מדריך גואטמלה

מדריך גואטמלה

אטרקציות בגואטמלה

גואטמלה היא יעד נהדר למי שהשילוב של טבע ותרבות עושה לו את זה. בערים של גואטמלה יש מבנים קולוניאליים נהדרים, בכפרים אפשר לפגוש את צאצאי המאיה ששומרים על אורח חיים מסורתי ובשווקים שלהם אפשרל לרכוש בדים צבעוניים. באתרי העתיקות אפשר לראות את שרידי תרבות המאיה המרשימים עם ארמונות, רחובות רחבים וגילופי אבן. חוץ מאלה גואטמלה מציעה גם טבע יפייפה עם ג'ונגלים, הרי געש ואגמים. כאן תמצאו את ההמלצות שלנו לאתרים שלא כדאי להחמיץ בגואטמלה.

אגם אטיטלאן ופנאחצ'ל (Lago de Atitlan)

אגם אטיטלאן (Lago de Atitlan), שעומקו יותר מ-300 מטרים, שוכן למרגלות הרי געש, שגובהם יותר מ-3,000 מטרים. רבים כבר כינו אותו בעבר "האגם היפה בעולם" וקל להבין מדוע. סביב האגם ממוקמים כפרים, שתושביהם אינדיאנים בני מאיה-קיצ'ה. בכפרים עוסקים באריגה וברקמת בדים בצבעים ובדגמים שונים, ולכל כפר דגמי לבוש מיוחדים לו. בולטים בצבעוניותם תושבי סנטיאגו דה אטיטלאן, המקשטים את לבושם ברקמת ציפורים ופרחים, תושבי סנטה קטרינה, המשתמשים ברקמות בגוונים שונים של כחול, ותושבי סן אנטוניו, האורגים בגדי פסים שהגוון הבולט בהם הוא האדום. בחלק הדרומי של האגם שוכנת פנאחצ'ל, עיירת קיט על שפת האגם. האגם נמצא במרחק 144 קילומטר מגואטמלה סיטי. מידע נוסף על אגם אטיטלאן »

אנטיגואה (Antigua)

העיר אנטיגואה (Antigua) כיהנה כבירת גואטמלה, עד שנחרבה ברעש אדמה בשנת 1773. שלושה הרי געש יפים מתנשאים מעל העיר, ופעילותם הוולקנית פגעה בעיר 16 פעמים. בכל פעם היא שוקמה מחדש, והיום היא אחת הערים היפות באמריקה התיכונה. בתיה וכנסיותיה, שנבנו בהשראת הרנסאנס האיטלקי, משווים לה חזות קולוניאלית מיוחדת.
מידע נוסף על אנטיגואה »

הנהרות אוסומסינטה (Usumacinta) וסן פדרו (Rio San Pedro)

בתוך הג'ונגלים של מחוז אל פטאן מתפתלים כמה נהרות גדולים, העושים את דרכם לעבר מפרץ מקסיקו. הנהרות רחבי הידיים שימשו עורקי תחבורה עיקריים לבני המאיה הקדומים, נתיבי מסחר בין ממלכותיהם השונות. שניים מהגדולים בנהרות הם אוסומסינטה (Usumacinta) וסן פדרו (Rio San Pedro), המשמשים היום נתיבי מעבר בין גואטמלה למקסיקו.

טיקאל (Tikal)

בתוך הג'ונגלים של אל פטאן (El Peten) קבורות עשרות ערי מאיה, שנבלעו ביער. הבולטת בהן היא טיקאל (Tikal), אחת הבירות החשובות של בני המאיה. פירמידות הענק שלה מתנשאות לגובה 44 מטרים, והן נראות מעל צמרות הג'ונגל. טיקאל יושבה לראשונה כבר במאה ה-8 לפנה"ס, אך למימוש עוצמתה הגיעה במאה ה-3 לספירה, ומאז התעצמה וגדלה - עד לקריסתה במאה ה-10. על אף שידעה טלטלות פוליטיות, הייתה טיקאל, ללא ספק, העיר הגדולה והחשובה ביותר של המאיה. מלכיה הותירו אחריהם עשרות מקדשי פירמידה, ארמונות, רחבות טקסים, שדרות לתהלוכות, אלפי מטרים של גילופים וסיפורים מיתולוגיים, פסלים ומצבות ענקיות, הירוגליפים על קירות, חפצי קודש ותכשיטים מדהימים בקברים ועוד ועוד. הביקור באתר של טיקאל מאפשר לפגוש גם את בעלי החיים האופייניים לאזור, בזכות השמורה העוטפת את האתר: קופים שאגנים, קופי עכביש, שועלים, קווטימונדי (קרוב משפחה של דוב הנמלים) וציפורים צבעוניות כדוגמת תוכים, טוקנים, ציפורי מונטסומה ועוד.
מידע נוסף על טיקאל »

סייבאל (El Ceibal)

סייבאל (El Ceibal) היא אחת מערי המאיה שהיו פזורות בג'ונגלים של אזור פטן, בצפון גואטמלה. היא שוכנת על גדות הנהר פסיון (Rio Passion) - עורק חיים מרכזי שאִפשר את קיומן של תרבויות עתיקות. שם העיר נגזר משמו של עץ הסֵיבה הענק, שהיה קדוש למאיה והיום משמש כסמלה של גואטמלה. האתר הארכיאולוגי של סייבאל מצטיין בלוחות ההנצחה המרהיבים שבו. הלוחות מספרים את סיפורה של תרבות המאיה: סיפור על גיבורים ונבלים, על מנצחים ומנוצחים ועל טקסים רוויי דם.
מידע נוסף על סייבאל »

נהר התשוקה (Rio Passion)

בתוך הג'ונגלים של אל פטן (El Peten) מתפתל נהר התשוקה (Rio Passion). הנהר הוא עורק חיים המאפשר את קיומן של חיות בר רבות, ביניהן קופים שאגנים, קופי עכביש, עופות מים רבים וקיימנים (תנינים בינוניים). בשולי הנהר, בתוך סבך הג'ונגל, נחבאות עשרות ערי מאיה. אחת מהן היא סייבאל (El Ceibal). האתר הארכיאולוגי של סייבאל מצטיין בלוחות ההנצחה המרהיבים שבו.

סן פרנסיסקו אל אלטו (San Francisco el Alto)

סן פרנסיסקו אל אלטו (San Francisco el Alto) הוא כפר קטן בלב הרי הסיירה מאדרה. מדי יום ו' מתקיים בו שוק מקומי, המושך אליו אינדיאנים מכל הסביבה. רבים מגיעים לשוק הססגוני כדי למכור בעלי חיים.

צ'יצ'יקסטנאנגו (Chichicastenango)

צ'יצ'יקסטנאנגו (Chichicastenango) היא עיירה קטנה, מוקפת עמקים והרים גבוהים וירוקים, אחת מפינות החמד של גואטמלה. היא שימשה עיר שוק על דרך מאיה חשובה ונותרו בה - השוק, הזיכרון ההיסטורי ותנועתם הבלתי פוסקת של האינדיאנים, צאצאי המאיה, אל השוק וממנו. פעמיים בשבוע מתקיים בעיירה שוק, הנראה כמו הילולה פסיכדלית של צבעים. הכל נמכר כאן: בדים, מסכות, חפצי פולחן מן העבר ותשמישי קדושה נוצריים מהיום, עבודות אמנות מעץ וממתכת וגם מזון, בעיקר פירות וירקות, המוסיפים צבעים לשוק. הביקור בצ'יצ'יקסטנאנגו חושף את "שתי הנשמות" המתרוצצות בגופה של התרבות המקומית: מצד אחד הנצרות, המתגלמת בדמותה של כנסיית סנטו תומא (Santo Tomas), ומצד שני אתר הפולחן של פסקואל אבאח (Pascual Abaj), אחד מאלי המאיה, שאליו מתכנסים שמאנים לבצע את טקסיהם האנימיסטיים.

קיריגואה (Quirigua)

קיריגואה (Quirigua) שבמזרח גואטמלה היא אתר מאיה קטן ממדים, שהתפרסם בזכות האסטלות (עמודי הנצחה) המרשימות שלו, שהן הגבוהות ביותר בכל אתרי עולם המאיה.

ריו דולסה וליווינגסטון (Rio Dulce)

הנהר המתוק, ריו דולסה (Rio Dulce), הוא אזור טבע פראי, המשלב לגונות מתוקות, מפלי מים חמים וג'ונגלים. ראשי יובליו אינם רחוקים מאגם איסאבל (Lago de Isabal), ועל גדותיו מקננים עשרות מינים של עופות. הנהר, שחותר דרכו אל הים הקריבי, נשפך לים ליד ליווינגסטון (Livingstone), עיירה קריבית קטנה שבה חיים החארפונאס (Guarafunas), אוכלוסייה אפרו-קריבית - יחידה במינה בגואטמלה.