סקי בצרפת

סקי איכותי בצרפת

עונת הסקי באתרים הגבוהים באלפים הצרפתיים נפתחת בשבוע הראשון בדצמבר ומסתיימת בסוף אפריל או בשבוע הראשון במאי. האלפים הצרפתיים בדרום המדינה מציעים עשרות אתרים שמתחרים ביניהם כבר הרבה שנים על התואר אתר הסקי הטוב בצרפת. ההנחה שמובלעת בזה היא שזה גם אחד האתרים הטובים בעולם. האתרים הצרפתיים מפורסמים בעיקר במסלולים המצוינים שלהם, בשירותים הטובים סביב הסקי אבל יותר מכל בפעילויות הנלוות לסקי, שמספקות לגולשים פינוקים למכביר. בין הפעילויות האלה אפשר למנות נסיעה בסגוויי בשלג (מריבל), אופנועי שלג (ואל דיזר), הליכה בנעלי שלג (כל האתרים), צניחה (ואל דיזר), טיסה, אורחות באיגלו, סדנאות בישול, ספא, ועוד.
 
אזור ההסקי הגדול בעולם נקרא 3 העמקים – Les 3 Vallees. אזור עצום זה מאחד בתוכו וסביבו כמה אתרים מהיפים והחשובים בצרפת. הבולטים ביניהם הם קורשבל (Courchevel), לה טאניה (La Tania), מריבל (Meribel), בריד לה בן (Brides Les Bains), לה מנוויר ( Les Menuires), ואל תורן (Val Thorens) וארל (Orelle).
 
זהו כאמור מרחב הסקי הגדול בעולם והוא מחובר במסלולים שנמתחים על פני 600 קילומטרים ובעזרת 174 מעליות סקי. שמונה האתרים שפועלים באזור שלושת העמקים מספקים מרחב גדול לצד אפשרויות לינה מגוונות בכל הרמות, המחירים והטעמים.

לחבילות סקי מפנקות של קלאב מד לחצו כאן »
 
ואל תורן
ואל תורן הוא האתר הגבוה ביותר באירופה. העיירה שוכנת בגובה עצום – 2,300 מטר ובתנאים כאלה אפשר לצפות לשלג מצוין במשך כל העונה – מדצמבר ועד סוף אפריל. ואל תורן מאפשרת לגולשים ליהנות מ"שלושת העמקים" אחד ממרחבי הסקי הגדולים והטובים ביבשת. גם הכפר עצמו ידוע כאתר יפה, מעוצב היטב, עם אווירת אלפים איכותית. המוניטין הרב ביותר של האתר נצבר דווקא בתקופות הגבוליות – בתחילת העונה כלומר במהלך דצמבר ובסוף העונה במהלך אפריל. בחודשים אלה אין לו מתחרים, כיוון שהגובה הרב בו הוא שוכן מאפשר לגלוש בו בתנאים מצוינים. בעיצומה של העונה עלול הגובה להיות לעיתים בעוכריו – בעיקר בימים בהם מתחוללת סופה – אבל כדאי לזכור – גם זו חוויה שזוכרים שנים רבות.
 
ההגעה הפשוטה ביותר לאתר ואל תורן היא משדה התעופה של ז'נבה בשווייץ. הנסיעה במכונית נמשכת כשעתיים וחצי עד שלוש שעות. המגיעים ברכבת נוסעים לתחנת מוטייר (Moutiers) המרוחקת שלושים קילומטר מן האתר.
 
הפסגה הגבוהה ביותר באזור שלושת העמקים מתנשאת לגובה 3,230 מטר. העמק הנמוך ביותר אליו אפשר לגלוש שוכן בגובה 1,260 מטר. הפרשי הגבהים העצומים האלה מבהירים היטב עד כמה מהנה כאן הגלישה. המסלולים ארוכים מאוד – כ-300 קילומטרים בסך הכל – והמשמעות ברורה – במהלך שבוע של גלישה אין שום צורך לשוב פעמיים לאותו מסלול. אפשר להתנסות בכל יום במסלולים ובנופים אחרים.
 
המסלולים מתאימים לגולשים בכל הרמות. כחמישית מן המסלולים זוכים לצבע ירוק – כלומר מתאימים למתחילים. שליש מן המסלולים כחולים – לבינוניים, שליש נוסף אדומים – לבינוניים מתקדמים וכעשירית מן המסלולים שחורים – כלומר מיועדים לגולשים טובים במיוחד. באתר פועלות בשיא העונה כ-200 מעליות.
 
איכות השלג מובטחת גם בזכות פעילות של 2,000 תותחי שלג, שמפזרים את האבקה הלבנה על פני כל המרחב העצום הזה.
פארק השלג המקומי פועל בדיוק מעל האתר ואפשר להגיע אליו בנוחות בעזרת כמה מעליות כיסא. התורים באתר עלולים אמנם להתארך בשיא העונה אבל הם מתקדמים במהירות בזכות הכמות הגדולה של המעליות, הגונדולות והמגוון הגדול של המסלולים. אם נתקלתם בתור ארוך תמיד תוכלו לפנות כאן למסלול אחר, מהיר יותר.
 
ואל תורן ידוע בהרי האלפים כמקום האחרון שנשאר בו שלג בתום העונה ובתקופה זו פונים רבים לגלוש בו.
באזור שלושת העמקים פועלים חמישה בתי ספר לסקי ועשרות מדריכים פרטיים. ההדרכה מחולקת לפי גילים כאשר יש תמיד קבוצות לילדים וקבוצות למבוגרים.
 
אחד היתרונות הגדולים, מלבד השלג המצוין, שמציע אתר ואל תורן טמון דווקא במסעדות שלו. בדרך כלל, באתרים כה גבוהים איכות האוכל אינה מעולה. קשה להפעיל מסעדה טובה במקומות כה רחוקים. ואל תורן מפר את ההכללה הזו. באתר פועלות מסעדות מצוינות, שהופכות את השהות במקום לחוויה קולינרית. אם רוצים לבחור דוגמא מצוינת אחת כדאי להגיע לאכול ב- Etape 3200. המסעדה הזו נמצאת בקצה פסגת Cime de Caron והיא מציעה את הנופים המרהיבים ביותר באזור כולו. יש כמובן מסעדות נגישות יותר וטובות לא פחות. מסעדת Etolie מציעה נופים יפים אוכל טוב ומחירים סבירים ביותר.
בעיירה עצמה פועלות כמה מסעדות גורמה. המפורסמת שבהן פועלת במלון L'Oxalys ושייכת לשף בעל כוכבי המישלן ז'אן מישל בובייה. הבר Frog & Roast Beef מתגאה בתואר "הפאב הגבוה ביותר באירופה" והאווירה בו מצוינת בכל ערב. כדאי לנסות לפקוד את המקום לפחות פעם אחת.
 
חיי הלילה בוואל תורן זכו כבר למוניטין כסוערים ביותר בהרי האלפים. בעיירה פועלים כמה מועדונים כאשר Red Fox ו – Sherlock נחשבים לטובים ביותר.
 
 
קלאב מד L’alpe D’huez La Sarenne
קלאב מד לה סארן נחשב לאחד ממועדוני הסקי הטובים באירופה. הוא מתאים במיוחד לחופשת סקי אליה יוצאת כל המשפחה ביחד. האתר שוכן בנקודת המפגש של ששת העמקים של Oisans, מוקף ביערות אורנים ובנוף עוצר נשימה של הרי האלפים המושלגים. עיקר המוניטין של אתר הגלישה בא לו בזכות מסלול הגלישה השחור, הקשה אמנם מאוד, אבל גם נחשב לארוך ביותר באירופה. אורכו של מסלול זה בלבד 16 קילומטרים.
 
סך הכל מציע האתר 237 קילומטרים של מסלולי סקי בדרגות שונות. הפעילות העשירה שמוצעת במקום פונה לכל המשפחה ומתמקדת בפעילות לילדים בגילים שונים. חלקה מוקדש לפעילויות שלג וסקי אבל יש במקום גם פעילויות רבות אחרות, שיעסיקו את הילדים הנמרצים ביותר במשך שבוע ללא כל בעיה. במקום מקבלים תינוקות מגיל ארבעה חודשים והפעילות המסודרת במקום מיועדת לילדים מגיל ארבע שנים. כל הפעילות לילדים כלולה במחיר החופשה בקלאב מד.
 
גובה מסלולי הגלישה באתר בין 3,300 מטר ל-1,860 מטר. יש במקום אפשרות לצאת ולגלוש ישירות מפתח המלון, ללא צורך בגונדולות וללא תורים מעצבנים. זה כמובן אחד מאותם הדברים הקטנים שמשנים לחלוטין את החופשה כולה. בין הפעילויות הנלוות לסקי כדאי למנות את הבריכות המחוממות והמקורות היפות ואת הסאונה המצוינת. 

חופשות סקי בקלאב מד מזמינים כאן »
 
שאמוני
שאמוני, למרגלות המונבלאן, היא אחד האתרים המפורסמים וחייבים להודות גם היפים באירופה. העיירה נמצאת רק שעה נסיעה משדה התעופה של ז'נבה (80 קילומטר). האתר מפורסם כמתאים לגולשים בכל הרמות, ומושך הרבה מאוד גולשים נוטלי סיכונים. מסלולי הסקי פזורים בין חמישה הרים ופירוש הדבר שלעיתים קרובות צריך להיעזר בשירותי הסעה כדי לעבור בין המסלולים. בכפר פועלים כמה בתי ספר טובים לסקי ובכולם מדריכים דוברי אנגלית. הרוצים לשכור ציוד סקי יכולים להזמינו מראש ולזכות בהנחה משמעותית באתר האינטרנט » סקי פס לשישה ימים עולה 200 יורו ויש מבחר די גדול.
 
אבוריה
אם רוצים ללמוד לגלוש, בחירת האתר חשובה במיוחד. המרכיבים המשמעותיים: מסלולים קלים ונוחים למתחילים, מעליות סקי "ידידותיות", בתי ספר ומדריכים מקצועיים ומגורים קרובים למסלול. אתר Avoriaz בצרפת שוכן בגובה 1800 מטר ותנאי השלג בו נוחים בדרך כלל. יש בו מגוון גדול של מסלולים קלים – שלושה מסלולים ירוקים ו-24 כחולים, כלומר בדרגות קושי נמוכות. באתר פועלות 200 מעליות ואורך המסלולים יותר מ-600 קילומטרים. המגורים קרובים למסלול ובית ספר טוב בשם Avoriaz Alpine Ski School. האתר שוכן מדרום מזרח לז'נבה, מצפון לשאמוני וקרוב לגבול השווייצרי.
 
טינייה, צרפת
הימור די בטוח הוא האתר טינייה (Tignes) ממזרח למוטייר. הפסגה הגבוהה, קרחון גראנד מוט, שוכנת בגובה 3,455 מטר והכפר עצמו, בו מרוכזים המלונות, נמצא בגובה 2,100 מטר. אי אפשר לבקש יותר מזה כבטחונות מפני מדרונות חשופים. טינייה היה פעם האתר שאהבו לשנוא. טענו שהוא גדול מדי, חסר אופי וצפוף. זה נכון, אבל היום כל השיקולים האלה מתגמדים מול הגובה, כמות ואיכות השלג וטינייה זוכה לפריחה מחודשת. האתרים האחרים, הנמוכים, היפים וה"אותנטיים" יותר יכולים רק להסתכל בקנאה.
 
מרחב קילי, רצף מסלולי הסקי המאחד את טינייה עם אתר ואל ד'איזר הפופולרי אבל הנמוך ב-300 מטר, ייפתח ב-1 בדצמבר. המגיעים בטיסה נוחתים בדרך כלל בז'נבה ומשם ממשיכים במכונית.