נגישות

מדריך הארדנים

מדריך הארדנים

אטרקציות בהארדנים

טיול בארדנים הוא דרך נהדרת להתאוורר מן הערים של בלגיה ולצאת קצת אל חיק הטבע. יש בארדנים נופים פראיים נהדרים, נהרות, יערות ומערות. יש גם עיירות וכפרים קטנים וחביבים עם כמה מבצרים, מוזיאונים וכמובן גם מסעדות טובות וסצנת ברים משגשגת. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לאתרים והאטרקציות השוות ביותר בארדנים.

הליכה בהרים

ליד דינאן, במה שנראה כקרחת יער קטנה, ניצבה ביקתת עץ ולצידה חנו כמה מכוניות. שלט קטן סימן את נקודת המוצא של שביל הליכה ביער. ברחבי הארדנים מסומנים 2,500 קילומטרים של שבילי הליכה בהרים וביערות. בקתת העץ וקרחת היער נראו כמקום טוב לבחון אחד מהם. מאה מטר משם כבר עוטף אותנו היער מכל עבר. השביל טיפס במתינות כמה מאות מטרים עד לפסגה ממנה אפשר היה לצפות מגבוה על הנהר.

קיאקים בנהרות

שיט בנהרות נחשב היום לתחום שזוכה לפריחה ולצמיחה המהירים ביותר באזור. הסיבה כנראה פשוטה – הנהרות אמנם זורמים כאן במהירות, אבל בדרך כלל אינם מסוכנים ומדובר בפעילות פשוטה שמיועדת לכל המשפחה ולא בספורט אתגרי במיוחד. בין המקומות הנוחים ביותר לצאת לשיט קיאקים כדאי להצביע על הנהר אמבלב (Ambleve) שחוצה את העיר סטאבלו (Stavelot), בקצה המזרחי של הארדנים, לא רחוק מן הגבול עם גרמניה.
אפשרות נוחה אחרת היא שיט על הנהר לס (Lesse) באזור דינאן. כאן לאורך נתיב שאורכו 21 קילומטר מתפתל הנהר בין טירות עתיקות, צוקים גבוהים ושני מפלים לא גדולים. מידע אפשר לקבל באתרים של חברות קיאקים שפועלות מדינאן.
 
אפשרות נוספת היא לשוט בנהר אורת (Ourthe) באזור העיירה דורבואי (Durbuy) בקיאקים שמפעילה חברת דורבואי אדוונצ'ר, או דרומה יותר באזור לה רוש (La Roche). שיט שנמשך כשש שעות עולה עשרים וחמישה יוורו לאדם. חברות השיט אוספות את השטים בתחנה שנקבעת מראש במורד הנהר.

אופניים

שתי יוזמות מעניינות מאפשרות כיום לרוכבי אופניים ליהנות מאזור הארדנים. האחת נקראת RAVel, זו רשת עצמאית של נתיבי אופניים ותחבורה איטיים, שנסללו במיוחד בנפרד מרשת הכבישים. רוב המסלולים של רשת זו נסללו על נתיבים של מסילות ברזל ישנות שכוסו בעפר, או שבילי גרירת סירות לאורך הנהרות שהוסבו לדרכי אופניים. החנויות להשכרת אופניים באזור הארדנים מספקות מפות מפורטות של המסלולים. רשת נוספת של שבילי אופניים שמסומנים בבהירות נקראת "ראנדו וולו". גם לה מאות קילומטרים של נתיבים מסומנים ברחבי הארדנים.

מערות

מערות עמוקות רבות פזורות ברחבי האזור. בכמה עשרות מהן אפשר לבקר. המפורסמת ביותר היא מערת האן (Han), דרומית לרושפור ומזרחית לכביש A4. המבקרים צועדים בה שלושה קילומטרים בין זקיפים ונטיפים שמוארים בקפדנות. חלקו השני של הסיור נעשה בסירה ששטה בערוץ תת קרקעי של הנהר לס. הטמפרטורה הקבועה במערה היא 13 מעלות מה שהופך אותה מקום אידיאלי לבילוי שעות צהריים חמות בעיצומו של הקיץ.
מערות אחרות, קצת פחות נודעות ודווקא לכן נעימות יותר לביקור, כיוון שרוב האוטובוסים עמוסי התיירים חונים ליד האן, הן מערת הוטון (Hotton) ליד עיירה בשם זה, מערת לה מארווייז (La Marveilleuse) בדינאן והמערה של לורט (Lorette) ברושפור. 
הדמיון בין המערות רב, כך שרק חובבי מחילות יבקרו בכולן. האחרים ימהרו לשוב לגדת אחד הנהרות כדי לחפש אחר ברווזים משרי שלווה.  

העיר הקטנה בעולם

סיור המקיף ברחבי העיר דורבואי (Durbuy) בלב הארדנים כולל הדרכה, טעימות ממעדני המקום ולגימת יין ובכל זאת הוא עולה רק חמישה יורו לאדם. הסיבה לנדיבות הזו פשוטה – הסיור קצר מאוד, כיוון שמדובר בעיר שמחזיקה בגאווה בתואר "העיר הקטנה ביותר בעולם". דורבואי אמנם הוקמה כבר ב-1331 אבל לא התפתחה מאז בקצב מסחרר. כיום חיים בה 400 תושבים, התואר העולמי מתייחס להיקפה המצומצם של העיר המבוצרת – 550 מטר בלבד ואם לשפוט על פי מספר האוטובוסים שחונים בכניסה לעיר השימוש בתואר הקטנה בעולם מועיל מאוד לעסקים המקומיים. יחד עם זאת אפשר לבלות בה אחר צהריים נעים בין בתים עתיקים, בתי קפה וחנויות ובייחוד ערב מצוין, כאשר שלווה גדולה יורדת על המקום. 
אלה ששיחק להם מזלם לנים וסועדים ב-Jean de Boheme, מלון קטן מעל מסעדה משובחת בבעלות משפחת קארדינאל המקומית שכבר ארבעה דורות מגישה מעדנים מקומיים ויין נפלא.

מזג אוויר

בריסל

14°-22°
שני 11°-22°
שלישי 11°-23°
רביעי 12°-21°