אטרקציות באורבייטו


  • מסלולי הליכה

   שני מסלולי הליכה מקיפים את אורבייטו. האחד, ארוך יותר, נמתח למרגלות הצוק עליו שוכנת העיר. הוא מאפשר להתבונן בה מבחוץ ומלמטה. זה מסלול כפרי, ובחלקים ניכרים ממנו, בעיקר בדרום מזרח העיר, פוסעים המטיילים בחורשות ירוקות. שביל הליכה שני, קצר ועירוני יותר, נמתח בראש הצוק עליו בנויה אורבייטו. מסלול זה מאפשר להקיף את העיר העתיקה ולצפות פעמים רבות מראש הצוק אל העמק שמקיף אותו. מראה האזור הכפרי של חבל אומבריה, עם שורות ארוכות של גפנים ובתי חווה מבודדים משרה שלווה.
   להמשך קריאה
  • הקתדרלה

   הרבעים העתיקים של אורבייטו נבנו כבר במאות 14-12. הרובע המערבי הוא העתיק ביותר וסמטאותיו צרות יותר מן האזורים האחרים. שלוש הכיכרות המרכזית בעיר העתיקה הן פיאצה דואומו, פיאצה דל פופולו ופיאצה דלה רפובליקה. ההליכה ביניהן נמשכת רק כעשרים דקות ורוב אזור זה סגור לתנועת כלי רכב.
   הקתדרלה של אורבייטו (הדואומו) היא הפנינה המקומית המפורסמת ביותר. החזית שלה זכתה לתארים כ"חזית היפה ביותר באיטליה". האדריכל לורנצו מאיטיני זוכה לקרדיט על עיצובה ובנייתה למרות שרבים אחרים השתתפו בתהליך. לא פלא גדול בהתחשב בעובדה שהבנייה החלה ב-1290 ונמשכה כמאתיים שנה. 
   התהייה הראשונה שעולה למראה הקתדרלה העצומה היא מה עושה ענק מרשים כזה בעיר קטנה ומעט נידחת כאורבייטו? התשובה טמונה בנס שמייחסים לכומר ספקן מן המאה ה-13. לאחר שהטיל ספק בקשר שבין לחם הקודש לישו נטף הלחם בשעת תפילה דם והכתים את גלימת הכומר. הגלימה הובאה לאפיפיור ששהה אז באורבייטו ומכאן קצרה הייתה הדרך להקמת הקתדרלה.
   ציורי קיר מרשימים, בעיקר מן המאות ה-15 וה-16 מעטרים את קירות הקתדרלה והנודעים שבהם מרוכזים בקפלת סנט בריזיו, אליה מורשים להיכנס רק 25 מבקרים בכל פעם.
   להמשך קריאה
  • המוזיאונים והעבר האטרוסקי

   סמוך לקתדרלה פועלים כמה מן המוזיאונים המעניינים באורבייטו. מול הכניסה לקתדרלה שוכן בארמון מפואר המוזיאון הארכיאולוגי, שמכיל אוסף מרשים של אמנות אטרוסקית. לא רחוק משם ניצב מוזיאון אמיליו גרקו, אמן סיציליאני, בן המאה העשרים, שעיצב את דלתות הקתדרלה וזוכה לכבוד מקומי רב.
   אטרקציה מקומית נוספת הן המערות האטרוסקיות. 1200 מערות התגלו בעיר ובסביבתה. כיום משפצים כמה מהן ואפשר לערוך בהן סיור מודרך שנמשך כשעה. במערות עצמן אין מוצגים מעניינים, כיוון שהן נחפרו כדי להוציא מהן חומרי בנייה ולא כמקום מגורים.
   אטרקציה מוכרת פחות אבל מסקרנת היא הבאר של סנט פטריציו. הבאר העתיקה, שנחפרה לפני חמש מאות שנים, מקורה כיום במבנה קטן, והכניסה אליה כרוכה בתשלום. המראה שמתגלה למבקרים מפתיע. פיר ענק שעומקו שישים מטר חפור באדמה. קוטרו של הפיר חמישה עשר מטר ובהיקפו יש 496 מדרגות שמקיפות את הבאר בספירלה ויורדות עד לקרקעית. המים בתחתית הבאר צוננים ונעימים. גשר צר שנמתח מעל המים איפשר לשואבים למלא את הדליים בנוחות ולהעמיס אותם על גב הסבלים והחמורים שהעלו אותם במדרגות. המבצע ההנדסי הזה מעורר השתאות גם היום. אורבייטו כעיר איטית מוארת בתחתית הבאר באור חדש. גם ללא דלי מים קשה קצת למהר כאשר מטפסים 496 מדרגות במעגל שנראה אינסופי.  
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->