נגישות

מדריך בלארוס

מדריך בלארוס

אטרקציות בבלארוס

ביקור בבלארוס הוא חוויה מיוחדת. המדינה המזרח אירופאי הזו מתאמצת מאוד לשמור על אופייה המסורתי ולהדוף השפעות מהמערב. למי שמבקר בה זה יתרון כי הטיול בה מספק הצצה לאירופה של פעם, שכמעט אי אפשר למצוא כבר באף מקום אחר. יש בבלארוס גם ערים מפתיעות עם חיי לילה תוססים וכמה אתרי טבע נפלאים. אלה ההמלצות שלנו לכל מה שהכי כדאי לראות ולעשות בבלארוס.

מוטול

השם "מוטול" מתנוסס בכניסה לכפר הקטן בשלוש שפות – רוסית, אנגלית ועברית. מוטול (Motol) שוכנת בדרום מערב בלארוס. כארבע שעות נסיעה מן הבירה מינסק וכשעה נסיעה מעיר המחוז ברסט.

למוטול הקטנה זכויות משלה בתולדות העם היהודי. הנשיא הראשון חיים וייצמן נולד בבית קטן שניצב בכפר. בית הולדתו של ויצמן משמש כיום כמוזיאון, שמנציח את משפחת ויצמן ואת קיומה הנכחד של הקהילה היהודית במקום. באופן סמלי הבית כבר לא ניצב במקומו המקורי. הוא נעקר ב-1964 והועבר מן הרחוב הראשי לסמטה צדדית, אבל לאחרונה נרכש בידי יזם מקומי בשם סרגיי מוסיינקו, שופץ ושומר.

חיים ויצמן נולד במוטול ב-1874 וחי בה עד גיל הנעורים. לפי אחת הגרסאות להיסטוריה המקומית הוקמה מוטול במאה ה-15 בידי יהודים, ועד מלחמת העולם השנייה אכן היה בה רוב יהודי אלא שכמעט מאומה לא נותר מזה, וכיום לא חיים יהודים בעיירה.

ביקור במוטול מאפשר להתבונן בחיי הכפר הבלארוסי, שמלבד היעדר היהודים הוכנסו בו רק מעט שינויים אחרים. יש בזה קסם רב וכאשר מצורף לכך חום אנושי של מארחים נלהבים, שרוצים להכיר ולגרום נחת נוצרת במהירות גדולה תחושת בית נעימה. הכל נראה קצת מוכר, אבל גם חדש, מושך ומסקרן, משעשע ולפעמים מעט ביזארי.

במוזיאון הכפר של מוטול מלמדים את הדור הצעיר איך להשתמש בתרופות סבתא. המדריכה, קשישה חסרת גיל, מסבירה שבמאה ה-16 חיו באזור הזה עד גיל תשעים. אין לה ספק שאריכות הימים נובעת מן השימוש הנכון בידע המסורתי. בחיוך מתוק היא מציגה עשבים שימנעו מאיתנו מחלת לב, תה נגד הצטננות, תרופה טבעית נגד כאב בטן ולא מסתירה אפילו עשבים שבעזרת כמה לחשים יוציאו כל דיבוק עקשן. חדר שלם במוזיאון מוקדש לעשבים שיאפשרו להרגיע תינוק בוכה.

ביצה ויער

שתי שמורות טבע מעניינות במיוחד נמצאות ממערב למוטול. האחת, הקרובה יותר לכפר, נקראת ספוראבה (Sporava) והיא מאפשרת למבקרים להכיר אזור ביצות גדול. הביצות הענקיות ברחבי בלארוס זכו כבר לכינוי "הריאות של אירופה". המאמצים שנעשו בעבר "לטפל" בהן, כלומר להכשיר אותן לחקלאות או לייבש אותן, כשלו. כיום יש הכרה גורפת בחשיבותן האקולוגית של הביצות ובייחוד של בעלי החיים והצמחייה שבהן. עיקר הגאווה המקומית על כמה מיני עופות נדירים, שחיים רק באזור זה ומושכים לכאן צפרים נלהבים מרחבי היבשת. במהלך הביקור בביצת ספוראבה אפשר לצעוד כמה מאות מטרים על רציף עץ שהוכשר בלב הביצה עד למגדל תצפית קטן, ממנו רואים מרחבים עצומים. אפשר גם לשוט בסירה ולהתיידד עם הדייגים המקומיים.

השמורה הגדולה ביותר בבלארוס שוכנת קצת יותר מערבה, מצפון לעיר ברסט וצמוד לגבול עם פולין ונקראת בלוז'סקאיה פושה (Belovezhskaya Pusca). שמורה זאת מאפשרת למבקרים לחוות ולהבין מהו יער אמיתי. נסיעה, רכיבה על אופניים ובעיקר הליכה ביער מאפשרים לחוות טבע רב עוצמה. השמורה, שהוכרזה כנכס עולמי של אונסק"ו, נחשבת לאחד היערות המרשימים שנותרו באירופה. שטחה 1,530 קילומטרים רבועים ובחלק מאזוריה צומחים עצים צעירים, שמאפשרים לשמש לחדור מבעד לצמרות ולהטיל פסי צללים מרצדים. באזורים אחרים הצמחייה כה עבותה עד שאי אפשר לראות את השמיים, הצמרות צפופות, אפלולית משתלטת על הסביבה ושכבות עמוקות של טחב נדחסות תחת רגליו של הפוסע ביער. אחד העצים המפורסמים ביותר ביער זה הוא עץ אלון שמנהלי השמורה טוענים שהוא בן יותר משש מאות שנים. שמונה אנשים מקיפים בקושי את גזעו של העץ הענק. ענפיו העצומים, הנוף הרחב שלו וקליפתו שמעלה אזוב מעוררים השתאות.

בצל העצים ובמרחבי היער הגדולים חיים בעלי חיים רבים. בין היתר אפשר לפגוש כאן איילים, ביזונים, חזירי בר רבים ומינים נוספים. בשמורה מסומנים מסלולי רכיבה על אופניים ובמרכז המבקרים מחלקים מפות עליהן מסומנים שבילים אלה. 

תעלת אוגוסטוס

תעלת אוגוסטוס היא אחד המפעלים ההנדסיים הגדולים ביותר שהוקמו באירופה באמצע המאה ה-19. התעלה שאורכה הכולל 101 קילומטרים נמתחת מן העיר אוגוסטו במזרח פולין, חוצה את הגבול לבלארוס מצפון לעיר גרודנו, ליד מפגש הגבולות בין בלארוס, פולין וליטא, ומתחברת אל הנהר נמאן (Neman) בתחום ליטא. אורך קטע התעלה בבלארוס 22 קילומטרים. 18 סכרים, שמאפשרים לשלוט במפלס המים כדי לאפשר שיט סירות, נבנו לאורך תעלת אוגוסטוס. ארבעה מהם פועלים כיום בתחומה של בלארוס. בשנים האחרונות הושקע מאמץ גדול בשיקום התעלה ובפיתוחה כמסלול תיירות.
מיקום התעלה באזור נקי, ללא זיהום תעשייתי פעל לטובת התעלה. התוצאה היא נתיב מים צלולים ומזמיני מבקרים. אפשר לנסוע במכונית לאורך התעלה אבל הדרכים הטובות יותר לבלות באזור הן ברכיבה על אופניים או בשיט בסירה. פעילות משותפת של מפעילי התיירות בפולין ובבלארוס מאפשרת כיום לערוך שיט בקיאק שנמשך שלושה ימים וחולף בתעלה השלווה לכל אורכה, בפולין, בבלארוס ובליטא.

מוזאון הכפר דודוצקי

מוזיאון הכפר דודוצקי (Dudutky), כארבעים קילומטרים מדרום למינסק, הוא אתר גדול ומרתק, שמעיד במידה רבה על השינוי שמתחולל בימים אלה בתחום התיירות בבלארוס. המוזיאון האתנוגרפי הוא יוזמה פרטית, ראשונה מסוגה במדינה, שהוקם ב-1993 בידי ואלריה קליצונובה ובן זוגה (קליצונובה הקימה גם את ארגון התיירות הכפרית בבלארוס ומכהנת כיום כיושבת הראש שלו). המוזיאון הפתוח דודוצקי, שפועל על פני שטח גדול ככפר פעיל, מציג בתים בסגנונות בנייה כפריים שונים, רובם מן המאה ה-19, טחנת קמח, בעלי מלאכה שעוסקים בעבודות מסורתיות כקדרות, ברזל, ייצור גבינה, אפיית לחם וחקלאות ובעיקר נודע המקום בזכות ה"סאמאגון" המצוין שלו - וודקה בזיקוק ביתי, שזוכה בבלארוס לפופולריות גדולה.

תיירות כפרית בבלארוס

תיירות כפרית, שמאפשרת לינה בבתי חווה, היא יוזמה חדשה בבלארוס ודרך מצוינת לבקר במדינה. בחוות רבות הותאמו חדרי אירוח ללינת מבקרים. כך אפשר להכיר את בעלי הבית, להשתתף לזמן מה בחייהם וליהנות מן הבישול והתרבות המקומיים. במקומות רבים אפשר לקבל גם אופניים לרכיבה או קאנו לשיט בנהר.

בעלי החוות המארחים הם מייזמי התיירות הפרטיים הראשונים במדינה. רובם פרשו מן הקולחוז בו הרכוש משותף, קיבלו אדמה חקלאית לעיבוד ומנסים להרחיב עכשיו את פעילותם גם לתחום התיירות. יזמות פרטית כזאת אינה דבר מובן מאליו בבלארוס. השיחה עם מארחים אלה והחום שהם מקרינים מעניקים לביקור משמעות וחן. מחירי הלינה זולים (כשלושים דולר לאדם ללילה), אבל התנאים לא תמיד מפוארים. כדאי לזכור שמדובר בלינה משפחתית ובאירוח ביתי. הארגון לתיירות כפרית ואקולוגית מפעיל אתר אינטרנט שמספק מידע ומתאם הזמנות לאירוח בחוות »
 

מזג אוויר

מינסק

6°-19°
ראשון 3°-14°
שני 7°-14°
שלישי 7°-12°