נגישות

קרנבלים מסביב לעולם

קרנבלים מסביב לעולם - חורף 2018

למה קרנבל? 
מסורת הקרנבל הנוצרית נובעת מאיסור אכילת בשר בארבעים הימים שקודמים לחג הפסחא כהזדהות עם סבלו של ישו. המלה קרנבל מקורה במלה "קרנה" – בשר בלטינית. כדי להיפרד בחגיגיות מן הבשר וכדי לציין את סופו של החורף הקרב ובא מציינים שני ימים חשובים במסורת הנוצרית – הראשון הוא "יום שלישי השמן" או השמח המוכר מאוד בכינוי מארדי גרא. זה בדרך כלל היום האחרון בו המקפידים על המסורת הזאת אוכלים בשר ומכאן כינויו. זה גם היום שנחשב לשיאו של הקרנבל. בעבר התקיימו חלק מהקרנבלים במשך יום אחד בלבד- ביום שלישי השמן.  אחריו מגיע יום רביעי של האפר – סיומן של החגיגות ותחילתו של הצום – או ליתר דיוק ההימנעות מבשר. כך נמשך המצב עד חג הפסחא, ארבעים ימים לאחר מכן. תקופה זאת מכונה בנצרות Lent. 
מסורת הקרנבל ייחסה לו חשיבות חברתית גדולה. במהלך ימי הקרנבל נוצרו לעתים קרובות היפוכי תפקידים האצילים נהפכו לימים אחדים לפשוטי העם וקבצנים הוכתרו למלכים. בזכות המסיכות נוצר שוויון חברתי, בוטלו לרגע המעמדות וניתן פורקן לכעסים ותסכולים שנמשכו שנה שלמה.
 
 
הקרנבל של טנריף, ספרד 
מתקיים בין התאריכים: 18-12 בפברואר
כמו כל הקרנבלים הקתוליים, גם הקרנבל של טנריף נחגג בכל שנה בשבוע שלפני "יום רביעי של האפר" (Ash Wednesday) ומגיע לשיאו ב"יום שלישי השמן" (Mardi Gra). השנה מציינים את הקרנבל של טנריף בתאריכים 12 עד 18 בפברואר. האירועים המרכזיים מתרחשים בעיר הגדולה בטנריף, בירת האי – סנטה קרוז. בימי הקרנבל משנה העיר המעט קודרת הזאת את המראה שלה מקצה לקצה. היא מתמלאת בצבעים ובמוזיקה. הבסיס הוא קישוטים שהעירייה תולה ברחובות הרובע המרכזי, אבל גם התושבים, בעלי החנויות, בעלי הדירות והמרפסות תולים קישוטים פרטיים רבים שמוסיפים לא מעט לאווירת הקרנבל. 
הפרק הראשון בקרנבל הוא בחירת מלכת האירוע. באורח מסורתי זאת אשה צעירה, בדרך כלל נאה מאוד, ותושבת האי. המלכה לא תמיד מתגוררת דווקא בסנטה קרוז, אבל אין בכך כדי למנוע את הכתרתה. מיד לאחר מכן נבחרים בני הלוויה שלה – מעין חצר מלכותית שלמה שמקיפה אותה והמלכה הצעירה – ילדה מחופשת לנסיכה, תפקיד נחשק במיוחד בקרב ילדות טנריף.
 
לאחר בחירת מלכת הקרנבל יוצאת הפמליה כולה מלווה באלפי חוגגים לתהלוכה הראשונה בסדרה ארוכה שנמשכת כל השבוע. במרכז התהלוכה עומדים שני מרכיבים שבלעדיהם אין קרנבל – תזמורות ענק, בעיקר של כלי נשיפה ומתופפים ומשאיות או עגלות שנגררות בעזרת טרקטורים ועליהם במות גדולות, מקושטות לפי נושאים שנבחרו מראש. על רבות מן המשאיות יש ציוד הגברה חזק והמוזיקה מושמעת בעוצמה אדירה.
 
שיאו של הקרנבל נחגג תמיד ביום שלישי –Carnival Tuesday או מארדי גרא – כאשר המצעד שנקרא אל קוסו – (El Coso) חוצה את רחובות סנטה קרוז. המלכה והפמליה שלה צועדים בראש התהלוכה בתלבושות מעוטרות נוצות ופרחים. קצב לטינו אמריקאי ואפריקאי מלווה את התהלוכה במשך כמה שעות, כאשר היא חוצה את כל הרבעים והרחובות המרכזיים של סנטה קרוז.
 
במהלך יום זה התפרסם הקרנבל של טנריף בכך שגברים רבים לובשים בו בגדי נשים, תחפושות של נשים ורוקדים כנשים ברחובות העיר.
 
פרק הסיום של הקרנבל מוכר בעיקר בזכות הטקס המיוחד של "קבורת הסרדין". הטקס המסורתי מתקיים ביום רביעי של האפר. במהלכו מסיעים ברחבי העיר בובה ענקית של סרדין. מאחורי המשאית שנושאת את הסרדין צועדים אלפי חוגגים שמציגים מופע סאטירי של בכי ואבל. הם מקוננים על מותו של הסרדין, מבכים את האובדן שניחת עליהם, לובשים שחורים ולפעמים אפילו מכסים ראשם באפר. כל אלה עושים את דרכם לטקס הקבורה של הסרדין. לוויית הסרדין מציינת את הפרידה המסורתית מן הבשר. על פי המסורת הנוצרית המאמינים לא אוכלים בשר מיום זה ועד חג הפסא – לאחר ארבעים ימים. 
בעבר הסתיים הקרנבל עם לוויית הסרדין אבל בשנים האחרונות נוסף לו פרק משמח אחד – ביום ראשון שלאחר הלוויה (שמתקיימת תמיד ביום רביעי) מאורגנת מסיבה גדולה, שנמשכת לפעמים יותר מיממה ובמהלכה מתקיים מופע ענק של זיקוקין די נור. מסיבה זאת נקראת Piñata Chica.    
מידע נוסף: אתר הקרנבל »
                 
הקרנבל של באזל, שוויץ
מתקיים בין התאריכים 21-19 בפברואר
הפאסנאכט של העיר שווייצרית באזל נחגג תמיד כקרנבל החורף האחרון. מציינים אותו כמה שבועות לאחר הקרנבלים האחרים. הוא מפורסם מאוד בזכות המוזיקה הייחודית שלו. עשרות תזמורות, רובן מצוידות בכלי נגינה מיוחדים לקרנבל, צועדות באישון לילה ברחובות העיר ומרעידות את הקירות. תחפושות רבות, בעיקר בעלות ראשי ענק ומראה פראי, אופייניות לקרנבל זה. 
מידע נוסף: אתר הקרנבל »
 
הקרנבל של ונציה, איטליה 
מתקיים בין התאריכים 27 בינואר עד 13 בפברואר.
קרנבל המסיכות של ונציה נחשב כיום לאחד המרהיבים והמושכים באירופה. עיר התעלות מספקת לאירוע תפאורה אידיאלית. ההמונים נודדים ברחובות ומתבוננים באלפי הדמויות המחופשות שעומדות בכיכרות, על הגשים ולצידי התעלות. בכל שנה יש לקרנבל נושא מרכזי וכמו תמיד תחפושות בסגנון הקומדיה דל ארטה האיטלקית שולטות באופן כמעט מוחלט בקנבל של ונציה. מידע נוסף: אתר הקרנבל »
 
הקרנבל של ריו דה ז'נירו, ברזיל
מתקיים בין התאריכים 14-9 בפברואר 
אין כתר שלא קשרו לקרנבל של ריו. הוא נחשב לקרנבל הגדול בעולם, הצבעוני והמהיב ביותר. במשך ארבעה ימים רוקדים ברחבות העיר הברזילאית מאות אלפים. החוויה אדירה וזוכרים אותה במשך כל החיים, אבל כדאי להתארגן היטב מראש, בגלל קשיים גדולים במציאת מלון ומקום צפייה טוב. מידע נוסף: אתר הקרנבל »
 
מרדי גרא, ניו אורלינס
מתקיים בתאריך ה- 13 בפברואר.
העיר האמריקאית הדרומית מארחת את המארדי גרא המפורסם מכולם. מאות אלפים יגיעו גם השנה לחגוג בצבעי סגול, ירוק וזהב. מארגני המארדי גרא בניו אורלינס משקיעים בשנים האחרונות מאמץ עצום כדי להפוך אותו לאירוע קצת יותר משפחתי. האירועים מתקיימים בעיר כבר מינואר ומגיעים לשיא בסוף השבוע המוביל ליום המרדי גרא.  מידע נוסף: אתר הקרנבל »
 
הקרנבל של ניס, צרפת 
מתקיים בין התאריכים 17 בפברואר עד 3 במרץ. 
הקרנבל של עיר הריביירה ניס מתקיים השנה בפעם ה-132. נושא הקרנבל השנה יהיה "לאינסוף ומעבר לו" ושואב השראה מסיפוריו של ז'ול ורן, ותגליות מדעיות הסוחפות את הדימיון. הקרנבל של ניס נמשך על פני שלושה שבועות. רוב התהלוכות והאירועים מתקיימים רק בימי שלישי ובסופי שבוע.
מידע נוסף: אתר הקרנבל »
 
הקרנבל של טרינידד, האיים הקאריביים
מתקיים בין התאריכים 13-12 בפברואר.
בעיר פורט אוף ספיין, בצפון האי טרינידד באיים הקריביים, מול חופי ונצואלה, מתקיים אחד הקרנבלים הגדולים בעולם. כל תושבי האי, ללא יוצא מן הכלל, מגיעים כדי להשתתף בו. אם לשפוט על פי הגרסה האירופית של קרנבל זה – פסטיבל נוטינג היל בלונדון, מדובר באירוע לבעלי אוזניים חזקות במיוחד. משאיות ענק שנושאות מערכות הגברה גדולות עומדות במרכז התהלוכה. התחרות המרכזית מתקיימת בין תזמורות כלי הנשיפה. 
 
הקנבל של גואה, הודו
מתקיים בין התאריכים 13-10 בפברואר.
גואה, עיר עם עבר של מושבה פורטוגלית, מקיימת בכל שנה קרנבל גדול. המלך מומו, מלך הקרנבל, נבחר בכל שנה לעמוד בראש התהלוכה.