נגישות

מוזיאונים בצרפת

מוזיאונים בצרפת

מוזיאונים ואמנות בצרפת

פריז אמנם מפורסמת בזכות המוזיאונים המצוינים שפועלים בה, אבל גם באזורים אחרים בצרפת אפשר למצוא כמה מן המוזיאונים הטובים באירופה, אולי אפילו בעולם. הם הרבה פחות מפורסמים אבל הקסם שלהם והאיכות המרשימה של היצירות שמוצגות בהם הופכות את המאמץ שבמציאתם כדאי מאוד.
 
רשימה זאת מציגה כמה מהם, שפזורים ברחבי המדינה ומאפשרים לטעום, בכל טיול, את הטעם המיוחד והאיכותי של אמנות צרפתית.
 
מוזיאון שאגאל - ניס
הצייר היהודי המפורסם ביותר – מארק שאגאל – בילה חלק גדול מחייו בריביירה הצרפתית. בניס, העיר הגדולה ביותר לאורך הרביירה, הוקם עוד בחייו מוזיאון גדול ומרשים שמציג כמה מן היצירות המפורסמות ביותר של האמן. בייחוד בולטת במוזיאון זה סדרה גדולה של יצירות ששגאל צייר על פי סיפורי התנ"ך. אלה יצירות גדולות, צבעוניות מאוד וקל לקשר בינן לבין הסיפור התנ"כי ששימש להן כהשראה.  בסך הכול מוצגות במוזיאון 450 יצירות של האמן, האוסף הגדול ביותר שלו שמרוכז במקום אחד. 17 מן הציורים בתצוגת הקבע מבוססים על סיפורי התנ"ך. המוזיאון קם כיוזמה של הסופר אנדרה מאלרו, ידיד קרוב של שגאל ושר התרבות של צרפת בשנות השישים. האמן ליווה את הקמת המוזיאון, תרם את כל היצירות שמוצגות בו והיה שותף לעיצובו ולהפעלתו בשנותיו הראשונות. הכתובת בשכונת סימייה:  Av. du Dr.-Ménard.  
מוזיאון מאטיס, ניס
כיוון שזה מוזיאון לאומי הכניסה בתשלום.
 
מוזיאון מאטיס– ניס
אנרי מאטיס הוא ללא ספק אחד האמנים הצרפתיים הפופולריים ביותר כיום ברחבי העולם. במוזיאון הגדול שמוקדש לזכרו בניס, לא רחוק ממוזיאון שגאל, אפשר לראות יצירות מכל התקופות בחייו של האמן. מאטיס עצמו מת בניס ב-1954. רוב היצירות נוצרו בעיר ונתרמו למוזיאון בידי האמן עצמו או בני משפחתו. בולטות במיוחד שתי עבודות שהעומד מולן גונח בעונג - "הנימפה ביער" משנת 1942 ועבודתו האחרונה של מאטיס "פירות ופרחים" – גזירת נייר משנת 1953. המוזיאון סגור בימי שלישי והכניסה חינם (כמו בכל המוזיאונים העירוניים בניס) 
 
פונדסיון מאג – סנט פול דה ואנס
פונדסיון מאג (Maeght Foundation) הוא מוזיאון ומרכז תרבות פרטי שהוקם בידי משפחה צרפתית ונושא את שמה. המוזיאון נמצא ליד הכפר סנט פול דה ואנס (Saint Paul de Vence), מרחק כעשרים דקות נסיעה מעיר החוף הדרומית אנטיב בחוף התכלת. המוזיאון הגדול מציג אמנות מודרנית מסוף המאה ה-19 ובעיקר מן המאה העשרים. יש בו תצוגה קבועה מצוינת עם טובי האמנים וכמה תערוכות מתחלפות מעניינות. הגן הענק והטבע שמקיף את המוזיאון הם חלק חשוב מן החוויה של הביקור במקום. מידע מלא 
 
מוזיאון טולוז לוטרק - אלבי
טולוז לוטרק נולד בעיר אלבי (Albi) בדרום צרפת בשנת 1864. בעיר פועל היום מוזיאון בו מוצגות רבות מן היצירות של האמן הייחודי. המוזיאון פועל בבניין מן המאה ה-13 ונחשב כיום אחד המוזיאונים החשובים בצרפת לאמנות עכשווית. יותר מאלף עבודות של לוטרק מוצגות כאן וזהו בלי ספק האוסף הגדול ביותר של יצירותיו בעולם. לוטרק מת ב-1901 בגיל 37 והאוסף העצום של יצירותיו נתרם לעיר אלבי בידי אימו. המוזיאון עבר לאחרונה שיפוץ גדול ונפתח מחדש למבקרים ב-2 באפריל 2012. 

המוזיאון לאמנות מודרנית - בורדו
במרחק קצר מן הטיילת על חוף הנהר שחוצה את בורדו פועל המוזיאון לאמנות מודרנית (CAPC – Musee d’Art Contemporain). הסיבה המרכזית לביקור היא המבנה המרשים שהוא שוכן בו – מחסן אבן ענק מן המאה ה-19 שהוסב ב-1984 לשמש כמוזיאון. באולמות הגבוהים יש קשתות וחלונות גבוהים שאור אלכסוני חודר בהם. האוסף הקבוע מציג 1300 יצירות משנות השישים ואילך. כדאי לעלות ולשתות משהו בקפיטריה שעל גגה בניין. הכתובת: Entrepot 7, Rue Ferere.

המוזיאון לאמנות מודרנית - ליל
המוזיאון לאמנות מודרנית בליל (LAM) מוקף בפארק גדול בו ניצבים פסליהם של פיקאסו, קאלדר ואחרים. שטח התצוגה במוזיאון יותר מ-4000 מטר רבוע. אפשר למצוא בו את כל השמות הגדולים באמנות המודרנית. ממודליאני ועד פיקאסו ומלז'ה ועד מירו. בכל שנה מוצגות במוזיאון שתי תערוכות מתחלפות גדולות. 

מוזיאון מאנין –דיז'ון
מוזיאון גדול שמציג 1500 יצירות של מיטב האמנים הפלמיים, איטלקים וצרפתית בין המאה ה-17 למאה העשרים. המויזאון פועל בהוטל דה לאנטין – אחד הבתים היפים ביותר מן המאה ה-17 בחבל בורגונדי. הוא מבוסס על האוסף הפרטי של ז'אן ומוריס מאנין. אופן התצוגה של היצירות שמשלבות בפריטי ריהוט עתיקים ויקרי ערך מוסיף הרבה לחוויה לה זוכים המבקרים במקום. 

מוזיאון קונד - שאנטילי
מוזיאון קונד בשאנטילי (Conde), כשעה נסיעה מפריז, זכה לפרסום עולמי בזכות הגלריה המפוארת שלו בארמון בו הוא פועל. הוא נבנה במאה ה-16 ונשמר באופן מופלא. בין השאר מוצגים באוסף של המוזיאון כמה מכתבי היד והספרים העתיקים והיפים ביותר בצרפת. כמו כן מוצגים במקום אוספים גדולים של יצירות מתקופת הרנסנס ומתקופת הבארוק והמאה ה-18.