נגישות

מדריך קארלובי וארי

מדריך קארלובי וארי

אטרקציות בקארלובי וארי

קארלובי וארי היא עיר המרחצאות הכי מפורסמת בצ'כיה ואחת המפורסמות בעולם. יש בה מעיינות מים חמים שמשמשים את תעשיית הספא המשגשגת שלה. אבל אפשר ליהנות מקארלובי וארי גם אם לא באים למרחצאות. זוהי עיר אופנתית וזוהרת והיא מוקפת יערות שיש בהם מסלולי הליכה נהדרים. יש בה גם סצנת אמנות ובידור תוססת. אלו הן ההמלצות שלנו לדברים שהכי כדאי לראות ולעשות בקארלובי וארי.

המעיינות

קרלובי וארי או בשמה הגרמני קרלסבאד, המרוחקת כשעתיים נסיעה באוטובוס מערבה מפראג, היא  עיר המרחצאות הגדולה והמפורסמת ביותר בצ'כיה ואחד מאתרי המרחצאות המפורסמים ביותר בעולם. יש בעיר יותר משבעים מעיינות חמים, הנובעים מעומקים שונים. שנים עשר מהם משמשים כיום את תעשיית הספא המפותחת שהוקמה כאן במהלך השנים.
 
חום המים של המעיינות בעיר נע בין 39 ל-73 מעלות, לכל מעיין טעמו, סגולותיו ואיכויותיו. כשני מיליון תיירים מגיעים לקרלובי וארי בכל שנה ו-56 אלף תושבי העיר עסוקים באירוח ובטיפול בהם. המבקרים שותים את המים המינרליים ללא הרף, טובלים בהם ומקבלים טיפולים שמבוססים על מים. טעם המים בנביעות עלול להתגלות כמר מאוד וגם הטמפרטורה השונה לא מקלה על תהליך הטעימה. לגימת כוס זעירה של מים בטמפרטורה 65 מעלות בטעם גופרית היא חוויה לא פשוטה עבור רבים, אבל המקומיים טוענים שהתועלת שלה רבה. סגולותיהם של המים מצוינות, כך טוענים, והשפעתם מבריאה ומופלאה. הם אמורים לרפא בעיות במערכת העיכול, לשפר את פעולת המעיים, הכבד, הכליות ולפתור הפרעות מטאבוליות. בעיר סובבים מטופלים רבים, ספלי חרס בעלי זרבובית בידיהם, טועמים מן הברזים השונים. עובדה זאת מעידה ככל הנראה כי סגולותיהם של מי המעיינות בקרלובי וארי משכנעות. את הספלים האלה קונים במאות חנויות ודוכנים ברחבי העיר. המטופלים והמבקרים סובבים ברחובות, אוחזים בידם את ספל החרס וממלאים אותו בכל מעיין. 

טיול בעיר

אם מצליחים להתעלם מטעמם של המים, העיר עצמה מותירה במבקר רושם גדול. קארלובי וארי היא עיר שנושאת עדיין בפאר ובחן של רוזנת אצילית את הדר העבר, בעיקר זה של אמצע המאה ה-19. התחושה היא של ביקור בשמורת טבע שזוכה לתחזוקה מצוינת. רוב הבתים המרכז העיר צבועים בגווני פסטל זוהרים וחדשים. הגינון ברחבי העיר מוקפד ומטופח מאוד. ובכל מקום ניצבות שורות של ספסלי עץ נקיים ומבהיקים שאפשר להתיישב עליהם מבלי להסס אפילו שנייה. חדוות הגרפיטי השחור שמכסה כל ספסל עירוני ברדיוס קילומטר ממקום מגורי לא הגיעה לקארלובי וארי.
 
מהר מאוד מבין המבקר שכולם כאן, גם הוא וגם אם לא התכוון לכך כלל, בגדר מחלימים. מסלול הטיול בעיר קצר יחסית, ואפשר לחצות את העיר מקצה לקצה בשעה וחצי. אם מתחילים את הסיור ליד בית הדואר (אחת הדוגמאות הבולטות בעיר לבנייני האר-נובו מן המאה ה-19)  כדאי לפנות כמאה מטרים צפונה כדי לראות את בניין מרחצאות מספר 5, אחד המבנים היפים שמוקף בגן גדול. לאחר מכן כדאי לחצות את יובל נהר הטפלה שנמתח לכל אורכה של העיר ולפנות ימינה לכיוון מלון תרמאל, הבניין הגבוה בעיר ואחד המכוערים ביותר. קצת מעליו נבנתה בריכת שחייה גדולה שמספקת לרוחצים בה נוף מרהיב של העיר כולה. כדאי מאוד להגיע לכאן לתצפית גם אם אין כל כוונה לשחות בבריכה.
 
מול הבריכה, בצידו השני של הנהר הצר, נמצא פארק דבוז'אק. המלחין הירבה לבקר בעיר ופסל שלו ניצב בלב הפארק. החלק היפה ביותר בגן הוא האכסדרה הארוכה עם הקשתות ("פארק קולונייד") שנבנתה ב-1881 ולצידה "בית המרחץ הצבאי". מי שימשיך ללכת יגיע לבניין מרחצאות מספר שלוש ולידן נמצאת האכסדרה הגדולה ביותר בקארלובי וארי, אכסדרת הטחנה. המבנה ניצב כאן מאז סוף המאה ה-19 אבל הבדיחות על חשבונו לא פוסקות מלהתגלגל. שתי ההשוואות המקובלות ביותר, מסלול הבאולינג וערוגת הגזר, מרמזות לאותו דבר בדיוק – התחושה של מסדרון ארוך ומשעמם, בו נטועים עמודים במרחקים סימטריים. את לוגמי מי הבריאות זה כנראה לא מטריד במיוחד. אולי אפילו משרה עליהם שלווה. עשרות מהם התגודדו סביב ברזי מי המעיין שנטועים במרחקים שווים לאורך האכסדרה.
 
המעיין המפורסם ביותר בעיר נקרא ה"שפרודל". מאז ומתמיד זכה לפופולריות רבה בזכות העוצמה שבה הוא מתפרץ. עמוד מים קבוע ויציב שעולה מעומק אלפיים מטר, יוצא מן האדמה בטמפרטורה של 73 מעלות ומזנק לגובה כעשרה מטרים. סילון המים החם עושה זאת כבר יותר ממאה וחמישים שנה תחת גג. הבניין של היום נבנה לפני 30 שנה. הוא עשוי משטחי זכוכים וקורות מתכת ומזכיר חממה. באכסדרה שצמודה אל השפרודל אפשר לטעום מן המים בטמפרטורות שונות.
 
קסטל ספא, הספא החדש ביותר בעיר שופץ ונפתח לקהל הרחב רק במאי 2001. בתהליך השיפוץ שומרו מרכיבים קלאסיים ומרכיבי אר נובו שהיו בבניין מתקופות קודמות. כאן אין כבר כמעט זכר לתחושה של מקום מרפא. יש היצע גדול של טיפולים יומיים ואפילו טיפולי פינוק קצרים כמסאג'ים מסוגים שונים, שנמשכים רק כשעה וחצי. המחירים, לעומת זאת, הם מהגבוהים בעיר.
 
אם ממשיכים לצעוד ברחוב המרחצאות (לאז'נסקה) לכיוון דרום מגיעים אל מלון פאפ, אחד המלונות הוותיקים והמפוארים בעיר. מולו ניצב בית המרחצאות מספר אחד שאינו פועל ונראה נטוש לחלוטין. ברחוב שמאחורי מלון פאפ אפשר לעלות בשבילים הרריים או בקרונית רכבת שמטפסת בתלילות אל מגדל התצפית דיאנה ממנו רואים נוף יפה של היערות שמקיפים את קארלובי וארי ושל העיר עצמה. במקום פועלת מסעדה קטנה. מי שחופץ בטיול קטן יכול לעלות לכאן ברכבת ולחזור במחזרה לעיר דרך שבילי היער. ההליכה נמשכת כחצי שעה.

מזג אוויר

פראג

16°-22°
שלישי 13°-23°
רביעי 11°-21°
חמישי 15°-22°