נגישות

מדריך ליברפול

מדריך ליברפול

אטרקציות בליברפול

ליברפול, עיר הנמל שבצפון מערב אנגליה, ידועה בזכות שני דברים: מועדון הכדורגל שלה והביטלס. שני אלה מביאים מבקרים רבים לעיר מדי שנה. חובבי הביטלס יוכלו ליהנות כאן מסיור מקיף בעקבות ארבעת המופלאים, המקומות בהם חיו, יצרו והופיעו. אנחנו מביאים לכם כאן את אופציות הסיורים הטובים ביותר בעקבות הביטלס בליברפול.

ביטלס סטורי

הסיור בעקבות הביטלס בליברפול נפתח במוזיאון שנושא את השם "ביטלס סטורי" וממוקם באלברט דוק, מרכז תרבות ומסחר גדול על רציפי הנמל המשופצים של ליברפול, לא הרחק מסניף מוזיאון הגוגנהיים המקומי. סיפורה של הלהקה נפרס כאן במעין מבוך בן כמה אולמות, בהם מוצגים צילומים של הביטלס מכל התקופות, תעודות, ביקורות עיתונות, קטעי וידאו, תפאורות סרטים והרבה מאוד חפצים אישיים של ג'ון, פול, ג'ורג' ורינגו. החפצים האישיים, גיטרה, מעיל, מחברת, צילומי בית ספר, זוכים כאן למין הילה זוהרת של חפצי קדושה. הפריט החדש ביותר, שזוכה ב"ביטלס סטורי" לתצוגה של חזיון אור קולי, עם פעלולי מוזיקה, תאורה ואפקטים יקרים בוידאו, הוא אחד מזוגות משקפיו העגולים של לנון.
חלל גדול במרכז המוזיאון הוא שיחזור מדויק למדי של מועדון "הקאוורן" הליברפולי, בו הופיעו הביטלס בתחילת דרכם.
 
The Beatles Story Albert Dock, Britannia Vaults, Albert Dock, Liverpool

ביטלס מג'יקל מיסטרי טור

סיור אחר, משעשע יותר, נקרא "ביטלס מג'יקל מיסטרי טור" והוא נוסע באוטובוס צהוב, העתק של האוטובוס שהופיע ב-1967 בסרט של הלהקה שנשא את אותו שם. הסיור יוצא מן האלברט דוק, מול פסל פח גדול וצהוב של הצוללת הכי מפורסמת בעולם, חולף על פני בתי הספר והמקומות בהם בילו ארבעת חברי הלהקה את ילדותם. עוד פוקד האוטובוס את סמטת פני (פני ליין) שהעניקה את השם לאחד מלהיטי הלהקה ומגיע אפילו לשדה תות השדה "האמיתי", לדברי הרמקול של האוטובוס.

רחוב מתיו ומועדון הקאברן

הסיור הקסום מסתיים בלב העיר, ברחוב שכרוך יותר מכל בהיסטוריה של הביטלס – רחוב מתיו. זו סמטה צרה, באורך 150 מטרים, בחלק המרכזי של העיר. במרכז הסמטה ניצב מועדון הקאוורן (CAVERN CLUB), שהפך את הרחוב למפורסם כל כך. המועדון המקורי, מרתף חשוך וצר מידות, נפתח ב-1957. רצה הגורל והביטלס הצעירים הופיעו כאן בתחילת שנות השישים 292 פעמים. אין עוד מוסד בעולם שיכול להתפאר בהיסטוריה כזו. למרות הכל, בתחילת שנות השבעים איש לא העריך אותו כאתר מושך תיירות והוא נסגר ב-1973. הבניין כולו נהרס ובמקומו נבנה מרכז קניות. ארבע חנויות הפועלות עכשיו במרכז הזה מוכרות אך ורק מזכרות שמיועדות לתיירי הביטלס. בשנת 1984 הבינו בעליו המקוריים של המועדון איזו טעות עשו ושיחזרו את המרתף במדויק, במרחק כמה עשרות מטרים מן המקום בו ניצב בשנות השישים. בכל ערב מופיעות כאן להקות מתחילות ולתחייה מסוימת זכה הקאוורן ב-1999 כאשר פול מקרתני, במחווה של שיבה הביתה, בחר לסיים כאן את המאה העשרים בהופעה חגיגית. מול המדרגות המוליכות אל מועדון הקאוורן מתנוסס קיר שמציין את שמם של גדולי הרוק נ'רול שהופיעו במקום. במעלה הסמטה פועל הקאוורן פאב, מועדון נוסף של אותם בעלים, הנהנה גם הוא מן המוניטין הישן והטוב. גם בו מתקיימות בכל ערב הופעות של להקות רוק, רובן אלמונית לחלוטין. מאחורי הבמה ניצבת מערכת תופים ששימשה פעם את רינגו סטאר.
 
לאורך רחוב מתיו ניצבים ארבעה פסלי ארד שונים של ג'ון לנון, פסל אחד של כל הלהקה ופסל אחד של ראשי החברים בחיקוי לפסלי הענק של נשיאי ארצות הברית בהר ראשמור באמריקה.
 
בחנות המזכרות הגדולה ביותר ברחוב מתיו מוכרים אלפי מוצרים שמטפחים את פולחן האישיות של חברי הביטלס. כל טי שירט עולה תשעים שקל ומוצרים לאספנים אמיתיים מוכרים רק בחדר פרטי, מעבר לפרגוד שתמונה גדולה של הרביעייה מודפסת עליו.
 
לשיאה מגיעה החגיגה הזו בכל שנה בחודש אוגוסט. ליברפול מארחת אז למשך שבוע את פסטיבל הביטלס ועשרות אלפים מגיעים לרחוב מתיו כדי לראות ולשמוע להקות שמבצעות חומר מקורי ושירים משנות השישים. במהלך הפסטיבל מתקיימת בכל שנה מכירה פומבית גדולה של חפצים שהיו שייכים לחברי הלהקה.
 
אם כל זה לא מספיק הרי שבעיר נפתח לפני כשנתיים מלון בדרגת ארבעה כוכבים, שנושא את השם HARD DAY'S NIGHT HOTEL. כל אחד מ- 120 חדרי המלון מאופיין במוטיבים משירי הלהקה ואם תמיד חלמתם לישון בשדה תותים או בצוללת צהובה זהו המקום הנכון.

מזג אוויר

ליברפול

14°-16°
שישי 11°-19°
שבת 13°-15°
ראשון 12°-20°