מדריך ורונה

מדריך ורונה

אטרקציות בורונה

ורונה היא אחת הערים הרומנטיות שיש. לא סתם בחר שייקספיר למקם את סיפור אהבתם של רומיאו ויוליה בעיר הזו. הרומנטיקה ניכרת ברחובות, בכיכרות, בבתי הקפה ובסיפורים שצמחו בעיר בעקבות ההיסטוריה המעניינת שלה. בית האופרה של ורונה נחשב לאחד הטובים והמפורסמים בעולם ובכל קיץ מתקיים בה פסטיבל האופרה המפורסם. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לראות ולעשות בורונה.

ורונה הרומנטית

ביתה של יוליה, גיבורת המחזה השייקספירי "רומיאו ויוליה", הוא האתר הפופולרי ביותר בוורונה. באופן עובדתי קל לקבוע שאיש אינו יודע אם נערה בשם יוליה התגוררה בעיר. רוב הסיכויים שמעולם לא התגלע סכסוך בין משפחת קאפלו למשפחת מונטקי. ובכל זאת יותר מחצי מיליון תיירים מצטופפים מדי שנה בחצר הלא גדולה ברחוב קאפלו 23 ומתבוננים במרפסת האבן הקטנה בקומה השנייה, בה ניצבה כנראה יוליה הרומנטית, הרוכנת אל רומיאו שלה מן הגזוזטרה.
אין מקום בו אפשר לזכות בהוכחה ממשית ומוחשית יותר לכך שהרומנטיקה לא מתה. די להתבונן בפסל הברונזה שניצב בכניסה לבית ברחוב קאפלו. זו דמותה של יוליה, שניצבת כאן מתחילת המאה העשרים. המיתוס המקומי אומר שאם תלטף את שדה הימני של יוליה העשויה ארד תזכה לאהבה אמיתית. למותר לציין שהפסל כולו שחור כמעט לגמרי אבל השד הימני בוהק ונוצץ בזכות הליטופים הרבים כזהב.  
עיריית ורונה רכשה את הבית כדי להופכו למוזיאון ואתר תיירות כבר ב-1905. ב-1996 נערך במקום שיפוץ כללי ולאחריו נפתח גם חלקו הפנימי של הבית למבקרים. תמורת 6 יורו אפשר להתבונן בשחזור מגורי משפחה מן המאה ה-13.

הארנה והאופרה

האתר החשוב ביותר בוורונה הוא הארנה האליפטית, שניצבת בפיאצה ברה. לדעת רבים זהו האמפיתיאטרון הרומי שנשמר הכי טוב בעולם. הוא לבטח המפורסם ביותר באיטליה אחרי הקולוסיאום ברומא. האמפיתיאטרון נבנה בשנת מאה לספירה ועשוי להכיל עשרים אלף צופים. האקוסטיקה שלו מצויינת גם היום, כמעט אלפיים שנה לאחר הבנייה. ברוב ההופעות שמתקיימות במקום לא משתמשים בהגברה. ביקור במקום עולה 4 יורו. אופרות מוצגות במקום בכל  שנה בין 22 ביוני ל-1 בספטמבר. האופרה של ורונה מעלה בכל שנה חמש הפקות. כרטיסים לאופרה אפשר להזמין באתר הארינה. מחירי הכרטיסים 180-20 יורו.

מסלול הליכה

טיול ההליכה הנעים ביותר בוורונה מוביל מפיאצה ברה, שבחלקה הצפוני והמערבי פועלים בתי קפה נעימים, לאורך רחוב מאציני העמוס חנויות אופנתיות, אל פיאצה דל ארבה. זהו המרכז הפעיל ביותר של העיר העתיקה. בעבר פעל כאן הפורום הרומאי וכיום פועל כאן בימים שני עד שבת שוק צפוף. הכיכר כולה מוקפת בבתי קפה בעלי מסורת ארוכה ובמבנים היסטוריים יפים.
פיתול של הנהר אדיג'ה תוחם את המרכז העתיק של ורונה במעין צורת פרסה. מדרום מערב לפיאצה דל ארבה ניצב המבצר העתיק של העיר – קסטלווקיו - שנבנה לפני יותר משש מאות שנים. המבצר, ששימש תמיד כמעון מגורים של משפחת סקאליג'רי וכהגנה על הגשרים שהוליכו אל העיר, ספג נזקים כבדים בהפצצות הגרמנים במלחמת העולם השנייה ושופץ בשנות השישים בידי האדריכל הוונציאני קרלוס סקארפה. המצודה נחשבת כיום למוזיאון האמנות הטוב בוורונה ומכילה יותר מ-400 יצירות. כדאי לבקר בה גם בזכות הגן שמקיף אותה על גדת הנהר. המראה היפה ביותר של המצודה נשקף מן הגשר שמאחוריה, פונטה סקאליג'רי, שנהרס גם הוא במלחמה ושופץ עם החומרים המקוריים.

טיולים מחוץ לעיר

אחד היתרונות הגדולים של ביקור בן כמה ימים בוורונה טמון בכך שאפשר להשתמש בה כמרכז לכמה טיולים. המסלול הראשון והמתבקש ביותר הוא הקפה שלמה של אגם גארדה הסמוך. המרחק מוורונה לגדת האגם קצר: רק כעשרים קילומטר. העיר שוכנת ממזרח לקצהו הדרומי של האגם הארוך. האתר הבולט ביותר בקצה זה הוא הכפר סירימיונה, ששוכן על לשון יבשה שחודרת לאגם. הכפר נסגר לתנועת מכונית וגם כך, הצפיפות בו בדרך כלל גדולה מאוד. אפשרות טובה יותר היא לנסוע לאורך גדת האגם המזרחית בכיוון צפון עד לשון היבשה היפה סן ויג'יליו. כאן יש גן יפה על גדת האגם וכמה בתי חווה עתיקים ומעניינים. בתחילת אפריל אפשר לצפות כאן בפריחה מרהיבה. סמוך מאוד למי האגם יש בית קפה יפהפה, תחת סוכת גפנים.
 
אחת האפשרויות המושכות ביותר בשהות בוורונה עם ילדים היא ביקור בפארק השעשועים הסמוך "גארדה-לנד" שנחשב לאחד המוצלחים והמשוכללים באירופה. הנסיעה מוורונה נמשכת כארבעים דקות. מחיר כרטיס יומי שמאפשר שימוש בכל מתקני הפארק 27 יורו.
 
חובבי טבע יכולים להרחיק עד מפל המים היפה קאסקטה וארונה ליד ריבה דל גארדה בצפון האגם (כשעה וחצי נסיעה). מקורו של מפל המים שגובהו מאה מטרים בלאגו די טנו והוא שוצף דרך מחילות סלע ונקיקים שמספקים ריגושים רבים לבני כל הגילים.
 
חובבי טיפוס והרים יכולים לבלות כמה שעות במרומי מונטה באלדו (Monte Baldo), ממזרח לחלקו הצפוני של לאגו די גארדה. אפשר לטפס ברגל או לעלות ברכבל ארוך לגובה אלפיים מטר. בחלק העליון יש שבילי ההליכה בהרים, נוף נהדר וגולשי רוח שפסגת ההר משמשת אותם כמסלול המראה. בית הקפה במרומי ההר מספק גלידה מצוינת.
 
מסלול נסיעה אחר אפשר לערוך מוורונה לכיוון ההפוך – מזרחה עד לעיר התעלות ונציה. המרחק מוורונה לוונציה רק 114 קילומטרים ולאור מחירי המגורים בונציה, ביקור בן יום אחד בעיר, מרחק שעה וחצי נסיעה בכל כיוון, אינו רעיון רע. ערים סמוכות נוספות הן פדואה ששוכנת במרחק 80 קילומטר מוורונה, ויצ'נצה במרחק 60 קילומטר ומילנו במרחק 157 קילומטר בכיוון מערב.

מזג אוויר

verona

20°-27°
שבת 19°-26°
ראשון 20°-27°
שני 21°-28°