נגישות

בריטניה למתקדמים

שמורות טבע בבריטניה

ש כמה שמורות טבע מרהיבות בבריטניה. צריך רק לדעת איפה לחפש. אלה לא תמיד האתרים המוכרים והמפורסמים ביותר אבל כל אלה שמוזכרים ברשימה זאת שווים את הטרחה ומצדיקים נסיעה גם ממרחק גדול. 
 
שמורת מפלי קלייד
falls of Clyde
השמורה הגדולה הזאת בסקוטלנד, כשלושים קילומטרים דרומית מזרחית מגלזגו, היא אוצר בלום. יש בה מפלי מים נהדרים, המון בעלי חיים ויערות, צמחיה, פריחה מופלאה באביב ועוד יתרונות רבים. השמורה נמתחת על שתי גדותיו של קניון קלייד הצר והארוך. האטרקציה המרכזית היא כמובן המפלים המרשימים, אבל כדאי להקדיש למקום לפחות חצי יום כדי ליהנות מכל מה שיש לו להציע. 
השמורה נמצאת קילומטר וחצי מדרום לעיר Lanark ויש אליה שילוט והכוונה מכל הדרכים המרכזיות. השמורה פתוחה במשך כל השנה אבל העונות הטובות לביקור הן בין אפריל ליוני אם רוצים לצפות בבעלי חיים רבים. בין מאי לאוגוסט רואים כאן את הפריחה היפה ביותר. 
 
מרכז הביצות הלאומי בוולס
The National Wetlands Centre Wales, Llanelli
ביצות אולי לא נשמעות לכם כמקום מזמין אורחים, אבל בוולס זה אחרת. במרכז הבילוי המשפחתי הזה – בלב שמורת טבע יפה, אפשר לשוט בקאנו, לצפות בעופות פלמינגו ורודים, או לשכור אופניים ולצאת לרכיבה ארוכה ומהנה. במרכז המיליניום המקומי יש מגדל תצפית ממנו רואים נופים רחבים ומרתקים. 
השמורה נמצאת ליד העיר לאנלי Llanelli, כ-60 קילומטר ממערב לקארדיף, בקצה הדרומי של וולס.
 
שמורת המים רוטלנד
Rutland Water Nature Reserve, Egleton, Leicestershire
רוטלנד זוכה לעתים קרובו לכינוי "גן העדן של הצפרים" בכל עונה אפשר לצפות כאן במאות אלפי ציפורים ובייחוד עופות מים. חובבי צפרות ימצאו כאן אירועים רבים, כולל הצמדת טבעות לעופות, תצפיות מודרכות וצפייה בהאכלה ובקינון של עופות מים. 
השמורה נמצאת מדרום מזרח לאוקהם Oakham. כשעה נסיעה מזרחה מבירמינגהם או כחצי שעה דרומית מזרחית לנוטינגהם במרכז אנגליה. 
 
שמורת אטנבורו
Attenborough Nature Reserve, Nottinghamshire
שמורת אטנבורו זכתה בפרסים רבים בזכות שימור הטבע, הנטייה האורגנית, והגישה החינוכית והייחודית של מנהליה. במרכז השמורה כמה מקווי מים גדולים שמושכים עופות ובעלי חיים רבים אחרים. השמורה נמצאת מדרום מערב לנוטינגהם וממזרח לדרבי במרכז אנגליה. השמורה נוסדה ב-2005 בידי דיוויד אטנבורו ונושאת את שמו. מטרתה המוצהרת היא לעורר עניין בטבע בקרב המבקרים הרבים ובייחוד בקרב ילדים ומשפחות.  
 
שמורת בייקר פיט בקורנוול
Baker's Pit nature reserve Cornwall
בעבר פעלה כאן מחצבה. כיום זאת שמורה מרתקת, עם שבילי הליכה יפים, שאפשר לצפות בה בבעלי חיים רבים בכל עונה. חלק משטחה של המחצבה הוצף במים ומשמש כיום כאגם לא גדול. השמורה נמצאת מצפון לעיר פנזאנסבקורנוול.