא" בתעמולה שלהם. זהו סיור לא קל אך מרתק במתקני המחנה, בו נכלאו במהלך מלחמה"ע ה-II יותר מ-150 אלף יהודים מצ'כיה ומרחבי אירופה, רבים מהם אנשי תרבות, שחקני תיאטרון ומוזיקאים שיצרו במחנה חיי תרבות עשירים. משך הסיור לטרזין כ-5 שעות.
 
ביום החמישי אפשר להשלים ביקורים, לחזור לאתרים שאהבתם במיוחד, או להקדיש את הזמן שנותר לביקור באתרים נוספים. 
 
אם אתם אוהבים חיות ובמיוחד אם אתם נמצאים בעיר עם הילדים, סעו לגן החיות של פראג. זהו גן חיות מיוחד הממוקם מחוץ למרכז העיר, ביער על גדות נהר הוולטבה. יש בו כמה תוכניות רבייה מיוחדות, שהחשובה שבהן היא רביית סוסי פז'בלסקי (Przewalski’s horses), סוס הבר היחיד שקיים בימינו ונמצא בסכנת הכחדה חמורה. חוץ מסוסי הבר, אפשר לראות בגן מגוון גדול של בעלי חיים, כולל ינשופים נדירים, גורילות, פילים ועוד ועוד. 
כתבות: U Trojského zámku 120 Troja
שעות פתיחה: יוני – אוגוסט, מדי יום 9:00 – 19:00.
מחיר: מבוגר: 200 קרונות. ילד עד גיל 15: 150 קרונות. מחיר משפחתי (שני מבוגרים ושני ילדים): 600 קרונות.
הגעה:  נוסעים במטרו עד תחנת Nádraží Holešovice ומשם ממשיכים באוטובוס מספר 112 עד לגן החיות.
 
אחרי גן החיות, חזרו לעיר והקדישו זמן לביקור באתרים שעוד לא ראיתם:
מוזיאון הקומוניזם הוא מוזיאון מעניין ומרגש המלמד על התקופה הקומוניסטית של צ'כיה, במהלכה נאסרו כ-200 אלף תושבים ויותר מ-30 מהם נורו למוות כאשר ניסו לברוח אל מחוץ לגבולות המדינה. במוזיאון תוכלו לראות את האנדרטה המרגשת לזכר קורבנות הקומוניזם ותצוגה מרגשת לא פחות של תמונות, כרזות תעמולה וסרטוני וידאו.
כתובת: Na Příkopě 10
שעות פתיחה: מדי יום 9:00 עד 21:00
מחיר: 190 קרונות למבוגר
 
המשיכו על רחוב Na Příkopě לכיוון צפון מזרח והגיעו אל בית העירייה של פראג, שהוא פנינה ארכיטקטונית בסגנון אר נובו בו מתקיימית קונצרטים של התזמורת הסימפונית של פראג. כדי להתרשם מפנים הבניין אפשר להיכנס לבית הקפה Kavárna Obecní Dum וליהנות מהפסקת קפה באווירה מיוחדת. מכאן המשיכו בהליכה קצרצרה למגדל אבק השרפה, שהיה אחד מ-13 שערי הכניסה לעיר העתיקה ונבנה בשנת 1475. במאה ה-17 אכסנו במגדל אבק שריפה וכך ניתן לו שמו. המשיכו דרך השער וכנסו לעיר העתיקה. כאן בוודאי תמצאו בקלות מסעדה או בר לחגוג בהם את היום האחרון שלכם בפראג.

להדפסת המסלול לחצו כאן »

מזג אוויר

פראג

14°-22°
ראשון 9°-23°
שני 14°-24°
שלישי 15°-27°