נגישות

מדריך אוסלו

מדריך אוסלו

אטרקציות באוסלו

אוסלו היא עיר נהדרת שמשלבת אווירה שלווה, חיי תרבות, חיי לילה ובילויים והמון מוקדי עניין ואטרקציות. יש באוסלו כמה מוזיאונים מעולים לאמנות, לצד מוזיאונים המציגים את ההיסטוריה של נורבגיה ואת תרבות הויקינגים. בקרבת אוסלו יש מבחר של אופציות למסלולי הליכה, שייט וטיולי אופניים. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לדברים שכדאי לראות ולעשות באוסלו.

גרנד קפה

המחזאי הנריק איבסן (1828-1906) כתב פעם לאחד מידידיו "אשה אינה יכולה להיות היא עצמה בחברה הגברית בה אנו חיים. החוקים ואופן השיפוט וההערכה של ההתנהגות הנשית נקבעים בידי גברים ומנקודת מבטם". המצב באוסלו השתנה במאה השנים שחלפו מאז.
ב"גראנד קפה" היוקרתי, שהיה בימי איבסן ועדיין נחשב ללב הפעילות החברתית של העילית הספרותית והאמנותית בעיר, קשה בדרך כלל להשיג מקום. הקפה ממוקם בתוך המלון "גראנד הוטל" (רח' קארל יוהאנס גייט 31, טלפון 22-42-93-90). על קיר בית הקפה מתנוסס עדיין ציור קיר משנת 1928 בו רואים כמה מגיבוריו הגדולים של המקום. הנריק איבסן, בכובע וזקן אפור, יושב בקצה השמאלי. הצייר הנודע אדוארד מונק, שכונה בשעתו "הגבר היפה ביותר בנורבגיה", מופיע בחלון השני מימין. המקום הזה מגיש היום הכל – מקפה ועוגה ועד ארוחות מפוארות של בשר ציד, אבל ההילה שלו עדיין נובעת מן האגדות העירוניות של אוסלו, שמספרות שבכל יום, בדיוק בשעה 11:30 היה איבסן מפסיק לכתוב בביתו, לא רחוק מכאן, וצועד לבית הקפה. לאורך הדרך השליכו לעברו מעריצים ובעיקר מעריצות פרחים אדומים. הוא, כיאה לדמות הקשוחה והלא חברותית שטיפח, מעולם לא עצר או שוחח עם איש מהם. ב"גראנד" היה יושב בכל יום בדיוק באותו שולחן, ומקבל שירות רק מן המלצר הקבוע שלו.

בעקבות איבסן ומונק

מסלול טיול מיוחד חולף היום ברחובות אוסלו בעקבות איבסן ומונק. המסלול יוצא מן התיאטרון הלאומי (רח' סטורטינגסגאטן 15, בפינת קארל יוהאנס גייט, הרחוב הראשי בעיר). כאן ניצב פסל של איבסן. התיאטרון עצמו, בו הציג איבסן לראשונה רבים ממחזותיו, נחנך ב-1899 ונחשב עדיין לאחד היפים ביותר באירופה.
כאשר צועדים מכאן לכיוון ארמון המלוכה מגיעים אל ביתו של המחזאי (רח' ארביינס גייט 1, שלט כחול מציין את המיקום המדויק). הבית, הצופה אל הארמון, שופץ במשך כמה שנים ונפתח רק לאחרונה לביקורי הקהל. בסוף המאה ה-19 העניק בית המלוכה רק למחזאי הנערץ, שגר מול הארמון, את הזכות לטייל בגנים המלכותיים בכל שעה שיחפוץ. היום פתוח הגן בפני כל תושבי העיר.

פארק ויגלר

ביקור בפארק ויגלנד, גן הפסלים המפורסם בעיר, עשוי להבהיר משהו מן השינוי שאוסלו כל כך גאה בו. הפארק, במערב אזור פרוגנר האופנתי, מכיל מאות פסלים של האמן תושב אוסלו גוסטאב ויגלנד. היצירה המרכזית הניצבת בפארק מכונה "עץ החיים". 121 דמויות אנושיות מטפסות בה אחת על רעותה כדי להגיע לפסגה. כאשר מתבוננים בעמוד האבן הזקור הזה קל להבין מדוע סברו הסטודנטים והסטודנטיות מן הפקולטה לרפואה הסמוכה שמדובר באיבר מין ענק בגובה עשרים מטר וטרחו להלביש עליו קונדום ורוד. התוספת, למרות שהיתה פופולרית מאוד ונחרתה היטב בזיכרון העירוני, הוסרה לאחר כמה ימים.
 

מוזיאון מונק

בניגוד למגלומניה של ויגלנד, אדוארד מונק, האמן הנורבגי החשוב ביותר (1863-1944) זוכה בעיר למוזיאון מרתק וצנוע למדי. מונק הוריש את כל יצירותיו לעיר אוסלו. כדי להציג אותן הוקם בעיר מוזיאון הנושא את שמו ובו מוצגים דרך קבע מאות מציוריו, ביניהם "הצעקה" שנחשבת לאחת היצירות החשובות של המאה העשרים. באורח קצת מוזר זכתה "הצעקה" בשנים האחרונות לאימוץ פופולרי מאוד כפוסטר לסרטי אימה, חולצות טריקו, וכדומה.
גם למבקר במוזיאון עצמו יש תחושה מעט מוזרה, בייחוד כאשר הוא יושב בבית הקפה המודרני והנעים, מתבונן מבעד לחלונות הזכוכית הגדולים בגן הירוק, וקורא בתפריט על כך שהנהלת המקום תשמח לארח שמחות משפחתיות ומסיבות. מונק ובת מצווה נשמעים כצירוף משונה, אבל המקום פופולרי מאוד והמחשבה על האימה והסבל שמופיעים ביצירות של מונק, לא בדיוק אמן שמעורר תיאבון ושמחת חיים, לא מפריעה כלל לתושבי אוסלו. (כתובת המוזיאון טוינגאטן 53, טלפון 47-23-24-14-00 ומידע מלא מופיע באתר האינטרנט של המוזיאון)

מזג אוויר

אוסלו

16°-24°
שישי 8°-24°
שבת 10°-25°
ראשון 12°-27°