נגישות

ספורט בבריטניה

כדורגל אנגלי

מיליון תיירים לא טועים. מיליון מן התיירים הזרים שביקרו בשנה האחרונה בבריטניה הגיעו כדי לראות משחק כדורגל. הארץ שבה נולד המשחק הכי פופולרי בעולם מושכת כיום גם מבקרים רבים. הליגה האנגלית נחשבת לטובה בעולם. השחקנים מרחבי העולם שמשחקים בה נחשבים לטובים בעולם. כוח המשיכה של משחקי הליגה האנגלית עצום והדבר ניכר היטב גם בתיירות. 
 
אז לאן נוסעים תיירי הכדורגל האנגלי? 
החלוקה ברורה – בלונדון הם באים לראות את הקבוצות הבכירות –צ'לסי, ארסנל, טוטנהם ווסטהאם. עיקר העניין והסקרנות פונים, מסתבר דווקא מחוץ ללונדון ומתמקדים בשלוש קבוצות גדולות משתי ערים צפוניות: מנצ'סטר שמושכת בעיקר בזכות היונייטד אבל גם בזכות הסיטי שזכתה השנה באליפות וליברפול שזכתה תמיד באוהדים רבים ושבה השנה להצליח גם בליגה, מה שעודד את אוהדיה הרבים לשוב לאיצטדיונים. 
 
כאשר מדברים על אצטדיונים חייבים להזכיר קודם כל את האולדטראפורד של מנצ'סטר יונייטד שזכה כבר לפני כמה שנים לכינוי "תאטרון החלומות". גם "אנפילד" של ליברפול הוא אצטדיון פופולרי ואחריהם ניצבים ה"אמירויות" של ארסנל בלונדון וסטפמפורד ברידג' של צ'לסי, גם הוא בלונדון. 
 
הנה סיור קצר בין האצטדיונים הכי אהובים באנגליה - 
 
אולד טראפורד, מנצ'סטר
אולד טראפורד (Old Trafford) הוא אצטדיונה הביתי של מנצ'סטר יונייטד, אחד ממועדוני הכדורגל הגדולים בעולם. הוא נחנך לפני יותר ממאה שנה ב-1910. בשנת 1941,במהלך מלחמת העולם השנייה, הופצץ האצטדיון בידי הגרמנים, ספג נזקים קשים ועבר תהליך שיפוץ מקיף שהסתיים ב-1949. ההצלחה של הקבוצה, מספר האוהדים העצום שלה ברחבי העולם והפופולריות של שחקניה גורמים לכך שכיום קשה מאוד להשיג כרטיס למשחק באולדטראפורד גם כאשר מזמינים חבילת ספורט לליגה האנגלית. 76 אלף צופים נדחסים לתוכו בכל משחק.
הרוצים לבקר באצטדיון ובמוזיאון שצמוד אליו ומוקדש למורשת וההיסטוריה של מנצ'סטר יונייטד יכולים לעשות זאת במסגרת אחד הסיורים הקבועים שנערכים במקום. 
 
הגעה: האצטדיון נמצא שני מייל ממערב למרכז העיר. הדרך הנוחה ביותר להגיע היא במטרולינק. מתחנת פיקדילי במרכז העיר לתחנת אולדטראפורד ממנה צועדים כחמש דקות.
 
הסיורים באולדטראפורד נמשכים 70 דקות וכוללים את האצטדיון והמוזאון. הסיורים מתקיימים בין תשע לחמש בכל יום מלבד ימי משחק. מחיר הסיור 18 פאונד. 
 
הכתובת: Sir Matt Busby Way, Old Trafford, Manchester, M16 0RA
 
מידע מלא על הסיורים אפשר למצוא באתר הקבוצה
 
אנפילד, ליברפול
אנפילד (Anfield) הוא האצטדיון הביתי של קבוצת ליברפול – אחת המצליחות ביותר בבריטניה שמחזיקה ב-18 תוארי אליפות אנגליה ו-5 גביעי אירופה. האצטדיון נחנך ב-1884 ונחשב אחד מעמודי התווך של מסורת הכדורגל בבריטניה. על הקיר, ביציאה מחדרי ההלבשה תלה המנג'ר האגדי ביל שנקלי את השלט "זהו אנפילד" (This is Anfield). כך לא שוכחים השחקנים עבור מי הם משחקים והיריבים יודעים מול מי הם מתמודדים. על אחד השערים טבוע המשפט - "לעולם לא תצעדי לבדך" (You'll never walk alone), שמבוסס על שיר האוהדים המפורסם ביותר של ליברפול. האצטדיון מכיל 45 אלף צופים וכמה מן היציעים בו נהפכו במהלך השנים לאגדה. 
 
אנפילד נמצא שני מייל מצפון למרכז העיר ליברפול. כחצי מייל ממנו שוכן אצטדיון גודיסון פארק, ביתה של קבוצת אוורטון– היריבה העירונית. הדרך הקלה ביותר להגיע היא באוטובוס מס' 17 מכיכר קווינס במרכז העיר. 
 
הכתובת: Anfield Road, Liverpool, L4 0TH
 
 
סטמפורד ברידג', צ'לסי, לונדון
אצטדיונה של צ'לסי הוקם ב-1877. הוא מכיל 42 אלף מושבים. בשנים האחרונות זוכה הקבוצה לעדנה ולמספר צופים גדל והולך. הסיבה המרכזית היא העובדה שרומן אברמוביץ' מגדולי האוליגרכים הרוסים, רכש את הבעלות על הקבוצה, השקיע בה מאות מליוני לירות שטרלינג והביא אותה להצלחות רבות בליגה ובאירופה. 
 
האצטדיון נמצא במרכז לונדון, ברבעים המרסמית' ופולהאם, כלומר כשני מייל דרומית מערבית להייד פארק. הדרך הטובה ביותר להגיע היא לנסוע ברכבת התחתית לתחנת פולהאםברודוויי, על קו דיסטריקט. אפשר להגיע אליה מארלס קורט, ברכבת שיעדה ווימבלדון. אם רוצים לצעוד מעט ברגל ההליכה מתחנת ארלס קורט נמשכת כעשרים דקות בלבד. 
 
צ'לסי מציעה סיורים מודרכים באצטדיון. הסיורים כוללים ביקור בחדרי ההלבשה, חדרי העיתונוות, מוזיאון הקבוצה וכדומה. כל סיור נמשך שעה. הסיורים מתקיימיים בכל יום בשבוע ויוצאים בכל חצי שעה בין עשר לשלוש. הסיור עולה 20 לירות שטרלינג. 
 
הכתובת:  Stamford Bridge, Fulham Road, London, SW6 1HS
 
 
אצטדיון האמירויות, ארסנל, לונדון
האמירויות הוא אחד האצדיונים החדשים בבריטניה. הוא נחנך ב-2006 ומכיל 60 אלף צופים. האמירויות החליף את האצטדיון האגדי של ארסנל הייבורי שהיה קטן מלהכיל את כמות האוהדים האדירה שיש לקבוצה הלונדונית. הוא שוכן באזור איזלינגטון בצפון לונדון ובמרחק שני מייל מתחנת קינגס קרוס. תחנת הרכבת התחתית הקרובה נקראת ארסנל והיא על קו פיקדילי. 
יש ביקורים יומיים באצטדיון. המבקרים יכולים לצאת לסיור עצמאי עם מכשיר שמע. יש סיורים גם במוזאון הקבוצה שפועל באצטדיון. הביקור עולה 17.50 פאונד. 
 
הכתובת: Emirates Stadium, London N5 1BU