נגישות

מדריך ציריך

מדריך ציריך

אטרקציות בציריך

ציריך היא עיר תוססת ואופנתית, למרות היותה המרכז הכלכלי של שווייץ. זוהי עיר יפה ונעימה, שאין בה עומס כמו בערים גדולות אחרות. יש בה אווירה צעירה, מוזיאון מעולה לאמנות, אגם יפה שלצידו אפשר להשיג את הנקניקיה הטובה בעיר והרבה אפשרויות בילוי מעולות. הנה ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לראות ולעשות בציריך.

ציריך - אתרים מומלצים

מה כדאי לעשות במהלך יום אחד מרוכז של בילוי בציריך? לאן כדאי ללכת, איפה לאכול ואיפה לבלות.
בוקר: הכי כדאי להתחיל את היום דווקא בנסיעה קצרה מחוץ לעיר. 30 דקות ברכבת מובילות לאויטלבורג (Uetliberg), מה שנהוג לכנות כאן 'ההר של ציריך'. גובה ההר 870 מטר מעל פני הים ופירושו של דבר שהוא מתנשא בערך 500 מטר מעל ציריך. המראה מלמעלה על העיר, האגם וההרים שמקיפים אותנו פשוט פנטסטי. בחורף ציריך שוקעת בבקרים מתחת למעטה של ערפל אפור וקצת מדכדך. אבל בראש האויטלברג לעיתים קרובות זורחת השמש והשמים כחולים. 
המסעדה המהודרת על ההר נקראת "אוטוקולם" (אתר אינטרנט ») . אפשרות אחרת, זולה יותר בראש ההר, קרוב יותר לתחנת הרכבת היא המסעדה גמוטליברג (Gmüetliberg). הכי כדאי: לרדת ברגל חזרה אל העיר, או לפחות עד לתחנת הרכבת 'טריימלי'. זה טיול יפה שנמשך כשעה.
 
ארוחת צהריים: ההמלצה הכי חמה היא לאכול נקניקיות במקום עממי שנקרא 'סטרנן גריל' (Sternen Grill). זה המאכל השווייצרי העממי והקלאסי ביותר, ואין מקום טוב יותר לטעום ממנו. המיקום מרכזי מאוד, אחת האטרקציות של העיר, בבלוויו פלייס ליד האגם. כולם מגיעים לכאן, אנשי עסקים בחליפות, עקרות בית, וטינה טרנר בכל פעם שהיא בעיר. הנקניקיות מוגשות על לחם פריך וחרדל חריף.
 
אחר הצהריים: אמנות בקונסטהאוס. זה מוזיאון האמנות הטוב בעיר. יש בו אוסף של ציירים שווייצריים כג'אקומטי, פוסלי והולדר. עד ינואר מציגים בקונסטהאוס תערוכה מיוחדת שכדאי לראות על הרי האלפים. 
האתר של המוזיאון »
 
ערב: אם מחפשים ערב רומנטי בציריך הכתובת היא 'בר פנורמה ז'ול ורן'. הבר העגול שוכן בראש המגדל הגבוה Urania-Sternwarte  במרכז העיר (Uraniastr. 9). מראה האורות סביב יפה, היין והאוכל טובים. קשה לחשוב על מקום טוב יותר לדייט בעיר, אם כי לפעמים הרעש קצת מפריע.
 
האזור הכי "חם" עכשיו הוא 'ציריך ווסט'. זו שכונה די גדולה ששימשה עד לפני 15 שנה מרכז תעשייתי ועכשיו מככבת כאזור אטרקציות הבילויים של ציריך. רוב מקומות הבילוי והגלריות באזור פועלים בבניינים תעשייתיים ענקיים, חלקם מחסנים, חלקם מפעלים שהועברו לאזורים רחוקים יותר מהמרכז. יש כאן הרבה מסעדות, ברים ובתי קולנוע. גם החנויות האופנתיות פועלות במבנים תעשייתיים. הכי מפורסמת הכי חנות התיקים 'פרייטג' שממוקמת במגדל ענק של מכולות שהונחו אחת על גבי השנייה. המסעדה הכי טובה באזור היא La Salle (אתר המסעדה ») ששוכנת במספנה ישנה (Schiffbau). 
במשך כל שנות התשעים עמד הרובע המערבי של ציריך (Zurich West) בשיממון כמעט מוחלט. הרובע התעשייתי, שפעם פעלו בו מספנות ומפעלי מתכת גדולים סבל מהזנחה והדרדר למעמד מוכר ברחבי העולם של אזורים שאיש אינו יודע מה לעשות בהם. הם קרובים מדי ללב העיר מכדי להמשיך ולשמש כאזורי תעשייה ורחוקים מדי מכדי לזכות בתשומת לב או טיפוח. 
בשנת אלפיים נפתחו ב"שיפבאו", חלל ענקי ומרשים, עם תקרות גבוהות ונפח אינסופי, מסעדה איכותית וגדולה, מועדון ג'אז מצליח וכמה אולמות תיאטרון, בהם החלו להופיע להקות ששיוועו לבית קבוע. בשש השנים שחלפו מאז פורח האזור כולו במרץ גדול. מכלול השיפבאו עדיין במרכז אבל סביבו פורחים עשרות פאבים, בתי קפה, מועדוני לילה, בתי קולנוע ומועדוני רוק. כמה מן המסעדות הטובות ביותר בעיר מרוכזות כאן עכשיו, ואפילו הבנקאים המעונבים והמכופתרים ביותר מן הבנקים באזור הבנהוףשטראסה יודעים שכדי להתפרק קצת בערב צריך לצאת לציריך ווסט. מי כמוהם מבין את הערך של שכר דירה נמוך, מבנים ענקיים, חללים מרווחים ומרשימים, חספוס עירוני אותנטי והעדר שכנים עצבניים.
 
המגוון של מקומות הבילוי בציריך ווסט גדול וכך גם מגוון המחירים. אפשר לשתות כאן תה צמחים במקום צנוע יחסית (בכל זאת אנחנו בציריך) כמו הTeepunkt-  (טל' 4143-5404233) או להתיישב בספא האיכותי והיקר Skin (טל' 4143-8184343). רוב המגיעים לאזור באים כדי לאכול, לשתות, לשמוע מוזיקה טובה ואולי לרקוד קצת. 
חובבי הרפתקאות גסטרונומיות וחדשנות בתחום האוכל יפנו לממלכת המרקים Zuppamundial (טל' 4143-8182391) בה מגישים תערובת של מעדנים מרחבי העולם ובעיקר מגוון מרקים מרשים במיוחד. אוהבי הברים יכולים לבחור מבין כמה אתרים. המרשימים ביותר הם ה- Basilica (טל' 4143-3669383) או ב-Labor Bar (טל' 4144-2724402). בחירה לא רעה היא הבר ששוכן על הגג Hard One (טל' 4144-4441000). אוהבי הריקודים יפזזו כל הדרך ל- Club Q (טל' 4143-4444050).
 
יש באזור גם שני מוזיאונים לא גדולים ומיוחדים – האחד – מיגרוס – מציג אמנות מודרנית והשני – קונסטהאלה – מארח בעיקר אמנים מקומיים ותערוכות צילום.
 
הנכס הגדול ביותר של האזור כולו הוא הקרבה למרכז העיר. החשמליות של ציריך מפסיקות לפעול בחצות וחצי, אבל עשרות המוניות עומדות בתור במשך כל הלילה להחזיר את המבלים לביתם, כדי שיוכלו לאגור כוח, ולחזור לעבוד קשה במפעלי התעשייה של ציריך ווסט. 
 

מזג אוויר

ציריך

14°-23°
רביעי 11°-21°
חמישי 12°-18°
שישי 11°-21°