נגישות

מדריך סנט גאלן

מדריך סנט גאלן

אטקרציות בסנט גאלן

סנט גאלן, שנמצאת במרחק של כשעה נסיעה מציריך, ידועה בעיקר בזכות ספריית המנזר העתיקה והמאוד מרשימה, שהיא בפני עצמה בהחלט סיבה טובה להגיע לעיר. אבל מסתבר שסנט גאלן היא עיר שבאמת יש מה לראות ולעשות בה. העיר העתיקה מקסימה ונעימה, יש בה קתדרלה מרשימה ובניינים מיוחדים וצבעוניים. כדאי גם להקדיש זמן לטיולים בכמה אטרקציות הנמצאות בקרבתה של העיר. הנה ההמלצות שלנו למקומות שכדאי לבקר בהם.

מוזיאון הטקסטיל

אופנה היא עיסוק חשוב בסנט גאלן. אלה לא רק החנויות הרבות שצמודות אחת לשנייה במדרחוב העירוני. במאה ה-18 התפתחה בעיר תעשיית אופנה שהתמחתה בתחרה וברקמה. 40 אלף נשים רקמו אז בבתיהן ויצרו ענף יצוא משגשג. היעד העיקרי היה ארצות הברית וקשרי היבשת החדשה עם העיר השווייצרית המסורתית התהדקו במהלך השנים והביאו להשקעות של ממון אמריקאי רב בסנט גאלן.
ב-1913 נחשבה הרקמה לענף היצוא המוביל בשווייץ והפריחה בסנט גאלן הגיעה לשיאה. כיום קצת קשה אפילו להאמין לנתון הזה, אבל לפני מאה שנים בלבד, בתחילת המאה העשרים, ייצרו בסנט גאלן מחצית מתוצרת שוק הטקסטיל העולמי. כיום מייצרים בעיר רק חצי אחוז מתעשיית הטקסטיל העולמית. אלפיים נשים, רובן עדיין עובדות בבית ורוקמות עבודות יד, ממשיכות ליצור עבודות רקמה איכותיות, שמשמרות את המוניטין העולמי של סנט גאלן.  
באופן קצת מפתיע, גם כיום, למרות התחרות הבלתי אפשרית מן המזרח הרחוק, נחשבת העיר למעוז איכותי של תעשיית התחרה. שני שליש מן הייצור של התחרה והרקמה בעיר מופנה כיום לתעשיית לבני הנשים. השליש הנותר מעטר בגדים, מדי נזירים, שמלות כלה ועוד.
 
המקום הנכון לראות את עבודות הרקמה והתחרה המקומית הוא במוזיאון גדול ומודרני שמוקדש לנושא ונקרא "מוזיאון הטקסטיל". התצוגה במקום מציבה זה לצד זה בדים בני מאות שנים ואת האופנה של השנה האחרונה. לצד הדגמה חיה של אריגה בנול ידני ישן מציגים במקום את ייצור התחרה העכשווי, המבוסס על שילוב בין עבודת יד איכותית, שאין לה תחליף לתוכנות רקמה ממוחשבות. כתובת המוזיאון: Vadiansrasse 2. 
 

העיר העתיקה והשטיח האדום

כל האזור שמקיף את המנזר סגור לתנועת כלי רכב. העיר העתיקה של סנט גאלן היא אליפסה לא גדולה שאפשר לחצות בפחות משעה. האטרקציה הבולטת ביותר בסמטאות העתיקות הם חלונות-מרפסות ייחודיים. 111 חלונות בולטים כאלה פזורים ברובע העתיק. רובם נבנו במהלך המאה ה-18 כתוספת לבניינים קיימים. רבים מהם עשויים עץ ושימשו באותה תקופה כסמל מעמד, שהצביע על עושר ויציבות כלכלית. את היפים שבהם אפשר לראות ב"בית הפליקן" (Schmiedgasse 15) ובבית "העוצמה" (Schmiedgasse 21).
החלק המשעשע ביותר בביקור בסנט גאלן נמצא במרחק כמה דקות הליכה מן הרובע העתיק. רובע בלאיצ'לי (Bleicheli) שימש פעם כמרכז תעשיית הטקסטיל. באזור זה פעלו מפעלים ומטוויות רבים. כאשר אלה נעלמו "נכבש" הרובע בידי מוסדות פיננסיים, בנקים, חברות ביטוח וגופים דומים. הבניינים הגבוהים והמודרניים שנבנו באזור לא פיתו את התושבים להגיע לכאן ולרובע יצא שם רע. העירייה שחיפשה פיתרון הכריזה על תחרות לעיצוב הרובע ובאוגוסט 2005 נחנכה התוצאה שנקראת באופן רשמי "חדר המגורים של סנט גאלן" וכולם מכנים אותה "השטיח האדום". הרעיון הפשוט של האמן פיפילוטי רישט וחברת האדריכלות של קרלוס מרטינז היה לצבוע הכול באדום. המדרכה, הכביש, הספסלים המעוצבים, תאורת הרחוב, מכונית שכביכול ניצבה שם – הכל כוסה בשיטפון צבע אדום ושתלטני. המראה משעשע והתושבים אומרים שזה סיפור הצלחה ענק. העיר ממשיכה להשקיע מאמצים כדי לחבב את האזור על התושבים ובערבי הקיץ נערכים על השטיח האדום אירועים, הופעות חינם ואפילו חלוקת משקאות על חשבון ראש העיר. רק תבואו.  

שביל הבריכות

בימים יפים, בייחוד בקיץ, כדאי לעלות לשביל שלוש הבריכות (Dreilinden). זו נסיעה קצרה מאוד בקרונית שיוצאת מתחנת בנגור (Bangor) כמאה מטר מן הכניסה לספריית המנזר. הקרונית מטפסת במעלה הגבעה שחולשת על העיר. מיד לאחר היציאה מן התחנה העליונה יש שילוט שמפנה אל שביל החוצה פארק ירוק ומעניק לצועד תצפית נהדרת על הסביבה. המשכו של שביל זה מוביל אל האטרקציה האמיתית – שלוש בריכות יפות וכחולות שנבנו בשולי היער ומעל העיר ומשמשות בעצם בתפקיד כפול – בדרך כלל זה אזור בילוי ונופש לתושבים, אבל הסיבה האמיתית להקמת הבריכות היתה הגנה על העיר מפני שריפה. הבריכות ממוקמות בדיוק מעל המרכז העתיק ומעל המנזר החשוב ובמקרה של שריפה, בעיר שחלק גדול ממנה עדיין בנוי עץ, עשויים מאגרי המים האלה לעזור בכיבוי מהיר. 
בימי הקיץ שוחים בבריכות רבים מן התושבים. בערבים פועלים בבתים שלצד הבריכות ברים ומועדונים שמושכים צעירים רבים. מכאן כבר קצרה הדרך אל הקפה-קונדיטוריה המצוין מול התחנה העליונה של קרונית הרכבת.

טיול מחוץ לעיר

מלבד שביל הבריכות, שנמצא למעשה בשולי העיר, כדאי לצאת לפחות לשני טיולים בסביבת סנט גאלן. הראשון מוליך לאגם קונסטאנץ הסמוך לעיר. רוכבי האופניים ייהנו במיוחד מן השביל שמקיף את האגם, במרחק כמה דקות נסיעה ברכבת מן העיר. חובבי ההליכה ירוו נחת משביל מרתק שנקרא "שביל הגשרים". תחילתו מעט ממערב למרכז סנט גאלן, על גדת הנהר סיטר (Sitter). השביל חוצה מעל הנהר בזיגזג של 18 גשרי עץ יפים. שילוט מפורט מבהיר את ההיסטוריה של הגשרים ואת התקופה בה נבנו. ההליכה לאורך כל השביל נמשכת חמש שעות ואפשר לחזור לסנט גאלן ברכבת מקומית.
 

מזג אוויר

ציריך

16°-23°
ראשון 12°-25°
שני 13°-24°
שלישי 15°-23°