נגישות

בריטניה למתקדמים

שייקספיר בסטרטפורד

ויליאם שייקספיר, אדם עם חוש דרמטי מפותח מאוד, נולד ומת באותו יום – ה-23 באפריל. במהלך חייו, בין השנים 1564 ל-1616, פרחה הקריירה של שייקספיר בעיקר בלונדון, אבל עיר הולדתו – סטרטפורד על נהר האבון – נהנית משם עולמי. בכל שנה מציינים כאן בסוף השבוע האחרון של אפריל את יום הולדתו ומכאן מתנהל משך כל השנה חלק גדול מן הפעילות של להקת התיאטרון הנודעת "הרויאל שייקספיר קומפני".
 
מקובל להצביע על השחקן בן המאה ה-18, דייוויד גאריק, כמי ש"אשם" בהתפתחות. גאריק ארגן בסטרטפורד החל מ-1769 אירוע שנתי להעלאת מחזותיו של שייקספיר. שלושה מיליון מבקרים מגיעים לסטרטפורד בכל שנה. בסיס כלכלי מוצק כל כך הפך אותה בשנים האחרונות ליעד התיירות הפופולרי ביותר בבריטניה מחוץ ללונדון. החיבור בין תרבות, תיאטרון ומסחר מגיעים כאן לשיאים שאי אפשר למצוא במקומות אחרים. ביקור בסטרטפורד על האבון, כמאתיים קילומטרים צפונית מערבית מלונדון, עשוי עדיין להיות חוויה מרתקת. המפתח טמון בתכנון ותזמון נכונים – לא כדאי להגיע דווקא בשיא עונת הקיץ, אז מצטופפים בעיר המוני תיירים. כדאי להכין מראש כרטיסים להצגה בתיאטרון השייקספירי וכדאי להצטייד ביחס משועשע לשאלה המרכזית – איך הופכים משורר למוצר מסחרי. עובדה חשובה נוספת היא שמלבד מרכז העיר סטרטפורד והבתים המזוהים עם מהלך חייו של המשורר, גדת הנהר אבון והאפרים הירוקים המקיפים את העיר, מספקים אינספור מסלולי טיול בנוף אנגלי ירוק, נינוח ונעים מאין כמותו.
 
חמישה בתים נקשרים כיום ישירות עם הביוגרפיה של שייקספיר ונדמה שלגביהם יש הסכמה רחבה. כל השאר, כמו סוחרי רהיטים שמכרו בסטרטפורד עד לפני שנים אחדות כפיסי עץ ישנים וטענו שהם הגיעו ישירות מן הכיסא עליו כתב הגאון את "המלט", נדחקים הצידה. חמשת הבתים מנוהלים בקפדנות גדולה בידי קרן ציבורית של המחוז.
 
הבית החשוב והבולט ביותר בביקור הזה (וכדאי בהחלט להגיע לכל החמישה) הוא הבית ברחוב הנלי, שבו, קרוב לוודאי, נולד ויליאם שייקספיר. על פי ההסברים המפורטים של המדריכים במקום חלקים גדולים מן הבית נשמרו בדיוק כפי שהיו במאה ה-16. הריהוט הובא לכאן בידי הקרן המנהלת והוא ריהוט מקורי מן התקופה המתאימה. הגן הגדול המקיף את הבית מכיל כמעט אך ורק צמחים שנזכרים ביצירותיו של המשורר, צמחים אותם, קרוב לוודאי, הכיר מן הנוף המקומי בו גדל.
 
במרכז העתיק של סטרטפורד, מרחק קצר מן הכנסייה בה קבור שייקספיר (קרוב לוודאי שגם הוטבל בכנסייה זו) שוכן בית הול. בבית זה התגוררה סוזאנה, בתו של שייקספיר, כאשר נישאה ב-1607 לאחד הרופאים המפורסמים בעיר – ד"ר ג'ון הול. במקום מוצגת עכשיו תערוכה קבועה של ציורים וריהוט מן המאה ה-17. בגן מגדלים צמחי מרפא בהם משערים שהול השתמש כדי לטפל בחוליו.
 
בית מרי ארדן זוהה, "כמעט בוודאות", כבית בו גדלה מרי ארדן, אימו של ויליאם שייקספיר. בית החווה, בעל מסגרת העץ האופיינית, שוכן במרחק כחמישה קילומטרים ממרכז סטרטפורד. במקום פועל מוזיאון המדגים מדי יום את המיומנויות החקלאיות של בני המאה ה-16 וה-17. נפחים, נגרים וחוואים המומחים בגידול עופות ובקר מפעילים את המקום לצד מופעים של צוענים וירידי כפר צבעוניים.  
 
הקוטג' של אן האת'אוויי, אשתו של שייקספיר, הוא ללא ספק הבית הציורי ביותר מבין החמישה. הוא שוכן בכפר קטנטן בשם שוטרי, כשני קילומטרים ממערב לסטרטפורד וביום יפה זו הליכה בנוף מרנין. הבית היה שייך למשפחתה של אן. כאשר נשא אותה היה ויליאם הצעיר בן 18 ולאן האת'אוויי מלאו אז 26. חמש שנים לאחר מכן נסע להשתלם ולעבוד בתיאטרון בלונדון. למרות שהוא מכונה קוטג', למעשה זהו בית חווה אליזבת'ני עם 12 חדרי שינה. המבנה עצמו כמעט שלא השתנה מאז המאה ה-16.
 
ה"מקום החדש" ברחוב צ'אפל בסטרטפורד היה כנראה המקום אליו פרש שייקספיר כאשר החליט ב- 1610 לחזור ולהתגורר דרך קבע בעיר. הוא קנה את הבית כמה שנים קודם לכן תמורת 60 ליש"ט. ניו פלייס היה אז המבנה השני בגודלו בעיר והיחיד שעשוי כולו מלבנים. מהמבנה המקורי לא נותר היום כמעט מאומה. במקום בו ניצב פעם "ניו פלייס" יש עכשיו העתק מושלם של גן אליזבת'ני יפהפה. יסודות ביתו של שייקספיר נראים היטב מבית נאש הסמוך, בו שוכן היום המוזיאון המקומי של סטרטפורד. העיר, שמנתה באותם ימים כאלפיים תושבים, שימשה כעיר שוק מחוזית. מן העיסוק הזה אפשר ליהנות גם היום. כמעט בכל יום קיץ ובעיקר בסופי שבוע מתקיימים בסטרטפורד ובסביבתה עשרות ירידים חקלאיים, בהם מוכרים תוצרת מקומית, ירקות, דגים, לחם טרי וגבינות נפלאות.
 
רוב המגיעים לסטרטפורד לא באים בשביל הירקות אלא כדי לראות הצגת תיאטרון. הלהקה המלכותית מופיעה בעיר בשלושה אולמות. הגדול שבהם, במרכז התיאטרון השייקספירי על גדת הנהר, מכיל 1412 מקומות. באולם הקטן יותר, ה"סוואן תיאטר", מעלים בדרך כלל קומדיות ובאולם השלישי המכונה "המקום האחר", מועלות הפקות ניסיוניות. 
חגיגות יום ההולדת של שייקספיר כוללות הופעות שחקנים וקטעי הצגות ברחובות ובפארקים, תהלוכות של תזמורות וליצנים, הרצאות מלומדות, מרוץ מרתון מקומי, שירה בכנסייה וכמה קבלות פנים מכובדות למוזמנים. מידע מלא אפשר לקבל באתר של שייקספיר בסטרטפורד »