מדריך הולנד

מדריך הולנד

אטרקציות בהולנד

הולנד היא ארץ נהדרת לטיול. יש בה המון אפשרויות בילוי וכיף, עם הילדים או בלעדיהם. כמובן שהכי כיף לרכב על אופניים בין הכפרים הקטנים, טחנות הרוח ושדות הפרחים הצבעוניים והנהדרים. בהולנד יש גם ערים נהדרות וכיפיות, בירה טובה ואוכל נהדר. הנה ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לראות ולעשות בהולנד.

מוזיאון קרולר מולר

המוזיאון, אוסף פרטי מהיפים בעולם של יצירות אמנות, עם התמחות מיוחדת ביצירותיו של וינסנט ואן גוך, ממוקם בלב פארק יפה עם שם בלתי אפשרי – הוחה וולווה (HOGE VELLUWE). הדרך הנוחה ביותר להגיע אל המוזיאון, בייחוד במהלך ביקור עם ילדים, היא להחנות את המכונית בכניסה לפארק, לקחת את אחד מזוגות האופניים הלבנים שמוצבים שם ללא תשלום ולדווש כשעה ברחבי הפארק עד למוזיאון. הטיול, בלב צמחייה ודיונות חוליות משרה שלווה גדולה. במוזיאון עצמו אפשר להתפצל – מי שרוצה יכול להמשיך ברכיבה בסביבת המוזיאון וחובבי האמנות יכולים להיכנס לביקור. גן הפסלים בחלקו האחורי של המוזיאון הוא מגרש משחקים נפלא בפני עצמו.
אתר הפארק »
אתר המוזיאון »

פארק דה אפטלינג

המיקום של דה אפטלינג די נידח, ליד עיירה בשם קאטסהבל (מעט צפונה מהעיר טילבורח), לא רחוק מהגבול הבלגי בדרום הולנד. במשך עשרות שנים התפתחה סביב הפארק תעשייה שלמה של תיירות, בתי מלון, אתרי קמפינג, מסעדות וחנויות מזכרות. האתר גם מומלץ מאוד לטיולי בר מצווה כפי שמוזכר בהרחבה באתר. בפארק עצמו ניכר יתרונו של הוותק. העצים הספיקו לצמוח, סבך הצמחייה והירק משווה למקום אופי נעים ומסתורי יותר. התחושה היא של ביקור בגן, לא במפעל תעשייתי. ברחבי הפארק פזורים בתי קפה קטנים, ומנגנים בהם מוסיקה שעשויה לשמח גם מבוגרים. המתקנים הבולטים כוללים שתי רכבות הרים, אחת מהם מבצעת שלוש לולאות מטילות אימה והשנייה, סולידית יותר, על מסילת עץ מקרקשת.
כרטיס הכניסה מאפשר שימוש חופשי בכל המתקנים. מתחת לגיל ארבע אין צורך בכרטיס. בקיץ הפארק פתוח עד תשע בערב וההצעה הטובה ביותר היא להגיע אחרי ארבע אחר הצוהריים. בשעות אלה החום והצפיפות יורדים ואיתם גם המחירים.
אתר הפארק »

אחרי הביקור בדה אפטלינג

דה אפטלינג הוא אחד הפארקים היפים ביותר באירופה ורבים מגיעים אליו. סביבתו, לעומת זאת, לא מספקת אטרקציות מושכות או מעניינות במיוחד. אמסטרדם די רחוקה (150 קילומטרים) וגם ערים אחרות אינן מפתות בסביבה. למרות זאת אפשר לבלות בסביבת דה אפטלינג כמה ימים נעימים, אם לא מצפים לריגושים גדולים מדי.
מתחם בריכות השחייה ומגלשות המים דה טונגלריפ (De Tongelreep) שוכן בקצה הדרומי של העיר איינדהובן הסמוכה ומספק אתר מצוין ליום של מנוחה ורגיעה להורים עם פעילות רטובה ומרגשת דיה עבור הילדים. הכניסה זולה מאוד והסביבה נעימה.
מצודת אמרסוין (Kasteel Ammersoyen), אחד-עשר קילומטרים מצפון מערב לעיר דן בוש, עשויה לספק הרבה עניין לחובבי סיפורי אגדות ואבירים. המצודה הוקמה כבר במאה ה-14 ושומרה לאחרונה בתהליך ארוך שתוצאותיו יפות מאוד. במהלך הביקור עולים מן המרתף למגדלי השמירה.
אטרקציה מיוחדת ומעניינת נוספת בסביבה זו הוא מוזיאון הפעמונים הלאומי של הולנד (Nationaal Beiaardmuseum). מדובר במוסד רציני ויפה, בו מוצגים פעמונים בני מאות שנים. העתיקים ביותר הם מן המאה ה-11. רוב הפעמונים במוזיאון משמשים ככלי נגינה ממשיים ולא כקישוט. בהולנד יש אהבה גדולה למוזיקה כזו והיא ניכרת במוזיאון. 

אנקהויזן

המוזיאון הפתוח בעיר אנקהויזן (Enkhuizen), כמאה קילומטרים מצפון לאמסטרדם, מאפשר לערוך היכרות נעימה עם המסורת הכפרית ההולנדית. אנקהויזן שוכנת על גדת האייסלמיר (Ijsselmeer), ימה ענקית שנוצרה ב-1932 עם חסימת הים הצפוני בסכר. עם הקמת הסכר חולק גוף המים הגדול (Zuiderzee) לשני חלקים האייסלמיר – הכלוא בתוך הסכר והוואדנזי – מחוצה לו.
עד הקמת הסכר שימשה אנקהויזן כאחד מנמלי דיג ההרינג החשובים בהולנד. כאשר הגישה אל הים הצפוני נחסמה נאלצו תושבי הכפרים והערים על חוף הימה החדשה לחפש לעצמם מקורות פרנסה חלופיים. רק לאחר עשרות שנות משבר כלכלי וחברתי ובתום משבר זהות אמיתי הפכה התיירות לאחד ממקורות הפרנסה החשובים באזור. "מוזיאון הזוידרזי", מקום נעים ומרתק לבלות בו יום שלם, מתעד את העבר הכפרי, את הפולקלור, את טכניקות הדיג והמלחת הדגים, שנעלמו כבר מרוב האזורים בהולנד.
במהלך החורף המוזיאון סגור, אבל באמצע חודש מרץ הוא נפתח מחדש וצוותים גדולים של עובדים, "כפריים ודייגים", מפעילים אותו כמיטב המסורות הולנדיות העתיקות. מאות הבתים במוזיאון הובאו מכל רחבי הולנד. מעגן סירות דיג מכיל כלי שיט אמיתיים והפעילות במקום בין החודשים מרץ לאוקטובר נמרצת מאוד.
אתר המוזיאון »

צבעונים

הולנד לקתה במאה ה-17 בקדחת הצבעונים. סוג של בהלה לזהב. מחירים גבוהים שולמו עבור כל פקעת והבורסה גאתה. אלפי מגדלים הולנדים התמחו בטיפוחו של הפרח המסעיר עד הקריסה הבלתי נמנעת. ב-1637 התברר שמדובר בפרח יפה, אבל כלל לא נדיר, שאפילו לא קשה לגדל אותו. אבל אז כבר היו הצבעונים חלק בלתי נפרד מן המסורת ההולנדית.
מאמצע מרץ עד אמצע מאי אפשר לראות את פריחת הצבעונים במיטבה. כל נסיעה מחוץ לערים הגדולות בהולנד מאפשרת לחוות את הפריחה הזו. המוקד של שטחי גידול הצבעונים נמצא בעיר הקטנה ליסה (Lisse), ששוכנת בין אמסטרדם להאג. הנסיעה מאמסטרדם לליסה, כשלושים קילומטרים לכיוון דרום מזרח, נמשכת פחות משעה גם בתנועה צפופה.
ב- 1949 היה לראש העיר ליסה רעיון מבריק: הוא פנה לעשרה מגדלי צבעונים והציע להם לרכז את מיטב הפרחים בפארק קאוקנהוף (Keukenhof), סמוך לעיר. המשמעות המילולית של קאוקנהוף היא "גינת המטבח" והמקום זכה לשם הזה כבר במאה ה-15, כאשר הנסיכה שגרה בטירה הסמוכה טיפחה כאן גינה גדולה של ירקות לשימוש ביתי. במאה ה-19 נקרא לכאן מעצב הנוף ההולנדי ארון זוכר, שכבר זכה למוניטין בזכות תכנון פארק וונדל, שמשמש עד היום כגן העירוני במרכז אמסטרדם.
רבע מיליון מבקרים שמילאו את הפארק בשנה הראשונה הוכיחו שהרעיון של ראש עיריית ליסה היה מוצלח. פארק קאוקנהוף נהפך מאז לאחת האטרקציות המוכרות ביותר בהולנד. כמיליון מבקרים פקדו את הפארק בכל אחת מן השנים האחרונות ותשעים מגדלים הולנדים גאים בזכות להציג בחלון הראווה הזה. ההגעה פשוטה: כאשר נוסעים בכביש 4A המחבר בין אמסטרדם להאג יוצאים ביציאה מספר 4 ונוסעים לכיוון ליסה. מכאן ההגעה לקאוקנהוף משולטת היטב. המגיעים ברכבת נוסעים עד ליידן ומשם באוטובוס 54.
אתר גני קאוקנהוף »

אוכלי ההרינג

ההרינג הוא מעדן בכל השנה, אבל באביב, או ליתר דיוק מסוף מאי עד סוף יוני, הוא הופך לאחד מנושאי השיחה המרכזיים בכל רחבי הולנד. ההולנדים אוהבים את ההרינג שלהם נא, לא מעושן, מטוגן או אפוי. כדג נא אוכלים את ההרינג רק כאשר הוא טרי מאוד, בחודש הראשון לאחר הדיג.
את תחילת עונת ההרינג הטרי מציינים בכל נמלי הדיג ברחבי הולנד, אבל עיירה קטנה בשם שבנינגן (Scheveningen), חמישה קילומטרים מצפון להאג, זוכה בשנים האחרונות לשמש כבמת האירוע המרכזי וכמושכת רוב התיירים, הולנדים וזרים שמתעניינים באירוע. בתאריך שנקבע מראש כתחילת עונת ההרינג (בדרך כלל בשבוע האחרון של מאי או בתחילת יוני) ונקרא "יום הדגל" יוצאות כל הספינות ללב ים ומנהלות מרוץ מי יצליח להביא ראשון את שלל הדיג של העונה החדשה. הקברניט המנצח זוכה ב- 1500 דולר, אותם הוא תורם באופן מסורתי לארגון גרינפיס. מלך הולנד מקבל את חבית הדגים הראשונה ומיד לאחר מכן מתנפלים כולם על השלל – אוחזים את הדגים בזנבם, מסרבים להוסיף להם לחמניה או בצל (כפי שמקובל לאכול הרינג בשאר חודשי השנה) ופשוט בולעים הכל במהירות הבזק, תוך שהם משמיעים גניחות עונג.
הכניסה לכל אירועי יום הדגל בשבנינגן חינם. מידע על המועדים המדויקים ופרטים נוספים אפשר לקבל בטלפון  31 (0) 70 361 8888 או באתר האינטרנט » 

מזג אוויר

אמסטרדם

17°-18°
שישי 17°-18°
שבת 17°-19°
ראשון 17°-18°