מדריך איטליה

מדריך איטליה

יהדות באיטליה

לאיטליה מורשת יהודית עשירה. הקהילה היהודית של איטליה היא אחת העתיקות באירופה והיא היתה אחד המרכזים החשובים של העולם היהודי בין המאות ה-16 וה-17. מי שמטייל היום באיטליה יכול לבקר באתרים יהודיים היסטוריים ובתי כנסת מרשימים. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לאתרים היהודיים שכדאי לבקר בהם במהלך טיול באיטליה.

רומא - המוזיאון היהודי ובית הכנסת

המוזיאון היהודי של רומא ובית הכנסת הגדול בעיר ברחוב קטאלאנה, ניצבים על גדת נהר הטיבר. מוזיאון זה, שמתעד את חיי הקהילה בת אלפיים השנה, אחת העתיקות בעולם, מרתק ולא כדאי להחמיץ את הביקור בו. המוזיאון נחנך כבר  בשנת 1960 במבנה הצמוד לבית הכנסת וחודש לאחרונה. המוצגים שבו נאספו מחמישה בתי כנסת בעיר. האוסף הגדול והמרשים ביותר הוא מתקופת הגטו של רומא, בין השנים 1555 ל-1800. במוזיאון מוצג אוסף אריגים גדול, שכולל 900 כיסויי תורה, כתבי יד מהמאה ה-14 וטקסטים רבים שמתעדים את חיי הגטו. כמו כן יש במקום תיעוד של תרומת קהילת יהודי לוב שנמלטו לעיר ב-1967.
צמוד למוזיאון ניצב בית הכנסת העתיק והגדול של רומא שנבנה כבר ב-1905. במבנה הענק מקום ליותר מאלף מתפללים והוא מרשים ומפואר במיוחד. סיורים מודרכים באיטלקית ובאנגלית נערכים בכל שעה. המקום פתוח בימי ראשון עד חמישי מעשר עד חמש ובימי שישי מתשע עד שתיים. אתר המוזיאון »

בית הכנסת הגדול של פירנצה

בית הכנסת נחנך באוקטובר 1884 ונחשב לאחד היפים באירופה. המקום נבנה בעיקר עבור הקהילה הספרדית בעיר וניכרות בו השפעות מוריות רבות. חלק מן הפאר מודגש בזכות צבעי הזהב על הקירות, לוחות השיש שמשולבים בפסיפסים על הרצפה וחלונות הזכוכית הצבעוניים. 
ב-1944 נגרמו לבית הכנסת נזקים קשים במהלך הנסיגה של כוחות הצבא הגרמני והאיטלקי. נזקים נוספים, כתוצאה משיטפון, נגרמו ב-1966. במהלך עשרים השנים האחרונות הושקעו בבית הכנסת סכומי כסף גבוהים בשיפוץ וכיום מצבו טוב. 
הכתובת: Via Farini 4 . בית הכנסת פתוח לביקורים בשעות הבוקר בימי חול.

בית הכנסת סקולנובה בטראני

העיר טראני נמצאת בדרום איטליה. בית הכנסת המקומי נבנה כבר בימי הביניים ובשנת 1380 במהלך גל אנטישמיות שפקד את האזור, הוסב בית הכנסת לכנסייה קתולית ששמה היה סנטה מריה סוקלנובה. ב-2006 הושב המבנה לייעודו המקורי ושב לשמש כבית כנסת יהודי. למרות שהכנסייה פעלה במקום במשך מאות שנים, מעניין להיווכח שלא הוכנסו במקום שינויים משמעותיים.

המולה אנטונליאנה, טורינו

"מולה אנטונליאנה" (Mole Antonelliana) בטורינו הוא מבנה מרתק. הבניין מזדקר כמין מגדל אייפל מקומי במרכז העיר טורינו, ובשנים האחרונות אומץ כסמל הבולט ביותר שלה. למעשה נבנה המולה אנטונליאנה כבית כנסת. הקהילה היהודית בעיר הזמינה את המבנה המרשים אצל האדריכל אלסנדרו אנטונלי כבר ב- 1863. כיום זה אמנם מבנה הלבנים הגבוה ביותר באירופה, אבל הוא לא שימש לייעודו המקורי אפילו במשך יום אחד. הבנייה נמשכה זמן רב וחמש עשרה שנים לאחר תחילתה התייאשו חברי הקהילה היהודית מן הפרויקט המורכב, מכרו את "המולה" לעירייה עוד לפני שהושלם והכשירו מבנה אחר, פחות יומרני, לשמש כבית כנסת. בניית המולה אנטונליאנה, שמתנשא לגובה 167 מטרים, הסתיימה אמנם ב-1900 אבל הצרות נמשכו לאורך כל המאה העשרים. בעיות הנדסיות במבנה דרשו חיזוקים ותמיכה בלתי פוסקת. באמצע המאה נהרס רוב חלקו העליון בסופה. הבניין שימש כמה עשרות שנים כמוזיאון לא מעניין שהוקדש לתקומה הלאומית האיטלקית ורק בשנת אלפיים נמצא לו שימוש הולם ומרשים מאוד, כאשר נפתח בו, לאחר ארבע שנים נוספות של בנייה, המוזיאון הלאומי האיטלקי לקולנוע.

בית הכנסת בפיטיליאנו

העייירה פיטיליאנו, מדרום לפירנצה ומצפון לרומא שימשה פעם, במאה ה-17 כביתה המשגשג של אחת הקהילות היהודיות הגדולות באיטליה. בתקופה זאת נבנה גם בית הכנסת המרשים בעיירה. הקהילה היהודית אמנם נעלמה מאז מן המקום, אבל בית הכנסת ניצב ואפילו שופץ ושוקם לאחרונה ומושך בשנים האחרונות מבקרים רבים. בית הכנסת נבנה ב-1598. הוא הורחב במאה ה-17 ואחר כך הוזנח במשך שנים רבות. השיפוץ הנרחב ביותר נעשה ב-1995 וכל שב הדרו של המקום. כיום בית הכנסת נחשב אחת האטרקציות התיירותיות הגדולות בעיר. 

מזג אוויר

rome

24°-32°
שישי 23°-32°
שבת 23°-32°
ראשון 22°-29°