מדריך טיבט

מדריך טיבט

אטרקציות בטיבט

לטיבט יש הילה של ממלכה בודהיסטית נסתרת וקדושה. לא קל להגיע אליה ומי שנמצא שם מרגיש מיד את האווירה המיוחדת שלה. גובהה הרב מבטיח הרים נישאים וטבע מיוחד עם מסלולי טיול מאתגרים. המקדשים, הכפרים והתושבים השומרים על אורח החיים המסורתי. כל אלה מוסיפים לחוויה. אלו ההמלצות שלנו למקומות שהכי כדאי לבקר בהם בטיבט.

הר קאילאש

הר קאילאש מושך עולי רגל ומאמינים בני ארבע דתות – בודהיסטים, בונפוס, הינדו וג'איין. הבודהיסטים מכנים את ההר "מרו", רואים בו מרכז העולם ומצווים להקיף אותו 108 פעמים. יופיה של פסגת הר קאילאש, המתנשאת לגובה 6,714 מטר, מדהימה את המבקרים בני כל הדתות ואת התיירים הרבים שמגיעים לאזור.
 
מראהו של אגם מאראסאנובאר, בייחוד בלילות ירח מלא, ידוע כבעל השפעה עזה גם על המבקרים הציניים ביותר, שנוטים להתרכך כאן ולהפגין סימני אמונה בכוחות על טבעיים.
כדי להגיע לקאילאש יש צורך בסידורים ותיאומים רבים, כולל מדריך, נהג ואישורי שהייה מיוחדים. הכפר הסמוך להר – דארצ'ן, השוכן בחלקו הדרומי של מסלול הקפת הקאילאש, נחשב לתחנת חובה עבור המבקרים הרבים. אלה שרוצים לצעוד סביב ההר יקדישו לכך לפחות שלושה ימים להשלמת המסלול שאורכו 53 קילומטרים.
 
הכפר הור קו, 40 קילומטרים מדרום מזרח לדארצ'ן, הוא תחנת היציאה המקובלת לביקור באגם מאראסאנובאר. הכפר שוכן בגובה 4,560 מטר ויש ממנו נופים שאין להם תחרות על הרי ההימלאיה, מעל מי טורקיז מרהיבים. סביב הכפר יש כמה מנזרים יפים חצובים בסלע. רבים מגיעים לביקור גם במנזר צ'יו, כ-40 קילומטרים מדרום לדארצ'ן.

להאסה

רוב הטיולים בטיבט מתחילים ומסתיימים בלהאסה – בירת האזור. העיר שוכנת בעמק יארלונג ובאזור המזרחי שלה נשמרה במידה רבה האווירה המסורתית של טיבט, טרם ההשתלטות הסינית על המדינה. המרכז של אזור זה הוא מקדש ג'וקאנג בכיכר בארקור. המקדש, שכיפתו זהב וממנו רואים נוף רחב מאוד של העמק, נבנה כבר במאה השביעית. באזור זה יש הרבה מאוד דוכנים שמוכרים חפצי קודש למאמינים הרבים שמגיעים לכאן כדי לבצע את ה"קורה" – הקפה של המקומות הקדושים.  

ארמון הפוטאלה

הפוטאלה בראש גבעה שימש כמעונם של הדלאי למה לפני שהדלאי למה הנוכחי גלה מארצו בשנות החמישים. הארמון נבנה במאה ה-17 ויש בו כאלף חדרים. מראהו על צלע ההר הוא אחד מסמליה המוכרים ביותר של טיבט.

מנזר סרה

המנזר הגדול הזה נבנה מחוץ לעיר, לצד ההרים ואפשר לראות בו פסלים רבים וציורי קיר מעניינים. מאות נזירים בגלימות אדומות מעניקים למקום מראה צבעוני מאוד.

אגם נאם

האגם הגדול ביותר מבין 1500 האגמים של טיבט מרוחק כ-200 קילומטרים מלהאסה. גובהו 4,700 מטרים וההרים הרבים שמקיפים אותו מתנשאים לגובה 7,000 מטר ויותר. נאם צו הוא אחד האתרים היפים בטיבט ולא רבים מגיעים אליו.

גיאנצה

העיירה גיאנצה שוכנת על הדרך לנפאל כמאתיים קילומטר מלהאסה. המנזר המעניין במקום נקרא מנזר פאלקור והוא הוקם במאה ה-15. במרכזו ניצבת סטופת הקומבום הענקית.

שיגאצה

העיירה נמצאת 250 קילומטר מלאסה. כיום זהו מקום משכנו של הפנצ'ן למה, השני בחשיבותו לדלאי למה. במקום מתגוררים עדיין 600 נזירים.