נגישות

מדריך אנגליה

מדריך אנגליה

מסלולי טיול באנגליה

אנגליה היא מדינה מושלמת לטיולים. יש בה נופים נהדרים ומגוונים, המון אגמים והרים ואזורים כפריים מקסימים שכיף לבקר בהם. אספנו כאן המלצות לכמה טיולים מוצלחים שאפשר לעשות באיזורים שונים של בריטניה ואירלנד.

מסלול טיול באירלנד

אירלנד היא אי לא גדול שבמהלך שבוע אינטנסיבי אפשר לראות בו את רוב האתרים המרכזיים. מסלול מוצלח באירלנד יכלול מגוון גדול של מקומות – כפרים קטנים, ארמונות עתיקים, טירות מוקפות חומה, חופים עם צוקים גבוהים. הדרך הטובה ביותר היא לנסוע במכונית.
 
אם אתם בכל זאת מעדיפים להשען על מדריך בזמן הטיול שלכם בואו למצוא טיולים מאורגנים לבריטניה בעמוד זה 
 
נקודת ההתחלה של המסלול נקבעת בעיקר על פי שדה התעופה בו נוחתים. אם הגעתם לשאנון, יש היגיון רב בנסיעה לאורכו של החוף המערבי תחילה. אם הגעתם לדבלין מוטב לפתוח את הביקור בהיכרות עם העיר. אחר כך אפשר להמשיך צפונה לאורך חוף אנטרים (Antrim) היפה. אפשר גם לנסוע דרומה להרי וויקלו (Wicklow) ומשם לקילקני ולהרים הירוקים של ווקספורדווטרפורד. אפשרות נוספת היא לנסוע מדבלין מערבה לגאלוויי. הכבישים בכמה מקומות צרים ומוטב שלא לנהוג בהם לאחר רדת החשיכה.
 
המסלול הממלץ:
 
ימים 2-1 - דבלין
דבלין היא עיר נעימה וקומפקטית שאפשר לבלות בה נהדר, בייחוד בפאבים המצוינים שפזורים ברחבי העיר. בשנים האחרונות נפתחו בדבלין לא מעט מסעדות מודרניות וטובות. האתרים המרכזיים בדבלין נמצאים במרחק הליכה, כך שמוטב לשכור את המכונית רק לאחר סיום הביקור בעיר. יש להקדיש לביקור בדבלין לפחות יומיים.
 
האתרים שכדאי לפקוד בדבלין כוללים את רחוב הקניות גראפטון. משם כדאי להמשיך ברחוב אוק'ונל למשרד הדואר המרכזי וליהנות מן המראה הנהדר של הפארק דטפנ'ס גרין ושל כיכר מריון. 
כדאי להישאר על הגדה הדרומית של נהר ליפי ולצעוד בדיים סטריט לכיוון מצודת דבלין. כאן כדאי לבקר בספרייה – Chester Beatty. ממנה ממשיכים לקתדרלת סנט פטריק ולמתחם הגדול והירוק של טריניטי קולג'.  משם ממשיכים לכיכר מריון. המוזיאון הלאומי של אירלנד נמצא לצד כיכר זאת.
 
ביום השני כדאי לבקר באזור הסואן של טמפל בר. אחר כך לצעוד ברחוב הפרלמנט עד לנהר ולהתבונן בגשר חצי הפני (Ha'penny Bridge). משם אפשר להמשיך ולבקר במוזיאון הסופרים העירוני.
 
יום 3 - וויקלו
הנסיעה מדבלין הסואנת להרי וויקלוו השלווים נמשכת פחות משעתיים. במהלך הנסיעה חולפים בעיירה אניסקרי (Enniskerry) ומגיעים לאחוזה הגדולה Powerscourt בקצהו הדרומי של הכפר. כאן כדאי לסעוד בקפה אבוקה שרכש מוניטין מצוין. 
המשך הדרך מוביל לגלדלוך  (Glendalough), מנזר עתיק שאווירת שלווה ורגיעה מקיפה אותו בלב ההרים. משם ממשיכים לעיירה הצבעונית והיפה קילקני (Kilkenny) שם כדאי לבלות לפחות כמה שעות בשיטוט בין חנויות הקדרות הרבות ובין הגלריות שמציגות הרבה עבודות יד מעניינות. כדאי לבקר גם בטירת קילקני ולבלות את הלילה בעיירה או בכפרים שבקרבתה.
 
יום 4 - ווטרפורד
תחילתו של יום זה בנסיעה בין כפרי הדייגים במחוז ווטרפורד. תשומת לב מיוחדת כדאי להקדיש לכפר דאנמוראיסט ולחופים היפים של ארדמור. אפשר להקדיש מעט זמן גם לעיר ווטרפורד עצמה, בה יש כמה מסעדות דגים טובות.
 
המשך הדרך מוביל לקורק ולכפר דאנגארבן (Dungarvan), באמצע הדרך בין ווטרפורד לקורק. כאן כדאי לבקר במצודת המלך ג'ון. לאחר מכן כדאי להמשיך ולסייר בין החופים היפים של חבל קורק. העיר הסואנת קורק אינה דורשת תשומת לב מיוחדת ומוטב לעצור ללינה דווקא בקינסייל (Kinsale) הקטנה שתושביה טוענים שהיא בירת הקולינריה והגורמה של אירלנד כולה.
 
ימים 6-5 - מקורק לקרי
היום החמישי מתחיל בנסיעה מערבה ברחבי חבל קורק. חובבי אוכל יכולים להשתתף בסדנת בישול קצרה במקום שרכש מוניטין מצוין - Ballymaloe Cookery School. באזור זה יש גם כמה מסלולי הליכה יפים ומעניינים. לא כדאי לפסוח גם על טירת בלארני הנודעת (Blarney Castle).
 
המשך הדרך מוביל לחבל קרי, בפינה הדרום מערבית של האי. באזור זה נמצאת "טבעת קרי" (Ring of Kerry) אחד ממסלולי התיירות והביקור הפופולריים ביותר באירלנד. האזור עלול לעתים להיות צפוף באוטובוסים מלאי תיירים וכדאי לתכנן את הנסיעה לשעות מוקדמות בבוקר. אפשר להקיף את טבעת קרי כולה בפחות מיומיים נסיעה. אפשר לבחור גם רק בקטע אחד מן הטבעת ולנסוע מקנמר (Kenmare) לפארק הלאומי קילארני. זה קטע דרך יפה במיוחד.
 
יום 7 - חבל קלייר 
יום זה מוקדש לחבל קלייר (Clare). האתר הנודע ביותר באזור זה הם צוקי מוהר. המראה של הצוקים הזקופים והתלולים מרהיב ולא כדאי לוותר על החוויה המסעירה הזאת. ארוחת צהריים אפשר לאכול בעיר אניס (Ennis) ומנה להמשיך למצודת באנרטי (Bunratty Castle) ולסייר בנופים המוזרים, שדומים לנופי הירח של חבל Burren.
 
מפת המסלול »

מסלול טיול בארץ האגמים של אנגליה

מעט מאוד מקומות יכולים להתחרות על התואר "המקום שבו נולדה הרומנטיקה". חבל האגמים באנגליה הוא המועמד הכמעט ודאי לניצחון בתחרות. כאן המציאו משוררים כוויליאם וורדסוורת',  סמואל קולרידג', שארלוט ברונטה, שלי ואחרים את הרומנטיקה שבמובנים רבים מנהלת כיום את האנושות. קצת מוזר לחשוב על זה כך אבל עד אמצע המאה ה-18 לא ידענו כלל מהי רומנטיקה. המונח החמקני הזה מתבהר ומתחדד היטב כאשר יושבים בצל אחד העצים הגדולים על גדת אגם וינדרמיר. יופיו של הטבע, האפשרות לומר משהו בשבחו, היכולת שלנו להבין את רחשי הלב בעזרת עלי העצים, כל אלה עושים אותנו מאוד רומנטיים.
 
חבל האגמים הוא אחד האזורים היפים ביותר בבריטניה. זה אזור נופש שרבים מגיעים כדי לבלות בו את הקיץ. הוא יפה במיוחד גם באביב ובסתיו. החורף מעט עגמומי ואפור, אבל יתכן שזה חלק מן הרומנטיקה.
 
מדובר באזור קטן למדי שרוחבו רק 56 קילומטרים. רובו חלק מחבל קמבריה, אם כי קצהו בחלקה הצפוני של לנקשייר. העיר הגדולה ביותר היא קרלייל, ליד הגבול הסקוטי ואפשר להתשכן גם בה, למרות שאם רוצים להכיר את האגמים והכפרים שסביבם מוטב להפוך את העיירה וינדרמיר לבסיס שממנו יוצאים ואליו חוזרים. אפשרות נוספת היא לבחור בעיירה קנדל (Kendal) כנקודת מוצא נוחה. ממנה נמתח המסלול תחילה בכיוון צפון מערב עד גראסמיר (Grasmere) ולאחר מכן באופן כללי בכיוון צפון מזרח. נקודת הסיום של מסלול זה בפנרית' (Penrith).
 
המרחק
אורך המסלול כולו כ-150 קילומטרים בלבד. למרות המרחק הקצר חלק מן הנסיעה בכבישים צרים ומפותלים וחשוב מאוד לזכור שהנהיגה במסלול זה נעשית בצד שמאל של הדרך.
 
תחנות לינה
מסלול זה מתוכנן לפי שלושה לילות לינה:
בלילה הראשון כדאי ללון בעיירה ווינדרמיר (Windermere).
בלילה השני נלון בגרסמיר (Grasmere).
בלילה השלישי נלון בקזוויק (Keswick). 
עם תום המסלול אפשר להישאר וללון לילה נוסף בפנרית' או להמשיך לאחת הערים הגדולות מדרום לאזור האגמים או לסקוטלנד מצפון לו.
 
תחבורה
הדרך האידיאלית לביקור זה היא במכונית שכורה. בדרך זו אפשר ליהנות מאוד גם מן הדרכים שבין העיירות, האגמים והכפרים. אפשר לערוך את הסיור בעזרת רכבות מקומיות, אלא שזה דורש הליכה מרובה יותר ברגל כיוון שהרכבות אינן מגיעות לכל מקום.  
 
עונות השנה
בחירת העונה חשובה מאוד במסלול זה. החורף (מנובמבר עד מרס) קר ואינו בא בחשבון. בשיאו של הקיץ, בחודשים יולי אוגוסט, הצפיפות באזור זה עלולה להיות גדולה ואם אפשר כדאי להימנע מחודשים אלה. החודשים האחרים מתאימים והתקופה האידיאלית היא ביוני או בספטמבר. 
 
מסלול הנסיעה המומלץ והמקומות שכדאי לבקר בהם:
 
יום 1 – מקנדל לווינדרמיר
תחילה כדאי לבקר בעיירה קנדל. עם תום הביקור יוצאים לנסיעה לא ארוכה לווינדרמיר. הנסיעה בכיוון צפון מערב בכביש 591. מבקרים בעיירה זו ואחר הצהריים יוצאים לשייט באגם, עד אמבלסייד (Ambleside), בקצה הצפוני של האגם וחזרה לווינדרמיר בה לנים. השיט באגם יוצא מן המזח בבוונס און ווינדרמיר (Bowness on Windermere). המזח נמצא לצד כביש 592 ובהמשך ל-Glebe Road.
 
באמבלסייד נמצא המזח באזור Waterhead. הכתובת של המזח היאLake Road  במפגש עם כביש 591. 
מידע מלא על ההפלגות באגם ווינדרמיר באתר חברת ההפלגות. http://www.windermere-lakecruises.co.uk/
 
כאשר המעבורת עוגנת באמבלסייד אפשר לרדת ממנה ולבקר באתרים בסביבה ולשוב לווינדרמיר במעבורת מאוחרת יותר. כדאי לברר מראש את לוח הזמנים של המעבורות.
 
יום 2 – מווינדרמיר לגרסמיר
בבוקר של היום השני כדאי לצאת מווינדרמיר לעיירה השכנה בוונס און ווינדרמיר (Bowness on Windermere) ולבקר בה. הנסיעה דרומה בכביש 592. ממנה ממשיכים בכיוון השני – צפונה - לברוקהול (Brockhole) ולמרכז המבקרים הגדול של אזור האגמים (Lake District National Park Visitor Center). בשעות הצהריים חוצים את אגם ווינדרמיר עם המכונית במעבורת ומבקרים בהוקסהד (Hawkshead) ובקוניסטון (Coniston). האפשרות הפשוטה ביותר לחציית האגם היא מן המזח בבוונס און ווינדרמיר. נקודת המעבר נקראת Bowness Ferry Nab. המעבורת חוצה במשך כמה דקות את האגם לגדה המערבית בדיוק ממול ומגיעה לנקודה שנקראת Ferry Landing. מידע מלא באתר חברת המעבורות »
 
אפשרות נוספת היא להקיף את אגם ווינדרמיר מצפון. לנסוע בכביש 592  ובכביש 591 עד אמבלסייד ומשם בכביש 593 לקוניסטון. אחר הצהריים ממשיכים לאלטרווטר (Elterwater) בכביש 593 וממנה ללינת לילה בעיירה גרסמיר. חוזרים מאלטרווטר לכביש 593 ולאמבלסייד ומשם בכביש 592 לגרסמיר.
 
יום 3  - מגרסמיר לקזוויק
בחלקו הראשון של יום זה כדאי לשוטט באזור השליו והיפה בסביבתה של גרסמיר ולראות כמה מן האתרים המסקרנים לצידה. 
שביל הליכה יפה מוביל מן הכפר דרומה. נקודת ההתחלה של השביל במקום בו כביש 591 חוצה את השביל ולצידו מגרש חניה משולט. מכאן אפשר לצעוד בשביל צר להולכי רגל בלבד שמשולט בכיוון ריידל (Rydal). השביל חולף בתצפית נפלאה על האגם מצד ימין וממשיך בכיוון דרום מזרח. כאשר מגיעים לאחר כשעה וחצי הליכה לכפר ריידל פוגשים שוב את כביש 591. כאן פונים בחדות שמאלה (מערבה וצועדים על הגדה הדרומית של אגם ריידל ולאחר מכן של אגם גרסמיר עד לכפר גרסמיר. הליכה זו נמשכת כשלוש שעות ומקיפה את שני האגמים בשביל שמוסמן היטב בשטח וחולפת בדוב קוטג' ששימש כביתו של וורדסוורת'.   
מכאן יוצאים לנסיעה צפונה בכביש 591 שחוצה את חבל קמבריה (Cumbria). בהמשך יום זה כדאי לבקר בעמק בורואדייל (Borrowdale Valley), בו יש נופים שנחשבים מהיפים בבריטניה. כמה מפלי מים יורדים מן ההרים, כפרים קטנים שכמעט לא השתנו במאתיים השנים האחרונות, בקתות עץ בהרים ובעמק ומראה יפה מנקודות תצפית של האגם הסמוך. כמו כן כדאי לשוט זמן מה באגם דרוונטווטר (Derwentwater). קזוויק בה לנים שוכנת בקצה הצפוני של אגם זה.
 
יום 4 – מקזוויק לפנרית'
בבוקר יום זה נוסעים מקזוויק לכיוון צפון מערב בכביש 66 עד קוקרמאות' (Cockermouth) ולאחר שמבקרים בה חוזרים בכביש 66 מזרחה, חולפים באיירה פורס (Aira Force), באולסווטר (Ullswater), על גדת אגם בשם זהה וממשיכים בכביש 66 בכיוון צפון מזרח, דרך דיילמיין (Dalemain) עד פנרית' בה מגיע המסלול לסיומו.
 
מפת המסלול »

האיים של סקוטלנד

האיים של סקוטלנד נמצאים מצפון ליבשת והם אמנם רחוקים וקצת נידחים אבל בדיוק בכך טמון הקסם שלהם. הגישה אליהם בדרך כלל נוחה ואם מזג האוויר מתאים, ביקור באיים יכול להעצים מאוד את חוויית הביקור בסקוטלנד.
 
אם אתם נוסעים ברכבת נקודת המוצא הטובה ביותר היא פורט ויליאם. מכאן יוצאת בחודשי הקיץ רכבת הקיטור היעקובית (Jacobite steam train). היא מחברת בכל יום את פורט ויליאם עם מלאיג (Mallaig), מרחק 120 קילומטרים. ילדים יאהבו את המסע הזה במיוחד כיוון שהרכבת והגשרים שהיא חוצה הופיעו בכמה מסרטי הארי פוטר. ממלאיג אפשר להפליג במעבורת לאי סקיי או לאיים הקטנים יותר Muck ,Rum ,Eigg ,Canna. 
 
האי סקיי
אם נוסעים במכונית נקודת המוצא המתאימה היא אינוורנס. מכאן נוסעים מערבה לאורך כביש A832 לקייל אוף לוכאלש (Kyle of Lochalsh) השער לאי סקיי (Skye). המרחק הוא 132 קילומטר מדרום מערב לאינוורנס. מקייל אפשר לנסוע במכונית לאורך גשר שחוצה אל האי סקיי ומחבר אותו אל היבשת. סקיי הוא אמנם הגדול באיים ההיברידיים אבל הוא הוא די קטן ונוח לביקור. אורכו 77 קילומטרים ולכן אפשר להתאכסן במשך לילה אחד או שניים באותו מקום ולצאת ממנו לסיורים באי. כדאי לבחור להאכסן באחד משלושה הישובים האלה: Kyleakin Sligachan ,Portree. פורטרי היא בירת האי סקיי.
 
הכביש היפה ביותר לבחור בו הוא A856. הכביש מוביל לחלקו הצפוני של האי וחולף על פני הנופים היפים ביותר באזור. נסיעה זו מובילה אל הכפר אויג (Uig) בו כדאי לבקר במוזיאון של האי סקיי. לאחר שעוזבים את אויג ממשיכים לאורך חלקו הצפון מזרחי של האי סקיי, נוסעים בכביש A855 שמוביל לכפר סילגאכן.
 
חלקו השני של הביקור (יום לאחר מכן) מוביל אל חלקו הדרומי של האי ואל חצי האי סליט (Sleat Peninsula). כדי להגיע אליו נוסעים בכביש A850. סליט ידועה בכינוי "הגן של האי סקיי". כאשר מגיעים לחצי האי סליט כדאי לבקר בטירת נוק (Knock Castle) ולאחר מכן בטירת ארמדייל ובמוזיאון האיים שפועל בה (Armadale Castle Gardens & Museum of the Isles). כדאי מאוד להקדיש זמן לטיול רגלי בחצי האי סליט. יש כאן הרים יפים, מפלי מים רבים, צוקים ויערות. אם יש לכם מספיק זמן כדאי לצאת גם להפלגה שנמשכת כשלוש שעות ויוצאת מן הכפר אלגול (Elgol) הפלגה כזאת מאפשרת לראות את יופיו של האי מזווית מעט שונה – מהים. 
מפת היא סקיי »
 
איי אורקני
קבוצת איי אורקני נמצאת כעשרה קילומטר מצפון מזרח לקצה סקוטלנד. בקבוצה יש 70 איים קטנים וקו החוף שלהם נמתח על פני יותר מאלף קילומטר. לאיים יש חופים חוליים וצוקים, מערות, סלעי ענק ונופים ימיים דרמטיים. ימי הקיץ באיי אורקני ארוכים מאוד ונמשכים כמעט 20 שעות בשיא הקיץ. מסלוליל הליכה רבים מסומנים באיים הגדולים בקבוצה. בעונות החמות יותר אלה איים ירוקים להפליא, עם נוף יפה ותצפיות מרשימות מאוד אל הים. סיור בפנים האיים מגלה כמה אגמים יפים. הבולט מבין איי הקבוצה הוא האי הוי (Isle of Hoy). יש בו כמה פסגות הרים מרשימות וצוק סלע שניצב מזדקר מן הים סמוך לחוף וגובהו 150 מטר (Old Man of Hoy).
 
בחודשי הקיץ רוב המבקרים מגיעים כדי לראות את הצמחייה העשירה של איי אורקני. יש כאן פריחה נהדרת וכמה צמחים אנדמיים – שאינם גדלים בשום מקום אחר בעולם. צפרים נוהרים לאיי אורקני בעיקר כדי לצפות בעופות המים ובציפורים הנדירות שמקננות כאן. המפורסמות מביניהםן הן הפאפינס – עופות גדולים שנחשבים חלומם של צפרים רבים. האיים משמשים גם בסיס מצוין לחובבי לווייתנים ודולפינים שמפליגים מכאן לתצפיות בים.
מפת איי אורקני »
 
איי שטלנד
קבוצת איי שטלנד מונה יותר ממאה איים קטנים. קו החוף שלהם נמתח על פני 1400 קילומטרים ויש בהם צמחייה עשירה, חוות מעניינות, ובעיקר נוכחות מתמדת של חופי הים. בשום מקום באיי שטלנד אינך מרוחק יותר מחמישה קילומטר מן הים והעבודה הזאת ניכרת בכל ביקור, בבעלי החיים ובצמחייה. חובבי לווייתנים באים לשטלנד בזכות התצפיות המצוינות שאפשר לבצע שם ביונקים הגדולים בעולם. האי שהחשב לטוב ביותר לתצפיות אלה הוא וואלסיי (Whalsay) שפירושו אי הלווייתן. צפרים מגיעים לשטלנד בזכות יותר ממיליון ציפורים בהן אפשר לצפות בקבוצת האיים. המרכז הטוב ביותר לתצפיות בציפורים הוא Fair Isle Bird Observatory.
מפת איי שטלנד »

מסלול טיול בוויילס

הדימוי של ווילס שונה כיום לחלוטין מזה שהיה לחבל הארץ הזה במהלך רוב המאה העשרים. לא עוד כלכלה שנשענת על ייצור פחם. לא עוד נמלים אפרוריים ופועלים קשי יום. ווילס נחשבת היום אחד היעדים המושכים ביותר באי הבריטי וחבל ארץ יפהפה, בייחוד בתקופת האביב.
 
קרדיף
קרדיף, בירת ווילס בדרום מערב החבל, נהפכה בשנים האחרונות ליעד תיירות מבוקש ולנקודת התחלה טובה לכל ביקור בווילס. האזור החם ביותר מבחינה תיירותית בקרדיף הוא אזור הנמל הישן, על גדותיו של הנהר טאף. אזור זה, שהיה פעם מוזנח ובעייתי נהפך בשנים האחרונות לאחד מאזורי הבילוי הלוהטים והיפים בבריטניה. יש בו עשרות מסעדות מצוינות, גלריות לאמנות, בתי קפה, ברים, פאבים, מוזיקה, מועדונים וקהל גדול שמגיע לנמל בכל יום בשבוע.
 
קל לזהות את מרכז המבקרים של המפרץ בזכות המבנה המיוחד, הדומה לשפופרת ענקית, שזיכה אותו בכינוי "The Tube". במרכז נערכות תצוגות שונות ומוצג בו מודל של אזור המפרץ. מכאן יוצאים סיורי שיט.
 
משפחות עם ילדים ישמחו לבקר בטכניקווסט (Techniquest), מוזיאון מדע מצוין ובו כ-160 תצוגות אינטראקטיביות ופלנטריום. אולם הכינוסים של ויילס נמצא בבניין ה-Pierhead. בסמוך למפרץ נמצא מרכז המילניום של ויילס (Wales Millenium Centre), היכל ענק, המשמש כמקום משכנן של שבע חברות, בהן האופרה הלאומית של ויילס.
 
מידע טוב על כל הפעילות התרבותית בקרדיף אפשר למצוא במרכז המידע לתיירים - 
שעות פתיחה: ראשון 16:00-10:00, שני-שבת 18:00-9:30. כתובת: The Old Library, The Hayes.
 
אתרי הביקור המעניינים ביותר בקרדיף כוללים גם את טירת קארדיף (Cardiff Castle) מצפון למרכז העיר. בעבר ניצב כאן מבצר רומאי, שכיום נותרו ממנו רק שרידים בודדים. במאה ה-12 הוקמה באתר זה מצודה נורמנית ובמאות שלאחר מכן נוספו לטירה מבנים רבים חדשים. כדאי לבקר גם בתוך הטירה שם אפשר לראות בסיור מאורגן ציורי קיר יפים, תקרות מעוטרות, נברשות מהודרות ורצפות עץ מבהיקות. סביב הטירה משתרע פארק ביוט (Bute Park), אזור גדול וירוק ובו מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים.
 
מדרום לפארק ביוט ניצב אצטדיון המילניום (Millennium Stadium). מתקן ספורט מהיפים בעולם שהושלם ב-1999, כדי לארח את אליפות העולם בראגבי. כיום הוא מארח שלל אירועי ספורט חשובים, כולל משחקי כדורגל וראגבי בינלאומיים, וכן הופעות רוק גדולות, מהרולינגסטונס ועד מדונה. יש במקום סיורים מאורגנים וחובבי ספורט ייהנו מהם.
 
המוזיאון הלאומי (National Museum) של ווילס בקרדיף מציג תערוכות טבע, ארכיאולוגיה ואמנות. באוסף יש יצירות אמנות מעניינות של ענקים כבוטיצ'לי, מונה, מאטיס, סזאן, רנואר, אלגרקו ואחרים.
 
אזור ביוטטאון (Butetoen) שמצפון למפרץ היה בעבר מרכז הסחר בפחם. כיום זאת שכונה נעימה ומשופצת. הבניין המסחרי המרכזי נהפך למרכז תרבות ובידור, והשם שלו מעיד עדיין על עברו – The Coal Exchange. מרכז ההיסטוריה והאמנות המקומי (Butetown History & Arts Centre) סוקר את העבר של האזור.
 
חובבי אדריכלות יפנו לכנסייה המעניינת בעיר - קתדרלת לאנדאף (Landaff Cathedral), שהוקמה ב-1107 ונחשבת לעתיקה ביותר בווילס.
 
כדאי לבקר גם בשתי טירות נוספות שניצבות מצפון לקרדיף: טירת קוץ' (Castell Coch) מהמאה ה-19, הבנויה על חורבות מבצר מימי הביניים וטירת קארפילי (Caerphilly Castle) מהמאה ה-13. במערב העיר נמצא המוזיאון ההיסטורי הלאומי (St Fagans National History Museum) – מוזיאון פתוח מתחת לכיפת השמיים בשטחה של טירת סנטפאגאן, ובו כשלושים מבנים היסטוריים מקומיים, שהובאו לכאן בשלמותם. 
 
פארקים מחוץ לקרדיף
נסיעה קצרה צפונה מקרדיף מובילה לפארק הלאומי ברקון ביקונס (Brecon Beacons National Park). זה פארק לא גדול במיוחד שמשתרע על פני 520 קילומטר רבוע. יש בו רכסי הרים, כרי דשא עם עדרי כבשים רבים, צוקי אבן דרמטיים שמושכים לכאן מטפסי הרים, תעלת מים, מערות אבן גיר ועיירות מעניינות. רבים מגיעים לפארק ברקון ביקונס כדי לצאת לטיולי הליכה או רכיבה על אופניים. בפארק יש מבחר גדול של מסלולים, בייחוד לחובבי אופני הרים. כדאי לנסות את מסלול טאף (Taff Trail), היוצא מהעיירה ביקונס ויורד דרומה עד קארדיף, ומתאים הן להולכים ברגל והן לרוכבי אופניים. מסלול ארוך נוסף העובר בפארק הוא אופאס דייק (Offa`s Dyke Path). זה מסלול ארוך ודי קשה שחוצה את ויילס מצפון לדרום ועובר בחלק המזרחי של פארק ברקון ביקונס. העיירה המפורסמת ביותר בשטחו של הפארק היא עיירת הספרים היי-און-וואי (Hay-on-Wye). רבים מכנים אותה גם "בירת הספרים המשומשים של העולם". בעיירה, אולי אפילו כפר, פועלות יותר מחמישים חנויות ספרים. המלה חנויות מעט מטעה כיוון שרבים מן העסקים האלה כוללים פשוט מדף ספרים שנתלה על עץ. בכל אופן המקום הוא גן עדן לחובבי הספרים.
 
נסיעה לא ארוכה מובילה אל אחד מאתרי הטבע היפים ביותר בווילס – הפארק הלאומי חוף פמברוקשייר (Pembrokeshire Coast National Park) ששוכן לאורך החופים הדרום-מערביים של ויילס. שטחו של הפארק 620 קילומטר רבוע ורבים מגיעים אליוו כדי לצפות בציפורים ובעופות מים. יש בו גבעות ירוקות, צוקים, חופים חוליים, נופים נהדרים, אתרים ארכיאולוגים וכן את אחד ממסלולי ההליכה המעניינים בבריטניה – נתיב חוף פמברוקשייר (Pembrokeshire Coast Path), שאורכו 299 קילומטר לאורך רצועת החוף.
 
אזור פמברוקשייר שמחוץ לפארק מעניין בזכות מצודות וטירות עתיקות ופארקים מחוזיים, כנסיות מימי הביניים, כפרים ציוריים וקברים פרהיסטוריים. בשטח הפארק נכללים כמה איים, הנושאים שמות שהוענקו להם על ידי הוויקינגים ששטו באזור בין המאה השמינית לעשירית. האי סקומר (Skomer) נגיש ומרתק בזכות קיומן של מושבות עופות ים על שטחו, ביניהם תוכי הים שובי הלב המשונים למראה, וכן מושבת כלבי ים. עונת הקינון היא בין אפריל לאוקטובר.
 
אם הגעתם לווילס דווקא בחורף כדאי לבקר בפארק הלאומי סנודוניה (Snowdonia National Park). כפי שמעיד שמו יש בו שלג רב והנוף יפה להפליא. זה הפארק השני בגודלו בבריטניה, והוא משתרע על שטח של 2,131 קילומטר רבוע בצפון-מערב ויילס. עוד שיא בו מחזיק הפארק הוא פסגת סנודון (Snowdon), על שמה הוא נקרא, המתנשאת לגובה של  1,085 מטר מעל פני הים, והיא הפסגה הגבוהה ביותר בויילס ובאנגליה גם יחד. מסלולי ההליכה והטיפוס לפסגה זו ואל פסגות סמוכות הם האטרקציה המרכזית של הפארק. אפשר להגיע לפסגה גם בעזרת רכבת קיטור ישנה. בפארק יש היצע גדול של פעילות כרפטינג, רכיבה על סוסים ועל אופניים, חתירה בקאנו ועוד.
 
מפת המסלול »

מסלול טיול בסקוטלנד

כל ביקור בסקוטלנד מואר באגדות ובסיפורי עם רומנטיים. המסורת העתיקה של חבל הארץ הגדול הזה בצפון בריטניה, ההיסטוריה המפוארת שלו, האופי המיוחד של תושבי סקוטלנד, כל אלה "משתלטים" על הביקור וצובעים אותו בגוונים מיוחדים במינם, כאלה שבזכותם לא שוכחים את סקוטלנד ומתגעגעים לשוב אליה.
 
ביקור נבון בסקוטלנד משלב את הערים הנפלאות שלה – אדינבורו העתיקה, גלזגו הדינמית, אינברנס שנחשבת השער להרים הגבוהים – עם המחוזות הכפריים הירוקים, מלאי האגמים מכוסי הערפל והמסתוריים. לאלה כדאי להוסיף רצועת חוף ארוכה שמושכת בעיקר חובבי טבע וצפרים מושבעים.
 
שבוע בסקוטלנד – המסלול המומלץ של אופקים:
 
יום 1: 
רוב המגיעים לסקוטלנד באים ברכבת מלונדון לאדינבורו. את היומיים הראשונים כדאי להקדיש לעיר היפה הזאת. 
בין האטרקציות המרכזיות באדינבורו כדאי להתחיל דווקא במייל המלכותי בעיר העתיקה. נתיב זה מחבר שתיים מהאטרקציות החשובות והמעניינות בעיר – המצודה של אדינבורו וארמון הולירוד האוס. אם התחלתם בבוקר תספיקו לבקר לפחות באחד משני האתרים האלה – במצודה - עד הצהריים ובשני – בארמון - כדאי לפחות להציץ בשעות אחר הצהריים. אחר כך אפשר לפקוד גם את הבניין המעניין של הפרלמנט של סקוטלנד, אתר שצובר חשיבות בכל שנה, כאשר האוטונומיה של חבל הארץ הזה נהפכת יותר ממשית.
 
אם הגעתם עם ילדים מוטב אולי לפקוד אחר הצהריים את "מוזיאון הילדות" (Museum of Childhood) בו יש צעצועים עתיקים וחדשים ותיעוד של משחקים מרתקים. כדאי לטפס גם למגדל התצפית הסמוך ולבקר ב"קמרה אובסקורה" – שניהם במרחק הליכה קצר מהרחוב הראשי. המראה הפנורמי היפה ביותר של העיר נשקף מן ה-Scott Monument. יש אמנם 287 מדרגות לטפס אבל המראה שווה את זה. משפחות ייהנו מאוד גם מן התערוכה שעוסקת בכדור הארץ הדינמי (Our Dynamic Earth). יש שם הפעלות והשתתפות של המבקרים והתצוגה בהירה ומעניינת.
 
יום 2: 
אם אתם בסיור משפחתי כדאי לפקוד את היאכטה המלכותית "בריטניה" ששימשה בעבר את המלכה אליזבת ומוצגת עכשיו באדינבורו. כדאי לבקר גם בגן החיות ובגן הבוטני המלכותי.
 
אם אתם בביקור ללא ילדים תעדיפו לפקוד את הגלריה הלאומית של סקוטלנד ואת המוזיאון הלאומי. בשניהם מוצגים מיטב האמנים הסקוטיים. לאחר מכן כדאי לצעוד לקאלטון היל (Calton Hill) שרבים אומרים שנראה כמו העיר אתונה ולהגיע גם לגן הבוטני היפה של אדינבורו. ארוחת ערב כדאי לסעוד באחת המסעדות הוותיקות בעיר העתיקה, שם קל מאוד לצעוד בעקבותיו של הסופר רוברט לואיס סטיבנסון, מחבר אי המטמון וד"ר ג'קל ומיסטר הייד.
 
יום 3:
נסיעה לגלזגו נמשכת כשעה (65 קילומטר). בעיר זאת כדאי לפקוד שני אוספי אמנות חשובים: The Burrell Collection ו-Kelvingrove Art Gallery and Museum. השני מביניהם נחשב לאחד הטובים בבריטניה כולה. כדאי לבקר גם במרכז המדע של גלזגו על גדת הנהר קלייד. אי אפשר להשלים יום כזה ללא לגימת בירה או ויסקי באחד הפאבים המקומיים.
 
אם אתם בטיול משפחתי כדאי לנסוע מאדינבורו למרכז הימי Deep Sea World. כאן אפשר לראות את התצוגה המקיפה ביותר של יצורים ימיים מאזור זה, כולל כרישים רבים. המרכז נמצא 20 קילומטר ממערב לאדינבורו. משם אפשר להמשיך לביקור בעיר העתיקה סטירלינג, השוכנת בין גדות הנהר קלייד לנהר פורת' ולאחר מכן להמשיך לגלזגו.
 
יום 4:
אם אתם חובבי אדריכלות כדאי לבקר בקתדרלת סנט קנתיגרן שהוקמה בימי הביניים. אחר כך כדאי לפקוד את מוזיאון התחבורה של גלזגו ולבקר בנמל שם אפשר לראות כמה מן המפרשיות העתיקות והיפות ביותר. אחר כך כדאי להמשיך לשני רחובות בהם יש חנויות וקניות מצוינים.  Sauchiehall Street  ו-Argyle Street.
 
אם אתם בטיול משפחתי ומזג האוויר מתאים, צאו להפלגה על סיפונה של ה- Waverley, אחת מספינות הקיטור האחרונות שפועלות בעולם עם מדחף מיוחד במינו. הספינה מפליגה במעלה נהר קלייד וזאת חוויה נהדרת. גם לילדים כדאי לבקר כמובן במרכז המדע, שם יש תצוגות מעניינות על החלל והרבה פעילויות שמתאימות לכל המשפחה. 
אפשרות מצוינת נוספת למשפחות היא לבקר בלין פארק (Linn Park) – פארק עירוני גדול עם הרבה מאוד מתקנים ופעילות לילדים.
 
יום 5: 
יום זה מוקדש כולו ללוך לומונד (Loch Lomond). כדאי לנסוע תחילה לבאלוך (Balloch), במרחק של 32 קילומטר מצפון מערב לגלזגו. מקום זה משמש מרכז מצוין לביקור על גדותיו היפות של אגם לומונד. הדרך הטובה ביותר להכיר את האגם היא לצאת לשיט באחת ההפלגות שנקראת כאן Sweeney's Cruisers. אם נותר לכם מספיק זמן כדאי לבקר גם בטירה של באלוך ובפארק שצמוד אליה.
 
יום 6: 
נסיעה מגלזגו או מבאלוך לפורט ויליאם. המרחק כ-150 קילומטר צפונה. פורט ויליאם שוכנת על גדת לוך לינהי (Loch Linnhe) וממנה כדאי לעלות לפסגת בן נוויס – ההר הגבוה ביותר בסקוטלנד. אחר הצהריים כדאי מאוד לבקר גם בטירה העתיקה של העיר Old Inverlochy Castle.
 
יום 7: 
נסיעה מפורט ויליאם לאינוורנס (Inverness), מרחק 110 קילומטרים. עוד בטרם מגיעים לאינוורנס נוסעים לאורך הגדה המערבית של לוך נס – האגם המפורסם ביותר בסקוטלנד, שזכה למוניטין עולמי בזכות המפלצת שרבים מאמינים שמתגוררת בו. כלל לא משנה אם אתם בטיול של מבוגרים או בסיור עם ילדים. ההתרגשות שאוחזת כל מי שנוסע לאורך האגם לא קשורה לגיל. כולם מחפשים את המפלצת. המקום הטוב ביותר לעשות זאת הוא במרכז המבקרים על גדת האגם. שם יש תיעוד מצוין של כל התצפיות שטיפחו את האגדה או האמונה בקיומה של המפלצת. זה מקום מעניין ומשעשע וכדאי לבקר בו גם אם אינכם מאמינים במפלצות.  מרכז המבקרים והמוזיאון נמצא בעיירה Drumnadrochit. העיר אינוורנס על שתי גדותיו של הנהר נס היא מקום נעים ומעניין שכדאי להקדיש לו זמן.
 
מפת המסלול »

טיולי האופניים הכי טובים בבריטניה

בריטניה אוהבת רוכבי אופניים. הנופים נהדרים, העליות לא תלולות מדי, הגבעות נוחות ונעימות לדיווש ומסלולי רכיבה נפרדים הופכים את הרכיבה לחוויה נפלאה. בואו לרכוב איתנו ברחבי הממלכה.
 
מסלול אסקדייל–אזור האגמים
אסקדייל באזור האגמים (Eskdale cycle trail, Lake District) הוא המסלול הכי מענג שאפשר לחלום עליו. אורכו רק 9 מייל (15 קילומטר). מתחילים ברייבנגלס (Ravenglass) ומשם מדוושים לאורך שבילים סלולים היטב בלב יערות נעימים ועל גדת הנהר אסק (Esk). בדרך אפשר לפגוש לא מעט סנאים אדומים שמקפצים בעליזות ואי אפשר כמובן לפסוח על ארבעת הפאבים המצוינים שמחכים לנו לאורך המסלול. סיום המסלול בתחנת הרכבת של דייגארת'
(Dalegarth station  - www.ravenglass-railway.co.uk) ומשם 
אפשר לחזור לנקודת ההתחלה ברכבת קיטור קטנה ומענגת. www.lakedistrict.gov.uk
 
דרך הוורדים
מסלול אופניים מחוף לחוף שזכה לכינוי "דרך הוורדים". המסלול מתחיל במורקאמב (Morecambe) שבחבל לנקשייר ומתפתל בין אפרים ירוקים עד ברידלינגטון (Bridlington) במזרח יורקשייר. המסלול חולף בעמקק לון (Lune). כולו מותאם למסלולים ייחודיים לרכיבה על אופניים ואין בו רכיבה על כבישים בהם נוסעות מכוניות. בכמה מקומות יש קטעי רכיבה במסלולי אופניים לצד הכביש. מידע מלא באתר זה
 
סיבוב ברייטון
סיבוב ברייטון  (Brighton circle) הוא מסלול מעגלי שכולו בדרכי עפר, אבל אינו אתגרי. תחילה הוא עוזב את העיר ברייטון על דרך לואיס ומתקדם לכיוון אוניברסיטת סאסקס. המסלול חולף בסטאנמר פארק (Stanmer Park) ומתקדם לעבר דרך מפורסמת בשם South Downs Way שעיקר המוניטין שלה נובע מן הנוף המרהיב שרואים ממנה. התחנה הבאה היא דבילס דייק (Devil's Dyke) וממנה חוזר המסלול צמוד לחוף אל ברייטון. לאתר המסלול
 
דרך הזהב בסקוטלנד
האי האריס (Isle of Harris) הסמוך לסקוטלנד הוא ביתו של מסלול הרכיבה הנהדר הזה שיוצא מן העיירה לברבורג (Leverburgh) ומוביל לכמה מכפרי הדייגים היפים ביותר באזור. אלה מקומות שנותרו ועדיין חיים בדיוק כמו שהיה לפני מאה שנה. בימי הקיץ החמים אפשר לטבול באגם (לוך) לאורך המסלול וליהנות מבדידות גדולה. מעט מאוד רוכבים אחרים יטרידו אתכם באזור הזה. כדאי גם לטעום עוגות מאפה בית ב- The Skoon Art Cafe ממש לאורך המסלול ולצפות על האי הגדול סקיי, מעבר למפרץ. הנתיב ממשיך לאפלקרוס (Applecross) וחובק את חוף הים היפה. לאתר המסלול
 
חוף אנטרים בצפון אירלנד
המסלול של חוף אנטרים (Antrim coast road) מעניק לנו טעם של ים. הוא מוביל מקושנדאל (Cushendall) לליים (Lame). הדרך שטוחה ונופי הים הנהדרים מלווים אותנו משמאל לכל אורכה. אורך המסלול כ-40 קילומטרים. הוא חולף בכמה נמלים קטנים, מפרצים נהדרים, קרקע געשית ומעניינת ונצמד לנופי הבזלת והגיר ליד הים. 
לאתר המסלול
Not Found