נגישות

מדריך צ'כיה

מדריך צ'כיה

אטרקציות בצ'כיה

צ'כיה היא אחד היעדים הכי רומנטיים שיש. היא כל כך יפה. יש בה קסם של אירופה של פעם עם ארמונות, ערים היסטוריות עם אדריכלות מכל מיני תקופות, גשרים יפים, אתרי מרחצאות מסורתיים, נהרות והרבה ירוק בעיניים. ואי אפשר בלי להגיד מילה על הבירה הצ'כית המצויינת שאף ביקור בצ'כיה לא יהיה מושלם בלעדיה. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לאתרים שאסור להחמיץ בצ'כיה.

מוראביה

חבל מוראביה, שתופס את השליש המזרחי של הרפובליקה הצ'כית, קרוב לגבולות עם סלובקיה ואוסטריה, נהנה במידה רבה מהתחייה הזו של החבלים הקטנים, של התרבויות שכמעט נשכחו, של הפולקלור הייחודי לאזור לא גדול.
המוראבים רגילים להיות "אח הקטן" ברפובליקה הצ'כית. בוהמיה היא החבל הגדול, העשיר יותר וזה שמכתיב בדרך כלל את סדר היום. שלזיה, החבל השלישי בצ'כיה, סמוך לגבול עם פולין, זעיר ולא משמעותי מבחינה אתנית. ולמרות שבצ'כיה מצהירים על כך שאין הבדלים ממשיים בין תושבי בוהמיה למוראבים מפקד האוכלוסין הצ'כי מצביע על נתונים מעניינים: ב-1991 הגדירו עצמם 1.4 מיליון מאזרחי צ'כיה (14 אחוזים מכלל האוכלוסייה) כבעלי לאום מוראבי. עשר שנים לאחר מכן, ושמונה שנים לאחר הפיצול השקט בין צ'כיה לסלובקיה ליצירת שתי מדינות נפרדות, צנח מספר המגדירים עצמם כמוראבים ל-400 אלף, (ארבעה אחוזים מהאוכלוסייה). הסיבה היא כנראה חשש מפיצול נוסף, או מניצול פוליטי של הגאווה התרבותית.

ברנו

קצת פחות ממאתיים קילומטרים מפרידים בין פראג לברנו, בירת חבל מוראביה והעיר השנייה בגודלה בצ'כיה. מחברת ביניהן האוטוסטרדה הטובה ביותר במדינה, כך שמדובר בנסיעה שנמשכת פחות משלוש שעות.
שני האתרים שלא כדאי להחמיץ במהלך ביקור בברנו הם המוזיאון של גרגור מנדל והווילה שבנה מעל העיר האדריכל מיז ואן דה רוהה. המוזיאון של מנדל שוכן במנזר העתיק של העיר, בו פיתח מנדל (1822-1884) את תורת הגנטיקה. מנדל, ששימש כנזיר במנזר האוגוסטיני של ברנו, שילב במהלך כל חייו בין עבודת הכנסייה למחקר מדעי מעמיק. במוזיאון אפשר לראות תיעוד של מחקריו ובגן אפשר עדיין לראות את החממות והכוורות ששימשו אותו למחקריו. גרגור מנדל נחשב כיום לאחד משני בניה המפורסמים ביותר של מוראביה. השני הוא זיגמונד פרויד, שנולד בחבל בעיר פרייבירג, שנקראת היום פריבור ב-1856.
מוזיאון הגנטיקה של גרגור מנדל במנזר האוגוסטיני פתוח בכל יום מעשר עד שש.

האטרקציה המרתקת השנייה בברנו היא וילה טוגנדהאט (Tugendhat) בראש גבעה שצופה על העיר. ב-1930 בנה כאן האדריכל הגרמני המפורסם לודוויג מיז ואן דה רוהה בית לבן ומרשים. הזוג היהודי העשיר טוגנהאדט, שנישא רק שנתיים קודם לכן, התגורר בווילה במשך שמונה שנים בלבד. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, כשהנאצים התקרבו לברנו, נמלטו בני המשפחה תחילה ללונדון ואחר כך לונצואלה. הוילה שרדה את המלחמה ואפילו את התקופה לאחריה, בה שימשה כבסיס לחיל הפרשים הרוסי. כיום היא נחשבת אחת הדוגמאות היפות בעולם לאדריכלות מודרנית ומשמשת כמוזיאון.

אולומוץ

אולומוץ (Olomouc) שוכנת 76 קילומטרים מצפון לברנו. הכיכר המרכזית שלה נחשבת לאחת הדוגמאות המרשימות באירופה לאדריכלות הבארוק. עמוד ה"שילוש הקדוש" בלב הכיכר הזו נבנה באמצע המאה ה-18 ומתנשא לגובה 35 מטרים. בצידה האחד של הכיכר, לצד המזרקה הירקרקה ניצבים כמה פסלים קצת מוזרים. בצידה האחר, כאשר עומדים מול השעון האסטרונומי הגדול, שמזכיר את השעון בכיכר העתיקה של פראג, נדמה שהאמנות הסוציאליסטית הצליחה לגרום נזק מביך גם לכיכרות השמורות והיפות ביותר.

קרומריז'

ארמון הארכיבישוף בעיר קרומריז' (Kromeriz) עבר כמה גלגולים. הוא נבנה כמצודה גותית, שופץ כטירת רנסאנס ובמאה ה-17 זכה לצורתו הנוכחית כארמון בארוקי. מהמאה ה-14 עד אמצע המאה העשרים התגוררו כאן הבישופים של אולומוץ. בניגוד לטירות רבות אחרות, החלקים המרשימים ביותר של האתר הם דווקא האגפים הפנימיים. בחדרים רבים נשמרו הריהוט, הספרים, כלי הכתיבה וכלי האוכל. כל אלה נותנים למבקר את התחושה שנקלע לבית חי ומתפקד ולא למוזיאון היסטורי.
האתר השני בקרומריז' הוא גן הפרחים בקצה העיר. במשך יותר מ-300 שנים מטפחים כאן בעקביות ובחריצות גן גדול, רובו בסגנון הצרפתי שמודל גני ורסאי הוא המייצג הבולט ביותר שלו. ערוגות הפרחים הסימטריות והמסודרות, תכנון הצבעים, הפריחה והצורות מרשים. היתרון הגדול ביותר של הגנים בקרומריז' טמון בעובדה שבקצה הגן נבנתה אכסדרת עמודים באורך 240 מטר. המבקרים כיום בגן עולים על גגה של האכסדרה ובמבט מלמעלה קל הרבה יותר להבחין בצורות הגן. בדרך כלל המקום ריק למדי, ומיעוט המבקרים מאפשר לבלות כאן כמה שעות שלוות במיוחד.
 

לדניצה

לדניצה (Lednice), כחמישים קילומטרים מדרום לברנו, קרובה מאוד למפגש הגבולות של צ'כיה, סלובקיה ואוסטריה. העיר הקטנה הזו מציעה למבקרים את הפארק היפה במוראביה. זוהי למעשה החצר האחורית של טירה שנושאת את שם העיר, אבל במקרה זה החצר מוצלחת הרבה יותר מהבית ואם חסר זמן אפשר אפילו לוותר על הביקור בטירה ולצאת תיכף ומיד לשוטט בפארק. מדובר במסלול הליכה שנמשך כשלוש שעות. המסלול מעגלי, כיוון שהוא מקיף אגם די גדול ששוכן מאחורי הטירה. במהלכו חוצים כמה גשרוני עץ, עוברים בסבך של ירק, שיחים, ענפי עצים וצמחים מטפסים. בקצהו הרחוק ביותר של המסלול מגיעים למגדל בגובה 60 מטרים ש-300 מדרגות ספירליות מובילות לראשו. מן המרפסת הזו בראש המגדל נשקף נוף נפלא של הפארק, הארמון וכל סביבתה של לדניצה.
בלב האגם, על שני איים די גדולים, רועים עדרי כבשים, בין העצים מדלגים סנאים. במים שוחים דגים גדולים והצירוף של של אלה יחד מעניק את ההרגשה שמוראביה, בפינה הקצת נידחת הזו של צ'כיה, נהנית עכשיו מפירות הריחוק ומחוסר תשומת הלב המתמשך.   

בוהמיה

תריסר אתרים שהוכרזו כנכס עולמי של אונסק"ו פזורים ברחבי צ'כיה. התיאורים שמציע הטקסט של אונסק"ו לאתרים האלה, יבשים וענייניים בדרך כלל. על העיר הקטנה צ'סקי קרומלוב (Cesky Krumlov) בדרום צ'כיה כתבו אנשי הארגון כך: "זוהי דוגמא יוצאת דופן לעיר ימי ביניימית קטנה במרכז אירופה, שהמורשת האדריכלית המפוארת שלה השתמרה הודות לתנאי השלום ששררו בה במשך יותר מחמש מאות שנה."
העיר הקטנה והקצת נידחת הזו, כמאתיים קילומטרים דרומית לפראג ורק עשרים קילומטרים צפונית לגבול האוסטרי, מסתתרת בצניעות גדולה וזוכה למוניטין מצומצם למדי. זה גם יתרונה הגדול. היא שומרת עדיין על הקסם של מקום קטן, מרוחק ויפהפה. מסוג המקומות שמעניקים למבקר בהם תחושה של תגלית מסוימת.
הטירה של צ'סקי קרומלוב נבנתה בסוף המאה ה-13 ולעיקר הפאר והפריחה שלה זכתה במהלך השנים שבין המאה ה-14 ועד סוף המאה ה-16. משפחת אצולה בוהמית בשם רוזנברג העניקה לטירה את הפאר הרנסאנסי שלה, שמעטים כמוהו נותרו יום במרכז אירופה רוויית המלחמות. במאה ה-17 ירשה את הטירה משפחת אגנסרג ובמאה ה-18 עבר המקום לידי משפחת שוורצנברג. כל אחד מבתי האצולה האלה תרם בתורו לפיתוחה של הטירה, בסגנון קצת שונה. לזכותם ייאמר שבמחווה של כבוד לדורות הקודמים הקפידו לשמר את חלקי הטירה הקיימים והעדיפו בדרך כלל להרחיב אותה בבניינים ובאגפים נוספים וחדשים. התוצאה הנוכחית, ממנה נהנים המבקרים במקום, היא לא פחות מארבעים בניינים וארמונות, שמסודרים סביב חמש חצרות ופארק גדול, על פני שטח של שבעים דונם. זו הטירה השנייה בגודלה בצ'כיה, אחרי הארמון הגדול של פראג. כל המכלול הזה ניצב על גדת נהר הוולטאבה, אותו נהר שחוצה, מאתיים קילומטרים צפונה מכאן, את בירת צ'כיה. 

הוולטאבה

נהר הוולטאבה מספק חלק גדול מן האטרקציות התיירותיות שהאזור מציע. מדרום מערב לצ'סקי קרומלוב, באזור הרי שומאבה (Sumava) נבנה בשנות השישים סכר גדול ליד העיירה ליפנו. כתוצאה מכך נוצר אגם ליפנו (Lipno) שהפך מוקד משיכה לחובבי גלשני רוח, חתירה ושיט מפרשיות. שבילי ההרים המיוערים סביב האגם מושכים בכל קיץ צועדים ורוכבי אופניים. לצד פיתולי הנהר שמצפון לסכר הוקמו כמה מרכזי ראפטינג, בהם משכירים סירות גומי לשיט שנמשך כמה שעות או כמה ימים, תלוי עד כמה רוצים להצפין במורד נהר הוולטאבה.
במהלך טיול יום מדרום לצ'סקי קרומלוב כדאי לפקוד לפחות טירה אחת – טירת רוז'מברק (Rozmberk), על גדת הנהר, כעשרים קילומטרים מדרום מזרח לצ'סקי קרומלוב ופחות מעשרה קילומטרים צפונה מהגבול האוסטרי.
טירה מרשימה נוספת, גם היא על גדת הוולטאבה, ניצבת כשלושים קילומטרים מצפון לצ'סקי קרומלוב ונקראת טירת לובוקה (Hluboka). הטירה נבנתה כחיקוי לטירת ווידזור באנגליה, ולמרות ממדיה הצנועים יותר הדמיון ניכר לעין. הסיור המודרך במקום חושף בפני המבקרים 13 חדרים מבין ה-300 שיש בטירה הענקית. החדרים בהם מבקרים מרוהטים באופן בו עוצבו לפני כמאתיים שנה. בחלק מן החדרים אפשר להתרשם מכלי הלחימה, בעיקר חרבות כבדות, ובחדרים אחרים מן הספרים שקראו בני הבית ומכלי האוכל בהם השתמשו.

מזג אוויר

פראג

16°-22°
רביעי 13°-23°
חמישי 11°-21°
שישי 15°-22°