נגישות

מדריך וינה

מדריך וינה

אטרקציות בוינה

וינה היא דוגמה לקלאסיקה אירופאית אמיתית. יש בה בתי מידות מרשימים, ארמונות ומוזיאונים מעולים לאמנות. וינה היתה מרכז מוזיקה חשוב ומלחינים גדולים כמו מוצארט, בטהובן ושטראוס חיו ופעלו בה. גם עכשיו המוזיקה מהווה חלק חשוב בהוויה של העיר ועברה המפואר ניכר בכל פינה. איפה הכי כדיא לבקר בוינה ומה הכי כדאי ראות? אלה ההמלצות שלנו.

הארמונות

ארמון שונברון שימש את קיסרי אוסטריה עד תחילת המאה העשרים. הארמון נבנה ברובו במאה ה-17. הוא מוקף גנים יפים ואולמותיו משמשים כמוזיאון. הביקור המודרך נמשך כשעתיים. במקום פועל גם אחד מגני החיות הוותיקים ביותר בעולם. ההגעה בתחבורה ציבורית ממרכז העיר קלה.
בלב העיר כדאי לבקר בארמון החורף הופבורג - המתחם הגדול כולל את ארמון בית הבסבורג, קבר החייל האלמוני, הספרייה המרכזית, בית הספר הספרדי לרכיבה, משרדי ממשלה וכנסייה שבה מופיעה מקהלת הנערים של וינה בכל יום ראשון. לא רחוק מכאן ניצבת האנדרטה לזכר מוצרט בוינה.  

האלברטינה

הלהיט העכשווי בעיר הוא מוזיאון האלברטינה. המוזיאון נפתח מחדש במרץ 2003 בתום שיפוץ מקיף שנמשך ארבע שנים. האלברטינה המשופץ הוא ארמון מכובד מאוד, שגונב לא מעט מתשומת לב המבקרים. יש בו גרמי מדרגות מרשימים, מעברים מעוטרים, אולמות רחבי ידיים וכמויות בלת ינדלות של שמרנות מכובדת ומכופתרת. לא קל לראות כמאתיים עבודות קטנות של דירר בתפאורה גרנדיוזית כזו. התערוכות במוזיאון מתחלפות וכדאי לבדוק מה מציגים בו עוד לפני הביקור. 

מוזיאונים בעיר

התנופה הגדולה בסצינת המוזיאונים הוינאית התחוללה עם פתיחת "רובע המוזיאונים" במתחם ענק בקצה הדרום מערבי של "הרינג". המתחם הזה, ששימש פעם כאורוות המלכותיות, יכול לשמש כמשל לאופי הוינאי: החזית החיצונית של רובע המוזיאונים שמרנית להפליא – בניין צהבהב, בעל אופי צבאי, מרובע, ארוך מאוד, עם חלונות ופתחים סימטריים לחלוטין. כאשר נכנסים לחצר הפנימית מחכה למבקרים הפתעה. משני צידי החצר הענקית ניצבים שני בניינים חדשים לגמרי, שני מוזיאונים שמכילים אמנות מודרנית ותערוכות מתחלפות. המבנה הצפוני והמושך יותר את העין הוא קוביית אבן בזלת שחורה, כמעט ללא חלונות. זהו ה- MUMOK המוזיאון לאמנות מודרנית, שמכיל יצירות מן המאה העשרים.
מצידה השני של החצר הפנימית במתחם האורוות ניצב מוזיאון ליאופולד, הלבןו מחופה השיש.
במרץ 2004 נפתח בווינה מוזיאון ליכטנשטיין, שמציג, גם הוא בארמון משופץ, אמנות של בית המלוכה מן המאות ה-17 וה-18. בחלקו האחורי של מוזיאון האלברטינה, בקצה הבורגארטן, אחד הגנים היפים במרכז העיר, שופצו חממות הענק בהן צומחים עצים טרופיים. חלק מן החממה משמש כאחד מבתי הקפה הנעימים ביותר בעיר. 

הרינג

הרינג – הרחוב המעגלי שתוחם את מרכז העיר נחשב לאחד המפורסמים בעולם. אורכו כשישה וחצי קילומטרים. העובדה הבולטת ביותר במהלך ביקור של סוף שבוע בווינה היא שרוב האתרים שנזכרו כאן נמצאים באופן נוח מאוד במרחק הליכה קצר זהמ זה. חצייתה"רינג" כולו, בו מרוכזות רוב אטרקציות התיירות ואתרי התרבות בעיר, נמשכת כחצי שעה בלבד. חלק מן ההליכה הזו נעשה בלב פארקים ירוקים כוולקסגארטן ובורגארטן וחלקה נעשה במדרחוב המפורסם של העיר, הקארנטנרשטראסה, שמחבר את חלקו הדרומי של ה"רינג" ואת אזור המוזיאונים, עם הקתדרלה המרשימה של סנט סטפאן, במרכז העיר העתיקה, עם גדת תעלת הדנובה (הנהר עצמו זורם קצת צפונה יותר) ועם פארק הפראטר הענק, שמשמש כריאה הירוקה של רוב תושבי וינה ומשתרע בין תעלת הדנובה לנהר, ממזרח לרינג.

בית הונדרטוואסר

כאשר הולכים במסלול הזה מכיכר העירייה, לרובע המוזיאונים ומשם חוצים את מרכז העיר העתיקה וממשיכים לכיוון תעלת הדנובה כדאי לטרוח ולהגיע לשתי אטרקציות נוספות, הקשורות באמן וינאי שהתמודד עם השמרנות המוכרת של העיר בדרכים מקוריות. פרידריך הונדרטוואסר, יליד וינה בן 75, אמן פופולרי ונודע מאוד, נחשב היום בעיני רבים בווינה בעיקר כקוריוז ופחות כאמן חשוב ומשפיע, אבל שני אתרים שקשורים בו מסקרנים, ומושכים  הרבה מאוד מבקרים ומשעשעים מאוד כאשר מתבוננים בהם. שני האתרים–בית הונדרטוואסר ומוזיאון קונסטהאוס וינה, עוצבו בידי האמן ומורדים, בדומה ליצירות המצוירות שלו, בכל קו סימטרי או מוסכמה אדריכלית. שניהם מזכירים (אולי כחיקוי לא כל כך מוצלח) את הבתים של אנתוניו גאודי בברצלונה. שני הבניינים שוכנים מצפון מזרח ל"רינג", מוזיאון קונסטהאוס על גדת התעלה ובית הונדרטוואסר במרחק כמה מאות מטרים מזרחה משם. שניהם צבעוניים מאוד, מסקרנים ומשעשעים את המתבונן ובשניהם כדאי מאוד לשתות או לאכול בבתי הקפה המקוריים שהוקמו בהם בהשראת האמן. פרטים מלאים אפשר למצוא באתר המוזיאון.

מזג אוויר

וינה

13°-22°
שני 9°-20°
שלישי 12°-20°
רביעי 13°-23°