מדריך פורטו

מדריך פורטו

אטרקציות בפורטו

פורטו היא עיר מפתיעה. היא לא גדולה במיוחד, אבל מתחרה בקלות עם כל הערים הגדולות והמפורסמות ממנה. יש בה אדריכלות מעניינת מתקופות שונות ותנופה של פריחה וחידוש. יש בה מוזיאונים מעניינים וחיי לילה סוערים. פורטו יודעת לספק גם אזורים שקטים ונעימים למי שאוהבים את השלווה וגולת הכותרת של העיר - יין הפורט המקומי ששמו יצא לפניו בעולם כולו. הנה ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לראות ולעשות בבפורטו.

הגשרים של פורטו

לגשרים של פורטו יש קסם יוצא דופן. נהר הדוארו חוצה את העיר ומפריד בינה לבין שכנתה מעבר לנהר – גאיה (או בשמה המלא וילה נובה די גאיה). פורמלית אלה שתי ערים נפרדות, אלא שכולם מתייחסים לפורטו ולגאיה כאל עיר אחת. כך עשו גם מקימי האומה כאשר איחדו את שמות שתי הערים כדי ליצור את שמה של פורטו-גל.
 
שישה גשרים חוצים את נהר הדואורו בלב פורטו. שניים מהם, יפים במיוחד, נבנו בידי גוסטב אייפל ותלמידו-שותפו תיאופיל סייריג. גשר דום לואי נחנך ב-1886 והיה אז הארוך מסוגו בעולם. זה גשר יפהפה, קשת מתכת עגולה ומושלמת שמדלגת מעל הנהר בחן ובהרמוניה. הדמיון של שבכת הברזל למגדל אייפל בפריז אינו מקרי כלל. כמה מאות מטרים במעלה הנהר ניצב גשר דונה מריה פיה, שתכנן גוסטב אייפל. המגדל המפורסם בפריז הוקם רק כעשר שנים לאחר הגשר בפורטו. תיאופיל סייריג, שעבד עם אייפל בבניית גשר דונה מריה קיבל את האחריות לבניית גשר דום לואי. כמה בתי קפה פועלים על גדת הנהר בצד של פורטו, סמוך לגשר.

רובע ריברה

טיול לאורך הגדה, באזור שמכונה בעיר "ריברה", הוא ביקור באחד הרבעים המעניינים בעיר. הבתים ברובע בנויים על צלע ההר, מטפסים במדרון התלול בלי תכנית מדויקת או סדר ניכר לעין. זה רובע בן יותר ממאה שנים, שלא שוקם או שופץ. דווקא כאן מתבהרים כמה מיתרונות הביקור בפורטו – היא אינה "ערוכה" עדיין לשמש כעיר תיירות. יש בה אתרים מעניינים אבל טיפוח דקדקני עדיין לא ניכר ברובע ריברה.
 
לאחר שצועדים מערבה וחוצים את עשרות בתי הקפה שפרוסים על הגדה מגיעים לגרם מדרגות ארוך שמוביל לאחת הכנסיות החשובות בעיר – סאו פרנסיסקו, אליה צמוד מוזיאון. הכניסה לשני האתרים בכרטיס אחד.
 
הכנסייה הגותית נבנתה במאה ה-14 אך הוענקו לה עיטורים בארוקיים מרשימים במאות ה-17 וה-18. זהב הוא הצבע השליט בכנסייה ומינימליזם היא לא התכונה הבולטת ביותר. מאות מלאכים, מפלצות ועיטורי פירות ופרחים מקבלים את פני המבקר שנותר מעט המום מן הגודש הזה.
 
במוזיאון הצמוד לכנסייה אפשר לראות כמה אלפי גולגלות, כיוון שהאתר שימש במשך מאות שנים כקטקומבות לקבורת המתים. כתובת:  Rua do Infante Dom Henrique.

יין פורט

הליכה קצרה לאורך הנהר מגשר דום לואי בגדה של גאיה מובילה לכמה מן היקבים הגדולים והמפורסמים ביותר בעיר. ליין הפורט יש טעם מיוחד בזכות ברנדי שמוסיפים אליו. הברנדי עוצר את התסיסה ומתיקות הענבים נשמרת. 
מיקום היקבים על גדת הנהר פיתח כאן מסלול ביקורים וטעימות. בכל אחד מן המוסדות המכובדים האלה מציעים סיור מודרך וטעימת יין (בתשלום נמוך, כשלושה יורו). אפשר כמובן לוותר על ההדרכה ולגשת הישר למטרה – שתיית יין פורט, שמוגש בדרך כלל עם לחם טרי וגבינה צהובה. ההמלצה החמה ביותר היא ללגום את הפורט לצד אחד השולחנות, שבימים יפים נערכים בחוץ, מול גדת הנהר. 
הכתובת של יקב סאנדמן: Largo Miguel Bombarda 3
הכתובת של יקב ראמוספינטו: Av. Ramos Pinto 380.

פונדסיו סראלבש

פונדסיו סראלבש (Fundacao Serralves) הוא מתחם גדול, קצת מרוחק ממרכז העיר אבל כדאי לטרוח ולהגיע אליו. המוזיאון החדש זוכה למספר המבקר הגדול ביותר מבין המוזיאונים בפורטוגל כולה. המבנה הוקם בשנת 2000 בידי האדריכל זוכה פרס פריצקר אלבארו סיזה, יליד פורטו שעובד בה גם כיום. זהו המוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית ומוצגות בו תערוכות מתחלפות לצד תצוגות קבע של אמנות מודרנית, פורטוגלית ובינלאומית. חנות הספרים של המוזיאון מצוינת. חלק גדול מן הזמן כדאי להקדיש לפארק היפה שצמוד למוזיאון. אפשר לשוטט בו כמה שעות, בין ערוגות ורדים למזרקות ובריכות מים ועצים גדולים שמטילים צל. כתובת: Rua Don Joán de Castro, 210. אתר המתחם »

קתדרלת סה

סה (Se), הקתדרלה הגדולה של פורטו, נבנתה בתקופות ובסגנונות שונים. כדאי להעפיל לראש הגבעה עליה היא ניצבת כדי ליהנות מן הקלויסטר (חצר העמודים הסגורה) וכדי לצפות בנוף שנשקף ממנה. הקלויסטר הוקם בסוף המאה ה-14 ובתקופה מאוחרת יותר הוסיפו לו את קירות האריחים התכולים (אז'ולזוס) שנחשבים כיום אחת האומנויות העתיקות והיפות בפורטוגל. על קירות הקלויסטר מוצגות סצינות מתוך "שיר השירים".   
כתובת: Terreiro de Sé

בית המוזיקה

בית המוזיקה של פורטו (Casa da Musica) הוא אחד המבנים החדשים בעיר ופרי תכנונו של האדריכל רם קולהאוס. העיצוב החדשני, קובייה לבנה ענקית, עם צלעות בזויות מוזרות, שניצב בלב עיר מסורתית כפורטו עורר מחלוקות רבות. המקום נחנך ב-2005 סמוך למרכז העיר ומשמש מאז כאחד ממוקדי התרבות בפורטו. בכל ערב מתקיימים בו כמה קונצרטים והופעות. חלק מן ההופעות חינם ורוב הכרטיסים עולים 25 יורו למופע. אפשר לבקר באולמות ובמבנה כולו גם בשעות היום, כאשר אין בו הופעות. 
הכתובת: Av. daBoavista 604. אתר בית המוזיקה »

מזג אוויר

פורטו

16°-19°
שני 17°-19°
שלישי 17°-19°
רביעי 17°-20°