נגישות

מדריך טאלין

מדריך טאלין

אטרקציות בטאלין

טאלין היא אחת הערים הכי יפות באירופה. העיר העתיקה שלה שומרת על האופי הימי ביניימי שלה עם סמטאות מרוצפות אבן, כיכר מרכזית מרשימה, חומה ומגדלי שמירה. לצד אלה יש בעיר העתיקה חנויות בוטיק נהדרות, גלריות לאמנות, מסעדות טובות, פאבים ומועדונים. אלו הן ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לראות ולעשות בזמן ביקור בטאלין.

העיר העתיקה

טאלין העתיקה נבנתה למעשה כשתי ערים נפרדות לחלוטין, שאוחדו באופן רשמי רק בסוף המאה ה-19. העיר העליונה, טומפיאה, היתה מרכז האבירים והאצולה באסטוניה. בה נבנו הארמונות הגדולים, המצודות ומגדלי השמירה הגבוהים ביותר. העיר התחתית, נפרדת לחלוטין, הגנה בתוקף על עצמאותה ונשלטה בידי סוחרים מליגת ההאנזה, ברית ערים גרמניות, שניהלו קשרי מסחר ענפים באזור הים הבלטי. שיא עוצמתה של ליגת ההאנזה, שמעולם לא הצטיידה בצבא והסתמכה על כוחה הכלכלי ועל האינטרסים של תושבי ערי הנמל בהן שלטה, היה במאות ה-13 עד ה-15. זו בדיוק התקופה עליה מתרפקים עכשיו בגעגועים בטאלין. בדיוק כך היו רוצים לראות עצמם – כסוחרים עצמאים, עשירים, מקצועיים, שאינם נזקקים לצבא כדי לשמור על עצמאותם. די להם בכוח הכלכלי ובנמל המשגשג.

כיכר העירייה, בה מתנהל מדי יום, כבר יותר מחמש מאות שנה, שוק הומה, היא המקום אליו מתנקזים המבקרים בטאלין. בדוכנים בכיכר מוכרים, גם בעיצומו של הקיץ, סוודרים עבים וכובעי עור ופרווה מצחיקים עם קרניים. הלקוחות, משועשעים מאוד, מודדים את הכובעים, ובעל הדוכן מחייך ומקווה שמישהו יקנה משהו ולא רק יצטלם עם הכובע המוזר.

התצפית היפה ביותר על הכיכר היא ממרומי מגדל בניין העירייה. המבנה הגותי המרשים מן המאה ה-14 מעוטר בדמויות דרקונים. הטיפוס למרומי המגדל אינו קל אבל מצדיק את המאמץ. כל העיר העתיקה נראית מכאן קטנה מאוד, הנמל נראה קרוב וסבך הסמטאות זוכה לצורה מובנת יותר. העובדה שבולטת לעין היא שטאלין מוקפת חומה מכמה עברים, אבל במפתיע חומה מסיבית חוצה אותה גם באמצעיתה. במאה ה-15 חששו תושבי העיר התחתית מפלישה של תושבי העיר העילית. כהגנה בנו באמצע העיר חומה עם מגדלי שמירה ושערים, אותם נהגו לנעול בלילה. בשיא פריחתה של טאלין התנוססו על חומותיה 40 מגדלי שמירה. כיום עומדים שלמים ויפים 22 מגדלים. לכולם יש שמות ("הצץ למבשלות" הוא אחד השמות החביבים יותר). בכמה מגדלים אפשר לבקר ובשני מקומות אפשר לצעוד על קטע מן החומה. צריחי המגדלים המחודדים והאדומים האלה הם סמלה המוכר ביותר של טאלין.

בתי קפה

שתי פעילויות מלוות את הביקור בטאלין לכל אורכו – השיטוט בסמטאות בין המגדלים, בעיקר ברחובות הארוכים של העיר העתיקה - פיק, ונהולאי, והישיבה הנינוחה בבתי הקפה המצוינים ברחבי העיר. אם צריך לבחור אחד מהם כדאי לציין את "קפה אנגלה" (הקפה האנגלי) הוותיק בכיכר המרכזית, כדאי לשבת בו דווקא בקומה הראשונה ולא ליד השולחנות הפרושים בכיכר. מן הקומה הראשונה יש תצפית נפלאה על הסוחרים, על יושבי בתי הקפה האחרים ועל העוברים ושבים. האוכל טוב ולא יקר.
 

המוזיאון הימי

המוזיאון בו כדאי לבקר הוא דווקא המוזיאון הימי, בזכות מבנה האבן העגול והנהדר, ששימש חלק מן החומה העתיקה. על גגו של המבנה יש מרפסת תצפית מהטובות בעיר, שמשקיפה על כל הנמל.

מזג אוויר

טאלין

14°-16°
שלישי 13°-17°
רביעי 11°-18°
חמישי 12°-19°