נגישות

בריטניה למתקדמים

לונדון של הסופרים

לונדון היא עיר עם עבר ספרותי עשיר יותר מרוב הערים בעולם. קשה לספור את הסופרים שפעלו בעיר, תיארו אותה בספריהם, או צעדו בה כחלק מהעלילה הבלשית שרקמו. 
דני קרמן פרסם על כך את ספרו "לונדון בעקבות סופרים וספרים" (הוצ' אריה ניר). בספר כמה מסלולים מרתקים בעקבות יצירות ואנו מאמצים כאן בשמחה שלושה מסלולים בהמלצתו של קרמן. 
 
איזלינגטון – הטיול הרומנטי
אזור איזלינגטון, בקצה הצפוני של מרכז העיר, מצפון לתחנת הרכבת התחתית אנג'ל, נחשב עד לעשור האחרון לאזור מוזנח שלא כדאי להסתובב בו. כיום איזלינגטון היא שכונה של אנשי רוח וסטודנטים שמחירי המגורים בה סבירים יחסית לאזורים מרכזיים ויוקרתיים יותר. סופרים נודעים כאוולין וו וג'ורג' אורוול התגוררו באזור זה בתחילת המאה העשרים. טוני בלייר ומשפחתו גרו באיזלינגטון לפני שעברו לבית ראש הממשלה בדאונינג 10 וסלמן ראשדי כתב בשכונה הזו את ספרו "פסוקי השטן", שעורר עליו את זעם העולם המוסלמי. 
 
הסיור שמציע קרמן מתקדם מתחנת אנג'ל צפונה, עד תחנת הרכבת קנונברי. ההולכים במסלול זה חולפים על פני שוק עתיקות, תעלה שסירות מגורים עוגנות בה, ובהמשך מגיעים לשיאו הרומנטי והמפתיע של המסלול: הולכים ברחוב הווס (Hawes St.) עד סופו, חוצים את קנונברי רוד ומגיעים לפלג נחל קטן. פיסת הטבע המפתיעה הזו כוללת עצי ערבה בוכיה ונוף ירוק בליבו של אזור עירוני מאוד. משם מוביל המסלול לשכונת אלווין רוד היפה והיוקרתית ואל מגדל קנונברי מן המאה ה-16, שסיפורים רומנטיים רבים נקשרו סביבו. קטע הליכה נוסף מלווה את גדת הנהר בניו ריבר רוד. 
 
צ'לסי – טיול בוגר לחובבי תרבות
צ'לסי זכתה בשנים האחרונות למוניטין עולמי בזכות קבוצת הכדורגל המצליחה שנושאת את שם הרובע. הקבוצה בבעלות המליארדר רומן אברמוביץ' זוכה אמנם לשירי הלל פיוטיים אבל יש לה גם עבר ספרותי מעניין. 
 
המסלול שמציע קרמן יוצא מתחנת סלון ומתקדם ברובו לאורך קינגס רוד. בהמשך הוא פונה דרומה באולד צ'רץ' סטריט וחוזר מזרחה לאורך נהר התמזה. המסלול הזה הוא אוצר לחובבי התרבות. העוקבים אחר סופרים וגיבורים ספרותיים ייהנו למצוא כאן את הבתים בהם התגוררו בין היתר דילן תומס (רחוב מנריסה 3), סמיילי, גיבורו הבדיוני של ג'ון לה קארה (רחוב ביווטר 9), א.אמילן, מחבר פו הדב (רחוב מלורד 13), הנרי ג'ימס ואיאן פלמינג יוצרו של ג'ימס בונד (שניהם במעונות קרלייל ברחוב לורנס), תומס קרלייל (צ'יינירו 24) ומארק טוויין (כיכר טדוורת 23). 
 
גם באזור למוד שימור ומסורת  כזה יש שינויים מפתיעים. על אחד כזה מצביע קרמן כאשר הוא מבשר שהפאב הוותיק "ראש מלך ושמונה פעמונים" נסגר ובמקומו נפתחה מסעדה בשם "צ'ייני ווק בראסרי". 
 
ליסן גרוב – טיול מוזיקלי בעקבות גבירתי הנאווה
המסלול מתחיל בתחנת הרכבת התחתית בייקר סטריט ומסתיים בתחנת מרילבון. רוב מהלכו של המסלול בכיוון צפון מערב עד תעלת ריג'נט ורחוב ליסן גרוב ומשם הוא שב במעגל מפותל להארווד אבניו ולנקודת הסיום. משכונה זו באה לייזה דוליטל, גיבורת מחזהו של ג'ורג' ברנרדשו "פיגמליון", שמוכרת יותר בזכות המחזמר "גבירתי הנאווה". רחוב ליסן גרוב שימש כחיץ בין האזורים הטובים יותר במרכז העיר ממזרח עד ריג'נטס פארק, לבין האזורים הפחות טובים, עניים יותר ומוזנחים יותר ממערב לו. ברחוב רנסטון מס' 72 התחוללה בסוף המאה ה-19 שערוריה במהלכה נקנתה ילדה בשם לייזה אמרסטרונג בידי ג'נטלמן מכובד בשם סטיד. פרטים רבים בפרשה מצביעים על כך ששימשה את שו כבסיס לכתיבת מחזה ועל לייזה דוליטל. 
 
המשך ההליכה מערבה מוביל אל תעלת ריג'נט ובאזור זה, סמוך למפגש ליסן גרוב עם התעלה, יש דוגמא נוספת לתהליך שעוברת לונדון. הפאב המפורסם "קרוקר ספולי" ששימש שנים רבות כדוגמא לפאב ויקטוריאני מהיפים בעיר, נסגר לפני כשנתיים. לא רחוק מן המקום בו ניצב פועל מעל התעלה קפה "לאוויל", שמושך כיום קהל גדול. 
כאשר לוגמים כאן קפה עולה על הדעת שדווקא מארק טוויין האמריקאי היה זה שאמר את אחד המשפטים הנבונים ביותר על העיר: "לונדון היא אוסף של כפרים" אמר טוויין "וכשאתה חי באחד מהם... אתה לא מסוגל להאמין שאתה בעיר הגדולה בעולם".