נגישות

מדריך גראץ

מדריך גראץ

אטראקציות בגראץ

גראץ היא העיר השנייה בגודלה באוסטריה והיא עיר אוניברסיטה כבר מאז המאה ה-16. זה אומר שיש בה המון מה לראות ולעשות. מבנים ארכיטקטונים מתקופות שונות, 4 אוניברסיטאות, ארמונות, חצרות ועוד. יש בגראץ רוגע מיוחד ושלווה, אבל היא גם צעירה ומלאה בסטודנטים מה שמבטיח חיי לילה ולא מעט מקומות בילוי. הנה ההמלצות שלנו לאתרים והאטרקציות שלא כדאי לפספס בגראץ.

ברוכים הבאים לגראץ

המיקום של העיר גראץ בדרום מזרח אוסטריה – פשוט נהדר. וינה בירת אוסטריה ולובליאנה בירת סלובניה מרוחקות רק שעתיים נסיעה. לטריאסט (איטליה) ולזאגרב (קרואטיה) אפשר להגיע בנסיעה בת שלוש שעות. בודפשט (הונגריה) ומינכן (גרמניה) נמצאות במרחק חמש שעות נסיעה. למרות המיקום המרכזי הזה גראץ שומרת על צניעות מסוימת ופרופיל די נמוך וגם היום, לאחר ששימשה כבר ב-2003 כבירת תרבות של היבשת היא עדיין מקום קטן יחסית שנעים מאוד לבקר בו. 
 
גראץ היא העיר השנייה בגודלה באוסטריה (250 אלף תושבים). הדמות הבולטת ביותר בהיסטוריה של גראץ הוא האסטרונום והפיסיקאי יוהאנס קפלר. למרות שקפלר חי בגראץ רוב ימיו וב-1596 פרסם בה את ספרו החשוב "סוד היקום" (על תנועת הכוכבים בשמיים ומסלול כדור הארץ סביב השמש) פראג ולינץ נחשבות בדרך כלל כ"ערים של קפלר". גראץ, כמו במקרים רבים אחרים, נוטה להישכח. מאז המאה ה-16 משמשת העיר כמרכז אוניברסיטאי חשוב. גם היום פועלות בה שלוש אוניברסיטאות וכמה מכללות. ב-1999 הכיר ארגון אונסק"ו במרכז העתיק של העיר כנכס עולמי. מבחינה ארכיטקטונית יש בה צירוף לא שכיח של מבנים ממגוון גדול של תקופות – החל מן התקופה הרומית ועד הגותית, הרנסאנס והבארוק. שיטוט בסמטאות של גראץ הוא הליכה בהיסטוריה האדריכלית של מרכז אירופה. בזכות האוכלוסייה האקדמית (גם היום חמישית מתושבי העיר הם סטודנטים) פועלים בעיר דרך קבע כמה תיאטרונים ובית אופרה.
 

המצודה

בין האטרקציות המרכזיות בגראץ כדאי למנות את המצודה הניצבת בראש הגבעה הגבוהה בעיר. המצודה מוקפת גנים שנעים במיוחד לטייל בהם בימי קיץ חמים. מגדל הפעמון במצודה הוקם כבר במאה ה-16. יותר ממאתיים מדרגות מוליכות אל המצודה אבל הטיפוס המייגע הזה כדאי מאוד.

הקתדרלה ובית האופרה

הקתדרלה של גראץ היא אחד המבנים החשובים בעיר. הקמתה החלה במאה ה-15 אבל המבנים המרזיים הוקמו רק במאה ה-18 ונחשבים לדוגמא נפלאה לאדריכלות הבארוק.

האי בנהר מיר

2003 היתה כאמור שנת תפנית בפיתוח העירוני בגראץ. התשתית העירונית שופרה אז בכל חלקי העיר אבל בייחוד בשני מקומות מרכזיים – תחנת הרכבת שעברה מתיחת פנים כללית ובהאופטפלאץ, אחת הכיכרות המרכזיות של העיר. 
 
פרויקט הבנייה הראוותני ביותר היה האי הצף על נהר המיר (MUR) החוצה את גראץ. הרעיון היה של האמן יליד העיר רוברט פונקנהופר. הביצוע הופקד בידי האדריכל הניו יורקי הנחשב ויטו אקונצ'י (ACCONCI) והתוצאה היא מבנה מתכתי מבהיק וגדול שצף במי הנהר ומכיל אמפיתיאטרון למופעים, בית קפה מרווח ואזור משחקים לילדים. שתי מדרכות שנראות כצינורות ארוכים מחברות את האי אל שתי גדות הנהר. הגישה היא רק להולכי רגל והמתכננים הכתירו את האי הצף בתואר מלא התקווה "הפיאצה של המאה ה-21". תחילה אמנם חשבו לפרק את האי בלב הנהר לאחר סיום אירועי שנת התרבות, אבל ההצלחה העצומה קבעה שהמבנה העשוי מתכת וזכוכית יישאר במקומו וישמש את הקונצרטים בעיר במהלך הקיץ.

מרכז התערוכות

האדריכלים הבריטיים פיטר קוק וקולין פורנייר הקימו בגראץ מרכז תערוכות גדול. גם כאן נדמה שהחדשנות נחתה על העיר השלווה די במפתיע. עוד בטרם הושלם זכה מרכז התערוכות הממוקם במרכז העיר לשם "החייזר הידידותי". המראה המתכתי והבוהק שלו, שמזכיר בעיקר ספינת חלל מוזרה, מבהיר היטב את מקור הכינוי. עוד נחנכו בעיר מרכז אירועים שמכיל כמה אלפי צופים ואולם קונצרטים בעל אקוסטיקה מעולה, הנושא את השם הלמוט ליסט הול. לצידם הוקמו מוזיאון לילדים, מרכז ספרות ובניין חדש לבית הכנסת העירוני, במקום זה שנהרס ב-1938. כדי לקבל את פני המגיעים לגראץ הושקע מאמץ גדול בתחנת הרכבת, בשדה התעופה ואפילו בדרכים המובילות אל העיר.

מזג אוויר

גראץ

13°-15°
שני 11°-17°
שלישי 11°-18°
רביעי 9°-24°