נגישות

בודפשט אתרים חדשים ופחות מוכרים

בודפשט - אתרים חדשים ופחות מוכרים

המרחצאות
אם צריך לבחור סיבה אחת למענה כדאי להגיע לסוף שבוע חורפי בבודפשט, השם הוא "מרחצאות גלרט". במוסד הוותיק הזה, אגף נפרד במלון גלרט המכובד, החורף האירופי הופך חם ונעים. מרחצאות גלרט, על הגדה המערבית של הדנובה, הגדה של בודה, הם רק אפשרות טבילה אחת מני רבות שמציעה הבירה ההונגרית.
 
מרחצאות קיראלי (Kiraly) בגדה של בודה, קרוב מאוד לנהר, מצפון למרכז העיר, נחשבים למוסד הוותיק ביותר בתחום. הקיראלי הוקמו כבר במאה ה16- בידי הפאשה הטורקי של בודה. אם צועדים כחצי שעה דרומה לאורך גדת הדנובה (עדיין בגדה של בודה) מגיעים למרחצאות רודאש (Rudas). זהו חמאם טורקי מסורתי, שמיועד לגברים בלבד. הליכה קצרה נוספת דרומה מובילה לגלרט ואל הבחירה הטובה ביותר. 
 
בגדה של פשט, בלב הפארק העירוני, אפשר לבקר במרחצאות הגדולים, הפופולריים ביותר בעיר – שצ'ניי (Szechenyi). זהו אחד מאתרי המרחצאות הגדולים באירופה. המחיר דומה לזה של גלרט והאווירה מקומית יותר ומהודרת.
מרחצאות יפים ונעימים מאוד פועלים גם באי מרגרט בלב הנהר. 
 
ארמון האמנויות והתיאטרון הלאומי 
שני מוסדות התרבות החדשים האלה נחנכו בשנים האחרונות על גדת הנהר בפשט, בחלק הדרומי של מרכז העיר. ההגעה פשוטה - נסיעה דרומה לאורך הדנובה בחשמלית מס' 2 ולאחר מכן הליכה קצרה או נסיעה של תחנה נוספת ברכבת הפרברים. 
החלק המפתיע ביותר נמצא במרחב שבין התיאטרון הלאומי למוזיאון לודוויג – יש כאן מבוך גדול עשוי שיחים ירוקים, זיגוראט – מגדל סלילי שמתנשא מעל המתחם וממנו אפשר לצפות על הנהר, והמרכיב הבולט ביותר - בריכה די גדולה, בה שקוע חלק ממקדש יווני או מהחזית הישנה התיאטרון. 
 
פארק הפסלים הקומוניסטיים
ב-1990, כאשר התחלף המשטר בהונגריה, תהו ראשי העיר בודפשט מה לעשות עם פסלי הענק שהוצבו בעיר בשנות השלטון הקומוניסטי. הם קיבצו אותם לפארק די גדול בקצה העיר. הפארק מאפשר להתבונן בהם בעיניים חדשות. הנה לנין, מארקס, אנגלס וכמה פועלים חרוצים. ההגעה לפארק: נוסעים במטרו מס' 3 עד תחנת תרצ'ייק טר ולאחר מכן באוטובוס מס' 7 עד אטל טר. הנסיעה ממרכז העיר נמשכת כ-40 דקות. 
 
מערת פאל וולגי
מערת פאל וולגי (Pal Volgyi) היא חלק ממבוך ענק של מערות נטיפים טבעיות שהתגלו בפאתי העיר. עד היום התגלו 19 קילומטרים של מערות. הטמפרטורה הקבועה בהן היא 11 מעלות והלחות גבוהה מאוד. 
הביקור במקום בליווי מדריך בלבד. הסיור נמשך 50 דקות ויוצא מפתח המערה בכל שעה. במהלך הסיור מקבלים המטיילים הסברים בהונגרית שוטפת, אבל מראה הזקיפים והנטיפים במערה מרשים דיו גם ללא קריאות ההתפעלות של המדריך המצויד בפנס. 
ההגעה באוטובוס מס' 65 שיוצא מכיכר קולוסי (Kolosy) ברובע השלישי. התחנה בה יורדים מן האוטובוס נושאת את שם המערה. 
 
האי מרגרט   
האי מרגרט הוא המפלט הבטוח ביותר מפני הפיתוח העירוני. האי, שאורכו 2.5 קילומטר, משתרע בלב הדנובה, בין גשר ארפאד לגשר מרגרט. חלק מן האתרים על האי כמגדל המים, כנסיית סנט מיכאל, הוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, אבל רוב שטח האי הוא פשוט פארק נפלא, שאפשר ללכת בו לאיבוד בלב חורשות ירוקות ואפלוליות.