מדריך צרפת

מדריך צרפת

מסלולי טיול בצרפת

צרפת היא מדינה גדולה עם חבלי ארץ השונים זה מזה. עובדה זו הופכת את הטיול לצרפת למרתק במיוחד. לכל מקום אופי שונה ואווירה שונה, ולכל מקום מוקדי העניין והאטרקציות שלו. אספנו כאן כמה המלצות למסלולי טיול יפים באזורים שונים של צרפת.

בורגונדי

בורגונדי במזרח צרפת הוא חבל היין המפורסם בעולם. במשך שבועיים, בסוף ספטמבר ובתחילת אוקטובר יוצאים אלפים לבצור את הענבים מהם יכינו את היינות הנודעים של האזור. החבל מציע במשך כל השנה מסלולי טיול יפים שמיועדים בעיקר לחובבי יין, אבל לא רק.
 
דרך היין של בורגונדי
מסע לאורך הקוט ד'אור (Cote d’ore) בין דיז'ון לסנטנה נמתח על פני 60 קילומטרים בלבד. 
מאות שנים מנסים מומחים להבין מה גורם לכך שדווקא באזור זה מגדלים ומייצרים כמה מן היינות הטובים בעולם. ההנחה הרווחת היא שמדובר בשילוב די נדיר של סוגי קרקע, אקלים חמים, משקעים בכמות הנכונה, כיווני המדרונות מול השמש והידע והמסורת של בעלי הכרמים והיקבים. בקבוקי היין האיכותיים ביותר נמכרים במחירים אסטרונומיים, אבל המגוון הגדול מאפשר גם לרכוש כאן בקבוקי יין במחירים שפויים יותר.  
חלקו הצפוני של הקוט ד'אור נקרא קוט דה נואי (Cote de Nuits). אזור זה מפורסם בזכות היינות האדומים המצוינים שלו. האזור הדרומי של דרך היין נקרא קוט דה בון. באזור זה מפורסמים בעיקר הכפרים פומאר (Pommard), וולנה (Volnay) ורושפו (Rochepot).
 
הנסיעה כולה נערכת לאורך כביש 74, ממנו כדאי לסטות לביקורים בכמה שיותר מן הכפרים הסמוכים ולספוג את התרבות שסובבת סביב תעשיית היין. כדאי לעצור לביקור במרתפים, ביקבים, בכרמים ובארמונות בהם ייצרו בעבר או מייצרים גם היום את היינות המפורסמים של בורגונדי. בכמה מקומות מציעים סיור מודרך באחוזת המשפחה, בדרך כלל טירה לא גדולה, הסיור משולב עם ביקור ביקב וטעימת יינות.
בשאטו דה פומאר בכפר פומאר, לדוגמא, סמוך לכביש 74, מתקיימים בכל יום בטירה מן המאה ה-18 סיורים שנמשכים כחצי שעה ולאחריהם טעימת יינות. המקום פתוח מתחילת אפריל עד אמצע נובמבר. אתר הטירה »
בשאטו דה קלו דה ווז'ו (Vougeot), בדיוק באמצע הדרך בין דיז'ון לבון, לא מייצרים כיום יין, אבל כדאי לבקר כאן בגלל המבנה המרשים של הטירה, ששוחזרה לאחר שנהרסה כמעט לחלוטין במלחמת העולם השנייה, הנוף היפה של הכרמים המקיפים אותה, והמוזיאון שפועל בתחומה ומסביר על תהליך ייצור היין ושימורו. משך הביקור כשעה. אתר הטירה »   
שאטו דה מורסו (Meursault) הוקמה כבר במאה-11, ושייכת גם היום לאחת ממשפחות האצולה של האזור. בשנות ה-70 נעשה בה שיפוץ מקיף ונרכש ציוד מודרני עבור היקב שפועל במתחם הטירה. אפשר לערוך במקום סיור הכולל חלק ממתחם המגורים, המרתפים לשימור היין וכמובן החנות רחבת הידיים בה מתקיימות הטעימות בסוף הסיור. אתר הטירה »
 
ארמון העניים בבון 
העיר בון (Beaune) היא בירת היין של בורגונדי והמרכז החשוב ביותר לייצור ומכירת יין בקוט ד'אור. "שוק היין" במרכז העיר הוא מקום טוב להתחיל בו את הביקור. בבניין העתיק ברחוב ניקולא רולן 2 אפשר לטעום מכל היינות המשובחים ביותר באזור. האתר המרתק ביותר בבון, הוא ההוספיס דה בון - אוטל דייה (Hospice de Beaune – Hotel Dieu). המבנה היפה במרכז העיר הוקם כבר ב-1443 כבית חולים למען עניי העיר ונזקקיה והוא נחשב ליהלום של ארכיטקטורה ימי ביניימית. הכינוי "ארמון העניים" הוצמד לו כבר עם הקמתו. כדי להבטיח את קיומו העתידי של המוסד העניקו לו מקימיו כרמים רבים. היינות שמייצרים בהם מפרנסים את האתר במהלך 550 השנים האחרונות. הפעילות הרפואית התנהלה במקום עד שנת 1971. אז הועבר בית החולים למבנה מודרני יותר והאתר הוכרז כנכס לאומי. אתר ההוספיס » 
 
מכירת היין הפומבית של בון
היום החשוב ביותר במהלך השנה בבון הוא יום ראשון השלישי בחודש נובמבר. בתאריך זה מתקיימת מאז 1859 מכירת היין הפומבית המפורסמת בעולם, בה נמכרים יינות הבציר שהתקיים חודשיים קודם לכן. כל ההכנסות מן האירוע מיועדות לצדקה ורובן מוקדשות לפעילותו של בית החולים לעניים. הקונה יקבל את החבית המכילה 288 בקבוקי יין משובח בין שנה לשנתיים לאחר הקנייה.  
 
הקוט ד'אור באופניים 
המרחק הקצר, 45 קילומטרים, והמסלול הנוח לרכיבה, הופכים את הקטע בין דיז'ון לבון למסלול אידיאלי לרכיבה על אופניים. אפשר לעשות זאת באופן עצמאי (חנות האופניים Bourgogne Randonées ליד תחנת הרכבת בבון משכירה אופניים על בסיס יומי ומספקת מפות והסבר), או במאורגן. סיורי הרכיבה המאורגנים נמשכים כחצי יום. יתרונם הגדול טמון בכך שהמארגנים מחזירים את האופניים והרוכבים במכונית מבון לדיז'ון. המסלול חולף בכבישים קטנים וצדדיים, בכפרי היין הנודעים ובדרך כלל כולל גם כמה עצירות לטעימת יין. מידע על סיורי אופניים מספקים בלשכות התיירות של דיז'ון ובון.

נורמנדי

חבל נורמנדי מספק מסלול טיול מגוון. אוהבי הטבע ייהנו כאן מהנוף השליו, החוות המבודדות ומן החופים האינסופיים. מי שאוהב אוכל טוב ילקק את האצבעות. מטיילים שמעריכים אתרים היסטוריים ימצאו עניין רב בחופי הפלישה של בנות הברית לצרפת במלחמת העולם השנייה. כשלאלה אפשר להוסיף כוס של קלבאדוס משובח – סיידר תפוחים אלכוהולי מקומי – ההנאה מושלמת.
 
רואן
תחילת המסלול ברואן, הידועה כעירה של ז'אן ד'ארק. הגיבורה הצרפתית בת המאה ה-15 הובאה בעיר למשפט, הועלתה על המוקד והפכה לאגדה. במקום המדויק בו הועלתה ז'אן ד'ארק על המוקד, בכיכר השוק העתיקה, ניצב צלב מתכת גדול, בפתחה של כנסייה שנושאת את שמה של ד'ארק. חלקים גדולים מן העיר אמנם חרבו במהלך מלחמת העולם השנייה, אבל מאז הושקע מאמץ גדול בשיפוץ ובשחזור וגם כיום אפשר לראות בעיר העתיקה כ-2000 בתי קורות עתיקים. הרחוב המרכזי באזור זה הוא Rue de Gros Horloge. במרכזו ניצב שעון ענק מתקופת הרנסאנס שמעניק לו את שמו.
 
מרואן להונפלר (Honfleur)
מרואן נוסעים מערבה (982D). אפשר לעצור לביקור בקנטלה (Canteleu). לאחר מכן נוסעים בכיוון צפון לפקאן (בכביש 926D). מנקודה זו מתנהל המסלול לאורך חופי האוקיינוס. כדאי לעצור במקומות בהן יש תצפיות יפות על הים ועל הגבעות שיורדות אל החוף. הכפר אטרטה (Etretat) הוא בסיס לטיול אל כמה מצוקי החוף הלבנים והיפים ביותר שתיתקלו בהם. הצוקים הנודעים ביותר הם פאלז ד'אמון (Falaise d’Amont) ופאלז ד'אבאל (Falaise d’Aval), שהוא למעשה קשת סלע ענקית. שביל שנמתח בראש קו הצוקים מוביל אל הקשת ואל נופים מדהימים של המפרץ כולו. משם ממשיכים דרומה לאורך החוף (כביש 940D) עד לה-האברה (Le Havre) וממנה ממשיכים בכביש 29A על גשר נורמנדי שחוצה את שפך נהר הסיין עד הונפלר, השוכנת על שפך הנהר. כדאי להקדיש זמן לביקור בעיירה. שני המוזיאונים הבולטים והחשובים בעיירה הם המוזיאון הימי (Musee Maritime) במזרח הנמל העתיק (כתובת Quai Saint-Etienne) והמוזיאון לאתנוגרפיה ולפולקלור של נורמנדי, ששוכן ליד המוזיאון הימי ב-Rue de la Prison. אתר מעניין נוסף הוא גארנייה א סל (Greniers a Sel) שני מחסני מלח ענקיים ב-Rue de la Ville. כאן אוחסן המלח ששימש את הדייגים לשימור הסחורה שהעלו.
 
מהונפלר לקאאן
מהונפלר ממשיכים בכביש 513D ומגיעים לקאאן (Caen), תחנה חשובה במסלול נורמנדי. ב-6 ביוני 1944 נחתו כוחות בעלות הברית ב-5 חופים בנורמנדי. הפלישה לנורמנדי נחשבת התפנית החשובה ביותר שהובילה לסיומה של מלחמת העולם השנייה בניצחון בעלות הברית. בקרבות הקשים שהתחוללו בקאאן לאחר הפלישה נהרס חלק גדול מן העיר. המוזיאון ואתר ההנצחה בקאאן,"אתר הזיכרון של קאאן – מוזיאון לשלום", מוקדש למסר אחד – הצורך בשלום ומוראות המלחמה. זהו מוזיאון מעניין שמצביע על הנזקים שגרמה המלחמה. באופן עקבי מוצגות במוזיאון ההתרחשויות בצד הגרמני מול ההתרחשויות בצידן של בעלות הברית. בכל התצוגות מודגש הסבל האנושי שחוו כל הצדדים הלוחמים.  
Mémorial de Caen, הכתובת: esplanade Dwight Eisenhower. 
 
חופי הפלישה – סוורד, יונו, גולד, אומהה, יוטה - כביש 514D
מקאאן ממשיכים לחופי הפלישה ומבקרים בחמשת החופים בהם נחתו כוחות הברית: יוטה ואומהה אליהם הגיעו האמריקאים, גולד וסוורד בהם נחתו הבריטים וחוף יונו, אליו הגיעו הקנדים. 15 מוזיאונים, שעוסקים בנחיתת כוחות בנות הברית ובקרבות שהתנהלו באזור אחריה, פועלים כיום לאורך קטע החוף הלא ארוך הזה. מחופי הפלישה נוסעים לעיר באיה (Bayeux), שיש לה היסטוריה מרתקת ובה אפשר לראות כמה אתרים מעניינים. לאחר מכן נוסעים לכיוון סנט לו (St. Lo) בכביש 572D, ובהמשך הדרך מבקרים בצוקי רוש דה האם (Roches de Ham), שנופם מיוחד במינו. משם ממשיכים לכיוון אווראנש (Avranches). ולמון סן מישל.
 
מון סן מישל (Abbaye du Mont Saint Michel)
מון סן מישל הוא אתר התיירות השלישי בחשיבותו בצרפת. זהו צוק גרניט שגובהו 130 מטרים. במאה ה-13 נבנה עליו מנזר ו-200 שנה לאחר מכן נוספו במקום ביצורים גדולים. התמונה שתגלו במון סן מישל תלויה במשטר הגאות והשפל במקום. הגאות והשפל מתחלפים בכל שש שעות ואם יש לכם אפשרות לצפות בחילופים דרמטיים אלה – אל תחמיצו. האתר העיקרי במון סן מישל הוא המנזר. הביקור בו כרוך בטיפוס ארוך במדרגות אבל הנוף שנשקף ממרומי הגבעה נהדר. 

אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו

ארגון אונסק"ו מנהל כבר יותר משלושים שנה רשימת אתרי מורשת עולמית. אתרים אלה מוכרים בידי ועדה בינלאומית כבעלי חשיבות וערך לאנושות כולה. ברשימה העולמית מופיעים כיום כ-900 אתרים. ברחבי צרפת פזורים 38 אתרים כאלה. גם אם אפשר לתהות לגבי כמה מהם, אין ספק שכדאי להכיר את הרשימה ובמהלך סיור בצרפת לתור אחריהם. אלה תמיד אתרים מעניינים, בעלי ערך היסטורי ותרבותי. לא תמיד שווה להשקיע זמן רב בביקור בהם, אבל ההיכרות תמיד מעניינת. אנו מביאים כאן עשרה מתוך רשימת אתרי המורשת העולמית של צרפת:
 
1. מרכז העיר בורדו, דרום מערב צרפת. הרובע המרכזי של בורדו מכיל יותר בניינים שנמצאים תחת שימור והגנה מכל עיר אחרת בצרפת מלבד פריז. העיר היא בעלת היסטוריה עתיקה בת יותר מ-2000 שנה. כיום היא מפורסמת בעיקר בזכות תעשיית היין המפותחת שלה. רוב בתיה של העיר נבנו במאה ה-18 ועברו בשנים האחרונות ניקוי ושיקום משמעותי.
 
2. קנאל דה מידי. רשת תעלות שאורכה יותר מ-360 ק"מ המחברת את הים התיכון עם האוקיינוס האטלנטי ולאורכה 328 סכרים ושערים שמאפשרים לאזן את גובה המים. מערכת התעלות נחשבת אחד ההישגים ההנדסיים הגדולים ביותר של התקופה המודרנית. רובה נבנתה בסוף המאה ה-17 וסללה את הדרך למהפיכה התעשייתית. חלק גדול מנתיביה משמש כיום כבסיס לשיט תיירותי בסירות מושכרות.
 
3. המרכז העתיק של אביניון. ארמון האפיפיור והגשר של אביניון הם בין האתרים ההיסטוריים החשובים בצרפת. במאה ה-14 שימשה העיר בדרום צרפת כמושב האפיפיור וכמרכז דתי חשוב.  העיר גם נחשבת למופת לאדריכלות גותית.
 
4. העיר המבוצרת קרקסון. העיר העתיקה, לא רחוק מטולוז בדרום צרפת, שוכנת בראש הר ומשמשת כיום כדוגמא נפלאה לאדריכלות ימי ביניימית מופתית. העיר המבוצרת  שימשה כתפאורה לסרטים רבים שצולמו בה. במרכזה ניצבת קתדרלה גותית מרשימה. העיר נחשבת גם כמופת של שיקום עיר עתיקה בעת החדשה.
 
5. מון סן מישל. צוק הסלע בבריטאני הוא לפעמים אי ולפעמים ,בשעות השפל, מחובר ליבשה. מון סן מישל ניצב לצד החוף האטלנטי במערב צרפת בלב מישורים חוליים שבשעות הגאות מוצפים במי הים. מנזר בנדיקטיני בסגנון גותי מעניק לצוק את הצללית המוכרת שלו. המקום נבנה בין המאות ה-11 ל-16 ובוניו נאלצו להתמודד עם קשיים רבים שהציבו להם התנאים הטבעיים הבעייתיים.
 
6. ארמון פונטבלו והפארק שמקיף אותו. הארמון שימש את מלכי צרפת מן המאה ה-12. הקסם שלו נבע בעיקר מכך שהיערות שמקיפים אותו שימשו כשדה ציד מצוין. בליבו של הפארק היפה ניצב כיום ארמון מן המאה ה-16 שהוקם בסגנון מעורב – איטלקי-צרפתי.
 
7. ארמון ורסאי. ליד פריז נחשב לארמון הגדול והיפה ביותר בצרפת. הוא שימש כמעונם של מלכי צרפת לואי ה-14 ולואי ה-16. הוא לא נבנה כמובן במהלך אחד אלא מכיל שרשרת ארוכה של אדריכלים וגניים שטיפחו את המבנים והפארק המופלא שמקיף אותם במאות ה-17 וה-18. במרוצת השנים נהפך ארמון ורסאי לסמל של עושר מלוכני ובזבוז משווע כמו גם לסמל של עיצוב גנים מרשים ואיכותי.
 
8. פון דה גאר. אקוודוקט מן התקופה הרומית. מוליך המים המרשים הזה נבנה לפני יותר מאלפיים שנה כדי לאפשר להוביל מים לעיר נים. מוביל המים של נים אורכו 50 קילומטר והאקוודוקט פון דה גאר הוא הקטע בו חוצה המוליך את נהר Gard. גובהו של האקוודוקט 50 מטר, יש לו שלוש קומות והוא נחשב גם היום לפלא אדריכלי והנדסי בתחום הולכת המים והאסתטיקה.
 
9. האתרים הפרהיסטוריים והמערות המצוירות בעמק Vezere. בעמק וזר 147 אתרים פרהיסטוריים ו-25 מערות מצוירות שעוטרו בידי האדם הקדמון. המערה המופרסמת ביותר היא מערת לאסקו (Lascaux) שהתגלתה ב-1940 ונחשבת אבן דרך בחקר אמנות פרהיסטורית. בסצינות הציד שלה רואים יותר ממאה בעלי חיים. המערה המקורית אמנם סגורה כיום לקהל כדי להגן על הציורים, אבל לצידה נבנתה מערה חדשה ובה העתקים מדויקים ויפים של הציורים הפרהיסטוריים.
 
10. מון פרדו (Mont Perdu) בהרי הפירנאים. ההר שגובהו 3,352 מטר, סמוך לגבול צרפת וספרד הוכר בידי אונסקו כנכס מעורב – טבעי ותרבותי. יש בו כמה מן הקניונים העמוקים וגדולים באירופה ואפשר להתרשם בו מן הפעילות הגיאולוגית האדירה של האזור.

סנט פול דה ואנס

סנט פול דה ואנס הוא כפר קטנטן בראש גבעה. באופן לא פרופורציונאלי לחלוטין זוכה הכפר הזה למוניטין חובק עולם. הסיבות לכך פשוטות – האמנים הגדולים ביותר, ובראשם מרק שאגאל היהודי, התאהבו במקום הזה וקבעו בו את משכנם למשך עשרות שנים.
סנט פול דה ואנס היה אחד הכפרים המבוצרים שהוקמו בימי הביניים, כנראה כבר במאה השמינית. הייחוד של המקום החל להתברר רק בתחילת המאה העשרים. הקרבה לרביירה הצרפתית, הבידוד היחסי, דרכי ההגעה הנוחות אבל עדיין רחוקות, כל אלה משכו לכאן אמנים מוכרים ומפורסמים כבונאר, סיניאק, מודיליאני, מאטיס, אוטרילו, פיקאסו ושגאל.
 
ב-1921 החלה התנופה הגדולה ביותר. בעל המלון פול רו הקים אז את "לה קולומב ד'אור" (יונת הזהב), מסעדה ואכסניה שסיפקה כמה מקומות לינה. הייחוד הראשוני של המקום היה בכך שהאמנים שהתארחו במקום יכלו לשלם לבעלים בתמונות. די מהר נאסף במלון הקטן אוסף אמנות אדיר, חלקו של גדולי האמנים במאה העשרים. מכאן כבר קצרה היתה הדרך לביקוריהם של כוכבים מפורסמים כבריג'יט ברדו, גרטה גרבו, סופיה לורן, ז'אן פול סרטר ואחרים. 
 
האתרים המרכזיים בכפר הם הכנסיה שהוקמה במאה ה-13 ושופצה במאה ה-17. במרכז הכנסייה אפשר לצפות בציור יפה של האמן האיטלקי טינטורטו. הביצורים שמקיפים את הכפר הוקמו במאה ה-16, בפקודת פרנסואה הראשון מלך צרפת, למרות שלמיטב הידעות שבידי ההיסטוריונים ביצורים אלה לא שימשו מעולם להגנה על הכפר מפני פולשים כלשהם.
 
אחד האתרים המסקרנים בכפר הוא בית הקברות. עשרות חלוקי נחל מונחים על מצבת השיש הלבנה שמכסה את קברו של מרק שגאל בסנט פול דה ואנס. שלושה שמות חרותים על המצבה – מארק שגאל, ווה שגאל ומישל ברודסקי (אחיה של ווה, אשתו השלישית של הצייר). 131 שנים חלפו מאז הולדתו של שאגאל (1887-1985) והקבר בקצה סנט פול דה ואנס זוכה למאות מבקרים בכל יום. שני מיליון תיירים פקדו את הכפר בשנה שעברה. בית הקברות בו נטמן שאגאל אינו בית עלמין יהודי, אבל זאת הייתה בקשתו של הצייר, שחי בכפר הקטן במשך 37 שנים, מ-1948, כאשר שב מאמריקה לאירופה. שאגאל היה כבר בן יותר מ-60 כאשר הגיע לסנט פול והתאהב במקום. 
 
בקפה דה לה פלאס, בכניסה לכפר, אפשר לעיין ברשימת המפורסמים שלגמו כאן לפנינו: איב מונטאן, סימון סניורה, צ'רלי צ'פלין, אלכסנדר קאלדר וחואן מירו הם רק חלק מן השמות. ענקים כאנרי מטיס ופיקסו גרו בסביבה. פיקסו, שביקר את שאגאל כמה פעמים בביתו בסנט פול, הגדיר אותו כ"אמן הצבע הגדול ביותר, שעשוי להתחרות רק עם רנואר". אהבה גדולה או ידידות עמוקה אמנם לא שררה שם, אבל פיקסו ידע לזהות מסטר גדול ואפילו להודות בכך בלית ברירה.
 
בסנט פול דה ואנס אפשר להתרשם מן האווירה ומן הנופים הרכים, ולעלות להניח אבן על קברו של שאגאל, אבל כדי לראות יצירות שלו כדאי להגיע תחילה לפונדסיון מאג (Fondation Maeght) מרכז אמנות פרטי גדול ומוזיאון מצוין, מהטובים שיש, לאמנות מודרנית (מאג הוא שם המשפחה שהקימה אותו). פונדסיון מאג שוכן בלב חורשה, במרחק חמש דקות נסיעה מסנט פול. המקום נבנה בשנות השישים כ"מוזיאון בחיק הטבע". יש בו כמה אולמות גדולים ומוארים היטב, אבל בשום אופן לא כדאי לוותר על הסיור בגנים ובחצר הגדולה ועמוסת העצים שמקיפה אותו. באזורים אלה פזורות כמה פנינים כעבודות של ג'אקומטי, מירו ופסיפס קיר יפה של שאגאל שנקרא "האוהבים".
 
על הקיר הגדול של האולם המרכזי חולקים כבוד לשאגאל. ציור גדול ומשובב נפש בשם "החיים" (La Vie) משרה שמחה על כל מי שצופה בו. החיים על פי שאגאל הם צבעוניים, עליזים, עם נשים מרחפות, הרבה כינורות וכמה גברים שיושבים בבית קפה.
 
הגעה לסנט פול דה ואנס: נוסעים באוטוסטרדה מספר שמונה מניס ויורדים ממנה ביציאה 48. אפשר להגיע מניס באוטובוס מספר 400.
 
כתובתו של פונדסיון מאג: Fondation Maeght - 623, chemin des Gardettes, Saint-Paul de Vence. מחיר הכניסה למוזיאון 14 יורו. פתוח בכל יום מעשר עד אחת ומשתיים עד שש. 
 

בריטאני-טיול הגאות והשפל

מון סן מישל
בכל מחזור של הגאות והשפל מתקדמים ונסוגים המים סביב מון סן מישל במערב צרפת למרחק של יותר מ-12 קילומטרים. בממוצע מגיעים הפרשי הגובה בין שיא הגאות לשיא השפל באזור זה ל-11 מטר. מהירות התקדמות המים בשעה שלפני הגאות יכולה להגיע בשיאה ל-10 קילומטרים בשעה. הערפל הסמיך שעוטף את האזור כולו לעיתים קרובות משווה למראה הילה מסתורית ומושכת.
 
מון סן מישל, על הגבול בין נורמנדי לבריטאני, הוא אתר התיירות הידוע מכולם באזור זה. המסורת המקומית טוענת שהמלאך גבריאל, שניגלה בשנת 708 לבישוף של אווראנש, ציווה עליו: "בנה כאן מנזר ובנה אותו גבוה. אם תבנה הם יבואו". המלאך גבריאל מעולם לא צדק יותר. בגאות מרשימה הרבה יותר מזו שיכול ליצור האוקיינוס מציפים שני מיליון תיירים בשנה את הגבעה המבודדת שעליה ניצב המנזר. שיטפון היא המילה המתאימה לתאר את מה שמתחולל כאן בקיץ. הנזירים שמתגוררים במקום אינם יכולים להתלונן על בדידות מכבידה. ב-2001, לאחר יותר מאלף שנים בהן שימש המנזר כמעוז בנדיקטיני, עזבו שלושת נזירי המסדר, שפשוט לא יכלו להמשיך ולהתמודד עם המוני התיירים את המקום ונציגי מסדר אחר תפסו את מקומם.
 
למרות הפרסום העצום ולמרות העובדה שהצללית המפורסמת של המנזר הבודד על צוק הסלע מופיעה על כריכתם של עשרות מדריכי תיירות לצרפת, מוטב לחובבי הגאות והשפל לנסוע למקומות אחרים. הצפיפות של המבקרים, מגרש החניה העמוס לעייפה והמחירים הגבוהים במון סן מישל הם רק חלק מהסיבות. המנזר שוכן על שפך הנהר קואסנו (Couesnon) ובמהלך השנים גרם סחף האדמה בנהר לכך שחלק גדול ממי הגאות אינם מגיעים כלל לסביבתו של המנזר וכיום הוא מוקף במים רק לעיתים רחוקות. התוכנית, שהוצגה כבר לפני כמה שנים אך טרם בוצעה, היא לבנות גשר וסכר על הנהר בחלקו המרוחק יותר מהחוף, ובכך לאפשר למי הים לשוב ולהקיף את מון סן מישל.
 
התופעה הפשוטה של הגאות והשפל לאורך חופי האוקיינוסים היא אחד המראות המרשימים ביותר שהטבע מאפשר לנו לצפות מראש ולראות ללא סיכון או בעיה. התופעה מרשימה כל כך עד שבמקומות רבים לאורך החופים התפתחה סביבה תיירות ערה. 
בדרך כלל יש שני שיאי גאות ושני שיאי שפל ביממה. שיאי הגאות הגבוהים ביותר מושגים בכל שנה בחודש מרץ ובחודש ספטמבר. 
 
סן מאלו והסביבה
סביבת העיר סן מאלו, על חוף האוקיינוס, כ-30 קילומטרים מערבה ממון סן מישל וכ-4 שעות נסיעה מפריז, היא אפשרות טובה ליהנות מפלאי הגאות והשפל. בתחילת האביב, ובעיקר לקראת חודש מרץ בכל שנה, נערכים בסן מאלו לקבל את תיירי הגאות. בתי המלון מציעים מחירים מיוחדים וכל חברות התיירות מציעות סיורים בעיר ובסביבתה, על פי תנודות הגאות. הפעילות מתמקדת ברצועה רחבה, כמה קילומטרים של יבשה, שנחשפת בכל פעם שמי הגאות נסוגים והשפל מגיע. "דיג במגפיים" הוא הכינוי שמוצמד כאן לשיטוט הקדחתני והאהוב כל כך על תושבי האזור לאורך החוף בשעות השפל. הציוד הנדרש מצומצם ביותר. דייגי השפל אוספים בידיים סרטנים קטנים, שבלולים, צדפות, מציאות, דגים שנלכדו בשאריות הים וכל מה שנותר לאחר שהים נסוג. במשך כמה שעות משתלטים בני האדם על ממלכה שאינה שלהם. שלטי אזהרה גדולים על החוף מזהירים את המשוטטים לבדוק היטב את זמני הגאות. סדרי השליטה בחוף משתנים במהירות ולעיתים קרובות מופתעים תיירים שאינם מורגלים למהירות הגאות ונלכדים באזורים מוצפים. לשכת התיירות בסן מאלו מספקת לוחות זמנים מדויקים בכל עונה.
 
העיר סן מאלו שוכנת על שפך הנהר ראנס, ולמרות שחלקים גדולים ממנה נהרסו במלחמת העולם השנייה יש בה עדיין אתרים מעניינים רבים. אח הבולטים שבהם הוא המבצר "פורט נשיונאל" שבנה המלך לואי ה-14 בשנת 1689. האדריכל וובן שהקים את המצודה, תכנן אותה כך שאפשר להגיע אליה בהליכה רק בשעות השפל. בשיא השפל אפשר להמשיך את הטיול הרגלי לשני איים קטנים נוספים – פטיט בה פור וגרנד בה. 
במעלה הנהר, ממזרח לעיירה דינאר, אפשר לראות את הסכר "באראג' דה לה ראנס" שנבנה כבר לפני ארבעים שנה והיה הסכר הראשון בעולם שייצר חשמל תוך שימוש בכוח הגאות. 

פרובנס והדורדון

בפרובנס יש שילוב נהדר של נופים נעימים, ערים עם עם תרבות עשירה ומסלולי טיול מרתקים. נסיעה של כשבוע בפרובנס ובחבל הדורדון מספקת אפשרות לפקוד את רוב האתרים המעניינים באזור זה. המוצא של המסלול שאנחנו מציעים במרסיי וסיומו ברוקמדור מרחק כ-300 קילומטר.
 
קרפנטרה (Carpentras)
העיר הקטנה קרפנטרה, כ-100 קילומטר מצפון למרסיי, היא עיר עתיקה שמפורסמת בזכות פטריות הכמהין שנמכרות בשוק שנערך במרכזה בימי שישי. אטרקציה נוספת היא בית הכנסת העתיק ביותר בצרפת, שהוקם כבר במאה ה-14. במדרחוב המרכזי יש כמה בתי קפה נעימים.
 
אביניון (Avignon)
העיר אביניון שימשה כמקום מושבם של האפיפיורים במאה ה-14. סביב העיר העתיקה בנויה עדיין חומה מן המאה ה-14, שאורכה כ-4 קילומטר. האתר המרכזי בעיר הוא ארמון האפיפיורים. לא רחוק ממנו, מעל נהר הרון, ניצב גשר בנזה שבנייתו התחילה לפני 800 שנה. בימיו היפים נשען הגשר על 22 קשתות. המסעדות ובתי הקפה מרוכזים בכיכר המרכזית.
 
לה בו דה פרובנס (Les Baux-de-Provence)
זהו שילוב של עיר עתיקה מאוד ועיר שהוקמה בימי הביניים. לה בו דה פרובנס מורכבת למעשה מרחוב ארוך, עמוס מאוד בחנויות, מסעדות ובתי קפה. המבקרים בעיר מטפסים אל פסגת הגבעה עליה היא יושבת כדי לצפות בנוף היפה של החבל שמקיף אותה.
 
ארל (Arles)
ארל היא אחת הערים החשובות והיפות בפרובנס. עיקר פרסומה בא לה בזכות הצייר וינסנט ואן גוך שהתגורר ופעל בה זמן ממושך. יש בעיר לא מעט אתרים שמדגישים את הקשר עם ואן גוך כבתי קפה בהם ישב, פינות רחוב אותן צייר ועוד. בעיר התגוררו בתקופות מסוימות גם ענקי ציור כאנרי מאטיס, ופול סזאן. העיר ממוקמת בקצה הצפוני של שמורת הקמארג ואפשר לצאת ממנה לסיורים בשמורה. האמפיתיאטרון הרומי של ארל נחשב אחד השמורים ביותר באירופה.
 
אייג מורט (Aigues Mortes)
אייג מורט, מדרום מערב לארל, שוכנת בליבה של שמורת הקמארג. העיר העתיקה מוקפת חומה מהמאה ה-14 ובה חמישה מגדלים. כדאי לבקר במגדל קונסטנס שפועל בו מוזיאון קטן. כדאי גם לבקר בכיכר המרכזית של העיר, סביבה פועלים עשרו בתי קפה ומסעדות. מאייג מורט יוצאות הפלגות לסיור בין הביצות ומקווי המים של שמורת קמאראג.
 
קרקסון (Carcassonne)
בקרקסון נשמרה מאחורי חומה בצורה פנטסטית והיא שימשה כתפאורה לסרטים רבים. היא בנויה כולה אבן, יש לה מראה עגול של יעד מבוצר וחסון ורחובותיה יפהפיים. המראה, בייחוד כאשר מתקרבים אל העיר, מזכיר את מראה הטירות האגדיות שכולנו קראנו עליהן או ראינו בסרטים. העיר כולה סגורה למכוניות והתנועה בה רגלית בלבד.
 
אלבי (Albi)
רוב המגיעים לאלבי באים כדי לבקר במוזיאון טולוז לוטרק, יליד העיר. הצייר שחי בתחילת המאה העשרים זוכה היום להצלחה ופופולריות ברחבי העולם. עוד לפני שנכנסים למוזיאון כדאי לצפות על הגנים היפים והמטופחים שמקיפים אותו ועל הנהר. במוזיאון מוצגות יותר מאלף מיצירותיו של האמן.
 
קורד סור סייל (Cordes sur Ciel)
הסיבה העיקרית והיחידה להגיע לעיירה הקטנה, מצפון מערב לאלבי, היא נוף הפנטסטי שנשקף ממרומי הפסגה שלה. בעיירה גרים אומנים שמתמחים בשימור האומנויות העתיקות של האזור.
 
קאהור (Cahors)
קאהור היא עיר קטנה על גדת הנהר לוט, כ-60 קילומטר מצפון מערב לאלבי. מגיעים לקאהור בשביל לראות את הגשר הנטוי מעל הנהר. בנייתו החלה ב-1208 ונמשכה יותר משבעים שנה. המראה יפה מאוד גם היום, 800 שנים לאחר מכן.
 
רוקמדור (Rocamadour)
העיירה רוקמדור הוקמה בימי הביניים. יופיו וחשיבותו של המקום נובעים ממיקומו על צוק סלע מעל יובל של הדורדון. במקום פועל מנזר שקדוש לקתולים. המסורת מספרת על כמה ניסים שהתחוללו כאן ומשכו אליו צליינים רבים.

מסלול טיול בפירנאים

הרי הפירנאים, בייחוד בצד הצרפתי, אינם נחשבים לאזור מפותח או מתוייר במיוחד. זה אזור פראי, גבול טבעי בין ספרד לצרפת, שהרכסים בו מתנשאים לגובה של כ-3,000 מטר. חשוב לזכור שיש הבדל גדול בין הצד המערבי של הפירנאים – באזור האטלנטי, שם יש יערות רבים ושדות מרעה לבין הצד המזרחי – הים תיכוני – בו יש מעט מים וגדלים בו בעיקר כרמים ובוסתנים.
 
אתרי התיירות באזורים אלה צנועים בדרך כלל, זולים יחסית, לא יומרניים והכול מתמקד ביופיו של הטבע ומזה יש לא מעט. יש באזור הרבה מאוד בעלי חיים, צמחייה עשירה ונופים יפים. מסלול הליכה רגלי ארוך מלווה את כל רכס הפירנאים ונקרא גראן רנדונה.
 
אתרי הצליינות הבולטים באזור הפירנאים הם לורד, שנחשבת בין הערים החשובות בעולם לצליינים נוצרים, העיר המבוצרת קרקסון, ששימשה פעם כמעוזם של כופרים שברחו מאימת הרדיפות של האינקוויזיציה וכיום אפשר לראות בה אדריכלות עתיקה ומרהיבה, וכמובן כפרים רבים ויפים עם אמנות מקומית עשירה.
 
מסלול הטיול שמוצע כאן משלב את המערות הפירנאיות המעיינות ביותר עם נסיעה בלב הנופים ההרריים. נקודת ההתחלה הנוחה למסלול זה היא העיר פואה (Foix), כחמישים קילומטרים מצפון לנסיכות אנדורה.
 
מפואה כדאי לנסוע בכביש N20 לכיוון טראסקו סור ארייז' (Tarascon sur Ariege). מכאן כדאי לפקוד כמה מערות וביניהן גרוט דה ניו (Grotte de Niaux) וגרוט דה לומבריב (Grotte de Lombrives). מערת ניו היא אחת המערות הפרה היסטוריות המצוירות היפות ביותר בצרפת ובאירופה. היא התגלתה בשנת 1906 ועל קירותיה אפשר לצפות בציורים בני אלפי שנים של ביזונים ויעלים. מספר המבקרים בכל יום מוגבל כדי לשמור על הציורים העתיקים ולכן יש להזמין מקום מראש באתר התיירות האזורי. משך הסיור מוגבל ל-45 דקות. 
 
במכלול הענק של מערות לומבריב קל יותר לבקר, גם אם לא הזמנתם מקום מראש. הסיור המודרך במערות אלה נמשך שעתיים.
 
לאחר הביקור במערות נוסעים בכביש D618 למסאט (Massat) ולבייר (Biert) אחר כך, דרך מעבר לה קרוזט, סומה דה פורט וקול דה מרוז אפשר לחזור בחזרה, תוך השלמת מסלול מעגלי לעיר פואה ממנה יצאנו לדרך. אורכה של דרך זו כ-75 קילומטרים בתוך יערות, שדות מרעה ומרפסות תצפית אל כמה ממעברי ההרים הגבוהים בפירנאים.
 
אחד הדברים שלא כדאי להחמיץ באזור זה הוא סיור בנהר התת קרקעי לה בוויש (La bouiche). סיור זה, שיש לצאת אליו בטיול מאורגן מפואה, כולל שיט לאורך קילוטר וחצי בנהר שזורם בעוז מתחת לפני האדמה. עוד רואים במהלך הביקור מערות נטיפים יפות ומפל מים תת קרקעי. מדרום לכפר לה מה ד'אזיל חוצה הכביש מנהרה מרשימה ביותר באורך 420 מטר שחצב הנהר אריז.

טיולי יין באזור בורדו

סנט אמיליון (Saint Emilion)
זהו כפר זעיר, כ-30 קילומטר ממזרח לבורדו בדרום מערב צרפת, שרק שלוש מאות תושבים מתגוררים בו, אבל הוא נחשב לאחת מבירות היין העולמיות. הכפר הימי-ביניימי הזה, שהוכר כנכס עולמי בידי ארגון אונסק"ו, הוא נקודת התחלה טובה ויש בו שילוב יפה בין הכרמים, הבתים והגבעות שמקיפות אותו.
למרות הפיתויים הרבים מעל פני האדמה, שכוללים כמה חנויות מצוינות ליין ואחרות שמתמחות בהכנת ומכירת מקארון, האתר המעניין ביותר בסנט אמיליון נמצא דווקא מתחת לקרקע. שטח עצום של מחילות ומנהרות חפור תחת הכפר כולו. במרכזו של המתחם התת קרקעי ניצבת הכנסייה המונוליתית, שחצובה כולה בסלע ונחשבת לגדולה מסוגה באירופה. היא נחפרה בידי נזירים ששבו במאה ה-10 מחבל קפדוקיה בטורקיה, שם שאבו כנראה את הרעיון. כיום יש בה כמה אולמות גבוהים עם שישה חלונות שמניחים לקרני אור אלכסוניות לחדור פנימה ומעניקים למקום מראה מלא הוד ומרשים. 
אחת האפשרויות הנחמדות ביותר היא ללגום יין מבעבע בבר שפועל כיום בשרידי המנזר הפרנסיסקני. המקום הוקם כבר במאה ה-14 והקלויסטר הסגור שלו הוא ללא ספק החלק היפה ביותר. צמחייה מטפסת ירוקה מכסה אותו ועל העצים צומחים פקקי שעם. אפשר לטפס את 196 המדרגות שמובילות אל ראש מגדל הכנסייה ולזכות לתצפית יפה על הגגות, הכרמים והגבעות שמקיפות את הכפר.
 
המשך הטיול מוביל אל כמה מן היקבים האיכותיים של האזור. תופעה אחת בולטת כאן לעין. באזור בורדו תיירות היין נעשית באיפוק, ששומר בקפדנות על הפרטיות והכבוד של בעלי השאטו. בחלק מן היקבים אין אפילו חנות לממכר יינות למבקרים. בעלי כמה יקבים הסבירו בפשטות שהם מעדיפים למכור את כל התוצרת לסוחרים גדולים ולא לעסוק ב"ענייני מכולת" כפי שכינו את המכירה ליחידים. אלא שהמשבר הכלכלי והתחרות הקשה מכתיבים את הצורך לפתוח את דלתות השאטו בפני סקרנים, שרוצים לטעום יין, לאכול גבינה ובסופו של דבר גם לקנות כמה בקבוקים.
כחלק מן השינוי שעובר על האזור מארגנת לשכת התיירות של סנט אמיליון בסוף השבוע הראשון בחודש מאי "בית פתוח", במסגרתו מאפשרים כמעט כל בעלי היקבים לבקר בביתם. למגיעים בשאר ימות השנה מחלקים בלשכת התיירות מפות בהירות, עם מסלולי היין והמקומות שחובבי המשקה יכולים לטעום, להתרשם ולקנות בהם.
 
שאטו פאפ קלמאן
שאטו פאפ קלמאן (Chateau Pape Clement) הוא יקב שערוך לביקור של תיירים והמסלול הברור מוביל אל החנות הגדולה והמרשימה, בה מוצגים היינות לפי המחירים מעשרה ועד חמישים יורו לבקבוק. חלק מן הסיור כולל ביקור בטירה מן המאה ה-18, עם ריהוט עתיק ושטיחים רקומים. במקום משכירים לאורחים שבעה חדרים ויש בו כמה אולמות אירועים. הגן מאחורי השאטו יפה במיוחד. 
 
נשות מדוק (Medoc)
חבל מדוק, מצפון לבורדו, מכיל כמה מן היקבים המפורסמים ביותר באזור. אחת היוזמות המעניינות בחבל היא שותפות בת שש שנים בין ארבע נשים. הן מציעות ביחד סדנאות שמיועדות לתיירים ולמבקרים שרוצים לחוות באופן אישי את העיסוק ביין. הבסיס הוא סדנת בציר בעונת הסתיו (ספטמבר - אוקטובר). המבקרים עובדים קצת ואוכלים הרבה בחברת הבוצרים המקצועיים. לאחר מכן צופים המשתתפים בתהליך הכנת היין ומסיימים כמובן בטעימת יינות משנים קודמות. בשאר ימות השנה מציעות נשות מדוק סדנאות בהן מלמדים איך יוצרים יין מסוגי ענבים שונים, התאמה בין סוגי גבינות ליין ולאחרונה החלו לשווק סדנה שעוסקת בקשר בין יין ליופי, שעיקרה טיפולי יופי לנשים שמסתיימים בטעימת יינות. מחיר הסדנאות בין ארבעים לשמונים יורו. כל סדנה נמשכת יום שלם והמחיר כולל הסעה מבורדו וארוחת צהריים. 
 
בית הספר ליין
במרכז העיר בורדו פועל בית ספר ליין. המוסד מציע סדנאות וקורסים קצרים שנמשכים בין שלוש שעות לשלושה ימים. הקורסים מיועדים לחובבי יין שרוצים להרחיב את השכלתם בנושא ואת הבנתם בסוגי היין השונים ובתהליך ייצורם. הם מיועדים גם לבעלי מקצוע שרוצים להתמחות בהיכרות עם יינות בורדו. 
 
פרופיל יין אישי 
על הגישה החדשה לתיירות היין בחבל בורדו מעיד מקום שנקרא Winery, שמציע היכרות עם יינות החבל, חנות ענקית ליינות האזור ובעיקר סדנה שנמשכת שלוש שעות במהלכה קובעים בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת מהו פרופיל היין האישי של כל מבקר.

שמורות טבע ופארקים בצרפת

הרי האלפים, פרובנס הים תיכונית, חופי האוקיינוס האטלנטי. בין כל אלה מסתתרים נופיה המופלאים של צרפת - ארץ שהטבע מושך בה לא פחות מהיבטים אחרים. שישה פארקים לאומיים הוכרזו בצרפת. לצידם יש 43 פארקים אזוריים או מחוזים, מאות אזורים מוגנים בידי רשויות מקומיות ונופים רבים אחרים, שלא זכו להגנה רשמית אבל הם יפים ומושכים את העין ואת הלב.
 
שמורות טבע לאומיות:
• הפארק הלאומי סוון (The Cévennes national park (Languedoc 
פארק זה בדרום צרפת ממוקם באזור ההררי והפראי של חבל סוון. מערת אוון ארמאן (Aven Armand) היא אחד האתרים הנודעים והמושכים בפארק זה. ההר הגבוה בשטח השמורה הוא מון לוזר (Mont Lozère) שגובהו 1700 מטר.מידע מלא אפשר לקבל באתר הרשמי של הפארק » 
 
• שמורת לז אקרין (Les Ecrins (Provence – Alps 
השמורה ממוקמת בדרום מזרח צרפת, באזור ההררי של האלפים מדרום לעיר גרנובל. כמה מן הפסגות הגבוהות בשמורה מתנשאות ליותר מ-4000 מטר. יש בתחומה קרחונים רבים, עמקים קרחוניים, אפרי אלפים ירוקים בקיץ ויערות אלפיניים ואגמים. מידע באתר השמורה »
 
• שמורת מרקאנטור בפרובנס  (Le Mercantour (Provence 
שמורה זאת, בפרובנס שבדרום צרפת, מכילה שבעה עמקים ו-28 כפרים, רובם מבודדים בלב הרים ועמקים מרוחקים. חלק מן המוניטין של השמורה טמון בציורי הסלע העתיקים שנתגלו בהר בגו (Mont Bego). האתר הידוע בשמורה הוא "עמק הפלאות" Vallée des Merveilles, בו אפשר לראות רבים מציורי הסלע המקומיים. סך הכל יש בשמורה יותר מ-30 אלף ציורי סלע. 
 
• שמורת לה פירנה (Les Pyrénées (HautesPyrénées 
שמורה גדולה בהרי הפירנאים, סמוך לגבול בין צרפת לספרד. השמורה נודעת בזכות מסלולי ההליכה הרבים שמסומנים בה. זה נחשב יעד אידיאלי לחובבי טיולי הליכה בהרים. ברחבי השמורה משוטטים יותר משבעים מיני בעלי חיים. בחלקה המזרחי של השמורה נמצא הר פרדו (Mont Perdu) שהוכרז כנכס מורשת עולמי.

• שמורת לה ונואז (La Vanoise (Provence
השמורה נמצאת בעמק טארנטיז שבאלפים הצרפתיים, בחבל סבואה. זאת השמורה הלאומית הראשונה שהוכרזה בצרפת כבר ב-1963. השמורה מוקפת בכמה אתרי סקי גדולים כמרחב שלושת העמקים. המשכה של שמורה זאת הוא פארק לאומי גראן פרדיסו. בעל החיים הנפוץ והמוכר ביותר בשמורה הוא יעל ההרים בעל הקרניים המפותחות. מידע נוסף באתר השמורה »
 
בין הפארקים המחוזיים כדאי למנות כמה מן הבולטים ביותר:
• הרי הגעש של אוברן (Auvergne) 
אזור הררי במרכז צרפת, שופע יערות, נהרות ומרחבים עצומים ולא מיושבים. העיר המרכזית היא קלרמון פרה. הרי הגעש של אוברן אמנם רדומים אבל מהווים את חוט השדרה של המסיף סנטרל – שדרת ההרים המרכזית במדינה. על הפעילות הוולקנית תעיד ההתפרצות של המים החמים בשואגווהבקנטל (Chaudes Aigues in the Cantal). מידע באתר הפארק »
 
• הפארק האזורי לה ברן (Parcrégional de la Brenne) באזור הלואר 
אזור שרובו אגמים וביצות ונחשב לאחד היעדים האהובים ביותר של הצפרים באירופה.
 
• שמרת הטבע קאמארג (Camargue) 
בדרום-מערב פרובנס, בשפך נהר הרון. שטחה 130 קילומטרים רבוע ורובו לגונות רדודות, אגמים ואדמות ביצה. בזכות כל אלה מגיעים למקום מיליוני עופות מים. בנוסף להם חיים בשמורה חזירי בר, נוטריות, שועלים, חמוסים. ה"תושבים" הידועים ביותר באזור הם עדרי סוסי הבר שנקראים "סוסי קמארג". בשטחה שמורה יש גם רצועת חוף חולי יפה ונקייה להפליא באורך 17 קילומטרים, התחומה בדיונות חול נמוכות.

מזג אוויר

paris

14°-22°
שלישי 14°-26°
רביעי 16°-27°
חמישי 18°-26°