נגישות

מדריך אירלנד

מדריך אירלנד

אטרקציות באירלנד

אירלנד נהדרת. היא אחת המדינות שהכי כיף לטייל בהן. יש בה ערים מעניינות, כפרים קטנים וציוריים, נופים של גבעות ירוקות משתפלות עם גדרות אבן והרבה כבשים, שרידי טירות וכנסיות, מבנים עתיקים שמציתים את הדמיון וסיפורים על פיות ושדונים, צוקים דרמטיים ליד הים והרבה שלווה. כל זה כשברקע מתנגנת מוזיקה אירית קצבית ומקפיצה והבירה זורמת כמו מים. הנה ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לעשות באירלנד.  

דבלין

עיר הבירה דבלין היא נקודת פתיחה מצוינת לביקור כזה. יש בה שילוב מצין בין פאבים ותיקים וטובים, כמה מוזיאונים מצוינים, אתרי תיירות מסקרנים ובעיקר אווירה נינוחה. בשנים האחרונות חלה אמנם האצה גדולה בכלכלה האירית, שינוי שניכר בעיקר בדבלין, אבל המשבר הכלכלי של סוף 2008 החזיר רבים מן הגלגלים האלה לאחור ודבלין היא כיום עיר נעימה ושלווה למדי, עם איכויות של עיר גדולה.
 
אם נמנה רק כמה מן הדברים שכדאי לעשות במהלך יומיים בדבלין הרשימה כוללת את הגדה הדרומית של נהר הליפי, את מצודת דבלין בה פועלת ספרייה עתיקה, קתדרלת סנט פטריק, קניות ברחוב גראפטון, ביקור ברחוב אוקונל והתבוננות בבית הדואר המרשים, חציית נהר הליפי על גשר חצי הפני, כיכר מריון וסנט סטפן גרין. אסור לוותר כמובן על בילויים ושתייה ברובע טמפל בר, הנחשב לסוער ביותר בעיר.
 
כדי לצאת מדבלין לביקור בחלקיה האחרים של אירלנד הנוח ביותר הוא להשתמש בטיול מאורגן או במכונית שכורה. הנהיגה בצד שמאל של הכביש ואי אפשר להגיע לפינות החמד של אירלנד בתחבורה ציבורית.
 

מסלול טיול בדרומה של אירלנד

המסלול שמומלץ לבחור בו כאשר יוצאים מדבלין פונה דרומה וכולל תחילה את הכפר היפה והצבעוני קילקני (Kilkenny) בו מתמחים בעיקר בקדרות ובקרמיקה נהדרת. חובבי התחום ירוו כאן נחת. כדאי לבקר גם במצודת קילקני. 
הרי וויקלאו (Wicklow) מספקים כמויות גדולות של שלווה ירוקה, שינוי מרענן לאחר העירוניות של דבלין. משם כדאי להמשיך מערבה לכיוון ווטרפורד (Waterford) בה יש מפעל זכוכית גדול ומעניין וקורק (Cork). בדרך כדאי לבקר בחוף ארדמור ובטירה בדונגארוון (Dungarvan). קורק היא עיר גדולה שמציעה בילויים ואטרקציות וכדאי ללון בה לילה אחד לפחות. לאחר מכן ממשיכים לקרי (Kerry) שהעניקה את השם לטבעת קרי – אחד ממסלולי הטיול היפים והמעניינים ביותר באירלנד. המסלול מעגלי ואזור זה בקצה הדרומי של האי עלול להיות צפוף מאוד בשיא הקיץ. כדאי לפקוד את מצודת בלארני (Blarney), אחד מאתרי התיירות בפופולריים ביותר באירלנד. אפשרות נוספת היא לבקר בפארק הלאומי של קילארני, שמציע הרבה שלווה ובדידות בחיק הטבע או להמשיך בדרך לחצי האי דינגל (Dingle).
 
כל האזור שממערב ומצפון לקילארני מכיל מראות מרהיבים, אגמים צלולים וקרים מאוד, הרים (כאן נמצאת הפסגה הגבוהה באירלנד – 1,040 מטר), צוקי חוף מרשימים ומפרצים צרים ועמוקים. מלבד כל אלה יש באזור הזה ריכוז עצום של שרידי תרבות עתיקה, עליה מעידים מעגלי אבנים קדומים וקברים גדולים. חיפוש כזה אחר מעגלי אבנים מזמין שיחות עם תושבי המקום, וטיולי הליכה רגלית לא קשים באפרים ירוקים. רבים ממעגלי האבנים ממוקמים על גבעות בולטות, צופות לים. עשרות מעגלים כאלה פזורים בחבל קרי בלבד. בלי קשר לאמונה בכוחם המאגי של המעגלים, לנוף הירוק בו הם ניצבים יש תכונות משרות שלווה ובשעת שקיעה אפילו קסם.
 
המשכו של המסלול מוביל לאחד האתרים המרשימים ביותר באירלנד – צוקי מוהר. הצוקים הגבוהים והתלולים מתנשאים כמה מאות מטרים מעל האוקיינוס האטלנטי וכדאי להקדיש לפחות חצי יום לטיול רגלי לאורכם. שביל ארוך נמתח במקביל לקו החוף ומאפשר לצועדים בו להתבונן על האפרים הירוקים ועל הגלים הנשברים למטה. זו אחת החוויות המענגות ביותר בטיול זה. בהמשך יום זה כדאי להגיע לאזור בארן (Burren) שנראה כנוף שהובא מן הירח, עם סלעים חשופים, מרחבים עצומים ומעט מאוד מטיילים אחרים.
 
מסלול הטיול הזה מסתיים בנסיעה חזרה לדבלין, הוא אינו כולל אמנם כלל חלקים מצפונה של המדינה, אבל יש בו כדי להמחיש ולהעניק טעימה הוגנת מן העושר שיש לאירלנד להציע.

מזג אוויר

דבלין

11°-12°
שישי 11°-13°
שבת 12°-15°
ראשון 12°-14°