נגישות

מדריך גיאורגיה

מדריך גיאורגיה

אטרקציות בגיאורגיה

גיאורגיה היא מדינה מדהימה. יש בה נופים מטורפים של הרים נישאים וצוקים, שבהם משובצות כנסיות עתיקות וטירות מרהיבות. יש בה ערים תוססות ותרבות נהדרת. יש בגיאורגיה אוכל מעולה ויין מקומי מצוין והכי חשוב - יש בה אפשרויות לטיול ברכב, ברגל או על גבי סוסים. אלו הן ההמלצות שלנו למקומות שהכי כדאי לבקר בהם במהלך טיול בגיאורגיה.

טביליסי

בטביליסי, בירת גאורגיה, יש כמה אתרים שכדאי לבקר בהם, בראשם נאריקאלה, מצודה מן המאה הרביעית שצופה על העיר ועל נהר מטקווארי, הבזיליקה אנצ'יסחטי מן המאה השביעית והקתדרלה סיוני, מרכזה של הכנסייה הגאורגית האורתודוקסית. למרות העניין שיש בטביליסי, הסיבה העיקרית לבקר בגאורגיה הם הנופים והאתרים המרשימים שמקיפים את העיר.

מטביליסי צפונה

חלק מאתרי התיירות בגאורגיה דורשים נסיעות די ארוכות, אבל בסביבתה של טביליסי, במרחק כשעתיים-שלוש בכל כיוון, אפשר לבקר בכמה מהאתרים המעניינים במדינה. היעד הראשון ליוצאים מטביליסי בכיוון צפון הוא הבירה העתיקה מצטחטה (Mtskheta), כחצי שעה נסיעה (26 קילומטר), לאורך הנהר מטקווארי, עד לנקודה בה הוא פוגש את הנהר אראגבי. העיר נחשבת גם היום למרכז הרוחני של המדינה. במרכז מצטחטה ניצבת סבטיצחובלי, הקתדרלה המלכותית של גאורגיה. על פי האמונה המקומית נקבר כאן במאה הראשונה לספירה הבגד בו נצלב ישו. אירוע זה גרר אחריו, כפי שקל לשער, לא מעט ניסים אחרים שמושכים אל המקום מאמינים רבים. במרכז הקתדרלה הענקית קבורים כמה ממלכיה הקדומים של גאורגיה.

מעניין לא פחות הוא המנזר ג'ווארי (Jvari), שניצב על ראש הר גבוה, בדיוק מעל מפגש הנהרות של מצטחטה. המנזר שהוקם במאה הרביעית מסמן את הגעתה של הנצרות למדינה.

המתחם המבוצר של אנאנורי, 55 קילומטרים מצפון לטביליסי, נחשב לאחד האתרים היפים לאורכה של "הדרך הצבאית", כביש ראשי שמחבר בין מרכז גאורגיה לגבול הרוסי ולשער הקווקז בקצה הצפוני של המדינה. המצודה והכנסייה באנאנורי ניצבים על גדת הנהר ואגם ז'ינבאלי. האגם נוצר כתוצאה מבניית סכר כמה קילומטרים דרומה משם, שחוסם את העמק ומאפשר אגירת כמויות גדולות של מים.
 

מטביליסי מזרחה

מסלול נסיעה מעניין אחר מוביל מטביליסי מזרחה לכיוון העיר טלאבי (Telavi). אזור זה, חבל הקאחטי, נחשב מרכזה של תעשיית היין המקומית. כעשרה קילומטרים מצפון לטלאבי אפשר לבקר בשני מנזרים מהיפים במדינה. הראשון, הגדול והמפורסם יותר הוא אלאוורדי שהוקם במאה ה-11 ומתנשא לגובה חמישים מטרים.

המנזר השני בסביבתה של טלאבי הוא האקדמיה איקאלטו (Ikalto Academy), בו הוקם במאה ה-12 אחד המוסדות הקדומים בעולם להשכלה גבוהה. נזירי המנזר אירחו, חינכו ולימדו תלמידים מרחבי המדינה במגוון גדול של נושאים, חלקם מן המדעים המדויקים כמתמטיקה ואסטרונומיה, שלא קשורים כלל ללימודי דת. כיום אפשר לראות במקום את הכנסייה העתיקה ושרידים של כיתות הלימוד. העונג העיקרי נגרם כאן למבקר מן ההתבוננות השלווה מאוד בנוף הגבעות המיוער שמקיף את המנזר. השקט ששורר כאן, הצמחייה הירוקה, הבנייה הצנועה ובעיקר המרחב שניבט מכל פינה גורמים למבקר נחת.
 

מטביליסי דרומה

מסלול שלישי, לנוף שונה לחלוטין, נמתח מטביליסי לכיוון דרום מזרח, אל אזור חצי מדברי הסמוך לגבול עם אזרבייג'אן ובעיקר למנזרי דויד גארדג'י. מדובר במתחם גדול של מנזרים, חלקם הגדול חפור במערות בהר, שהוקם במאה השישית. פעם התגוררו במנזרים אלה עשרת אלפים נזירים אבל היום רובם נטושים. בלאברה (Lavra), אחד המנזרים במתחם הפתוח למבקרים, מתגוררים כיום ארבעה נזירים. חלק מן המנזר בנוי וחלקו חפור בצלע ההר. שביל מתפתל שעולה על הרכז מאחורי המנזר מעניק להולך בו תצפית יפה על המנזר עצמו ועל המרחבים הפתוחים, העצומים, המדבריים והריקים שמשתרעים מאופק לאופק. במעלה ההר אפשר לבקר בעשרות מערות חפורות בסלע ובהן ציורי קיר מעניינים מן המאה העשירית.
 

מזג אוויר

טביליסי

16°-23°
שני 16°-26°
שלישי 14°-22°
רביעי 13°-27°