נגישות

מדריך היער השחור

מדריך היער השחור

היער השחור עם ילדים - מסלול טיול מומלץ

"דרך השעונים" בדרום גרמניה היא מסלול מעגלי שאורכו 320 קילומטרים המאפשר לראות כמה מן הנופים היפים ביותר של אזור היער השחור, אבל לחוות ולהבין גם הרבה יותר מזה על אופיו של האזור. בחלק מן המקומות זו התבוננות בתעשייה שנעלמת, אבל במקומות רבים לאורכה של הדרך זהו עדיין מפגש עם תרבות דייקנית, מתקתקת, חיה וקיימת.
 
המסלול אמנם מעגלי, אבל נקודת התחלה נוחה לנסיעה לאורכו היא העיר פרייבורג (Freiburg) על אוטוסטרדה מספר 5, המובילה לאורך הגבול בין צרפת לגרמניה, במקביל לנהר הריין, מבזל בשווייץ להיידלברג וצפונה. פרייבורג היא נקודת התחלה נוחה כיוון שרבים מגיעים אליה לאחר ביקור בפארק השעשועים הענק "אירופה-פארק" בעיירה רוסט, כשלושים קילומטרים מצפון לפרייבורג.  

 
מפרייבורג כדאי לנסוע מזרחה בכביש 31 לטיטיזה (Titisee) – האגם בלב ההרים שנחשב היפה ביותר באזור היער השחור. סירות שטות על האגם, בתי קפה מקיפים אותו ולמרות שהאזור צפוף למדי בקיץ אפשר למצוא די בקלות פינות שקטות וירוקות לאורך חופו של האגם הכחול.
 
כביש צר בלב נוף ירוק ויפה מוביל בכיוון צפון מזרח לכפר אייזנבך (Eisenbach). בשני בתים לא גדולים במרכז הכפר אפשר לראות שלושה אוספים מעניינים – הראשון והחשוב יותר הוא כמובן אוסף של שעונים, בעיקר שעוני קוקיה שעליהם גאוותו של האזור כולו עד היום, ולצידו אוסף של ציפורים ואוסף של אבנים ומינרלים צבעוניים מן האזור. באייזנבך פעל במאה ה-19 אחד מגדולי יצרני שעוני הקוקיה – יוהאן בטיסט באהה. כמה מן המכשירים היפים והמתוחכמים שבנה באהה עדיין מתקתקים ומצייצים בכפר מגוריו. במלון "באד" בכפר מוצג שעון מיוחד שבנה באהה ב-1865, פועל ללא דופי ומעורר הרוהרים נוגים לגבי איכות המכשירים שאנחנו רוכשים היום ומתקלקלים רגע לאחר מכן.

 
כעשרה קילומטרים צפונה, בהמשך הדרך בכפר וורנבך (Vohrenbach), אפשר לבקר בביתו של יצרן שעונים שמדגים את שיטות הייצור המסורתיות. נסיעה קצרה מזרחה מובילה לשווינינגן ולעיר הצמודה אליה וילינגן. כיום הן מתפקדות כעיר אחת בעלת שם כפול, אבל ההיסטוריה שלהן סוערת למדי. במאה ה-17 השתייכו שתי הערים לנסיכויות יריבות ובמסגרת מלחמת שלושים השנים הצליחו תושבי וילינגן לשרוף את שוויניניגן השכנה עד היסוד. את הסיפור הזה מספרים לאורח זמן קצר לאחר שנכנס לכל בר בשווינינגן. בווילינגן משכו כתפיים ואמרו שמדובר בהיסטוריה רחוקה ונשכחת.   
 
בעיירה טרוסינגן (Trossingen) כחמישה קילומטרים ממערב לשווינינגן, מציעה חברת ייצור השעונים "סלבה" להגשים את חלומם של חובבי ההרכבה העצמית. על מדפי חנות החברה ניצבים יותר מעשרת אלפי פריטים זעירים, ברגים קפיצים, מחוגים ומטוטלות זעירות, שאם אתם יודעים מה לעשות איתם תוכלו להרכיב לעצמכם את שעון החלומות. אם הוא גם יראה את השעה הנכונה ואפילו יתקתק תוכלו להציגו בגאווה בפני חבריכם.  
 
כחמישים קילומטרים ממערב לשווינינגן שוכנת בירת האזור ותחנה חשובה בדרך השעונים – העיר פורטוואנגן (Furtwangen). כאן פועל מוזיאון השעונים הלאומי של גרמניה וזה אחד מאותם מקומות שכדאי לנסוע אליהם במיוחד גם ממרחקים. המוזיאון מציג במבנה חדש כמה אוספים מרתקים של שעונים מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה. יש כאן שעוני שמש בני אלפי שנים ושעונים אטומיים חדשניים ונסיוניים. אגף מיוחד מוקדש לילדים והמקום כולו שוקק חיים, פעילות ומנגינות שמשמיעים אלפי השעונים המתקתקים בו. מייסד המוזיאון, תושב המקום בשם רוברט גרוויג, פנה לתושבי אזור היער השחור כבר ב-1852 וקרא להם לאסוף ולהביא אליו שעונים ישנים, שישמשו בסיס לאוסף מייצג של התרבות המקומית. כך נולד אוסף המוזיאון שמונה כיום יותר מ-4,000 שעונים.

 
מפורטוואנגן נוסעים כעשרים קילומטרים צפונה בכביש 500 לטרייברג (Triberg). בערך באמצע הדרך חולף הכביש בכפר שונוואלד (Schonwald). פרסומו של המקום הקטן הזה בא לו בזכות פרנץ קלרר שנחשב לממציא שעון הקוקיה ומי שהצליח, בעזרת הפעלה של שתי משרוקיות שהשמעו צלילים שונים, לחקות את קולה של הציפור הנודעת.
 
נסיעה קצרה של כחמישה קילומטר מערבה מטרייברג מובילה לכפר שונאך (Schonach). הכפר הזעיר הוא קרוב לוודאי התחנה המשעשעת ביותר לאורכה של דרך השעונים. כל זאת בזכות יורגן דולד, יוצר שעונים שהחליט בשנות השבעים של המאה העשרים שדווקא כאן יקום שעון הקוקיה הגדול ביותר בעולם. הכפר שונאך אינו נראה כמקום שמחזיק בשיא עולמי כלשהו, אבל שלטים שניצבים בכניסה לכפר מבשרים על כך שהגענו אל אתר בעל חשיבות עולמית. בקצה רחוב קטן ושליו, לצד בית המשפחה, ניצבת יצירתו של דולד. זו בקתה די שגרתית למראה שכולה שעון. לוח השעות והמחוגים נטועים בחזית הבקתה, בין כמה אדניות פורחות של צמחי גרניום אדומים. תמורת שני יורו יכול המבקר להיכנס אל הבקתה ולמצוא עצמו בלב קרביו של שעון גדול. גלגלי שיניים ענקיים מעץ רוחשים ונוקשים ומטוטלת נעה בין קירות הבקתה.
 

מזג אוויר

פריבורג

11°-16°
שישי 8°-19°
שבת 9°-21°
ראשון 11°-23°