נגישות

שווקי חג מולד באירופה

שווקי חג מולד באירופה

אם יש מקום שבו המונח "אווירת החג" הולם בדיוק את המידות – אלה שווקי חג המולד באירופה. בשווקים האלה מוכרים קישוטי כריסמס, צעצועים, בגדים וכלי בית, יש בהם ניחוח קינמון שנמהל ביין חם, כובעים אדומים עם פעמון שתלוי להם בקצה ועוד ועוד. השווקים נפתחים בשבוע האחרון של נובמבר ונמשכים עד השבוע האחרון בדצמבר. הם פתוחים בכל יום אבל כדאי להגיע אליהם בשעות אחר הצהרים המאוחרות, כאשר השמש שוקעת והתאורה של אלפי נורות זעירות מעניקה לכיכרות קסם מן האגדות. 
 
 
איפה זה קורה? בכיכרות המרכזיות של הערים שמפורטות כאן. הכניסה לכל השווקים חינם. 
 
בודפשט, הונגריה
כיכר ורושמארטי (Vorosmarty) בלב העיר מארחת בכל שנה את שוק חג המולד שנחשב לאחד הגדולים ביבשת. מלבד הדוכנים, האוכל והשתייה כמה תזמורות מנגנות כאן בכל ערב מוזיקה קצבית שעוזרת להתחמם. זירת ההחלקה על הקרח פתוחה בפארק מול גן החיות. 
מתי: 11 בנובמבר עד 31 בדצמבר
 
ברלין, גרמניה
שוקי חג המולד בברלין מתרבים בכל שנה במהירות מעט מפחידה. הפופולרי ביותר ביניהם, זה שמתקיים בכנסיית הזיכרון קייזר וילהלם (Wilhelm Gedächtniskirche) בלב רחוב קורפורסטנדאם. השוק כולל כ-170 דוכנים של מוצרי כריסמס ודברי אומנות והוא מושך אליו במהלך דצמבר כארבעה מיליון מבקרים. שוק פופלרי נוסף הוא זה המתקיים בטירת שרלוטנבורג וכולל כ- 150 דוכנים המציגים מוצרים ותצוגות מכל רחבי גרמניה. 
מתי: 27 בנובמבר עד 31 בדצמבר
 
פראג, צ'כיה
ארבעה שווקי חג המולד מתקיימים במהלך דצמבר בכיכרות של פראג. השוק הגדול והמפורסם ביותר זוכה לתפאורה היפה ביותר בכיכר העיר העתיקה. יותר ממאה דוכנים פועלים בכיכר שמלאה בתיירים במשך כל השנה, אבל דווקא במהלך דצמבר נעים הרבה יותר לשוטט בה. הקישוטים המוארים שנתלים בכיכר משיבים לה קצת מן הקסם שאבד בשנים האחרונות, כאשר העיר הוצפה בתיירים, המחירים בה האמירו והמוניטין שלה נשחק. שוק גדול אחר מתקיים בחלק החדש יותר של העיר – בכיכר וואצלאב. שני שווקים נוספים מוקמים בכל שנה בנמסטי רפובליקי ובהאבלסקה טריסטה. למעשה אפשר לפקוד את כל ארבעת השווקים האלה בהליכה לא ממושכת שנמשכת כעשר דקות בלבד. בכיכר העתיקה מופיעות במהלך דצמבר מקהלות של תלמידים מרחבי צ'כיה, לבושים בתלבושות מסורתיות.
למי שרוצה לצאת קצת מן העיר כדאי לנסוע לשוק חג המולד של טירת זיכרוב (Sychrov), מצפון לפראג. במקום פועלים דוכנים רבים ומתקיימות בכל סוף שבוע הופעות של להקות מקומיות.
מתי: 2 בדצמבר עד 6 בינואר
 
פריז, צרפת
שווקי הכריסמס מתפשטים בפריז במהירות והיום אפשר לבחור בין כמה שווקים בכיכרות ורחובות מרכזיים בפריז: פלאס סן ז'רמן דו פלה, פלאס סן סולפיס, פלאס דה לה נשיון וכמובן גם בשדרת שנז אליזה מתקיימים שווקי כריסמס נהדרים הכוללים דורכנים בצורת בקתות עץ המציעים עבודות יד, קישוטי כריסמס, אוכל ועוד.
מתי: 15 בנובמבר עד 24 בדצמבר
 
שטרסבורג, צרפת
העיר שטרסבורג, על גדת נהר הריין וסמוך לגבול עם גרמניה ועם שווייץ מארחת את שוק חג המולד הגדול והפופולרי ביותר בצרפת. גם השווקים הגדולים האחרים של צרפת מתקיימים לאורך הגבולות בצפון המדינה – במץ, בליל ובערים הסמוכות. השוק המקומי של שטרסבורג מתקיים ברציפות כבר מאז 1570. האתר המסורתי הוא כיכר קתדרלת נוטרה דאם ולאורך כיכר ברוגיל. יותר מ-30 דוכנים מוכרים במקום עבודות של אומנים מקומיים, בובות, גילוף בעץ ואלפי חפצים זעירים, לא תמיד בעלי שימוש מדויק, אבל כאלה שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר. עץ האשוח הגדול של העיר מוצב בכל שנה בכיכר קלבר. חבל אלזס, בו שוכנת שטרסבורג מארח יותר מחמישים שווקים דומים. הערים קולמאר ומולהאוז מארחות את השווקים המעניינים ביותר, אם כי קטנים בהרבה מזה של שטרסבורג.
מתי: 24 בנובמבר עד 24 בדצמבר
 
וינה, אוסטריה
בירת אוסטריה מארחת בכל שנה כמה שווקי חג מולד יפים. המרכזיים שבהם מתקיימים בחזית ארמון שונברון, בחזית בית העירייה, בפרייונג (Freyung) ובאתרים נוספים. בשוק של ארמון שונברון פועלים 60 דוכנים שמציעים בעיקר מלאכת יד מסורתית אוסטרית לצד מאכלים עממיים שמכינים לפני הקהל.  
מתי: 18 בנובמבר עד 1 בינואר
 
טאלין, אסטוניה
טאלין בירת אסטוניה על חוף הים הבלטי מארחת זו הפעם השמינית את שוק חג המולד הגדול במדינה. כיכר העיריה הגדולה היא המקום הטבעי לשוק כזה. המסורת המקומית החלה אמנם כבר ב-1,441 אבל נפסקה במהלך כל התקופה הסובייטית. המארגנים מצפים לכרבע מיליון מבקרים השנה. העיר טאלין משמרת היטב את המראה הימי ביינימי שלה שמעניק לשוק חג המולד הרבה אווירה וצבע.
מתי: 17 בנובמבר עד 6 בינואר
 
קופנהגן, דנמרק
גני הטיבולי במרכז קופנהגן אמנם סגורים במהלך החורף אבל נפתחים בכל שנה בנובמבר כדי לארח את שוק חג המולד העירוני. כל המתקנים באתר השעשועים הגדול מופעלים והמבקרים בשוק יכולים ליהנות גם מן הגלגל הענק ומרכבות ההרים המהירות שפועלות במקום. עץ האשוח הענק והתאורה המרשימה הקנו לגן ולשוק זה מוניטין מצוין.
מתי: 18 בנובמבר עד 31 בדצמבר
 
לוכסמבורג
בכל שנה מתקיים בלוכסמבורג "פסטיבל אורות החורף". הפסטיבל מתקיים מ-22 בנובמבר עד 4 בינואר ושוק חג המולד המקומי הוא חלק מאירועי הפסטיבל. האירוע כולל קונצרטים, הופעות של מקהלות מרחבי היבשת, תערוכות ואירועים שמיועדים לילדים. שוק חג המולד מתקיים ב- Place d'Armes, הכיכר המרכזית בחלק העתיק של העיר.
מתי: 23 בנובמבר עד 24 בדצמבר
 
לובליאנה, סלובניה
בירת סלובניה היא אחת המצטרפות החדשות לרשימת שווקי חג המולד הטובים באירופה. השוק מתקיים על גדת הנהר בלב העיר העתיקה. מוצבים בו כחמישים דוכנים והסביבה כולה זוכה לתאורה נהדרת, שמעניקה לסמטאות ולמצודה שניצבת בראש הגעה מעל העיר מראה שלקוח מן האגדות.
מתי: 1 בדצמבר עד 2 בינואר
 
ברוז', בלגיה
העיר היפה הזו מארחת שוק חג מולד חמים ונעים. השוק מתקיים בכיכר המרכזית של העיר, ולצידו מוקמת בכל שנה זירת החלקה על קרח. השילוב בין הדוכנים לזירת ההחלקה מושכת למקום משפחות רבות עם ילדים. בדוכנים מוכרים כמובן את השוקולד המקומי המצוין ומלבד יין חם כדאי מאוד לנסות כמה מסוגי הבירה המקומית.
מתי: 24 בנובמבר עד 2 בינואר