מדריך ניס

מדריך ניס

אטרקציות בניס

ניס, העיר הגדולה ביותר בריביירה הצרפתית מספקת חוויה שונה ממקומות אחרים וקטנים יותר לאורך החוף. יש בה שילוב מוצלח בין עיר קוסמופוליטית תוססת, אירופה של פעם וכמובן הרבה שמש וים. יש בה מסעדות ובתי קפה מצוינים, יש לה טיילת רומנטית, חיי לילה סוערים והמון מקומות מעניינים לגלות. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לכל מה שכדאי לראות ולעשות בניס.

גבעת המצודה

כאשר עומדים בראש גבעת המצודה של ניס, רק תשעים מטר מעל העיר העתיקה על החוף רואים נוף נפלא של העיר וחוף הים הארוך. מלב הפארק הירוק שעמוס בשרידים עתיקים שהותירו מייסדיה היוונים של העיר, שקראו לה על שם ניקה– אלת הניצחון, רואים כמה יפים בתיה של ניס. אדריכלות הבל-אפוק בת מאה השנים, בייחוד ברחבי העיר העתיקה ולאורך הטיילת של האנגלים, עושה את ההבדל הבתים בניס, צבועים גווני פסטל רכים, יפים להפליא.
 
פסגת גבעת המצודה היא מקום טוב לעשות בו הפסקה לאחר סיור ברחובות של העיר העתיקה. אפשר לטפס אליה בשביל מתפתל מרחובות העיר או לעלות במעלית שמובילה הישר לראש הגבעה. מרפסת התצפית שפונה מערבה צופה על כל מרכז העיר ועל החוף המעוגל של המפרץ. כאשר מביטים מזרחה רואים את הנמל של ניס, שצורתו מלבן מאורך ובו עוגנות כמה יאכטות ענקיות.

טיול בעיר

את הטיול בעיר כדאי להתחיל בכיכר מאסנה, מעט צפונה מן המקום שבו טיילת האנגלים פוגשת את רציף ארצות הברית. מהכיכר כדאי לצעוד לאורך רחוב סנט פרנסואה דה פול עד שוק הפרחים – במדרחוב סאליה (Cours Saleya). מיד לאחר שחולפים על פני דוכני הפרחים מגיעים לדוכנים מפתים בהם מוכרים ירקות, גבינות, פירות מסוכרים ומרציפנים בוהקים שקשה לעמוד בפניהם. בימי שני בבוקר מתקיים כאן גם שוק עתיקות מפורסם. המשך המדרחוב מוליך לשורה ארוכה של בתי קפה שבבוקר שטוף שמש קשה למצוא בהם שולחן פנוי.

שני מוזיאונים

בקצה השוק ברחוב סאליה ניצב בניין צהוב בן ארבע קומות בו התגורר במשך חמש עשרה שנים אחד מיקירי בניה של העיר – הצייר אנרי מאטיס. בבית זה אי אפשר כיום לבקר, אבל בשכונת סימייה המרוחקת קצת מן המרכז פועלים שני מוזיאונים מעניינים במיוחד. הראשון מוקדש למאטיס והשני למארק שאגאל, שבילה חלק נכבד מחייו באזור הריביירה, ואף נקבר בכפר הסמוך סנט פול דה ואנס.
 
מוזיאון מאטיס פועל בשכונת סימייה בווילה גדולה ואדומה בשם דז ארן דה סימייה (Villa des Arènes-de-Cimiez). המוזיאון הגדול חולק כבוד לאמן שמת בניס ב-1954. הוא מכיל יצירות מכל התקופות בקריירה של מאטיס ורובן נוצרו בעיר ונתרמו למוזיאון בידי האמן עצמו או בני משפחתו. בולטות במיוחד שתי עבודות שהעומד מולן גונח בעונג - "הנימפה ביער" משנת 1942 ועבודתו האחרונה של מאטיס "פירות ופרחים" – גזירת נייר משנת 1953. המוזיאון סגור בימי שלישי והכניסה חינם (כמו בכל המוזיאונים העירוניים בניס). 
אתר המוזיאון »
 
מוזיאון שגאל, במרחק הליכה קצר ממוזיאון מאטיס מוקדש בעיקר ליצירות התנ"כיות של האמן. הוא ניצב בגן יפה, שבית קפה קטן פועל באחת הפינות שלו. בכל אחד מהאולמות המוארים תלויים כמה ציורים ענקיים של שגאל, צבעוניים להפליא. בסך הכול מוצגות במוזיאון 450 יצירות של האמן, האוסף הגדול ביותר שלו שמרוכז במקום אחד. 17 מן הציורים בתצוגת הקבע מבוססים על סיפורי התנ"ך. המוזיאון קם כיוזמה של הסופר אנדרה מאלרו, ידיד קרוב של שגאל ושר התרבות של צרפת בשנות השישים. האמן ליווה את הקמת המוזיאון, תרם את כל היצירות שמוצגות בו והיה שותף לעיצובו ולהפעלתו בשנותיו הראשונות. הכתובת בשכונת סימייה:  Av. du Dr.-Ménard. כיוון שזה מוזיאון לאומי הכניסה בתשלום. 
אתר המוזיאון » 

הקתדרלה הרוסית

קצת מפתיע לגלות שאתר התיירות שזוכה למספר המבקרים הרב ביותר בניס הוא הקתדרלה הרוסית. ביקור במקום מגלה שיש לכך לא מעט סיבות טובות. הקתדרלה שהוקמה בידי הצאר ניקולאי השני, השליט האחרון של אימפריה הרוסית, נחשבת ליפה מסוגה מחוץ לרוסיה וביטוי מושלם לאמנות הדתית הרוסית. גם היא חלק מבנייני הבל-אפוק המקומיים, תקופה בה הגיעו רבים מבני רומאנוב לביקורים תכופים בריביירה מצויידים בשקי זהב. עושר עצום של עיטורים וקישוטים מכה במבקר עוד בעומדו בשביל הכניסה המוביל לקתדרלה, שמעוטרת בכיפות רבות דמויות בצלצלים צבעוניים. הכניסה כרוכה בתשלום. הכתובת: Av. Nicolas-II. ליד בולבאר דה צארביץ'. הרוצים להגיע מתחנת הרכבת צועדים מערבה לאורך רחוב תייר ובולבארגמבטה. סגור לביקורים בימי ראשון.

מזג אוויר

ניס

14°-23°
שישי 14°-23°
שבת 14°-26°
ראשון 16°-27°