נגישות

מדריך טייפה

מדריך טייפה

אטרקציות בטייפה

טייפה היא עיר למופת. יש בה כל מה שפאשר לבקש, ארכיטקטורה מעניינת, פארקים מטופחים, קניות מצויינות, היסטוריה, מוזיאונים, אוכל טוב ובילויים. בנוסף לכל אלה התחבורה הציבורית המעולה, שנחשבת לאחת המטובות בעולם, הופכת את ההגעה ממקום למקום לנעימה במיוחד. אז לאן הכי כדאי להגיע בעיר ומה הכי כדאי לראות? הנה רשימת ההמלצות שלנו.

אתר הזיכרון לצ'אנג קאי שק

אתר הזיכרון הגדול לגנרל צ'אנג קאי שק, מי שהקים ב-1950 את הרפובליקה הסינית בטייוואן, לאחר שעקר עם צבאו ותומכיו מן היבשת בתום מלחמת האזרחים מול הכוחות הקומוניסטיים, הוא האתר שזוכה למספר המבקרים הגדול ביותר בטייפה. אתר השיש הלבן והמבהיק, בלב פארק גדול ומטופח, נחנך ב-1980 בחלק המערבי של העיר. במתחם הסימטרי להפליא ניצבים גם אולם תיאטרון גדול ואולם קונצרטים. בקומה העליונה של אתר הזיכרון ניצב פסל גדול של הגנרל, אך עיקר העניין מרוכז בקומה התחתונה. מלבד המוצגים הרבים ושחזור חדר עבודתו של המנהיג מוצג במקום אוסף צילומי שחור-לבן ממסעותיו של צ'אנג קאי שק ברחבי המדינה וממפגשים שערך באותן שנים. 
 
הגעה: ב-MRT לתחנת יד הזיכרון לצ'אנג קאי שק – שתי תחנות דרומה לתחנת הרכבת המרכזית על קו דאנשואי (האדום).   

נשיונל פאלאס מיוזיאום

אם צריך לבחור סיבה אחת בלבד למענה כדאי להגיע לטייפה – הנשיונל פאלאס מיוזיאום (National Palace Museum) הוא ללא ספק הסיבה הזו. אוסף המוזיאון מחזיק כ-700 אלף אוצרות תרבות ופריטי אמנות סינית מהיסטוריה ארוכה שנמתחת על פני אלפי שנים. סיפורו של המוזיאון שנחשב היום לגדול והעשיר בעולם בתחום האמנות והתרבות הסינית, מרתק לא פחות מן התצוגה. המוזיאון נוסד ב-1925 בעיר האסורה בבייג'ין, ומכאן ההסבר ל"ארמון" שמופיע בשמו של המוזיאון. ב-1949 כאשר התחוללה בסין מלחמת האזרחים בין הכוחות הלאומיים לכוחות הקומוניסטים, שיגרה הממשלה את אוצר התרבות האדיר והעדין הזה לטייוואן. רק ב-1965 נוסד המוזיאון בטייפה בו מוצגים הפריטים. בשנים האחרונות הושקעו במוזיאון סכומים גדולים כדי להרחיב את התצוגה ולשכלל אותה.
 
התוצאה מרנינה ודרוש פרק זמן נינוח כדי ליהנות מן האוסף. הוא מחולק לשלוש קומות, כאשר בקומה העליונה מוצגים הפריטים העתיקים ביותר, ביניהם הפריט שמדריכת המוזיאון כינתה בהנאה "המונה ליזה שלנו". הפריט היפהפה מן המאה ה-15 – אבן ג'ייד ירקרקה בצורת כרובית פתלתלה שהובאה מהעיר האסורה בבייג'ין, מושך המוני מבקרים. 
 
בקומה השנייה מוצגים בעיקר אגרטלי ענק ועבודות קרמיקה סינית עתיקה ובקומת הקרקע תערוכות מתחלפות.     
 
הגעה: ב-MRT בקו דאנשואי עד תחנת שילין וממנה באוטובוס אדום מס' 30 למוזיאון.     

מקדש לונגשאן ושוק הלילה בסמטת הנחש

בין יד הזיכרון לגדת נהר דאנשואי שחוצה את העיר, בחלק המערבי של מרכז טייפה, יש שני אתרים שכדאי לטרוח ולהרחיק עד אליהם. הטוב ביותר הוא לבקר בהם בשעת ערב מוקדמת, כיוון שאז אפשר ליהנות משניהם. הראשון הוא מקדש לונגשאן (Longshan). נדרש זמן רב כדי לעכל את העומס האדיר של עיטורים, קישוטים, פסלים וציורים שמכיל אולם המקדש וסביבתו. 
 
האתר השני, בהמשך הרחוב בו ניצב מקדש לונגשאן, הוא שוק הלילה של סמטת הנחש. הפעילות בשווקי הלילה של טייפה מתחילה בשעות הערב המוקדמות, כאשר החום הכבד ששורר רוב שעות היום יורד. 
 
הגעה: ב-MRT לתחנת לונגשאן על קו באנאן (הכחול).  

ארוחת ערב בדין-טאי-פונג

עשרות אנשים מתגודדים בפתח המסעדה הצפופה הזו בלב טייפה. כמעט כל קומת הקרקע תפוסה בידי המטבח וצוות המגישים. הסועדים מטפסים כמה קומות במעלה המדרגות הצרות. לדין-טאי פונג יצאו בחמישים השנים האחרונות מוניטין של מסעדת הדמפלינג הכי טובה בעולם. ב-1993 הכתיר אותה מבקר המסעדות של ה"ניו יורק טיימס" כאחת מעשר המסעדות הטובות בעולם. עם הכנה כזו קל להתאכזב, אבל באופן מפתיע החוויה פשוט נהדרת. האוכל טעים להפליא ומציע לחיך טעמים לא מוכרים ומסקרנים. הפיתוי לנסות רק עוד אחד ממגוון המעדנים הממולאים בבצק גדול. סופו של המאמץ הגרגרני הזה – קריסה על כסאות העץ, אוחזים בכרסנו וגונחים בעונג. 
 
הכתובת: הסניף ברחוב Xinyi במרכז העיר (טל' 886-0223218928) הוא הותיק ביותר. כיום יש למסעדה עוד שני סניפים בטייפה.

תצפית ממגדל 101

טייפה 101 הוא הבניין הגבוה בעולם שבנייתו הושלמה. היתרון המשמעותי של מגדל 101 בלב החלק המזרחי של העיר טמון בכך שהוא גם בניין יפה. בניגוד לגורדי שחקים רבים אחרים, ל-101 יש צורה מעניינת. כאשר יושלם גורד השחקים שבונים כבר כמה שנים באבו-דאבי יאבד כנראה ה-101 את התואר העולמי המכובד, אבל הצורה הייחודית שלו תמשיך למשוך אליו מבקרים.
 
בחלקו התחתון של הבניין פועל קניון יקר עם נציגות לכל המותגים הגדולים כטיפאני ובני דודיה. המעלית המהירה בעולם מובילה את המבקרים למרומי הקומה ה-90 ממנה צופים על העיר. ביום בו עלינו למגדל כיסו ערפילים את טייפה וצריך היה לאמץ היטב את העיניים כדי לוודא שהעיר אכן עדיין פרוסה שם למטה. עובדה אחת בולטת לעין מיד עם ההגעה לתצפית – בניגוד למנהטן, בה מוקף האמפייר סטייט בילדינג בבניינים שמתחרים איתו בגובה, בטייפה אין מתחרים למגדל. הוא מתנשא בבדידות מעל העיר ונראה כמעט מכל מקום. איך מחזקים את יסודותיו של מגדל כזה באזור מועד לרעידות אדמה היא שאלה שמוטב לא לעסוק בה כל עוד שוהים על מרפסת התצפית. 
 
הגעה: ב-MRT לתחנת טייפה סיטי הול על קו באנאן (הכחול).

עולם הקרמיקה של יינגה

העיר יינגה (Yingge) נמצאת במרחק כעשרים קילומטר וארבעים דקות נסיעה במכונית ממרכז טייפה (אפשר להגיע מהר יותר ברכבת). היא מציעה חוויה מופלאה לאוהבי הקדרות והקרמיקה. פועל בה מוזיאון גדול ומרתק שמתעד את ההיסטוריה של התחום במהלך אלפי שנות מסורת וב"רחוב הישן" במרכז העיר פזורות עשרות חנויות שמציעות מגוון עצום של כלים, ספלים, קומקומים, אגרטלים וכלי חרסינה עדינה במגוון גדול של מחירים. קשה מאוד שלא להתפתות ולקנות כאן ספלי תה עדינים, גם אם אתם שונאים תה. 

שוק הלילה של שילין

צעירה יפה, שעל כתפיה התנוסס זוג כנפי מלאך מעוטר נוצות לבנות, עמדה על ארגז עץ והקריאה בארשת רצינית טקסט ארוך. בדוכן בו עבדה הוצגו חולצות צבעוניות שגרתיות לחלוטין. ההופעה שלה היתה רק אחד מעשרות הדברים המוזרים בהם נתקל המבקר בשוק הלילה של שילין (Shihlin). למרות הצפיפות עובדה אחת בולטת לעין – המוכרים מנומסים להפליא. הם לא מפצירים במבקרים לקנות, לא מושכים חלילה בשרוול ונוהגים באדיבות ובאיפוק רב גם בשעה שמתמקחים איתם על מחיר הסחורה.
 
שילין הוא שוק הלילה המפורסם בעיר. מלבדו פועלים ברחבי טייפה באופן סדיר שמונה שוקי לילה נוספים. בכולם פועלים דוכני אוכל, משקאות ומיצי פירות, בגדים, נעליים, אביזרי אופנה והמון דוכנים שמוכרים בהם מגוון חפצים מטלפונים סלולריים ועד קמעות כנגד מחלות. 
 
הגעה: ב-MRT לתחנת Jiantan על קו דאנשואי.

התעמלות בוקר בפארק לינסן

האור עדיין רך ויותר ממאה אנשים, רובם מבוגרים, מתעמלים בפארק לינסן, גינה ציבורית קטנה במרכז טייפה. הם מחולקים לכמה קבוצות ובכולן יש רוב נשי ברור. כל קבוצה מתנועעת לצלילי רשמקול שמונח על גדר או ספסל סמוך. המוזיקה שמושמעת סינית וקופצנית. בראש כמה מן הקבוצות ניצבות מדריכות. לאחת הקבוצות יש אפילו תלבושת אחידה. בשולי הפארק מבצעים כמה גברים תרגילי טאי צ'י. קצת אחרי השעה שבע לא נותר בפארק איש. הרשמקולים נעלמו, המתעמלים התפזרו ורק בפינה מוצלת אחת ניצבה קשישה בגרביים והמשיכה לעשות תרגילי שחרור לצוואר ולידיים. 
 
הגעה: ברכבת MRT לתחנת זונגשאן על קו דאנשאי (האדום).

מזג אוויר

טייפה

25°-25°
רביעי 25°-28°
חמישי 23°-27°
שישי 24°-27°