נגישות

מדריך ברוז'

מדריך ברוז'

אטרקציות בברוז'

למרות שברוז' היא עיר קטנטנה, אפשר בקלות לבלות בה כמה ימים מרתקים. העיר העתיקה שלה יפיפייה ויש בה סמטאות מרוצפות אבן, תעלות מים וכיכרות ציוריות. כדאי להקדיש זמן לברוז' כדי להצליח לספוג את האווירה המיוחדת שלה. אלה הם הדברים שאנחנו ממליצים לראות ולעשות בברוז'.

הבחיינהוף

כדאי להתחיל כל ביקור בברוז', לא משנה איזה אופי יישא, בחצר הבחיינהוף היפה. החצר המרכזית של הבחיינהוף במרכז ברוז' מכוסה רוב ימות השנה בשטיח ענק של פרחים, בדרך כלל נרקיסים צהובים. סביב ים הנרקיסים ניצבים בתים לבנים ונמוכים, חלקם עתיקים מאוד. במשך יותר משבע מאות שנים התגוררו במתחם הסגור והמוגן נשים שפרשו אך לא נדרו נדרי נזירות. מלבד העונג שיש בצפייה בפרחים ובנזירות, אפשר להתרשם כאן גם מן האדריכלות העתיקה ומן האופן שבו משתלב המתחם הסגור הזה בחיי העיר הסואנת.

דרך השוקולד

מוזיאון השוקולד "שוקו-סטורי" במרכז ברוז' (Wijnzakstraat 2) הוא אטרקציה שתשמח בעיקר ילדים ומשפחות. בקומת הקרקע נערכת מדי יום הדגמה של ייצור שוקולד איכותי שמלווה בטעימות חינם. ההדגמה של הכנת השוקולד היא שיאו של הביקור במוזיאון ששוכן על ארבע קומות בבניין עתיק מן המאה החמש עשרה. במהלך הביקור יכול המבקר ללמוד על תהליך הבאתו של השוקולד ממרכז אמריקה לאירופה, על האופן שבו לגמו בבתי האצולה משקאות שוקולד מחוזקים באלכוהול ועל המצאתן של טבליות השוקולד והפרלינים המופלאים, עליהם עיקר גאוותו של השוקולד של בלגיה בימים אלה. 
כדי ליהנות מן התוצאה במיטבה כדאי לצאת לרחובות ולצעוד אל כל אחת מחנויות האומנים, כלומר לא החנויות שמוכרות את מוצרי המפעלים הגדולים, אלא אלה של העסקים המשפחתיים הקטנים. דוגמאות לא חסרות ורובן מרוכזות שבאזור המרכזי של כיכר השוק והכיכר Simon Stevinplein  (המתמטיקאי סטווין, בן העיר שחי בתחילת המאה ה-17 נחשב אחד הראשונים שעשו שימוש בשברים עשרוניים).   
יש עשרות חנויות של אומני שוקולד שכדאי לפקוד. ביניהן אפשר למנות את "בית השוקולד הישן" (רחוב מאריה 1).
השוקולטרי "פרינסס" – Wollestraat 16    
השוקולטרי Sukerbuyc - ברחוב 5 Katelijnestraat .
למעמיקים, שרוצים להשוות ליצרנים הגדולים והאיכותיים ביותר, כדאי לבקר בחנות של Neuhaus ששוכנת ב-Steenstraat 66 ובחנות של "גודייבה" – Zuidzandstraat 36.

דרך הבירה

בברוז' אפשר ללגום ארבע מאות סוגים שונים של בירה. בניגוד לעבר, רק מבשלת בירה אחת ואחרונה, "מבשלת חצי הירח", פועלת עדיין בתחומי ברוז'. זו סיבה טובה מספיק לבקר דווקא בה. בכל שעה יוצא לדרך סיור מודרך ברחבי המבשלה. רוב המבקרים מדלגים עליו ומסתפקים בלגימה יסודית של בירת "זוט" (שוטה) שמיוצרת במקום בשתי גרסאות – בהירה וכהה. היתרון הגדול של הסיור במבשלת "חצי הירח" טמון בטיפוס במעלה מדרגות צרות ועקלקלות עד גג הבניין – ממנו נשקף מראה יפה של מרכז העיר העתיק. הבירה "זוט" עצמה חזקה למדי (שישה אחוז אלכוהול) ומתקתקה.  
מקומות נוספים בהם לוגמים ממבחר הבירות הבלגיות: 
המפורסם ביותר ואחד הוותיקים בעיר הוא בית הבירה "קאמברינוס" – Philipstockstraat 19, בר שזוכה להערכה ולמחמאות בכל מדריך לסיורי בירה בעולם.  
אפשרות טובה נוספת היא De Bier Tempel  (מקדש הבירה), חמישים מטר מכיכר השוק המרכזית, באותו רחוב בו שוכנת ה"קאמברינוס". במרחק לא גדול משם, ברחוב צדדי שוכן הבר המסורתי בעל האווירה הנעימה 't Brugs Beertje. הכתובת Kemelstraat 5.
 

הדרך הרומנטית

מאה קילומטרים של תעלות נמתחות ברחבי ברוז' וסביבתה הקרובה. האזור המרכזי בעיר סגור כמעט לחלוטין בפני כלי רכב והמבקרים (ארבעה מיליון בשנה בעיר במרכזה מתגוררים רק עשרים אלף תושבים) יכולים לסייר בו ללא הפרעה. שני כלי תחבורה עומדים לרשותם – כרכרות רתומות לסוסים וסירות ששטות בתעלות. מרכז העיר קטן יחסית ואפשר לחצות אותו בקלות בהליכה. בימי הביניים נחשבה ברוז' אחת הערים העשירות בעולם. לאחר מכן הנהר נסתם בחול והנמל התרחק מן העיר. מרכז הפעילוות הכלכלית נדד לאנטוורפן וברוז' שקעה בתרדמה עמוקה, שלא הופרעה גם במלחמות הרבות. היתרון הגדול של הקפאה זו הוא שכיום אפשר לראות בה את אחד הריכוזים הגדולים והשמורים ביותר של אדריכלות גותית. כל המרכז העתיק של העיר שמור באופן יוצא דופן.
את הסיור בעיר כדאי להתחיל בכיכר בית העירייה וממנה להמשיך בכיוון דרום, עד לפארק הגדול מול תחנת הרכבת. באופן כללי אפשר לצעוד לאורך התעלה שחוצה את העיר ולסטות ממנה אל הכיכרות המרכזיות ככיכר השוק וכיכר סימון סטווין.
 
בכנסיית "גבירתנו הקדושה" ניצב פסל עשוי שיש לבן של המדונה. הפסל משנת 1506 הוא יצירתו של מיכלאנג'לו והיה הפסל היחיד מעשה ידיו שעזב את איטליה בעודו בחייו. סוחר מברוז' קנה אותו למען הכנסייה המקומית. גם כיום אפשר לספור על יד אחת את יצירותיו של המאסטרו הגדול שמוצגות מחוץ לאיטליה.
 
חובבי האמנות ימצאו עניין רב במוזיאון גרונינגה (Groeninge) בו מוצג אוסף מרשים של אמנים פלמיים ובראשם ואן דן אייק והירונימוס בוש. מגדל הפעמונים שמצלצל בכל רבע שעה ואשר אל מרפסת התצפית שלו אפשר להעפיל לתצפית על העיר הוא אפשרות מעניינת נוספת.
 
כדאי להציץ גם אל אתר בית החולים המשופץ סנט יאן בו שוכן היום מוזיאון ממלינג (אמן בן העיר מן המאה ה-15). סמוך אליו נמצאים מתחם הבחיינהוף שנזכר בתחילה ומבשלת הבירה "חצי ירח". מעט דרומה משם נפרס הפארק הגדול בעיר ובמרכזו "אגם האהבה", למי שעוד היו ספקות לגבי מידת הרומנטיות של העיר.

מזג אוויר

בריסל

18°-22°
שישי 16°-23°
שבת 14°-24°
ראשון 17°-25°