מדריך ארמון אלהמברה - גרנדה

מדריך ארמון אלהמברה

ארמון אלהמברה - גרנדה - ספרד

ארמון אלהמברה, פאר האדריכלות המורית, נחשב בעיני רבים למקום היפה ביותר באירופה ולאחד מפלאי העולם. הארמון המדהים הזה נכבש או נפל בידי המלכים הנוצריים ב-2 בינואר 1492. אז הודיע המלך המורי בואבדיל על כניעת המוסלמים בגרנדה. יום זה מציין את סופה של מלכות מוסלמית בת כ-800 שנים בדרום ספרד ואת תחילתה של שנה מכרעת בשלטון הנוצרי.
 
בסוף חודש מרץ, שלושה חודשים לאחר נפילת האלהמברה, חתמו המלכים הנוצרים פרדיננד ואיזבלה על כתב הגירוש של יהודי ספרד. הטקס התקיים באולם השגרירים בארמון, שהפך לזמן מה למקום מושבם. בדיוק במקום זה קיבל כריסטופר קולומבוס את האישור המלכותי להפליג מערבה, כדי למצוא את הנתיב הימי להודו, מה שהוביל אותו מאה ימים לאחר שיצא לדרך לחופי אמריקה.
 
היתרון המשמעותי ביותר של האלהמברה נעוץ בכך שמלבד מתחם הכניסה ומגרש החניה שעברו פיתוח מסיבי בשנים האחרונות, כל השאר נותר בדיוק כפי שהיה בימיהם היפים של המורים. האלהמברה היא נכס עולמי מוכר של אונסק"ו וההקפדה על השימור גדולה מאוד. חלק מן ההקפדה הזו היא הגבלה על מספר הנכנסים למתחם בכל יום. כרגע עומדת המכסה על 8,800 מבקרים ביום. המשמעות היא שכשלושה רבעים מן הכרטיסים נחטפים במכירה מוקדמת. בימי החורף (ינואר עד אמצע מרץ) אין בדרך כלל בעיה להשיג כרטיסים גם בקופות בכניסה. בשאר ימות השנה כדאי להיערך ולקנות כרטיסים מראש בהזמנה בטלפון או באינטרנט. מחיר כרטיס למבוגר – 8 יורו. יתרון נוסף של ביקור בגרנדה דווקא בחורף הוא האפשרות לשלב את הסיור באלהמברה עם בילוי באתרי הסקי של הסיירה נבאדה, הנמצאים במרחק פחות משעתיים נסיעה מן העיר.
 
האלהמברה מורכב משלושה חלקים. הארמון המלכותי – קאזה ריאל, גני הגנרליפה והאלקאזאבה – המצודה שהיתה המבנה הראשון על הרכס והעניקה, בזכות הלבנים האדמדמות מהן היא בנויה, לכל המתחם את שמו המפורסם (משמעות השם אלהמברה בערבית הוא "המצודה האדומה").
ההפתעה הנעימה ביותר במהלך ביקור עכשווי באלהמברה היא שאפשר, בזכות המרחב, הגודל, מספר האולמות, החצרות והגנים, לספוג בו היטב את הפאר והשלווה המוסלמיים שקיימים בעיקר בדמיוננו. את מראות "אלף לילה ולילה" אי אפשר (כנראה) לראות בבגדד, אבל בגרנדה אפשר עדיין לחוש בהם היטב. כאן ובכמה ערים נוספות באנדלוסיה (בעיקר בקורדובה) יש עדויות מרשימות מאוד לפאר וליכולת הבנייה המרשימה של המוסלמים. באלהמברה אפשר להבין היטב מהי תפיסת גן העדן על פי הקוראן. גנים סימטריים וירוקים, שמוליכים אל מרכז ובו שופעים מים רבים, טיפוח של צל, אכסדראות עמודים צוננות המקיפות חצרות סגורות, כל אלה מוכיחים את היתרונות של אדריכלים שהגיעו ממחוזות מדבריים וראו בגרנדה המשך ישיר של אפריקה ולאו דווקא עיר אירופאית.

 
בנו של שמואל הנגיד (יועץ למלך ומגדולי השירה העברית בספרד), הווזיר היהודי יהוסף, שהיה, כמו אביו, אחד מיועצי השליט המוסלמי בגרנדה, לקח חלק בתחילת המאה ה-11 בבניית האלהמברה. אחת התיאוריות גורסת שהוא תכנן את חצר האריות המפוארת, כהעתק של המזרקה שניצבה במקדש שלמה המלך בירושלים. 
את החיפוש אחר השלווה המיוחלת במהלך הביקור באלהמברה לא כדאי להתעקש ולעשות דווקא בחצר האריות הנודעת, בה מצטופפים לא מעט מבקרים. החצר ההיסטורית והמרשימה הזו היא לב ליבו של המתחם כולו, אבל ברגע שממשיכים ונודדים ממנה אל האולמות והחצרות השוליים יותר, קל למצוא פינה שלווה, שצופה על הגנים, או החוצה, אל בתיה של גרנדה ולשבת בה בשקט מוחלט.
 
כאן אפשר גם להרהר במונח שזכה לפרסום רב "אנחתו של המורי". כאשר גורש השליט המורי האחרון בואבדיל (מוחמד ה-11, שנודע גם בשמו אבו עבדאללה, שם שעוות בידי הספרדים לבואבדיל) מגרנדה עצר להעיף מבט אחרון אל ארמון האלהמברה שאהב כל כך. הוא הביט, נאנח אנחה קורעת לב ופרץ בבכי. אימו אמרה לו בבוז: "מי שלא הגן על הממלכה שלו כמו גבר, בוכה עכשיו כמו אישה". אנחתו האחרונה של המורי הפכה סמל לניפוץ החלום המוסלמי על אימפריה אירופית.

חבילות ספורט לליגה הספרדית »

מזג אוויר

גרנדה

17°-30°
שלישי 13°-29°
רביעי 14°-29°
חמישי 12°-28°