נגישות

בריטניה למתקדמים

פרויקט גן העדן האנגלי

באמצע מאי 2000 נפתח בקורנוול השלב הראשון של פרויקט "עדן" (Eden Project) והמציאות בחבל בקצה הדרום מערבי של אנגליה השתנתה לחלוטין. "עדן" בקורנוול הוא פרויקט ייחודי בקנה מידה עולמי. (עובדי המקום מדגישים את המלה פרויקט כדי להצביע על תהליך מתמשך ולא על מוסד שסיים את הקמתו). הרעיון פשוט – להציג את כל הקשרים בין בני אדם לצמחים ויחד עם זה להביא לחובבי הגנים הבריטיים את המבחר העשיר ביותר מכל רחבי העולם. על בסיס הרעיון הזה הוקם גן בוטני ענק, שאינו מיועד ליודעי דבר אלא דווקא לקהל הרחב ביותר. 
הפרויקט ממוקם במעין מכתש גדול, שנוצר כתוצאה מפעילות ממושכת של מחצבה. במשך כמה שנים עמדה המחצבה נטושה לחלוטין, עד שהגיעו מקימי "עדן" ובחרו דווקא במקום המוזנח הזה כאתר עם עתיד. כאשר מתקרבים לעדן בכביש הגישה אי אפשר לראות מאומה. רוב המבנים ממוקמים בתוך המכתש, כלומר מתחת לפני השטח של האזור. מגרשי החנייה ממוקמים על שפת המכתש ומהם מתפתל שביל אל הכניסה. כאן, בתוך כמה בועות ענקיות ומדהימות, עשויות אלפי משושי פלסטיק שקוף ועמיד, מגדלים גננים ובוטנאים צמחים מכל רחבי העולם. במהלך כמה שעות ביקור אינטנסיבי אפשר לעבור כאן מיערות הגשם הטרופיים של אמריקה הדרומית, לצמחייה ולאקלים ים תיכוניים. מן הצמחים של דרום אפריקה וקליפורניה לצמחייה המדברית של מכסיקו או טקסס. הגנים הנרחבים שפותחו מחוץ לבועות הענק מציגים את כל מגוון הצמחייה האנגלית, בייחוד זו האופיינית לחבל קורנוול.
עבור חבל ארץ כקורנוול פרויקט עדן הוא פשוט יהלום. שלוש מטרות מוצהרות ניצבו בפני מקימי האתר: לבנות מרכז תיירות גדול ואטרקטיבי לקהל רחב. אתר כזה, כך מקווים כולם, יעזור מאוד לכלכלה המקרטעת של קורנוול. להקים מודל לחינוך סביבתי, המדגיש את חשיבות השימור של מגוון רחב ככל האפשר של מינים בטבע. אנשי הפרויקט מדברים בהקשר זה על תכניות במסגרת החינוך הפורמלי, כלומר הבאה של קבוצות מבתי ספר ברחבי אנגליה ולאחר מכן מרחבי אירופה לביקור והשתלמות בנושאים בוטניים, אך גם על תכניות חינוך במסגרות פחות פורמליות, כמו פעילות למשפחות, אירועי אמנות, הרצאות, הופעות, מוזיקה ואירועי תרבות שידגישו את ייחודו של המקום. 
המטרה השלישית היא שימור של מיני צמחים, כדי להבטיח את קיומו של המגוון הבוטני הגדול.
כדי להציג את הנושאים האלה הובאו לעדן 100,000 צמחים שמייצגים 5,000 מינים מרוב האזורים האקלימיים בעולם. חלקם יכולים להיקלט בקורנוול ללא בעיה, אבל רבים אחרים דורשים שינוי אקלימי משמעותי. כדי לאפשר את השינוי הזה נבנו חממות הענק. התמונה, כאשר מגיעים ממגרש החנייה אל מרכז המבקרים מדהימה. בועות הענק האלה בוהקות בשמש והמראה מזכיר בעיקר סרטי מדע בדיוני בהם נבנו תחנות אנושיות על המאדים. 
הבועה בה שוכנו הצמחים מן האזורים הטרופיים הלחים זוכה לתואר "החממה הגדולה ביותר בעולם". היא מתנשאת לגובה 55 מטרים, רוחבה 100 מטר, ואורכה 200 מטר. כאן אפשר לראות, זה לצד זה, עצי וצמחי בננה, גומי, קקאו, קפה, טיק ומהגוני. בחממה השנייה, הממוזגת יותר, גדלים צמחים ים תיכוניים שמוכרים לנו היטב.  
הסיור ברחבי החממות כרוך בהליכה לא קצרה בשבילים מתפתלים, שעולים בנוף הגבעות שעיצבו מקימי הפרויקט. במרומי החממה הגדולה, כדי ליצור את הלחות הדרושה לצמחים, יש מפל מלאכותי סואן, רסיסי מים וחום של יותר משלושים מעלות צלזיוס. לצד השביל ניצבת בקתה קטנה עליה כתוב – "אם דרוש לכם אוויר יבש וקריר יותר היכנסו לכאן". זו רק דוגמה אחת לדרך בה מתאמצים אנשי הפרויקט להפוך את המקום מתאים לכל קהל ודרישה.   
הבידוד היחסי של "עדן" הוא חלק מן העניין המיוחד שהיה לממשלת קורנוול לפתח דווקא את המקום הזה. כדי להגיע לכאן צריך לנסוע 270 מיל ממערבה ללונדון. המקום נמצא 30 מיל ממערב לפלימות', ו15- מיל ממערב לבודמין. אם ממשיכים עוד 50 מיל מערבה מגיעים ללנדס אנד – סוף הארץ, או הקצה המערבי ביותר של האי הבריטי.