נגישות

מדריך בריסל

מדריך בריסל

אטרקציות בבריסל

בריסל היא עיר קטנה וחמודה ויעד מושלם לביקור של סוף שבוע ארוך. יש בה כיכר מרכזית מרהיבה, אחת היפות באירופה, יש בה מוזיאונים מעניינים, יש בה אווירה מגניבה וציורי קומיקס על הקיר. חוץ מזה בבריסל אפשר ליהנות מקפה מצוין, בירה מעולה, שוקולד אלוהי ואוכל נהדר. הנה ההמלצות שלנו לדברים שכדאי לעשות ולראות בביקור בבריסל.

ככר השוק

אם צריך סיבה אחת בלבד כדי להגיע לבריסל, הסיבה היא כיכר השוק או "הגרנד פלאס". הכיכר הזו, שנחשבת לאחת היפות באירופה והוכרזה לפני כמה שנים כנכס תרבות עולמי ברשימת אונסק"ו, מותירה את המבקר שמגיעה אליה פעור פה. רוב בתי הפאר שמקיפים את הכיכר ניבנו בסוף המאה ה-17 ובתחילת המאה ה-18. כיום הם נראים כחלק מסיפור אגדה על נסיכות, מגדלי פעמונים, צריחים גבוהים, נגנים ורוכלי שוק מימי הרנסנס. בצידה הצפון מערבי של הכיכר פועלים כמה בתי קפה יקרים במיוחד, שמאפשרים ליהנות מהמקום בניחותא ולספוג לאט את כל המראה המרשים הזה.
פעם בשנתיים, בחודש אוגוסט, פורשים בכיכר למשך עשרה ימים את שטיח הפרחים –מרבד ענק של פרחים צבעוניים שיוצרים דוגמא מתוכננת, צבעונית וייחודית.

גלריית סנט יוברט

במהלך המאה ה-19 נבנו שבע גלריות כאלה בלב בריסל. רק שלוש שרדו וסנט יוברט היא המרשימה מכולן. למעשה היא מורכבת משתי גלריות ארוכות מאוד, גלריית המלכה וגלריית המלך, כל אחת באורך כשישים מטרים. גלריית המלך מהווה המשך כמעט ישיר של גלריית המלכה. גלריה נוספת, קטנה הרבה יותר שנקראת "הנסיכה" חוצה אותן. בכל אחת מן הגלריות פועלות בקומת הקרקע עשרות חנויות פאר. שתי הקומות העליונות שימשו למגורים וכיום יש בהן בעיקר משרדים, שמחירי השכירות בהם הם הגבוהים ביותר בעיר. הגלריות נחנכו ביוני 1847 והאדריכל שלהן, ז'אן פייר קלויסנאר, נחשב עד היום לגאון השילוב בין מתכת לזכוכית, שילוב שיוצר את התקרה המקומרת המרשימה של הגלריות. לא בטוח שזה מקום שהכי כדאי לערוך בו קניות, אבל בשום אופן לא כדאי לוותר על סיור ממושך, שכולל ביקור בכמה גלריות לאמנות, בחנות השוקולד "נויהאוס", מהמפורסמות בעיר, בחנויות הספרים והתקליטים הנפלאות. הפרס למסיימים הוא גופרה (מין ואפל בלגי עם קצפת) וקפה בטאברן דה פאסאג', באמצע הגלריה.

מוסד ז'ק ברל

הזמר הענק הזה נולד בבריסל ב-1929 וחי בה עד שנות העשרים שלו. למרות שברל נחשב לזמר צרפתי ואת כל קריירה שלו עשה בפריז, תושבי בריסל צמאי האטרקציות לא חולמים לוותר על נכס כזה. ב-2003, קצת בחיפזון, ציינו בעיר 25 שנים למותו של הבן האובד, שבחר למות דווקא באי נידח באוקיינוס השקט. במוזיאון הקטן לזכרו של ברל, ברחוב ויי האל או בלו 11, מקרינים בכל שעה עגולה את ההופעה האחרונה שלו באולם האולימפיה בפריז. הסרט קצת שחוק, הסאונד חורק, אבל המראה האנרגטי של ברל המקפץ במרץ על הבמה ויורד מדי פעם לקחת כמה שאיפות מן הסיגריה הנצחית שלו עשוי לעניין את אוהביו. החלק "המוזיאלי" נראה קצת ביזארי: בשחזור של חדר ההלבשה של ברל הניחו אוצרי המוזיאון הקטן גיטרה, חלוק רחצה, חפיסת "כאמל", מצית, דפי תווים ועוד כל מיני דברים שאפשר לשער שברל עשה בהם שימוש.
מקלט טלוויזיה מקרין בפינה את אחד הראיונות האחרונים שלו ובכניסה מוכרים את הדיסקים עם הלהיטים הגדולים של השנסונייר.

סיור הקומיקס

הבלגים אוהבים את הגיבורים המצוירים שלהם. הנודע ביותר הוא טין טין עגול הפנים, אבל גם הדרדסים ועוד כמה דמויות קצת פחות ידועות גרמו לבריסל לאמץ בחום את התואר "בירת הקומיקס". בעיר פועל מוזיאון הקומיקס, כקילומטר מצפון מזרח לכיכר הגדולה ובשום אופן לא כדאי להחמיץ את "סיור קירות הקומיקס". כל שצריך לעשות הוא לבקש בלשכת התיירות את המפה עליה מפורט המסלול המדויק. 40 קירות ניתנו לציירים כדי שיציירו עליהם סצינות מתוך חוברות הקומיקס המוכרות והאהובות ביותר. התוצאה היא אוסף יצירות נפלאות, משעשעות, חסרות יומרה, שפזורות בכל שכונות העיר. רוב הקירות שניתנו ליוצרי הקומיקס אינם של בניינים מפוארים, להיפך רוב הציורים מפארים בתים מוזנחים למדי, בחלק מן המקומות מטים לנפול ולא תמיד בשכונות הטובות ביותר.

המוזיאון לאומניות יפות

במוזיאון לאמנויות יפות, כקילומטר מדרום מזרח לכיכר השוק, מציגים יצירות של ציירים נפלאים כהירונימוס בוש, ברויגל ורובנס. אוסף המוזיאון הזה הוא מהמרשימים ביותר באירופה ולא נופל במאומה ממוזיאונים גדולים בערים אחרות, אבל קירות הקומיקס שפזורים בעיר מעניקים לציור הבלגי פן אחר, קליל יותר, מפתיע ומשעשע.

מזג אוויר

בריסל

20°-25°
ראשון 15°-26°
שני 18°-26°
שלישי 18°-28°