נגישות

מדריך לונדון

מדריך לונדון

מסלולי טיול בלונדון

בלונדון אף פעם לא משעמם ויש המון מה לראות ולעשות. לפעמים מרוב אפשרויות קשה לדעת איפה להתחיל ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן. הכנו עבורכם כמה הצעות למסלולי טיול מעניינים בלונדון. חלקם עוברים בין האתרים המוכרים של העיר ובחלקם אנחנו לוקחים אתכם לאתרים ושכונות מחוץ למפת התיירות הרגילה. אתם יכולים לבחור לטייל בחלקם או בכולם, בכל מקרה ההנאה מובטחת.

מזרח לונדון

מזרח לונדון הוא אזור כמעט לא מוכר לרוב המבקרים בעיר. רוב מפות התיירות של לונדון נגמרות ליד טאוור ברידג'. הן לא מכילות את האזור שמזרחה מכאן. רבים פשוט לא חורגים מן המפה ונשארים במשך כל ביקורם בתחומי מרכז העיר. הסיור שמוצע כאן ומומלץ בחום מוביל הישר מזרחה, לכיוון שפך התמזה אל הים.
 
כדאי לנסוע במזרח לונדון בשירות רכבות נוח שנקרא (DLR - Docklands Light Railway). התחנות המערביות ביותר בקו המרכזי הן "בנק" או "טאוור גייטוויי" ואנחנו בוחרים באופציה השנייה. טאוור גייטוויי נמצאת על הגדה הצפונית של נהר התמזה. הרכבת הקלה DLR נוסעת על הגדה הצפונית של הנהר. יתרונה הגדול טמון בכך שהיא נוסעת מעל פני האדמה ואפשר לראות את הנוף.

סביב תחנת הטאוור

מצודת לונדון שהוקמה במזרח הסיטי כבר במאה ה-11 היא אחד האתרים המכובדים בעיר. חשיבותה גדלה במיוחד במאה ה-16, כאשר הנרי השמיני עבר להתגורר בווייטהול ב-1529 והטאוור זכה לכבוד המפוקפק לשמש ככלא האסירים החשובים. תומס מור בילה כאן לא מעט זמן כמו גם שתיים מנשותיו של הנרי – אן בוליין וקתרין הווארד. התצוגה הפופולרית ביותר בטאוור כיום היא זאת של תכשיטי הכתר. כדאי להתקדם, לחצות את הגשר המפורסם עם שני המגדלים (Tower Bridge) ולצעוד קצת על הגדה הדרומית של הנהר. אפשר לעלות במעלית לאחד המגדלים של המבנה הויקטוריאני המצועצע, שנחשב אחד הסמלים המפורסמים של העיר, ולהשקיף מלמעלה. מכאן אפשר לראות את רוב האתרים אליהם נגיע בהמשך המסלול.
 
אם חוצים את הנהר דרומה והולכים מעט מערבה (ימינה) מגיעים לבית העירייה החדש יחסית של לונדון. במבנה דמוי הביצה על גדת התמזה מתכנסים חברי המועצה ובו שוכן גם משרדו של ראש העיר. טיילת רחבה נמתחת כאן על גדת הנהר ולצידה פועלים כמה בתי קפה ופאבים מצוינים. מבנה העירייה שתכנן נורמן פוסטר, האדריכל החשוב כיום בעיר, אינו סימטרי ונוטה על צידו לכיוון דרום כדי לחסוך באנרגיה לחימום וקירור וכדי לאפשר תאורה טבעית. זה מבנה ציבורי והכניסה אליו חופשית. בפנים בולטת השקיפות הגדולה. גרם מדרגות ספירלי "מטפס" מבפנים על מעטפת הבניין וממנו אפשר לראות היטב את משרדי העובדים, ואת אולם ההתכנסות של מועצת העיר. כאשר מגיעים לקומות העליונות אפשר להתרשם בעיקר מן הנוף בחוץ: פיתולי התמזה נראים מצוין והטאוור ברידג' הקרוב נראה לפתע מזווית חדשה ולא מוכרת. בחלקו התחתון של הבניין יש שתי קפיטריות ואמפיתיאטרון קטן מול הנהר, שהישיבה בו נעימה מאוד בימים בהם זורחת השמש.
 
אם ממשיכים מכאן מערבה לאורך הנהר מגיעים לאחר זמן קצר לתיאטרון הגלוב ולטייט מודרן.

תחנת ליימהאוס

שתי תחנות מזרחה מטאוור גייטוויי מגיעה רכבת ה-DLR לליימהאוס (Limehouse). כדאי לרדת כאן לסיור קצר במעגן ליימהאוס, שמשמש כיום בעיקר כמרינה גדולה לסירות, יאכטות ובתי סירה שתושבים רבים מתגוררים בהם. זאת התחנה הראשונה לאורך המסלול הזה שבה תוהה המבקר "האם אני עדיין בלונדון?" העיר המוכרת נעלמה לחלוטין מעבר לעיקולי הנהר, והסירות הרבות מזכירות קצת ערי חוף ונמל שטופות שמש. שביל התמזה המסומן היטב, שההולכים לאורכו חוצים את כל העיר, מוביל לעבר שתי תעלות מים שנפגשות כדי ליצור את המעגן – הרטפורד יוניון וריג'נטס קאנאל. לאורכה של השנייה אפשר לצעוד במסלול ארוך למדי שמוביל בסופו של דבר עד "ונציה הקטנה" ליד פדינגטון.
 
כדאי לשוטט קצת סביב המעגן בליימהאוס, לחצות את הסכר שמדלג מעל המעגן ולצעוד ב-Narrow street. לצד מעגן ליימהאוס בפינת הרחוב פועל פאב ותיק ומצוין בשם The Narrow ולצידו כמה מן הבניינים החדשים שהוקמו באזור זה במסגרת שיקומו של אזור הדוקלנדס במזרח לונדון בשנות התשעים. הדירות האלה, שנמכרו לפני עשרים שנה בפרוטות נחשבות היום מאזורי המגורים היקרים בעיר.  

קאנארי וורף

דילוג נוסף של שתי תחנות מזרחה על קו הרכבת הקלה מוביל לתחנת פופלאר. הנתיב הדרומי של המסילה מוביל תחילה לתחנת רציף מערב הודו (West India Quay), אחר כך לקאנארי וורף (Canary Wharf) ומשם, ממשיך הקו, חוצה את התמזה ומוביל לגריניץ'. כדאי לנסוע תחנה אחת – לווסט אינדיה קיי ומשם ללכת ברגל לקאנארי וורף. האזור הזה היה הראשון ששופץ במזרח לונדון במהלך שנות השמונים. מאז זכה כבר פעמים רבות בתואר "מנהטן של אנגליה". האתר שהכי מעניין לבקר בו ברובע זה הוא המוזיאון בדוקלנדס (הכתובת West India Quay במרחק שתי דקות הליכה מתחנת הרכבת הקלה שנושאת אותו שם).  
 
המוזיאון מוקדש להיסטוריה של לונדון כנמל, כצומת מסחרי וכמקום שמורשת ארוכה של יורדי ים, שודדי ים ומגלי עולם כרוכה בו. הוא מתאים מאוד לביקורי משפחות וכיום מוצגות בו שתי תערוכות על פיראטים. הכניסה חופשית. הכתובת:. No. 1 Warehouse, West India Quay.  אתר המוזיאון » 
 
סביב תחנת קאנארי וורף אפשר ליהנות בעיקר מן המראה של גורדי השחקים. הבניין המרכזי והמפורסם ביותר הוא One Canada Square שמוכר יותר בשמו "קאנארי וורף טאוור". תכנן אותו סיזר פלי והוא מתנשא לגובה 244 מטר. כאשר הוקם בסוף שנות השמונים זה היה הבניין הגבוה בעיר וסמל להתחדשות הדוקלנדס.

סביב קאנינג טאון

המשך המסלול מוביל חזרה לתחנת פופלאר וממנה בדילוג לתחנת קאנינג טאון. גם זאת צומת משמעותית. אפשר לנסוע מכאן דרומה, לחצות תחת התמזה ולהגיע לכיפה הלבנה הגדולה, שכונתה פעם כיפת המילניום וכיום נושאת את שם החברה המאמצת O2. בכיפה פועל איצטדיון עם 20 אלף מושבים ומתקיימים בה קונצרטים גדולים, טורנירי טניס ותערוכות.
 
אם נוסעים מקאנינג טאון צפונה מגיעים לאזור סטראטפורד סיטי, בו התקיימו בקיץ 2012 המשחקים האולימפיים. אנחנו נחזור לקאנינג טאון ונמשיך מזרחה לתחנת רויאל ויקטוריה ולמרכז הירידים הענק אקסל לונדון (Excel London).

רציף רויאל ויקטוריה

רציף רויאל ויקטוריה הוא הגדול מבין שלושה מזחים מלכותיים שמהווים עכשיו חלק מן האזור המשוקם של הדוקלנדס במזרח לונדון. הרציף הוקם כבר באמצע המאה ה-19 והיה הראשון שתוכנן כך שיוכלו לעגון בו ספינות קיטור גדולות. הוא נודע גם כרציף הראשון שחובר לרשת הרכבות הארצית. רציף רויאל ויקטוריה נחשב להצלחה מסחרית מיידית ופעל במרץ עד שהופצץ קשות במהלך מלחמת העולם השנייה. בשנות השישים חלה ירידה גדולה בנפח הסחורות שהועברו בו ובשנת 1980 נסגר לחלוטין. בשנות התשעים שופץ המעגן ועם פתיחתו של מרכז הירידים אקסל זכה לתחייה ממשית. כיום הוא משמש כחלק מן הנוף שמקיף את ה"אקסל" ובשבוע שבו מתקיימת תערוכת הסירות הגדולה של לונדון (בכל שנה בינואר) הוא זוכה לתחייה ממשית. המנופים שהוצבו לאורכו נועדו לקישוט בלבד וכדי לשמר את אווירת הנמל הישן. ב-1998 הוקם גשר הולכי רגל בעל מראה מיוחד שחוצה את המעגן של רציף רויאל ויקטוריה ומחבר בין מרכז הירידים לכפר "בריטניה", רובע מגורים חדש שהוקם באזור.
 
הליכה קצרה מובילה מכאן לתצפית יפה על מחסום התמזה. המחסום הוא סכר מתוחכם ומבצע הנדסי מרשים, שנבנה כדי למנוע מן הים להציף את לונדון. שערי הסכר הענקיים דומים לקונכיות גדולות וכסופות שניצבות כשערים במרכז הנהר. בימים בהם השמש זורחת זה מראה נפלא. בני משפחת המלוכה ישמחו לספר במהלך טקס החתונה פרטים על הקמתו של מחסום התמזה ועל הביטחון שהוא מספק להם כתושבי לונדון מפני הצפות.

איך להגיע?

הרכבת הקלה של לונדון פועלת בכל הרבעים המזרחיים של העיר. התחנות המערביות ביותר שלה הן בנק וטאוור גייטוויי. משתיהן יש חיבור לקווים רבים של הרכבת התחתית. הקו המרכזי של הרכבת הקלה נוסע מזרחה, עד תחנת בקטון. ליוצאים לטיול שמוצע כאן כדאי לקנות כרטיס נסיעה יומי ברכבת הקלה. מוכרים אותו בכל תחנה ובמכונות האוטומטיות. 
אפשר גם לצעוד ברגל לאורך כל מסלול הטיול שמוצע כאן כנסיעה ברכבת הקלה. אורך המסלול כעשרה קילומטרים. רובו פשוט נצמד לשביל התמזה על הגדה הצפונית. אפשרות נוספת, מעניינת לא פחות, היא לצעוד במסלול זה על שביל התמזה שנמתח על הגדה הדרומית ונצמד לעיקולי הנהר ומוביל מגריניץ', דרך כיפת המילניום לטאוור ברידג'. גם אורכו כעשרה קילומטרים.

מזג אוויר

london

10°-23°
שלישי 12°-26°
רביעי 13°-25°
חמישי 12°-24°