יעדים מומלצים בפלמה דה מיורקה - ספרד

אטרקציות בפלמה דה מיורקה


  • האטלס של אברהם ויהודה קרקש

   לפני 630 שנה חי באי מיורקה יהודי בשם אברהם קרשקש. יחד עם בנו יהודה יצר הקרטוגרף המחונן מפה מרהיבה של העולם. אמריקה, שטרם התגלתה לאירופה אינה מופיעה בה וגם היבשות האחרות נראות קטועות ומעורפלות, אבל המפה, שנשמרת כיום בספרייה הלאומית בפריז, נחשבת ליצירת מופת. היא מעניקה חלון הצצה נדיר על תמונת העולם במאה ה-14. פלמה דה מיורקה שימשה אז נמל חשוב ועיר מפתח בלב הים התיכון. לכאן הגיעו הסוחרים והנוסעים מאפריקה ומאירופה. אברהם ויהודה קרשקש ידעו לנצל את הידע שהביאו הנוסעים כדי ליצור את האטלס. בזכות העובדה שמיורקה נחשבת לחלק מקטלוניה מכונה אוסף המפות שלהם "האטלס הקטלני". אברהם ויהודה קרשקש הם נציגיה הבולטים של אסכולת המיפוי המוקדמת של מיורקה.
    
   בחנות שנקראת "בית המפות" ברחוב סנט דומינגו 11 בפלמה דה מיורקה מוכרים על קרטון צהבהב עותק של האטלס. שש מפות צרות וארוכות מסודרות זו לצד זו, עמוסות בציורים יפהפיים בהם רואים בין היתר את מרקו פולו, אביו ודודו רוכבים על גמלים לסין לצד עוד מאורעות ופלאים מרחבי העולם.
   להמשך קריאה
  • הרובע העתיק

   אין הרבה שרידים ממשיים למשפחת קרשקש במיורקה (לוח זיכרון במוזיאון ורחוב צדדי במרכז העיר שנקרא על שם יהודה קרשקש) אבל באופן קצת מפתיע קל לגלות בעיר פלמה את פאר העבר. ביקור עכשווי בפלמה דה מיורקה צופן, מסתבר, הפתעות. הראשונה טמונה בקלות ההגעה: טיסת מברצלונה יכולה לעלות רק 90 יורו ונמשכת בדיוק חצי שעה. את ההפתעה הגדולה והנעימה ביותר מספק הרובע העתיק של העיר ובעיקר האזור שמקיף את הקתדרלה הענקית. סבך הסמטאות ובתי האבן מאפשר לשחזר בקלות את פארה של העיר, את העוצמה שהיתה לה ואת העושר שהביא לה מיקומה הנפלא.
   להמשך קריאה
  • המרחצאות הערביים

   המרחצאות הערביים (Carrer de Can Serre 7) הם אחת העדויות העתיקות ביותר לעברה של העיר. המרחצאות נבנו בתקופה בה שלטו המורים במיורקה, לפני כאלף שנים. מבנה לא גדול שניצב בפינת האתר שימש כבית המרחץ ואפשר עדיין לראות בו את עמודי האבן והכיפה שסוככה עליהם. החלק היפה ביותר הוא הגן המוקף חומה ועמוס בפרחים, בעצי פרי הדר ובדקלים.
    
    
    
   להמשך קריאה
  • חצרות פנימיות

   יש כמה עשרות חצרות פנימיות בפלמה דה מיורקה, חלקן עם גנים וחלקן מרוצפות שעציצים ניצבים בהן, בעיר העתיקה של פלמה. יש להן קסם רב, שנובע מתחושת ההגנה שהן מעניקות ומתחושת השלווה וההרמוניה שיש בשילוב בין האדריכלות הים תיכונית לבין הצמחייה המלבלבת. כל אלה נראים גם היום, כמה מאות שנים לאחר שהוקמו, כמעשה גאוני. הפשטות, המידות האנושיות, התחושה האינטימית מעודדות את המבקר להישאר לשבת על אחד מספסלי האבן. לא לזוז יותר מדי. כמה דקות אחר כך מתעוררת אצלו הסקרנות למצוא את הפטיו הבא שמסומן על המפה. אולי הוא יפה אפילו יותר מזה בו אנחנו יושבים?
    
   רבות מהחצרות האלה נבנו בעבר בבתי המגורים של עשירי העיר. את הדוגמאות היפות ביותר אפשר לראות בבתים אלה: פאלאו סולריק (Passeig Born 27), ארמון שהוקם במאה ה-18 בסגנון המסורתי של מיורקה, עם גרם מדרגות כפול שמוביל מן הפטיו אל הקומה הראשונה. הארמון משמש כיום כמוזיאון לתערוכות אמנות. פלאו אולצה (Calle d’en Morey) ארמון מן המאה ה-16 בו יש את אחת החצרות הפנימיות היפות ביותר. 
   או בבניינים הבאים: פלאו מרקס דה ויוו (Can Savella 6); קאן ז'וני (Can Savella 13); קאן קאטלאר דה לוייה (Can Savella 15); קאן בורדילס (C. de l’Almudaina 9) בניין שמשמש כיום כארכיון העירייה אבל אפשר לבקר בחצר הפנימית המרווחת שלו. כל אלה מרוכזים על פני שטח לא גדול, כמה רחובות וסמטאות בעיר העתיקה.
   להמשך קריאה
  • הקתדרלה

   האתר המפורסם ביותר בפלמה הוא הקתדרלה העצומה, שבנייתה החלה במאה ה-13 והסתיימה ב-1904 תחת השגחתו של האדריכל הנודע מברצלונה אנטוניו גאודי. זו אחת הקתדרלות הגותיות הגדולות באירופה וגם כאשר מצטופפים בה מאות מבקרים היא נראית ריקה, אפלולית ושקטה. כיכר גדולה, ממנה רואים חלק מרצועת החוף של פלמה, מפרידה בין הקתדרלה לבין ארמון אלמודיינה. הארמון שימש פעם את את הכובשים המורים ולאחר מכן את מלכי מיורקה ושייך כיום לבית המלוכה הספרדי. ביקור בו מאפשר לעקוב אחר התהפוכות שעבר האי. יש בו תערובת מוזרה של סגנון מורי עם תוספות נוצריות וחלקים גותיים.
   להמשך קריאה
  • מוזיאון פלאו מארש

   אתר חשוב ומרשים אחר, מוזיאון פלאו מארש (palau Reial 18), נמצא סמוך מאוד לארמון ולקתדרלה. ב-1945 נדחתה בקשתו של המולטי מיליונר חואן מארש להתקבל למועדון היוקרתי העירוני. בתגובה בנה מארש וילה ענקית בדיוק מול המועדון. כיום משמש פלאו מארש כמוזיאון וכספרייה עירונית. החלק היפה ביותר הוא החצר והמרפסת הגדולה, עם אכסדרת העמודים שצופה על מרכז פלמה ועל חוף הים. התצוגות במוזיאון משמימות למדי מלבד הקומה העליונה בה אפשר לראות בחדר אחד לא גדול כמה מן הדוגמאות היפות ביותר לאסכולת המיפוי שפרחה במיורקה בין המאות ה-14 ל-16.
   להמשך קריאה
  • מוזיאון מירו וקסטל דה בלוור

   לאורך החוף, בחלק המערבי של העיר, אפשר לבקר במוזיאון חואן מירו. האמן הספרדי שהה במיורקה תקופות ארוכות והסטודיו שלו בפלמה נשמר במצבו המקורי. אתר נוסף, לא רחוק ממוזיאון מירו, הוא קסטל דה בלוור, המצודה העגולה היחידה בספרד. המבצר המוקף מגדלים ניצב על גבעה רמה וצופה על הנמל. לכאן הובאו יהודי מיורקה כאשר סר חינם במאה ה-15 וכאן נאלץ כנראה יהודה קרשקש להמיר את דתו, לפני שעזב את מיורקה והצטרף לחצרו של אנריקה הספן נסיך פורטוגל בסאגרש.
   להמשך קריאה
  • אוכל

   מסעדת הטאפאס Tast ברחוב Unio, קרוב לפלאסה חואן קרלוס הראשון, מציעה באולם גדול אוכל מצוין במחירים סבירים. את רוב המנות לוקחים מן הבר ובסופה של הארוחה סופרים את הצלחות. המחיר נקבע לפי צבע הצלחת וכל מנה עולה 3-5 יורו.
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->