נגישות

מדריך ויאטנם

מדריך ויאטנם

אטרקציות בויאטנם

ויאטנם היא מדינה נהדרת ולא משנה מה אתם הכי אוהבים. יש בה חופים מדהימים, טבע ונופים מרהיבים, ערים מרתקות עם אווירה, אוכל מעולה, מוזיאונים מעניינים ואפשרויות בילוי, היסטוריה מרתקת ואפשרות להציץ לאורח חיים מסורתי שלא השתנה במשך מאות שנים. את הטיול בויאטנם כדאי לתכנן היטב כדי לא לפספס שום דבר ובדיוק בשביל זה, הכנו עבורכם את רשימת ההמלצות שלנו לאתרים והאטרקציות השווים ביותר בויאטנם.

מפרץ האלונג

יותר מאלפיים צוקי סלע מזדקרים מן המים במפרץ האלונג ויוצרים את אחד המראות היפים בעולם ואת אטרקציית התיירות המרשימה ביותר באזור, שבלעדיה אף טיול בוייטנאם לא יהיה מושלם. מפרץ האלונג הוכר כבר ב-1994 כנכס עולמי של אונסק"ו. שטחו של המפרץ 1,500 קמ"ר וההפלגה בו נמשכת יום שלם. זו חוויה מרגשת במיוחד.

האנוי והדלתה של הנהר האדום

האנוי (Ha Noi) היא בירתה של ויאטנם. זו עיר יפהפייה ועשירה בבניינים רומנטיים מן התקופה הצרפתית. כבעבר הרחוק גם היום, האנוי משמשת כמרכז הפוליטי של ויאטנם. העיר משובצת גנים ומקדשים עתיקים, אגמים, שכונות של בעלי מלאכה, שווקי עתיקות, שדרות מטופחות, קריית ממשלה, מוזיאונים, בתי קפה ומסעדות מסורתיות ומודרניות. מהאנוי קצרה הדרך אל אתרי הדלתה של הנהר האדום ואל מפרץ האלונג (Halong) הנודע, שאלפי צוקי סלע מיוערים מגיחים בו מתוך מי הים.
 

הו-צ'י-מין סיטי (סייגון) ודלתת המקונג

במהלך טיול בויאטנם כדאי מאוד להגיע הו-צ'י-מין סיטי, המוכרת בשמה הקודם - סייגון, (Saigon/Ho Chi Minh City) שימשה כבירת דרום ויאטנם עד 1975. שמה של העיר שוּנה להו-צ'י-מין סיטי, על שם מנהיג המהפכה, כאשר צבאות הצפון הקומוניסטי ניצחו את הדרום ואיחדו את המדינה. כיום היא אחת הערים המאוכלסות ביותר בעולם (כ-4 מיליון תושבים). הו-צ'י-מין סיטי משמשת כצומת ההיסטורי, הכלכלי והאנושי של הדלתה וסביבותיה. עושרה הקולוניאלי ועברה הסוער קמו לתחייה, כשממשלת ויאטנם התירה לה לחזור לכלכלה חופשית ולקיים קשר פתוח עם המערב. יש בה תערובת של מרכזי עסקים ובילוי, בסגנון המערבי המשוחרר, לצד שווקים מזרחיים מסורתיים, עמוסי ריחות, צבעים, קולות והמוני אדם. הדלתה של המקונג (Mekong) שנקרא כאן נהר תשעת הדרקונים, היא תיאטרון ענק של החיים, שתפאורותיו הן עיירות ששוכנות על גדת המים, כמיתו וקאנטו (Mytho,Cantho), כפרים מוקפים שדות אורז מוצפים, מטעים וגנים טרופיים, שווקים צפים, מקדשים של כיתות אזוטריות כמו הקאו-דאי (Cao-Dai), מפקדות נטושות של הווייטקונג מימי המלחמה באמריקנים בקוצ'י (Cu-Chi) ותנועה בלתי פוסקת של מכוניות, עגלות, בהמות, אופניים ובני אדם.
 

מרכז ויאטנם – הואה והחוף

מרכז ויאטנם שימש כליבה הפוליטי של המדינה במאה ה-19 וכעמדת מפתח בימי מלחמות המאה ה-20. הואה (Hue) הייתה הבירה הקיסרית לפני שהצרפתים השתלטו עליה. "העיר האסורה" - ארמון קיסרי ויאטנם - היא הגרסה המקומית של ארמון קיסרי סין בבייג'ינג. סביב הואה פזורים גני המאוזוליאום של קיסרי ויאטנם, ונהר הבושם מפריד בין רבעיה העתיקים והמודרניים. מדרום לה נמתחת רצועת החוף הצרה של ויאטנם, ולאורכה נפגשים מי הטורקיז של ים סין וחולות הזהב של ויאטנם. המפגש הזה נקטע מדי פעם ביער עצי קוקוס, בביצה, בשפך נהר או בצוק תלול, כמו זה במעבר העננים (Hai Van), הגולש למים ויוצר מפרצים עמוקים, שכפרי דייגים מקשטים אותם. דרומה להואה שוכנות דאנאנג והוי-אן. האחת היא עיר מודרנית וגדולה והשנייה -  עיר נמל עתיקה שקפאה בזמן. באחת - מוזיאון לתרבות צ'אם הנכחדת, ובשנייה שוק תוסס וסמטאות ציוריות.

סאפה וצפון וייטנאם

ברכסי ההרים שמצפון לדלתת הנהר האדום, בואכה גבול סין ולאוס, מתגוררים כשבעים עמים ושבטים הרריים, המקיימים עד היום את אורחות חייהם ברוח המסורות השונות. בני כל עם ושבט לבושים בבגדים צבעוניים המיוחדים להם, ובימי השוק בסאפה ובבק-הא הם מציגים באלפיהם את מיטב מחלצותיהם, שצבעיהם מסנוורים. לבד מעושר אנושי זה, הנוף שבו חיים עמי ההרים של ויאטנם דרמטי ומיוחד: עמקים צרים, טרסות חקלאיות שהוכשרו על מדרונות תלולים, מעברי הרים מפותלים, נהרות צלולים ויערות מעורבים של במבו עם עצי מחט. כל אלה הופכים טיול בויאטנם לחוויה מיוחדת.

צ'או דוק

צ'או דוק (Chau Doc)  היא עיר נהר תוססת, ממוקמת בעומק הדלתה של נהר המקונג. מרכז של תרבויות הצ'אם (Cham) והקמר (Khmer) של בתי חווה צפים ושל שבטי מיעוטים. מומלץ להגיע אליה דרך הנהר, מהו-צ'י-מין סיטי (סייגון לשעבר) או מפנום-פן. זוהי גם נקודת מוצא לביקורים בעיירות Rach Gia ו-Ha Tien ובהרי סם (Sam) הציוריים, המציעים תצפיות נוף דרמטיות על האזור הכפרי ועל קמבודיה השכנה.

שמורת בָּה בֶּה

שמורת בה בה (Ba Be)  היא פנינת נוף בצפון ויאטנם. בשמורה שלושה אגמים (זה גם פירוש השם הויאטנמי), המחוברים זה לזה במעברי מים צרים. מי האגמים נשפכים אל נהר המוצא שלהם בסדרת מפלים גועשים, בלב ג'ונגל סבוך. סביב בה בה מתנשאים הרים זקופים ומחודדים, מכוסים יערות, שאינם מותירים מקום לרצועת חוף. במעברי ההרים הצרים והמפותלים מבראים האיכרים את היער הסבוך כדי לעבד את אדמותיהם.

מזג אוויר

הנוי

25°-26°
רביעי 23°-30°
חמישי 22°-28°
שישי 25°-33°