מונטנגרו


  • פראסט

   פראסט שוכנת מול הצוואר הצר של המפרץ ושומרת על פתח היציאה ממנו. היא מפורסמת בזכות בית הספר הימי האיכותי שפעל בה, והכשיר ימאים גם עבור הצי הרוסי. יש בה כמה ארמונות אבן יפים מתקופת הבארוק וכנסייה שמוקדשת לסנט ניקולה. מן הרציף הקטן של פראסט יוצאות סירות לשני האיים שמבצבצים בלב המפרץ מול העיר. האחד מהם אי טבעי ועליו פועל עדיין מנזר עתיק. האי השני, הפתוח לביקורים, הוא אי מלאכותי. שני מלחים מקומיים חוו כאן במאה ה-17 התגלות. הם החליטו להקים במקום כנסייה וכך התפתחה מסורת לפיה בכל שנה מטילים כאן יורדי הים מן הסביבה סלעים שמרחיבים את האי. בניית הכנסייה החלה ב-1630 ונמשכת למעשה עד היום.
   להמשך קריאה
  • קוטור

   קוטור, במרחק 25 קילומטרים מזרחה מפראסט, היא אחת הפנינים היפות ביותר לאורך החוף האדריאטי. העיר העתיקה, שנכללת ברשימת אתרי אונסק"ו כנכס תרבות עולמי, נראית כאתר האידיאלי לצילומי סרט פיראטים. יש לה נמל מוגן, חומות גבוהות ועתיקות שאורכן יותר מארבעה קילומטר, שערים מבוצרים, רחובות צרים, ארמונות משפחתיים ובעיקר המון כיכרות קטנות. כל איזור העיר העתיקה שבתחומי החומה סגור לתנועת מכוניות.

   חובבי הליכה ונוף פתוח מוזמנים לטפס בשביל מדרגות אבן אל המצודה שעל ההר. הטיפוס עד לכנסייה ששוכנת בערך בחצי הדרך נמשך כארבעים דקות ונוף יפה של כל המרכז העתיק של קוטור, עם גגות רעפים אדומים ומגדלי כנסיות נשקף משם.
   להמשך קריאה
  • בודבה

   המרחק מקוטור לבודבה (Budva) כשלושים קילומטר אבל הכביש עמוס מאוד והדרך נמתחת על פני כשעה. בודבה, במרכז קו החוף ועם כמה עשרות בתי מלון גדולים בכל הדרגות, נחשבת לבירת התיירות של מונטנגרו. בניגוד לקוטור העתיקה, שמשקיעה מאמץ גדול בשימור ומתלבטת באפשרויות לפתח תיירות מבלי לפגוע בייחוד של העיר, בודבה התפתחה כאתר תיירות חופים פופולרי. כדאי לפקוד בעיר העתיקה של בודבה שני אתרים – האחד הוא הסיטאדל, המצודה העירונית בה יש ספרייה יפהפייה ותצפיות נהדרות על העיר והמפרץ. האתר השני הוא מסלול הליכה לא ארוך על חומות העיר, שמאפשר להתבונן פנימה, אל הסמטאות, והחוצה, אל החופים והמפרץ, מזווית נוחה ומעניינת.
   להמשך קריאה
  • שמורות והרים

   היער הנהדר של שמורת ביוגרדסקה גורה (Biogradska Gora) אינו יער רגיל. בשנת 1872 גילה ניקולה מלך מונטנגרו חזון בלתי רגיל. הוא הגן בחוק על אזור היער כשמורה למען הדורות הבאים וקבע שאסור לגעת בו, לכרות את עציו או לגרום לו נזק כלשהו. כיום נחשב היער של ביוגרדסקה גורה אחד משלושת היערות העבותים והבתוליים האחרונים באירופה.

   השמורה, שגבולותיה בין הנהרות טארה (Tara) ולים (Lim), אינה זוכה אפילו לעשירית ממספר המבקרים שפוקדים את חופי הים של ערי החוף הפופולריות קוטור ובודבה. זה כמובן מוזר ואפילו מגוחך, אבל זה יתרון עצום עבור אלה שנוטשים את החוף ונוסעים ללב מונטנגרו (ארץ ההרים השחורים) לבקר בשמורות הטבע היפות.

   כדי להגיע לשמורת ביוגרדסקה גורה נוסעים מכביש החוף צפונה לכיוון הבירה פודגוריצה, וממנה ממשיכים צפונה על הכביש הראשי לכיוון הערים קולאסין ומויקובאץ' (Kolasin, Mojkovac). המרחק מבודבה למויקובאץ' 180 קילומטר והנסיעה נמשכת כשלוש שעות. הכניסה לשמורה עולה 3 יורו.

   אורך שביל ההליכה שמקיף את האגם הגדול בביוגרדסקה גורה שלושה וחצי קילומטרים בלבד אבל החוויה נפלאה. האגם נמצא בלב ההרים, בגובה 1,094 מטר מעל פני הים, ומבודד מן הסביבה. בשמורה מסומנים שבילי הרים שנמתחים על פני עשרות קילומטרים, חלקם מעגליים, ואלה מספקים תעסוקה מלאה לחובבי ההליכה שמגיעים לכאן ממרחקים.
    
   להמשך קריאה
  • קניון טארה

   הנסיעה במורד הנהר טארה לכיוון צפון מערב, נמשכת כחצי שעה ומובילה משמורת ביוגרדסקה גורה לשמורת קניון טארה, שהיא חלק מן השמורה הגדולה הרבה יותר – דורמיטור (Durmitor). הכביש שמתפתל בין ההרים מעמיק והולך בלב הקניון. ההרים משני הצדדים סוגרים על הנתיב הצר. אורך הקניון שיוצר נהר טארה 82 קילומטרים וגובה הקירות 1,300 מטר. טארה נחשב לקניון השני בעומקו בעולם, אחרי הגרנד קניון, בנהר הקולורדו בארצות הברית. באופן טבעי נהפך האזור כולו למרכז פעיל מאוד של שיט רפטינג. לאורך הכביש לכיוון העיירה ז'בליאק (Zabljak) יש כמה תחנות מהן מורידים אנשי הרפטינג את הסירות הכתומות המתנפחות אל המים.
   להמשך קריאה
  • פארק לאומי דורמיטור

   דורמיטור נחשב לפנינת הטבע המיוחדת והמרשימה ביותר במדינה. מסוג המקומות שרוצים לחזור ולבקר בהם. הכביש הראשי שמוביל ממויקובאץ' אל השמורה, ששטחה 390 קילומטר רבוע, מלווה את נהר טארה עד לגשר אבן גדול שחוצה את הנהר צפונה. כדי להגיע לז'בליאק, העיירה המרכזית בפארק, פונים ליד הגשר שמאלה (מערבה) וממשיכים בנסיעה עוד כעשרים דקות. העיירה שוכנת בגובה 1,450 מטר ובחורף פועל כאן אתר סקי. רוב המבקרים מגיעים דווקא באביב ובסתיו, כאשר מזג האוויר נחשב טוב יותר. שמורת דורמיטור הוכרזה בידי ארגון אונסק"ו כנכס טבע עולמי.

   רוב שטחו של הפארק הוא רמה גבוהה ושטוחה בגובה 1,500 מטר, שכמה קניונים עמוקים חורצים אותה והרים בגובה 2,000 מטר מקיפים אותה. הפסגה הגבוהה ביותר היא באבוטוב קוק (Babotov kuk) שגובהה 2,522 מטר. האטרקציה העיקרית באזור זה והיעד של מסלולי הטיול היפים ביותר הם 18 האגמים הקטנים, כולם שרידי קרחונים, שנקראים כאן "עיני ההרים". האגם הגדול, המפורסם ביותר, שהגישה אליו הקלה ביותר הוא האגם השחור, כחצי שעה הליכה ממרכז העיירה ז'בליאק.
   להמשך קריאה
  • אגם סקאדאר

   "שמורת העופות הגדולה באירופה", "מעונם האחרון של השקנאים באירופה", "אחת הביצות האחרונות שנותרו באיזור הים התיכון", "האגם הגדול ביותר בבלקן". אגם סקאדאר בדרום מזרח מונטנגרו זוכה לכל התארים המחמיאים האלה. האגם שוכן שבעה קילומטרים מחוף הים. שני שליש  ממנו נמצאים בשטחה של מונטנגרו ושליש בשטחה של אלבניה. הגבול בין המדינות חוצה את האגם. שטחו של אגם סקאדאר משתנה באופן דרמטי בין עונות השנה. בסוף הקיץ הוא מצטמק ומגיע רק ל-370 קמ"ר. בשיאו, באביב, הוא משתרע על פני 530 קמ"ר. זו גם העונה הטובה ביותר לביקור.

   האגם הוכרז לפני עשר שנים כשמורת טבע מוגנת במונטנגרו וב-2006 גם באלבניה. עומק המים באגם בין שישה לשמונה מטר. בשלושים מקומות יש בקרקעית האגם מעין "בורות". בעמוק שבהם מגיע עומק המים לשישים מטר. אזורים עמוקים אלה נחשבים לאתרי הדיג הטובים ביותר. למרות שאגם סקאדאר כולו הוכרז כשמורה, דיג ברישיון עדיין מותר בחלק מן האזורים, לאורך החוף ובמקומות מוגדרים בלב האגם. כמה מסעדות על החוף מתמחות בהגשת המעדן המקומי - קרפיונים אפויים, טעימים להפליא.
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->