נגישות

מדריך אוסטריה

מדריך אוסטריה

מסלולי טיול באוסטריה

אוסטריה היא היעד האוטימטיבי לטיולים. חובבי הטבע ירוו באוסטריה הרבה נחת. הרי האלפים, הרי טירול או עמק נהר הדנובה, אין סוף לאפשרויות הטיול הנהדרות שאפשר למצוא כאן. הנה ההמלצות שלנו למסלולי טיול באוסטריה.

טיול לאורך הדנובה

150 קילומטרים מפרידים בין לינץ, בצפון מערב אוסטריה, לווינה. כל הקטע הזה עשוי לשמש כמסלול טיול מוצלח אבל אם רוצים להתמקד כדאי להקדיש את רוב הזמן לחבל הוואכאו (Wachau), וליתר דיוק לקטע הדנובה שבין העיירות מלק (Melk) במזרח וקרמס (Krems) במערב, כשבעים קילומטרים ממערב לווינה.
 
לבוחרים בנתיב טיול זה כדאי להימנע מן האוטוסטרדה שנמתחת בין וינה ללינץ. היא אמנם נוחה מאוד לנסיעה אבל לא רואים ממנה מאומה מנופי הנהר וחבל וואכאו. היוצאים מווינה צריכים לחפש את היציאה הצפונית לכיווןטולן (Tulln) וקרמס. כאן מלווה כביש צר ומתפתל את הנהר לכל אורכו, צמוד לגדה, עם הרבה מפרצי חניה שמאפשרים לעצור וליהנות מן הנוף. כיוון שמדובר בנסיעה די קצרה (לקרמס אפשר להגיע כשעה וחצי לאחר שיוצאים ממרכז וינה) אפשר לבקרבאזור זה של הדנובה גםבמסגרת טיול יום מווינה.
 
קרמס בקצה המזרחי של חבל הוואכאו, על הגדה הצפונית של הנהר, שוכנת בלב טראסות גפנים. הכרמים האלה מעניקים לאזור כולו את המוניטין המפואר שלו כאח דמחבלי היין הטובים באוסטריה. תושבי האזור יתרעמו על הקביעה הזו ויאמרו בנחרצות שמדובר ביקבים הטובים ביבשת. השתויים שביניהם יאמרו בעולם. העיירה קרמס כברבת אלף שנים ויש בה מרכז היסטורי משומר היטב שקירותיו, כך נדמה, נצבעו וחודשו רק אתמול. קרמס היא העיר הראשונה באוסטריה שזכתה לתואר "צ'יטה דלוינו", עיר היין. תואר שהמחזיקות בו (540 ערים) נחשבות למועדון סגור ואקסקלוסיבי, מעין היכל התהילה של הייננים.
 
האטרקציה הבולטת והחשובה ביותר בקרמס היא הכנסייה שהוקמה במקום כבר במאה ה-15. הכנסייה הנוכחית נחשבת דוגמא יפה במיוחד של אדריכלות גותית. אתר בולט נוסף הוא מגדל שטיינר (Steiner Tor) שהוקם ב-1480. 
כמה קילומטרים ממערב לקרמס, גם כן על הגדה הצפונית של הדנובה, שוכנת הטירה המפורסמת באיזור – טירת דורנשטיין (Durenstein). ב-1193 נכלא כאן, במה שנחשב לחוצפה בקנה מידה היסטורי, המלך האנגלי ריצ'רד לב הארי. שוביו, בעלי הטירה, דרשו כופר עבור שחרורו ורק לאחר כחודש הניחו לו להמשיך בדרכו. שביל תלול מוביל מן העיירה על גדת הנהר לטירה שמתנשאת על צוק גבוה ומבודד. הטיפוס הרגלי משתלם בעיקר בזכות הנופים היפים שרואים ממרומי הטירה ההרוסה.
 
מלק, בקצה המערבי של חבל וואכאו, מוכרת בעיקר בזכות המנזר הבנדיקטיני הענק שמתנשא מעליה. היא משמשת מרכז תרבותי ואמנותי של האזור, גם בה יש נציגות מכובדת של היקבים מהאזור, כמה חנויות יין גדולות, מרכזי טעימה, ומסעדות טובות. סביב העיר נמתחים עשרות קילומטרים של שבילי הליכה ורכיבה על אופניים, לאורך הנהר ובמעלה ההרים. כל המסלולים האלה משולטים היטב ומפות מפורטות שלהם מחלקים בלשכת המודיעין במלק.
 
בין אפריל לאוקטובר מתקיימות הפלגות יומיות לאורך קטע זה של הנהר. הלהיט העכשווי בתחום זה הן הפלגות שמוקדשות לנושא. כך יוצאים חובבי המוזיקה העממית להפלגה שמוקדשת לאהבתם. חובבי היין יכולים להתפנק בהפלגת טעימות, אוהבי הריקודים הרומנטיים יכולים לחולל ואלסים על הסיפון בהפלגת ערב לאור תאורה קלושה.
 
אוהבי הדנובה יכולים להמשיך מזרחה לאורך נתיב הנהר: ברטיסלבה, בירת סלובקיה שוכנת רק 60 קילומטרים ממזרח לווינה, ובודפשט בירת הונגריה עוד 250 קילומטרים מזרחה משם. את הנתיב בין שלוש ערי הבירה האלה אפשר לעבור ביום אחד של שיט או נסיעה ואפשר כמובן להתענג עליו במהלך כמה ימים. כדאי לעצור בטירת דבין (Devin) סמוך לגבול בין אוסטריה לסלובקיה.

מזג אוויר

וינה

15°-19°
ראשון 15°-21°
שני 13°-24°
שלישי 16°-25°