מדריך קפריסין

מדריך קפריסין

אטרקציות בקפריסין

קפריסין ידועה בעיקר כיעד נחשק לנופש בטן גב. ובאמת לאי יש המון חופי ים נהדרים ועיירות שעברו פיתוח ונבנו בהם אתרי נופש ברמה גבוהה. אבל קפריסין היא לא רק חופים. פנים האי מציע אפשרויות טיול רבות ומעניינות. נופים יפים, כפרים קטנים וחופים מבודדים. הנה ההמלצות שלנו למקומות שכדאי לבקר בהם כדי לחוות את קפריסין בצורה הטובה ביותר.

אומודוס ופיני

כביש 601 מטפס מקו החוף לרגלי ההרים. הוא מתחיל ממערב ללימסול, לא רחוק מאתר העתיקות הנודע קוריון (Kourion) ועולה צפונה. כביש זה יפה ומעניין יותר מן הכביש הראשי (B8) שעולה צפונה ממרכז לימסול.
הכפר אומודוס (Omodhos) הוא תחנה ראשונה מצוינת בסיור בהרי הטרודוס. הכפר שוכן בגובה 800 מטרים ובמאה ה-14 היה שייך לסר ג'ון דה בריי, נסיך הגליל (תואר שחלק משליטי קפריסין נשאו מאז מסעי הצלב לארץ הקודש, 300 שנים לפני כן). מלבד הקשר הישראלי העתיק הזה, הכפר מפורסם היום בזכות היינות הטובים שמיוצרים בו, בזכות התחרה שרוקמות הנשים המקומיות ובזכות מנזר סטאוורוס (הצלב הקדוש) שניצב במרכזו. הנכס העיקרי של המנזר הן תקרות העץ היפות, המגולפות בעדינות, שמחפות על תקרות חדריו. אגף מעניין משמש כיום כמוזיאון לזכר תנועת ההתנגדות לשלטון הבריטי שפעלה בקפריסין בשנות החמישים, עד לעצמאות האי ב-1960. רחוב ארוך, מחופה גפנים, חוצה את מרכזו של הכפר אומודוס. בקצה הרחוב ניצב מכבש משוחזר בעזרתו מדגימים איך הפיקו פעם מיץ מן הענבים שנבצרו בכרמים שמקיפים את הכפר.

כעשרה קילומטרים צפונה במעלה ההר שוכן הכפר פיני (Foini). ההבדל בינו לבין אומודוס ניכר כבר מן הרגע הראשון. התיירים נותרו כאן מאחור. זקני הכפר יושבים בבית הקפה בכיכר המרכזית ונועצים במבקרים מבט מתעניין. שלט עץ קטן, שקל להתעלם ממנו, תלוי על הבית הסמוך לבית הקפה ומכריז שכאן פועל מוזיאון הקדרות. למעשה מדובר במפעל של איש אחד, תיאופאניס פילאוואקי, שמנציח את המורשת המשפחתית. אחיו של תיאופאניס, יאנאקיס פילאוואקי, היה האחרון שהפעיל את מפעל הקדרות המקומי הקטן עד אמצע שנות השבעים. החצר, שגפן משתרגת מעליה ומכסה אותה לחלוטין, היא השריד האחרון למסורת קדרות עתיקה, שהקנתה לכפר פיני מוניטין ברחבי קפריסין. כאן יוצרו כדי החרס העצומים שבהם נהגו לאכסן את היין. כמה מן הכדים האלה, כל אחד בנפח מאות ליטרים, ניצבים עדיין בחצר של מוזיאון פילאוואקי. תיאופאניס הישיש, שמדריך באופן אישי כל אחד מן המבקרים במוזיאון הקטן, מצביע על תמונות הוריו ודודיו, מסביר את השימוש שנעשה בכל אחד מן הכלים שפזורים במקום ורומז כמה פעמים בחיוך על כך שהכל כבר חלף ונגמר מלבד אהבתו העזה לנשים יפות.

פאנו פלטרס

הכפר פאנו פלאטרס (Pano Platres) בלב הרי הטרודוס ובגובה 1,100 מטר נחשב מאז המאה ה-19 לכפר הנופש ההררי הפופולרי ביותר בקפריסין. בקיץ המקום פופולרי במיוחד, כיוון שלא חם בו כל כך. האוויר הצונן בהרים מושך לכאן עשרות אלפי מבקרים. בסתיו המקום פנוי, כמעט ריק, ושבילי ההליכה בסביבתו מזמינים לערוך טיולים יפים בחיק הטבע. המסלול המפורסם ביותר, מצפון לפאנו פלאטרס, מוביל ל"מפלי קלדוניה" מרחק כחצי שעה הליכה מן הכפר. כמה שבילי הליכה נוספים כשביל מספוטאמוס, שביל מילומריס ושביל ארטמיס פזורים בהרים סביב. כל שבילי ההליכה באזור זה מסומנים היטב ומובילים את הצועדים בין עצי אורן גבוהים ובלב צמחייה ים תיכונית. כמעט בכל המסלולים אפשר לזכות בתצפיות נוף לכיוון דרום. שביל ההליכה E4, שחוצה את כל קפריסין ממערב למזרח, עובר גם הוא מצפון לכפר ומוביל ל"כיכר טרודוס", הצומת המרכזית של הדרכים באזור.
בכפר פאנו פלאטרס פועלים במשך כל השנה כמה בתי מלון וחדרי אירוח בדרגות שונות. בשיא החורף מגיעים לכאן חובבי סקי, כדי ליהנות מן האתר הסמוך, היחיד בקפריסין, שנפתח כמעט בכל שנה. ההשוואה עם החרמון מתבקשת מאליה, אם כי כאן יש, כנראה, כמויות שלג יפות יותר מאשר בנווה אטי"ב.

מקאקופטריה לקיקוס

המשך הנסיעה צפונה על כביש B9 מוליך לכפר העתיק קאקופטריה (Kakopetria). כפר זה משמש כבסיס טוב להיכרות עם האזור. עשר כנסיות ביזנטיות, כולן בצפון הרי הטרודוס, זכו להכרה כנכס עולמי של ארגון אונסק"ו. הקרובה ביותר לכפר ואחת היפות והעתיקות שבהן היא איוס ניקולאוס טי סטג'יס (Agios Nikolaos tis Stegis) שפירושו "כנסיית ניקולאוס הקדוש בעלת הגג". הכנסייה ובה שני חדרים לא גדולים ניצבת בגן מבודד, כשני קילומטר מקאקופטריה. קירותיה ותקרתה מכוסים בציורי קיר מן המאה ה-12. שמם של האמנים אינו ידוע, ובשל הסגנון הדומה מניחים שאמן אחד או קבוצה בעלת סגנון אחיד ציירה אותם באותה תקופה. הגג שהעניק לכנסייה את שמה עשוי רעפים אפורים.

כביש צר מאוד שחוצה את הרי הטרודוס מערבה מוביל מקאקופטריה למנזר קיקוס (Kykkos), אחד המנזרים הגדולים והמפורסמים ביותר בקפריסין. איקונת נחושת מפורסמת של הבתולה מרי, אחת משלוש שמיוחסות לסנט לוקאס, מושכת לכאן עולי רגל רבים. המנזר הוקם כבר במאה ה-12 אבל המבנה הנוכחי נבנה במאה ה-18. הארכיבישוף מקריוס, נשיאה הראשון של קפריסין, שימש כאן ככומר צעיר. על פי בקשתו נקבר מקריוס בכפר תרוני, כשלושה קילומטר ממערב למנזר ולא רחוק מכפר הולדתו פאנאיה. החלק המעניין ביותר במהלך הביקור במנזר הוא המוזיאון החדש שמציג את אוצרות המקום, איקונות עתיקות, ספרים בעלי ערך ובגדי אנשי הכמורה.

עשר דקות נסיעה במורד הרי הטרודוס מערבה מובילה ממנזר קיקוס לעמק הארזים. שביל ההליכה הארוך E4 חוצה גם את העמק הזה, ומתווה מסלול רגלי שאפשר רק לקנא במי שעומד לרשותו די זמן כדי לצעוד בו. אלה המרחבים הפתוחים והיפים ביותר של נופי הטרודוס. בכל פיתול של הכביש מתגלה חורשה נוספת של עצים מרהיבים. קטע דרך זה אינו ארוך, למעשה מספיקה כשעה נסיעה כדי לחצות את הרכס המערבי של הטרודוס ולרדת לכיוון פאפוס והחוף, אבל דווקא כאן כדאי להשתהות, לנשום עמוק ולהצטער על כך שהקשרים ההדוקים כל כך עם האי השכן לא הביאו גם אלינו כמה מן העצים המופלאים האלה.

הטורדוס באופניים וברגל

מסלול רכיבה מעגלי שאורכו 57 קילומטר מסומן בהרי הטרודוס. הפרשי הגובה במסלול כ-400 מטרים. יש חפיפה גדולה בין המסלול המתואר בכתבה למסלול האופניים. 31 קילומטרים מן המסלול כרוכים ברכיבה על כבישים. קטעים אלה מסומנים על האספלט בסימון כחול בוהק שמבהיר לנהגים שיש להתחשב ברוכבים. 26 קילומטרים מסומנים בדרכי עפר ובשבילי הרים. טבעת המסלול כולה נמצאת בתחומי הפארק הלאומי – יער הטרודוס.

עשרה מסלולי הליכה ברגל, בדרגות קושי שונות, מסומנים בפארק הלאומי של הרי הטרודוס. אורכם הכולל של המסלולים 58 קילומטרים. בתחילת כל מסלול הוצב שלט ובו מידע על הדרך, דרגת הקושי ונקודות העניין המרכזיות.

למידע נוסף לחצו כאן »

מזג אוויר

לרנקה

23°-32°
שישי 21°-32°
שבת 22°-35°
ראשון 23°-36°