מדריך סלובניה

מדריך סלובניה

מסלולי טיול בסלובניה

סלובניה מספקת המון אפשרויות טיול נהדרות. מי שאוהב לטייל בהרים ימצא בסלובניה המון אפשרויות. מי שאוהב לטייל בין כפרים ועיירות קטנות יהנה כאן מאוד. סלובניה מציעה גם טיול מרגש במיוחד במערות שנחשבות למרשימות באירופה. הנה ההמלצות שלנו.

טיולי מערות בסלובניה

סלובניה הקטנה, בין איטליה לקרואטיה, היא היעד החשוב בעולם עבור אוהבי המערות. על פני אזור לא גדול שנקרא "קארסט" פזורות כמה מן המערות המרשימות ביותר באירופה.
 
מערת פוסטוינה
הגדולה והמפורסמת ביותר היא מערת פוסטוינה, כחמישים ק"מ מדרום ללובליאנה ו-55 ק"מ ממזרח לטריאסט. כ-14 אלף מבקרים פוקדים את פוסטוינה בכל יום ובקופה מחלקים דפי הסבר בשמונה שפות, גם בעברית.
את חלקו הראשון של הסיור עושים המבקרים בקרונות רכבת קלה, ששועטת שני קילומטרים בבטן האדמה. יותר מעשרים קילומטרים של אולמות, מעברים, תעלות רטובות ויבשות נמתחים ברחבי פוסטוינה. הביקור המאורגן במקום (אין אפשרות אחרת) מציג קצת יותר מחמישה קילומטרים מן המערה. אורך מסלול ההליכה כקילומטר והביקור כולו נמשך כשעה וחצי. 
הסיור חולף על פני כמה אולמות שזכו לשמות: "ההר הגדול", "האולם הלבן", "האולם האדום" (על פי צבעם של הנטיפים) "אולם הספגטי" שנטיפיו דקים וארוכים, "המערה השחורה" ו"אולם הקונצרטים".
 
הנטיפים והזקיפים בפוסטוינה אמנם מרשימים מאוד, אבל אופיו המסודר מדי של הביקור, התאורה המצוינת, ההסבר הנוח ברמקולים, מעקה המתכת שמלווה את הצועדים לבל יחליקו, כל אלה מקלקלים קצת את הטעם. לפעמים קשה לזכור שמדובר באתר טבעי ולא בפארק שעשועים שעוצב בידי מומחים לנטיפים.
 
מערת שקוציאן
מערכת מערות אחרת, מפותחת פחות ומרשימה הרבה יותר היא שקוצ'יאן, שזכתה לפני 17 שנה להכרה כנכס עולמי של ארגון אונסק"ו וניצלה בזכות כך מפיתוח יתר. שקוצ'יאן נמצאת רק 33 ק"מ מדרום לפוסטוינה, הנסיעה נמשכת כחצי שעה ואפשר לשלב את הביקור בשתיהן במהלך יום אחד.
אורכן של מערות שקוצ'יאן 5.8 ק"מ והפרשי הגובה בהן, בין הנקודה הגבוהה ביותר לנמוכה, הוא יותר ממאתיים מטרים. הסיור הרגלי בשקוצ'יאן נמשך כשעה וחצי. הקבוצות הצועדות כאן קטנות (כעשרה אנשים בכל קבוצה) וחלק מן השימור מכתיב את החיסכון בתאורה, הגורמת נזק לזקיפים ולנטיפים. התאורה בכל אחד מחלקי המערה מופעלת רק כאשר המבקרים מתקרבים וכבה מיד לאחר שהם עוזבים. כתוצאה מכך הופך הביקור למרתק ומפתיע יותר.
 
במהלך הסיור בשקוצ'יאן מבקרים באולם התת קרקעי הטבעי הגדול באירופה, ששטחו 12 אלף מטרים רבועים. במקום הגבוה ביותר במערה, לקראת סיום הסיור, מתבוננים הצועדים מגובה מאה מטר על הקניון התת קרקעי הצר, שבתחתיתו זורמים בשצף מימיו השחורים של נהר הרייקה. גם בקטע זה, דווקא התאורה המצומצמת והאיפוק של המשמרים הופכים את המראה למרתק, מפחיד ומדהים יותר מאשר במערות אחרות, מוארות טוב יותר. במהלך הסיור בשקוצ'יאן מכבים בשלב כלשהו בכוונה את כל האורות. האפילה המוחלטת שמשתררת קצת מפחידה ובעיקר מאפשרת להבין עד כמה קשה היה לגלות את המערות האלה, ועד כמה הן שונות מן המציאות המוכרת והמוארת שלנו.
 
דווקא הפופולריות של פוסטוינה, אליה מגיעים רוב המבקרים, מאפשרת לשמר טוב יותר את מערות שקוצ'יאן, שנשארות מעט בצל. צל טוב למערות וחוויית הביקור בשקוצ'יאון חזקה פי כמה מזו של פוסטוינה.  

מזג אוויר

לובליאנה

18°-36°
שישי 16°-25°
שבת 12°-26°
ראשון 12°-29°