מדריך ברטיסלבה

מדריך ברטיסלבה

אטרקציות בברטיסלבה

ברטיסלבה היא עיר יפה. נהר הדנובה מתפתל דרכה והיא שוכנת בסביבת נופי הרים יפים. בעיר העתיקה של ברטיסלבה יש סמטאות צרות, בתים צבעוניים וטירה מימי הביניים. זה המקום המושלם ליהנות מכוס קפה טובה ולהתבונן בעוברים ושבים. בעיר החדשה של ברטיסלבה יש סצנה אמנותית שנחשבת לטובה ביותר באירופה המזרחית. אלה ההמלצות שלנו לאתרים והאטרקציות שלא כדאי להחמיץ בברטיסלבה.

העיר העתיקה

עיקר העניין בברטיסלבה מתמקד בעיר העתיקה, על גדתו הצפונית של הנהר. חלקיה החדשים יותר של העיר, בייחוד אלה שמדרום לנהר, נראים כשיכונים אחידים ומשמימים, שנבנו על פי דפוס אחיד לחלוטין, בשנות השלטון הקומוניסטי. 
מרכז העיר העתיקה, לעומת זאת, זכה לשיפוץ, לצבע חדש, ולהכרזה כאזור ללא תנועת מכוניות. התוצאה היא סבך סמטאות מרוצף באבנים קטנות, ובניינים שמעידים בעיקר על עברה ההונגרי של העיר. גבולות המרכז העתיק ברורים – הנהר מדרום, רחוב סטארומסטקה ממערב, חוצה את מה ששימש פעם כרובע היהודי בעיר ומוביל לגשר הגדול החוצה את הדנובה. ממזרח ומצפון מסמן רחוב סטרובה את גבול המרכז העתיק. בהליכה מהירה אפשר לחצות את הרובע העתיק בכחצי שעה. כיוון ששיטוט בסמטאות האלה הוא חלק נכבד מן הביקור בברטיסלבה וכיוון שכאן נמצאות החנויות המעניינות ובתי הקפה הטובים, לא כדאי למהר. 
 
תצפית מעניינת על מרכז העיר אפשר לקבל ממרומי מגדל סנט מיכאל (רחוב מיכאלסקה 24 – הרחוב הראשי ברובע העתיק). מאז המאה ה-14 שימש המגדל כדי לשמור על הכניסה הצפונית לעיר והוא עדיין החלק השמור ביותר מן החומה המבוצרת המקיפה אותה. אפשר לצפות מן המגדל על גגות הרובע, על הנהר ואל המצודה, הגבוהה הרבה יותר. באולמות התחתונים של המגדל יש תצוגת כלי נשק שמזכירה את עברה של העיר כאחת מגדולות יצרניות הנשק באירופה. במרחק לא גדול משם, מוקפות בניינים מעוטרים מן המאה ה-18 נמצאות שלוש הכיכרות מרוצפות האבן, פרימאצ'יאלנה, לאבנה ופראנטיסקאנסקה, המהוות את ליבה של העיר העתיקה. ביניהן שוכן ארמון פרימאטה הוורדרד, בו חתמו ב-1805 נפוליאון והקיסר האוסטרי ההאבסבורגי פראץ הראשון הסכם שלום. פסל מתכת של נפוליאון ניצב בכיכר. המצביא, חבוש בכובעו המשולש, נשען בנינוחות על אחד הספסלים ומתבונן בארמון. כיום משמש אולם הארמון לקונצרטים, חתונות וקבלות פנים חגיגיות. בסמוך אפשר לבקר במוזיאון העירוני, שמכיל כמה חדרי עינויים מצמררים ובמוזיאון לייצור יין שמעורר מחשבות נעימות יותר. 

המצודה

הטיול המוצלח ביותר בברטיסלבה הוא העלייה למצודה השוכנת על גבעה ממערב לעיר העתיקה. המסורת העירונית טוענת שהמצודה הזו שימשה כמעוז רומי כבר במאה הראשונה לספירה. מאז המאה התשיעית בנו אותה כמה פעמים והרסו ושרפו אותה בעקביות מרשימה. הגרסה הנוכחית של המצודה נבנתה בין השנים 1953 ו-1962. אפשר לטפס אל המצודה בגרם מדרגות אבן שעולה מכיוון הנהר, או להקיף אותה ולטפס מן הצד הצפוני בעלייה מתונה קצת יותר. המאמץ כדאי בעיקר בזכות הפארק שמקיף את המצודה ובזכות הנופים הרחבים של הנהר, היערות שמקיפים את העיר והשכונות הקרובות והרחוקות שאפשר לראות ממרפסות התצפית הגבוהות. הכניסה לכל המתחם אינה כרוכה בתשלום ובשעות אחר הצהריים משוטטים באזור המצודה רבים מתושבי העיר, בעיקר זוגות שמחפשים פינה רומנטית לראות ממנה את השקיעה.
בבניין המרכזי של המצודה פועלים המוזיאון ההיסטורי הסלובקי, מוזיאון ארכיאולוגי שמכיל אוספי מטבעות, תכשיטים וכלי נשק והמוזיאון למוזיקה עממית. במקום יש גם מסעדה יקרה, בר, וכמה חנויות מזכרות.

טירת דבין

אתר מעניין מחוץ לעיר נמצא שמונה קילומטרים במעלה הדנובה, על הגבול בין אוסטריה לסלובקיה. אלה הם שרידיה של טירת דבין (Devin), האתר הארכיאולוגי החשוב במדינה. המיקום מרשים מאוד, הנופים יפים וההגעה מברטיסלבה קלה למדי – באוטובוס 29 היוצא מגשר SNP על גדת הדנובה, או בסירה השטה על הנהר.

מסעדות

משני צידי ונטורסקה אוליצ'ה, אחד הרחובות במרכז העתיק, פזורים עשרות מסעדות ובתי קפה. 
מסעדת "מינרווה" (ונטורסקה מיכאלסקה 12) מגישה אוכל מקומי, מרק, דג טרוטה עם תפוחי אדמה וירקות.
במסעדת "זיכי" בונטרוסקה אוליצ'ה מס' 9 מגישים אוכל מצוין במחירים גבוהים קצת יותר. המסעדה היוקרתית והיקרה ביותר כרגע בברטיסלבה היא ה"לה מונד" (כתובת: ונטרוסקה אוליצ'ה מס' 1, טלפון: 421259227518)

מזג אוויר

ברטיסלבה

18°-27°
שישי 16°-28°
שבת 16°-31°
ראשון 18°-31°